Σελιδοδείκτης, ο καλύτερος... φίλος τού βιβλίου!

Πώς σημειώνεις πού βρίσκεσαι όταν διαβάζεις;

• Total voters
    253

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Ο πρωτος μου σελιδοδεικτης για το ανθολογιο της πρωτης δημοτικου ηταν φτιαγμενος απο υφασμα, κεντημενο με λουλουδακια , ειχε το σχημα της γραβατας, δηλαδη με γωνια προς τα κατω, απο την οποια κρεμοταν μια φουντίτσα αποτελουμενη απο πολλες πολλες κλωστες! Τον ειχε φτιαξει η γιαγια μου τη δεκαετια του '60! Ειναι ο αγαπημενος μου!!:αγαπώ:
Ο δευτερος αγαπημενος μου ειναι ενας μεταλλικος σελιδοδεικτης που μου τον ειχε παρει η μαμα μου μαζι με τον μικρο πριγκιπα, οταν ημουν 8 ετων! Στο πανω μερος εξειχε μια καρδιά, που φαινοταν ακομη και οταν ηταν κλειστό το βιβλιο! ❤
Ενας ακομη αυτοσχεδιος σελιδοδεικτης ηταν δωρο απο μια αγνωστη δασκαλα οταν ημουν 12 ετων! Μας ειχε πετυχει τυχαια στον δρομο μερικα παιδια του σχολειου να μαλωνουμε και για να κατευνασει τα πνευματα μας εκανε δωρο σελιδοδεικτες που ειχε φτιαξει η ιδια! Ήταν φτιαγμενα απο γλωσσοπίεστρα, στα οποια ειχε ζωγραφισει λουλουδακια και στο πανω μερος ειχε κολλησει μια πασχαλιτσα! Για την ιστορια να σας πω οτι τελικα το κολπο επιασε και σταματησαμε να μαλωνουμε!:))))

Βασίλισσα

Κοινωνός
Δεν μου αρέσουν οι χάρτινοι σελιδοδείκτες. Έχω έναν πλαστικοποιημένο από το μεταίχμιο. Αυτόν χρησιμοποιώ επι το πλείστον. Έναν μεταλλικό που γράφει τον ύμνο της αγάπης στα αγγλικά, μερικούς με μαγνητάκια... είναι όμορφοι αλλά καθόλου βολικοί.

Γενικά στα συρτάρια μου όποιος ψαχουλεύει θα βρεί πάρα πολλούς αλλά χρησιμοποιώ πάντα σελιδοδείκτες που δεν θα χαλάσουν... οι χαρτινοί σε τι εξυπηρετούν; απορώ!

@Έλενα Λαμία είμαι και εγώ σαν και εσένα! Μου αρέσουν οι σελιδοδείκτες που είναι ξεχωριστοί και κάνω και εγώ συλλογή από διάφορα μέρη που έχω επισκεφτεί. Δεν είσαι η μόνη!!

Τσίου

Μύστης
Όταν είμαι σπίτι συνήθως θα βάλω τα σιγαρόχαρτα ή το κινητό μου. Και μετά θα ψάχνω για τα σιγαρόχαρτα ή το κινητό μου :ανέκφραστος:
Ευτυχώς που είμαι ακατάστατη και δεν μαζεύω συχνά σκουπιδάκια (=βρωμιάρα; Γιατί όχι;), και πολλές φορές αυτό που βρίσκω μπροστά μου είναι άδεια πακετάκια από χαρτάκια, αλλιώς θα πήγαινα στο περίπτερο συνέχεια.