Σειρά ''Βιβλιοθήκη της Αρχαίας Ελλάδας'' από το National Geographic

Σκέφτομαι να πάρω κάποιους τόμους.

Πώς σας φαίνεται η μετάφραση των αρχαίων κειμένων;
Επειδή δεν γνωρίζω αρχαία ελληνικά, θεωρώ αναγκαίο η μετάφραση να είναι σωστή.

Επίσης, αληθεύει ότι η μετάφραση στη νέα ελληνική γλώσσα περιέχει εσκεμμένα ορθογραφικά λάθη;

Έψαχνα στο διαδίκτυο και βρήκα ένα άρθρο με τίτλο:
Το Nasional Geografic (sic!) καταργεί την ελληνική γραφή;

Δεν ξέρω αν δικαιούμε να δώσω εδώ τη σελίδα που το γράφει, αλλά αν κάποιος έχει το χρόνο και τα βιβλία μπορεί εύκολα να διαπιστώσει αν είναι αλήθεια αυτά που γράφονται στο συγκεκριμένο άρθρο.

Από ότι έψαξα και βρήκα, μάλλον εννοείς αυτό εδώ το άρθρο (σωστά?)!

Με μια γρήγορη πρώτη ματιά, δεν μου φαίνεται για κάτι έγκυρο. Ας μην αξιολογούμε ως σωστό ό,τι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο. Είμαι (ήμουν μάλλον) συνδρομήτρια του συγκεκριμένου περιοδικού για πολλά χρόνια, και ποτέ δεν παρατήρησα κάποια προσπάθεια "κατάργησης της ελληνικής γραφής" (ακόμη και ο "τίτλος" είναι λάθος, δεν μιλάμε για κατάργηση αλλά μάλλον για παραποίηση, ή απλοποίηση). Και δεν βρίσκω και τον λόγο να γίνει επίτηδες μία τέτοια οργανωμένη προσπάθεια.

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Ναι, αυτό εννοουσα.

Προσωπικά μου φαινόταν απίστευτο να το έκαναν επίτηδες, αλλά αυτό που διάβασα με έκανε καχύποπτο.
Δίκαιο έχεις, δεν πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά τα πάντα στο διαδίκτυο.

Παίδες, πάντως η σειρά συνεχίζεται με συνέπεια. Όχι σαν την "Κλασική Λογοτεχνία". Μια χαρά ολοκλήρωσα και τον Ηρόδοτο και τώρα έχει Αριστοφάνη (το οποίο δεν το αγοράζω γιατί το έχω). Οπότε, την επόμενη εβδομάδα περιμένουμε Αισχύλο. Εγώ πάντως για να πω την αλήθεια, θα ήθελα να έβαζαν και τα "Αργοναυτικά" του Απολλόδωρου του Ρόδιου και αναρωτιέμαι γιατί έβαλαν " Άπαντα" του Λουκιανού για να κλείσουν στο τέλος.

Μπορεί κάποιος να περιγράψει περί τίνος πρόκειται ο τόμος 5 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ - ΗΘΙΚΑ ΝΙΚΟΜΑΧΕΙΑ;
Δεν ξέρω τι περιέχει και σκέφτομαι αν αξίζει να τον πάρω.

Λοιπόν έχουμε επέκταση της σειράς με 25 νέους τόμους!!! Όρεξη να 'χουμε. Αν και θα προτιμούσα να είχε επεκταθεί η σειρά της Παγκόσμιας Λογοτεχνίας όπως επίσης είχαν προϊδεάσει στην αρχή της... Οι τόμοι θα είναι οι εξής:

21. Αριστοτέλης - Περί ψυχής
22. Σοφοκλής - Τραχινίες, Φιλοκτήτης, Οιδίπους επί Κολωνώ
23. Ξενοφών - Ελληνικά, Α μέρος
24. Ξενοφών - Ελληνικά, Β μέρος
25. Πλάτων - Θεαίτητος, Πολιτικός, Πρωταγόρας
26. Ευριπίδης - Άλκηστις, Μήδεια, Ανδρομάχη, Τρωάδες, Ιφιγένεια εν Αυλίδι
27. Αίσωπος - 120 μύθοι του Αισώπου
28. Ισοκράτης - Λόγοι
29. Αρριανός - Αλεξάνδρου ανάβασις
30. Αρριανός - Αλεξάνδρου ανάβασις
31. Πλάτων - Νόμοι και επινομίς, Α μέρος
32. Πλάτων - Νόμοι και επινομίς, Β μέρος
33. Ξενοφών - Κύρου Ανάβασις
34. Ησίοδος - Θεογονία, Έργα και ημέραι, Ασπίς
35. Πλούταρχος - Βίοι παράλληλοι, Α μέρος
36. Πλούταρχος - Βίοι παράλληλοι, Β μέρος
37. Πλούταρχος - Βίοι παράλληλοι, Γ μέρος
38. Πλούταρχος - Βίοι παράλληλοι, Δ μέρος
39. Δελφικοί Χρησμοί - 150 χρησμοί από τους Δελφούς
40. Στράβων - Γεωγραφικά, Α μέρος
41. Στράβων - Γεωγραφικά, Β μέρος
42. Στράβων - Γεωγραφικά, Γ μέρος
43. Στράβων - Γεωγραφικά, Δ μέρος
44. Δημοσθένης - Λόγοι
45. Αρχαίοι Λυρικοί Ποιητές - Σαπφώ, Πίνδαρος, Αλκαίος

Προσωπικά χάρηκα με αυτή την επέκταση αλλά πιστεύω ότι η διάσπαση κάποιων τίτλων σε 4 τόμους είναι υπερβολική και τελικά κοστίζει 40 ευρώ! Γνωρίζω ότι οι παράλληλοι βίοι είναι ογκώδες έργο αλλά πιστεύω ότι με λίγη προσπάθεια θα μπορούσαν να το χωρέσουν σε τρεις... Μάλλον θα πάρω καμιά 10ριά από τους 25 τόμους. (Ευριπίδη, Ησίοδο και Σαπφώ σίγουρα).

*αν θέλει κάποιος ας προσθέσει τους τίτλους στην πρώτη ανάρτηση του νήματος

Παιδιά, εγώ προσωπικά και χαίρομαι και....λυπάμαι για την επέκταση της σειράς.Λυπάμαι γιατί δυστυχώς θα σταματήσω να την αγοράζω. Έτσι όπως έχει καταντήσει η κατάσταση, θα μπορούσαν να την έχουν και πιο φτηνά...Άντε να πάρω κανέναν Ησίοδο ακόμα ή τους Δελφικούς χρησμούς....

Το κακό είναι πως βγαινει κάθε εβδομάδα καινούριο βιβλίο.Παρόλο που θα ήθελα τον Πλουταρχο και τον Στράβωνα, δε βλέπω να τα παίρνω, ίσως υπάρξει δυνατότητα να παραγγείλουμε αργότερα κάποια.