Πότε πραγματικά νιώθετε την ανάγκη να διαβάσετε ένα βιβλίο;

Σόφκι

Κοινωνός
Εγω παλι διαβαζω σχεδον αποκλειστικα μεσα στα λεωφορεια....Ολων των ειδων....Κυριως λογω χρονου....Βεβαια ετσι δυσκολευομαι καπως να παρω τον τροπικο του Καρκινου για παραδειγμα μαζι μου :ρ

Πιούζυ

Κοινωνός
Εγώ μπορώ να διαβάσω μια χαρά σε τρένο.. στο λεωφορείο όμως ζαλίζομαι. Βέβαια, τώρα πια έχει καιρό να χρειαστεί να πάρω λεωφορείο.. Στο αυτοκίνητο, πάλι, όταν οδηγώ, το θεωρώ απλά επικίνδυνο.
Πραγματι αυτο μου συμβαινει και μενα. Ενω με τα τρενα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα, στα λεωφορεια, αστικα και υπεραστικα, ζαλιζομαι πολυ.

Ρεγινόρα

Κοινωνός
Τα τρένα έχουν σταθερή ταχύτητα και ρυθμό σε αντίθεση με τα λεωφορεία και το ατελείωτο σταμάτα-ξεκίνα...
Άσε που στο τρένο έχεις τη θεσούλα σου ενώ στο λεωφορείο αν βρεις θέση πρέπει να παίξεις Τζόκερ μετά! :ρ

Εγώ δεν ζαλίζομαι, απλά με ενοχλεί ο θόρυβος και ο κόσμος. :ναι:

Μήτις

Κοινωνός
Σας ζηλεύω όσους μπορείτε να διαβάζετε μέσα σε τρένα και λεωφορεία! Ούτε διαφημιστικό δε μπορώ να κοιτάξω όταν είμαι εν κινήσει, μια φορά διάβαζα με μια φίλη τη Lifo και στην επόμενη στάση της ζήτησα να κατέβουμε, ήμουν έτοιμη να πέσω από το κάθισμα :ωιμέ:

Παρωνύμιος

Κοινωνός
Στις στιγμές τις εύκολες
και στις στιγμές της φρίκης.
Ταξίδι και σκάψιμο.
Καθοδική περιδίνηση.
Παντού και πουθενά,
πάντα και ποτέ.

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Αδύνατον να τιθασεύσω την επιθυμία μου αυτή σε λίστα με πότε και γιατί...Διαβάζω και στην τουαλέτα αν κάτι δεν πρέπει να διακοπεί λόγω έντασης...Αναζητώ μιαν ένταση στην επικοινωνία μου με ένα κείμενο...Ήσυχα δεν μπορώ...με πιάνει πλήξη...μια παθογένεια που κυριαρχεί στην ελληνική λογοτεχνία είναι το πόσο συχνά τα έργα που έχουν έκταση κάνουν αυτό που λέμε και στην κινηματογραφία...κοιλιά...ειρμό, ρυθμό, ένταση...και βύθισμα μέσα τους...Αυτό είναι στην ουσία...Ν’ αποποιηθώ τον εαυτό μου και να βυθιστώ στον εαυτό κάποιου άλλου, που τον βγάζει όμως όμορφα...

Λούση

Κοινωνός
Χμ, συνήθως το βράδυ ή αργά το απόγευμα μπορεί και το μεσημέρι των θερινών μηνών όμως. Τον χειμώνα δεν ξέρω. Νομίζω βασικά πως κάθε στιγμή θέλω να διαβάσω. Θέλω να έχω ένα σπίτι γεμάτο από βιβλία, αναζητώ νέα βιβλία που θέλω να αποκτήσω και τυχαία βρίσκω και άλλα. Δεν είναι κατάσταση αυτή. Ο χρόνος είναι τόσος λίγος μα τα βιβλία υπερβολικά πολλά, γιαυτό και θέλω να διαβάζω συνέχεια.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Διαπιστώνω ότι τα τελευταία χρόνια περνάω φάσεις. Θέλω πάντα να μου διηγούνται ιστορίες, απλώς το μέσο αλλάζει. Άλλες φορές διαβάζω συνεχώς διηγήματα, άλλες αστυνομικά, άλλες τον ίδιο μόνο συγγραφέα. Τους περασμένους μήνες διάβαζα ασταμάτητα. Αυτό το μήνα βλέπω συνέχεια ταινίες και δεν πολυδιαβάζω. Άλλοτε βλέπω συνέχεια σειρές και καθόλου ταινίες.

Το βασικό είναι ότι μου αρέσει να ασχολούμαι με φανταστικές ιστορίες, είναι απ' τις σπουδαιότερες απολαύσεις στη ζωή μου. Αυτό που με σπρώχνει κάθε φορά σε μια συγκεκριμένη είναι η περιέργειά μου. Και πολύ συχνά ο ενθουσιασμός άλλων ανθρώπων που εκτιμώ (γι' αυτό και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία και δει αρκετές ταινίες που προτείνουν αγαπημένα μέλη στις δυο λέσχες μας :) ).

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
κυρίως μόλις τελειώσω το προηγούμενο βιβλίο (αλλά συχνά και κατά την διάρκεια της ανάγνωσης του προηγουμένου):)

Παντου και παντα αισθανομαι την αναγκη...Αλλα με συγκινησε η μελαγχολικη οπως αναφερει οπτικη της θεματοθετριας...Ωρες ωρες ειναι τοσο επιτακτικη η αναγκη να ξεχαστεις που το βιβλιο πραγματικα φανταζει μια εξοδος κινδυνου...3 φορες μου συνεβη εντονα

Συντροφοι σε αυτη τη διαφυγη
ΔΡΑΚΟΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ
ΤΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ
ΓΥΑΛΙΝΟ ΡΟΔΟ...
Και τα τρια σε διαφορετικες φασεις, με τον τροπο τους με ταξιδεψαν,με απορροφησαν στο "μαγικο" τους συμπαν και με συγκλονισαν,σκορπιζοντας μακρυα τη θλιψη...Δε θα τα ξεχασω ποτε μου κ θα κατεχουν ξεχωριστη θεση στην καρδια μου!

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι τα ταξίδια με το τρένο.. Ειδικά όταν κατεβαίνω Αθήνα! Μου αρέσει πολύ να διαβάζω κατά την διάρκεια της διαδρομής! Μάλιστα, όταν γνωρίζω εκ των προτέρων τις ημερομηνίες που θα ταξιδέψω, σκέφτομαι μέρες πριν πιο βιβλίο θα με συντροφέψει στην διαδρομή...:))

Η αληθεια ειναι οτι προτιμω να διαβαζω βιβλια οταν ειμαι τελειως ξεγνοιαστος. Πχ τα καλοκαιρια των σχολικων μου χρονων και ειδικα οταν εδωσα Πανελληνιες ηταν απο τα πλεον επικοδομητικα στην αναγνωση βιβλιων (ενοω οτι διαβασα αρκετα βιβλια). Ωστοσο και μεσα στην χρονια νιωθω οτι ειναι απο τις αγαπημενες μου ασχολιες οταν εχω ελευθερο χρονο. Απλα δεν μου αρεσει το αισθημα οτι δεν μπορω να ''αφεθω'' πχ μια ολοκληρη ημερα στην αναγνωση ενος βιβλιου γιατι οι υποχρεωσεις δεν το επιτρεπουν.

Προφέσορας

Κοινωνός
'Οταν έχω στρές και σκοτούρες στο μυαλό μου. Θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο να βυθιστώ στον κόσμο του να ξεχαστώ και ηρεμώ,νιώθω όμορφα.

Από το να διαβάζω ειδήσεις για εγκληματικότητα κλπ προτιμώ τα λογοτεχνικά βιβλία και αυτός είναι και ο λόγος που λατρεύω την φαντασία και δεν μου αρέσουν τα αστυνομικά.