Συνανάγνωση: "Αβεσσαλώμ Αβεσσαλώμ" του William Faulkner

Τι γνώμη έχεις για το Αβεσσαλώμ, Αβεσσαλώμ του Γουίλιαμ Φώκνερ;

• Καλό

Votes: 0 0,0%
  • Μέτριο

• Κακό

• Πολύ κακό

• Δε μας παρατάς κι εσύ κι ο Φώκνερ σου!!!

• Total voters
    10

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Από περιέργεια, θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε γιατί το θεωρείτε "αριστούργημα" μέσα μια δυο ευσύνοπτες προτάσεις;
Θα συμφωνήσω με τις παραπάνω διατυπώσεις, ότι η ιστορία ήταν σαν ένα παζλ που το συμπλήρωνες κατά την διάρκεια της ιστορίας και ότι κολούσες με αυτή, να πας παρακάτω. Η χειμαρρώδης γραφή του Φώκνερ, έδινε ένταση στην ιστορία, που όπως την ένιωσα, δεν έμπαινε καμιά ηλιαχτίδα από πουθενά, αλλά ήταν σαν μια κατάβαση στο παρελθόν που είχε αφήσει τα σημάδια της στο τώρα και με την εξιστόρησή της σαν να προσπαθούσαν (μάταια) να την εξορκίσουν.

Ήταν πράγματι απολαυστικά τα σχόλια κατά την διάρκεια της συνανάγνωσης, που αν και είχα μείνει πίσω στο χρονοδιάγραμμα, με βοήθησαν να συνεχίσω.

Τσίου

Μύστης
Η πεταλούδα από ευγένεια δεν ήθελε να πει ονόματα αλλά όπως όλοι ξέρουμε τα δικά μου σχόλια ήταν τα πιο διαφωτιστικά. Να'σαι καλά, Πεταλούδα, και μη ντραπείς στο μέλλον να ζητήσεις την βοήθειά μου. Η γνώση πρέπει να μοιράζεται.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Να'σαι καλά, Πεταλούδα, και μη ντραπείς στο μέλλον να ζητήσεις την βοήθειά μου. Η γνώση πρέπει να μοιράζεται.
Μα όλα τα ξέρεις πχια; Γιατί τώρα παρατήρησα ότι στο πολύ κοντινό μέλλον θα συναντηθούν οι δρόμοι μας, μαζί με του Κέρουακ.. :))))

Τζόνκαν

Όμορφο Νιάτο
Τέλειωσα την ανάγνωση κι εγώ ,τι να πω ; Τα έχετε πει όλα ,αριστούργημα .Η αφήγηση μετακυλίεται από αφηγητή σε ακροατή όπως το νερό από μια λίμνη σε μια άλλη που βρίσκεται σε χαμηλότερο επίπεδο ,μέσα από μικρές υδάτινες ροές -αφανείς και υπόγειες πολλές φορές - έως ότου φτάσει και στον τελικό αποδέκτη ,τον αναγνώστη του βιβλίου ,που πρέπει να συναρμολογήσει όλες αυτές τις αφηγήσεις για να του αποκαλυφθεί το εύρος της μεγαλοφυίας του Φώκνερ .Ελπίζω να ξαναβρεθούμε στο κοντινό μέλλον με μια ακόμη συνανάγνωση :)

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Μιας και δεν είπα τίποτ' άλλο σε όλη τη συνανάγνωση, ας σας πω τουλάχιστον αυτό.
Το αντίτυπο που βρήκα είναι από τα τελευταία που κυκλοφορούσαν, μη σας πω το τελευταίο. Όπως έγραψα και όταν το πρωτοπήρα στα χέρια μου, είναι αρκετά ταλαιπωρημένο και λίγο κακομούτσουνο. Αυτό φαίνεται εξ αρχής. Με ένα πιο προσεκτικό ξεφύλλισμα όμως, ανακάλυψα πως πρόκειται για ένα βιβλίο/οριγκάμι! Κι επειδή δεν μπορώ να σας το εξηγήσω καλύτερα, δείτε το μόνοι σας:
Κι εδώ, από άλλη οπτική γωνία:
Στο βάθος φαίνεται και η γάτα μου, που είδε κάμερα και στήθηκε!
Δια του λόγου το αληθές:
Αποφάσισα να μην κάνω χαρτοκοπτική στο βιβλίο, και να το κρατήσω έτσι, με την παραξενιά του. Το κάνει ιδιαίτερο! Και με μια μικρή προσπάθεια, μπορείς να διαβάσεις αυτό το δισέλιδο χωρίς να προκαλέσεις έξτρα φθορά στο χαρτί. Το παρέλαβα ακριβώς όπως το βλέπετε. Κανένα δίπλωμα, καμία τσάκιση και κανένα σκίσιμο δεν προκλήθηκε από εμένα. Αλλά αυτός είναι ο λόγος που το απέκτησα, άφτερ όλ.:))):διάβασμα:

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Ρε παιδιά, το ξέρω! 9/10 φορές που προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία στη λέσχη κάτι πάει στραβά... Γι' αυτό και ανεβάζω όσο πιο σπάνια γίνεται. (Αυτά παθαίνει όποιος έχει μείνει στην εποχή των δεινοσαύρων.:ιδού:)
Τώρα προσπαθώ να μπω στο tinypic που τις ανέβασα και δεν μου ανοίγει το σάιτ:πανικός::νατώρα:
Καμιά ιδέα κανείς,; Κανένα μαγικό ξόρκι; Κάτι τέλος πάντων για να τις εμφανίσω;;

Τσίου

Μύστης
Στα όρη στα άγρια βουνά, στα ξύλα στα λαγκάδια, στα βάθη της θάλασσας εκεί που δεν λαλάει πετεινός.
Κουνήσου λίγο από την θέση σου και ξαναδοκίμασε :αγκαλιά:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Καμιά ιδέα κανείς,; Κανένα μαγικό ξόρκι; Κάτι τέλος πάντων για να τις εμφανίσω;;
Σου προτείνω από δω και πέρα να χρησιμοποιείς το imgur.com. Πολύ αξιόπιστο, και δεν χρειάζεται καν εγγραφή.

Τσίου

Μύστης
:ααργκ: Τσίου! Έπιασε! (:ρ)
Να με προτιμάτε, διαβάζω και τα κουκιά :θρρρ:
Πραγματικά τόσο περίεργη τσάκιση σε βιβλίο δεν έχω δει ποτέ. Η γάτα σου είναι γλύκα.
:ιδέα: Βγάλε φωτογραφία την γάτα σε καλύτερη πόζα μαζί με το αβεσσαλώμ, και λάβε μέρος στον διαγωνισμό!

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Διαβάζονται ΚΑΙ τα κουκιά;;;:χμχμ:
Τι μαθαίνει κανείς!
Η γάτα είναι μια μονδέλα, τι να λέμε τώρα... Θα έπαιρνα μέρος στο διαγωνισμό αλλά φοβάμαι μην αυτοκαταστραφεί ο υπολογιστής!

Last edited: