Πόσες φορές έχετε βρει τον δολοφόνο;

Ούτε στο "Evil Under the Sun" τα κατάφερα που τελείωσα χθες (πάντως η "διάλεξη" του Πουαρό στο τέλος είναι το πιο ωραίο σημείο των βιβλίων! :))) )

Βάγγυ

Κοινωνός
Γενικά, παρόλο που μετά από τόσα βιβλία της που έχω διαβάσει, ξέρω ότι ο καθένας να μπορούσε να είναι ο δολοφόνος, πάντα καταφέρνει να με εκπλήσσει στο τέλος. Νομίζω, τελικά, ότι αυτό είναι και το ταλέντο της!!
Και εμένα το ίδιο, κι αυτό είναι που μ' αρέσει. :))
Noυρμανου, κατι που θα βοηθησει, ειδικα στην αγκάθα, σημειωσε με ένα μολυβακι καποια σημεια που σου φαινονται σημαντικά, καθως και χαρακτήρες ανθρωπων. Μετα τα 20 βιβλια θα'χεις πολύ καλυτερη συναισθηση οσον αφορα την κριστι, πιστεψε με;)
Μπα, κι εγώ που έχω διαβάσει πάνω από 20, ζήτημα να έχω βρει τα 3. :ρ Και θυμάμαι μόνο το 1, το "Η σοφίτα με τις αράχνες".

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Αυτό το Σάββατο που πέρασε στο επεισόδιο της σειράς μις μαρπλ, ''νέμεσις'' που δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, κατάφερα να βρω εύκολα τον δολοφόνο, νομίζω πως αυτή την φορά φωτιζότανε αρκετά καλά από την πλοκή του έργου, αν και πάλι δεν πολυκατάλαβα γιατί ακριβώς το έκανε ο/η συγκεκριμένος δράστης...τώρα αν φυσικά διάβαζα το βιβλίο μπορεί και να μην τον ανακάλυπτα εύκολα. Το " νέμεσις" νόμιζα πως το χα διάβασει παλία αλλα όχι έχει παρόμοια ιστορία με ενα? αλλο βίβλιο της μις μαρπλ που παλι εχει ταξιδιωτικο προορισμο αλλα δεν ήταν το ίδιο!

Last edited:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Με το χερι στην καρδια , εχει βρει κανεις τον δολοφόνο στο " μυστικό του κίτρινου δωματίου";

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Πάντα είχα μια ιδέα ! Εδώ δεν έχω τίποτα κανένα πλάνο ειμαι στο απόλυτο σκοτάδι!

Τσίου

Μύστης
Δυο φορές μόνο στις εκπομπές της Νικολούλη. Και επειδή έχω λίγες επιτυχίες στη ζωή μου, μετά από κάθε αποκάλυψη μου ερχόταν να αρχίσω τα τηλέφωνα σε όλους, να πετούσα ένα "Σας τα έλεγα;" και να το κλείνω. Δεν κάνω πλάκα αλλά πέρα από την πλάκα, στα βιβλία μόνο μια φορά βρήκα τον δολοφόνο. Στο "Ένα μήνυμα για φόνο" της Άγκαθα Κρίστι.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Στον χιονάνθρωπο του Νέσμπο παρα τα κολπάκια του συγγραφέα. Καλά ντάξει Κρίστι δεν ακουμπάω κάν. Γιατί δεν αρκεί να κάνεις μια μαντεψιά χωρίς να επιχειρηματολογήσεις κιόλας. Εμ πώς.

Τσίου

Μύστης
Εγώ είχα και επιχείρημα, δηλαδή μάντεψα το κίνητρο του θύτη. Γι'αυτό στο τέλος τρόμαξα με τον εαυτό μου :πανικός:

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Ε ναι γιατί δίνει κάποιο χαρακτηριστικό του δολοφόνου οπότε κάνεις εύκολα την συσχετιση. Παρ'ολα αυτά τα έχω απολαύσει όλα τα βιβλία του, γιατί πολύ απλά ξέρει πως να σε παρασύρει. Εκτος του οτι φτιάχνει εικόνες που σε στοιχειώνουν και χαράζονται στην μνήμη, θες δε θες.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Διαβασε τον Γιο αν δεν το εχεις κανει ηδη. Δεν εχει Χαρι Χολε αλλα ειναι εξαιρετικό.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Το έχω διαβάσει και βρίσκεται ανάμεσα στα αγαπημένα μου απο τον συγγραφέα :ναι:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Ρε σεις συνελεσχίτες μου, βρήκα τον δολοφόνο στον χιονάνθρωπο του Νέσμπο που βγαίνει όπου να΄ναι και στο σινεμά και την έπαθα στο νυκτερινό δελτίο του Μάρκαρη, ωιμε! Εχει βρει ποτέ κανείς εκεί τον δολοφόνο; εννοώ στο νυκτερινό δελτίο που ήτανε και σειρά, δηλ. δεν σου πάει στο μυαλό , με τίποτα. Μπράβο στον συγγραφέα, η απόλυτη ανατροπή.

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Είχα βρει τον δολοφόνο στο «Σκοτεινό τόπο» της Τζίλιαν Φλιν.
Δεν τον βρηκα ουτε κατα διάνοια, μπραβο, ηταν δυσκολάκι ! Δυσκολο ειναι να τον βρεις και στο "νυκτερινο δελτίο" αρκετα θα έλεγα. Δυσκολο ειναι να τον βρεις και σε μια ελληνικη ταινια το "ετερος εγω" πολύ δυσκολο

Σελεφά

Κοινωνός
Δεν έχω διαβάσει πολλά με δολοφονίες-αστυνομικά-μυστηρίου. Σύνολο να είναι καμιά 20αριά.
Αιχμηρά αντικείμενα
Σκοτεινός τόπος
Η γυναίκα στην καμπίνα 10
Ο μόνος ένοχος
Το κορίτσι του τρένου

Από τα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι δεν βρήκα κανέναν...