Ρωσική λογοτεχνία

Στιλλ ιλλ

Active member
Λοιπόν έχω καταλήξει οτι αγαπώ του Ρώσους οπότε στην επόμενη επιδρομή στην βιβλιοθήκη λέω να ξεσηκώσω κάμποσους γιατι μου έλειψαν. Απλά να σημειώσω τι έχω διαβάσει για να μην επαναλαμβανόμαστε. Πέρα απο τους γνωστούς κλασσικούς θα ήθελα και άλλες προτάσεις παλιές και σύγχρονες.

• [*]Ντοστογιέφσκι (κοντεύω να ολοκληρώσω το έργο του)
    [*]Τολστόι - Άννα Καρένινα
    [*]Γκόγκολ - Νεκρές Ψυχές
    [*]Τουργκένιεφ - Πατέρες και Γιοί
    [*]Πούσκιν – Διηγήματα
    [*]Μπουλγκάκωφ – Μαίτρ και Μαργαρίτα

Και σκοπεύω να διαβάσω Ναμπόκωφ, Τσέχωφ και φυσικά κι άλλα έργα των παραπάνω συγγραφέων.

Στιλλ σου έχω κανα δυο προτασούλες!!!!:))

• Η άμυνα του Λούζιν - Β. Ναμπόκοφ
  • Το ημερολόγιο ενός τρελού - Ν. Γκογκόλ
  • Επτά κρεμασμένοι - Λ. Αντρέγιεφ

Στιλλ ιλλ

Active member
Σ'ευχαριστώ Νίκολας και τυγχάνει να τα έχω υπόψιν τα παραπάνω. Σοουλμειτς πιά :χαχαχα:

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Staff member
Από Τολστόι θα πρότεινα και το Πόλεμος και Ειρήνη (το οποίο όμως είναι εξαιρετικά πολυπρόσωπο και ίσως ειδικά στην αρχή να μπερδευτείς με το ποιος είναι αυτός που αρραβωνιάστηκε με την αδερφή του ξαδέρφου του γείτονα του Κόμη Μπεζούχωφ) και κάποια από τα διηγήματά του (κυρίως Ο θάνατος Ιβάν Ίλιτς και η Σονάτα του Κρόιτσερ)

Δυνατά είναι και τα διηγήματα του Τσέχοφ (1860-1904) και κάποια του Ιβάν Μπούνιν (1870-1953) κυρίως Ο κύριος από το Σαν Φραντζίσκο (ο Τσέχοφ είναι καλύτερος, ο Μπούνιν έχει το Νόμπελ του 1933)

Αν σου αρέσουν οι δυστοπίες του στιλ (ιλ) 1984 ή Ο θαυμαστός καινούριος κόσμος μπορείς να δεις το Εμείς του Γ. Ζαμιάτιν (1884-1937) που τα επηρέασε (αν και οι μαθητές ξεπέρασαν τον δάσκαλο)

Έντονα πολιτικοποιημένος (αντικομουνιστής) ήταν ο Σολζενίτσιν (1918-2008, Νόμπελ 1970). Έχω διαβάσει το μια μέρα του Ιβάν Ντενίσοβιτς και το βρήκα πολύ καλό.

Στιλλ ιλλ

Active member
Ο μαιτρ ειναι απο τα αγαπημένα μου βιβλία.
Σου προτεινω αυτο. :ναι:

Το σημείωσα Έλλη. Ο μαίτρ μου άρεσε αλλα δεν με είχε ξετρελάνει.

Από Τολστόι θα πρότεινα και το Πόλεμος και Ειρήνη (το οποίο όμως είναι εξαιρετικά πολυπρόσωπο και ίσως ειδικά στην αρχή να μπερδευτείς με το ποιος είναι αυτός που αρραβωνιάστηκε με την αδερφή του ξαδέρφου του γείτονα του Κόμη Μπεζούχωφ) και κάποια από τα διηγήματά του (κυρίως Ο θάνατος Ιβάν Ίλιτς και η Σονάτα του Κρόιτσερ)

Δυνατά είναι και τα διηγήματα του Τσέχοφ (1860-1904) και κάποια του Ιβάν Μπούνιν (1870-1953) κυρίως Ο κύριος από το Σαν Φραντζίσκο (ο Τσέχοφ είναι καλύτερος, ο Μπούνιν έχει το Νόμπελ του 1933)

Αν σου αρέσουν οι δυστοπίες του στιλ (ιλ) 1984 ή Ο θαυμαστός καινούριος κόσμος μπορείς να δεις το Εμείς του Γ. Ζαμιάτιν (1884-1937) που τα επηρέασε (αν και οι μαθητές ξεπέρασαν τον δάσκαλο)

Έντονα πολιτικοποιημένος (αντικομουνιστής) ήταν ο Σολζενίτσιν (1918-2008, Νόμπελ 1970). Έχω διαβάσει το μια μέρα του Ιβάν Ντενίσοβιτς και το βρήκα πολύ καλό.
Τον θαυμαστό κόσμο τον είχα ξεκινήσει αλλα με κούρασε και το άφησα. Το 1984 δεν το έχω πιάσει ακόμα αλλα σημειώνω τον Ζαμιάτιν όπως και τον Μπούνιν. Επίσης του Σολζενίτσιν έχω το Αρχιπέλαγος Γκούλανγκ που μου το έκαναν δώρο (και τους 2 τόμους).

Τζόνκαν

New member
Να προτείνω από σύγχρονους Ρώσους τον Μακάνιν και το βιβλίο του Αντεργκράουντ ή ένας ήρωας του καιρού μας .Ο κυνηγός των αρουραίων του Αλεξάντερ Γκριν .Ζωή και πεπρωμένο του Βασίλι Γκρόσμαν ,χαρακτηρίστηκε ως το Πόλεμος και Ειρήνη του Β'ΠΠ .Ιστορίες από την Κολίμα του Βαρλαάμ Σαλάμοβ και τελευταίο το αριστούργημα του Αντρέι Πλατόνοφ ,Ταξίδι με ανοιχτή καρδιά -Τσεβενγκούρ .

Last edited:
Κι εμένα μου άρεσε το Εμείς του Ζαμιάτιν, αλλά βρίσκω τα βιβλία του Χάξλευ και του Όργουελ καλύτερα...

Πάντως διαβάζεται εύκολα και ευχάριστα!!

Στιλλ ιλλ

Active member
Να προτείνω από σύγχρονους Ρώσους τον Μακάνιν και το βιβλίο του Αντεργκράουντ ή ένας ήρωας του καιρού μας .Ο κυνηγός των αρουραίων του Αλεξάντερ Γκριν .Ζωή και πεπρωμένο του Βασίλι Γκρόσμαν ,χαρακτηρίστηκε ως το Πόλεμος και Ειρήνη του Β'ΠΠ .Ιστορίες από την Κολίμα του Βαρλαάμ Σαλάμοβ και τελευταίο το αριστούργημα του Αντρέι Πλατόνοφ ,Ταξίδι με ανοιχτή καρδιά -Τσεβενγκούρ .
Τα σημείωσα όλα, φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα. Σ'ευχαριστώ

Μία ακόμη σύγχρονη, καλή επιλογή είναι ο Vladimir Sorokin.
Πιο συγκεκριμένα, αφού αναφέρθηκαν και κάποιες δυστοπίες προτείνω το "Πίσω από το μεγάλο ρωσικό τείχος".
Κριτική
Πολιτεία

Σ'ευχαριστώ Άτροπε για την πρόταση σου

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
εκτός από τα διηγήματα του Πούσκιν,να διαβάσεις τον "Ευγένιο Ονέγκιν" το κορυφαίο έμμετρο μυθιστόρημά του.προσεξε μόνο γιατι κάποιοι εγκληματικοί εκδοτικοί οικοι το εχουν αποδόση σε πεζό λόγο :τσκτσκ:
και η "Κόρη του λοχαγου" ειναι πολύ καλό.

@Στιλλ, αφού σε ενδιαφέρει και η σύγχρονη ρώσικη λογοτεχνία, για τσέκαρε τον Βίκτορ Πελέβιν. Δεν έχω διαβάσει ακόμα κανένα βιβλίο του αλλά μου έχει κινήσει την περιέργεια και πρόσφατα παρήγγειλα το Κίτρινο Βέλος, που ευελπιστώ να είναι τόσο καλό όσο φαίνεται.

Ιαβερης

Well-known member
Εγω θα σου προτεινα τον Μπορις Ακουνιν, Στιλλ! Γραφει κυριως αστυνομικα μυθιστορηματα εποχης κι ειναι απολαυστικοτατος, τον ανακαλυψα φετος, διαβασα 5-6 βιβλια του και τα κατευχαριστηθηκα. Στα ελληνικα δυστυχως εχουν κυκλοφορησει λιγα βιβλια του, 4-5 νομιζω, ομως αξιζουν. :ναι:
Κατα τ' αλλα θα συμφωνησω με τα αλλα παιδια για Πουσκιν, Τσεχωφ, Τουργκενιεβ, ολοι τους πολυ καλες επιλογες.

Στιλλ, δεν μπορώ να μην γράψω και εγώ δυο κουβέντες προς στήριξη όσων είπαν τα παιδιά πιο πάνω, και πιο συγκεκριμένα για τον Πελεβιν και για τον Ακούνιν. Ο πρώτος είναι πολύ δημοφιλής (όχι μόνο) στη χώρα του, και η γραφή του είναι κάτι ανάμεσα στον εσωτερισμό, την (σατιρική) επιστημονική φαντασία, το λυρισμό και ίσως μια δόση φιλοσοφίας. Ο δε Ακούνιν πιστεύω και εγώ ότι θα πέσει ακριβώς μέσα στα γούστα σου. Όπως και ο Ιαβέρης, μου άρεσε πολύ και εμένα, και εκτός των άλλων, διαβάζοντάς τον θα αποκτήσεις μια αίσθηση της εποχής που ζούσαν οι κλασσικοί συγγραφείς της Ρωσίας και γενικότερα του "ρωσικού ψυχισμού" (είναι κάτι που αξίζει να γνωρίσει κανείς, έστω και μόνο από τα βιβλία).

Last edited: