Πόσες φορές έχετε βρει τον δολοφόνο;

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
Ω, δεν έχω τίποτα να προσάψω στον μεγάλο ένοχο παρά το ότι αφαίρεσε ανθρώπινες ζωές. Μαχόταν με πείσμα και αφοσίωση σε αυτό που γνώριζε, ή μάλλον πίστευε, ως ορθό και ήθελε να προστατεύσει αυτά που ήθελε να προστατεύσει με τρόπους ανίερους, με τρόπους που αντέβαιναν ακόμα και στην Αγάπη που διδάσκει η ιερή μας πίστη... Εγώ βέβαια έπεφτα από τη μία πλάνη στην άλλη, από τον έναν εσφαλμένο συλλογισμό στον άλλο, από το ένα λάθος συμπέρασμα και σκεπτικό στο άλλο και μετά από μια ταπεινωτική για τον λόγιο εγωισμό μου, το βρετανικό μου φλέγμα και το ικανό και έμπειρο πνεύμα μου ακολουθία λανθασμένων πορισμάτων, βρέθηκα τελικά πρόσωπο με πρόσωπο με έναν άξιο αντίπαλο, με έναν ισχυρό αν και παρανοϊκό φύλακα της πίστης, με έναν αμείλικτο και στυγερό δολοφόνο που, θαρρώ, είχε εν τέλει την τύχη που η Θεία Πρόνοια και ο Κύριος είχαν με δικαιοσύνη καθορίσει για αυτόν...

Σοφά λόγια από το πληκτρολόγιο ενός σοφού και μειλίχιου γέροντα...

Τελείωσα τον Άκροϋντ χθες αργά τη νύχτα... δυνατό τέλος! Σιγά να μη μάντευα ποτέ το δολοφόνο! :αργκ:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Στο ''όνομα του ρόδου'' δεν έπεσα καθολου μέσα, στον ακρουντ, τον υποψιαστηκα από μια φρασούλα

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
στον ακρουντ, τον υποψιαστηκα από μια φρασούλα
Θέλω να μας αποκαλύψεις τη φρασούλα σου Αριάδνη!! Να αρχίσουμε κι εμείς να ανακαλύπτουμε τις τεχνικές της γιαγιάς-Κρίστι!!

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Θέλω να μας αποκαλύψεις τη φρασούλα σου Αριάδνη!! Να αρχίσουμε κι εμείς να ανακαλύπτουμε τις τεχνικές της γιαγιάς-Κρίστι!!
οποιος δεν εχει διαβάσει το βιβλίο ας μην το δει! ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΠΟΙΛΕΡ

Το βιβλιο το δανειστηκα από την βιβλιοθηκη και την εχω σημειωμενη την φρασουλα, την οποια και στο τελος χρησιμοποιηει και ο Πουαρο όταν αποκαλύπτει τον δραστη. Είναι στο τραπέζι που η αδελφη του γιατρου περιγραφει αναλυτικά τον χαρακτήρα του και πως ηταν από μικρό παιδι, αυτό γινεται και σε άλλο βιβλιο της κριστι που περιγράφεται ο χαρακτηρας του δραστη από στενο συγγενικο προσωπο, ετσι το αντιλήφθηκα, μετα ο ιδιος ο γιατρος είναι ο αφηγητης , δεν χρειαζοτανε καποιος να περιγραψει τοσο διεξοδικα τον χαρακτήρα και τα παιδικα του χρονια

Θα το έχω υπόψη μου αυτό, Αριάδνη. ;) Ευχαριστούμε!
Λογικά είναι νωρίς για να εξοικειωθώ πλήρως με όλες τις τεχνικές της Κρίστι. Έχω διαβάσει τα πιο πολυδιαφημισμένα της βιβλία, και μόνο γύρω στα 10-11 ως τώρα. Τι ωραία αίσθηση όμως να ξέρεις ότι σε περιμένουν άλλα 55 βιβλία της εκεί έξω! :γιούπι:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Noυρμανου, κατι που θα βοηθησει, ειδικα στην αγκάθα, σημειωσε με ένα μολυβακι καποια σημεια που σου φαινονται σημαντικά, καθως και χαρακτήρες ανθρωπων. Μετα τα 20 βιβλια θα'χεις πολύ καλυτερη συναισθηση οσον αφορα την κριστι, πιστεψε με;)

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Στο ένα πτωμα στην βιβλιοθηκη , όχι μόνο δεν κατάλαβα τον δολοφόνο, μα δεν κατάλαβα καλά, καλά γιατι έγινε και δευτερος φόνος:ουχ:

Αλεξανιάν

Όμορφο Νιάτο
Η αστυνομική λογοτεχνία ήταν από τα πρώτα βιβλία που άρχισα να διαβάζω σοβαρά όταν ήμουν μικρή και φυσικά η Αγκάθα Κρίστι. Θυμάμαι οτι σε ένα δυο είχα βρει τους δολοφόνους αλλά τώρα δε θυμάμαι πια τους τίτλους, ούτε την πλοκή. Όμως ξεχώρισα τους Δέκα Μικρούς Νέγρους, από τα αγαπημένα μου βιβλία, που δε κατάφερα να βρω το δολοφόνο με τίποτα. Αυτό το βιβλίο το συστήνω παντού. Μου φάνηκε και μου φαίνεται εντυπωσιακό. Τώρα, εσείς πως καταλάβατε τον δολοφόνο. . . σας θαυμάζω!

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Νομιζω πως πρέπει να δωσω μια απάντηση για το πως τον βρηκα εγω:
Ακολουθει μεγάλο σποιλερ/ αν γινεται βαλτε το μου σε πλοκη πανω στους 10 μικρους νεγρους
σποιλερ:

Το βιβλιο το διαβασα από το βημα και στην αρχη ακομα που μας συστηνει τους ηρωες, λεει για τον δικαστη,1.
πως δεν αποφευγει το σημαδι του καιν
2. Είναι δικαστης χρονια και μονον αυτος θα εβγαζε τοσες καλες ετυμηγορίες και θα τις απηγγειλε κιολας
3. Δεν με πτοησε ο φεικ θανατος γιατι ειχα διαβασει προτυτερα βιβλίο της αγκάθας με φεικ τραυματισμο, εδώ είναι το καθοριστικο σημειο θα ελεγα
4. Περιγράφεται διεξοδικα από την αγκαθα, ειδικα τα ματια του
αυτά σας κάλυψα;

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αριαδνη, το αφήνω να τον κάνεις εσύ για να μάθεις :)

επεξεργάσου την ανάρτησή σου, κανε κλικ κατω στο "Επεξεργαστής Κειμένου" (που σου δείχνει περισσότερα κουμπάκια επεξεργασίας), πιάσε το προς απόκρυψη κείμενο, και κάνε κλικ σε ένα απο τα δυο τελευταία κουμπάκια, εκεί που λέει ΠΛΟΚΗ. Μετά αποθήκευσε την ανάρτηση :ναι:

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
πριν από μερικές μέρες διάβασα τα Μπλουζ της Ευρώπης του Σουηδού Άρνε Νταλ. Γενικά καταλάβαινα που το πάει από διαφορες μικρολεπτομέρειες (οχι στο 100% αλλά είχα μια καλή εικόνα του τι πρόκειται να συμβεί) αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μου άρεσε το βιβλίο

Νομιζω πως πρέπει να δωσω μια απάντηση για το πως τον βρηκα εγω:
Ακολουθει μεγάλο σποιλερ/ αν γινεται βαλτε το μου σε πλοκη πανω στους 10 μικρους νεγρους
σποιλερ:

Το βιβλιο το διαβασα από το βημα και στην αρχη ακομα που μας συστηνει τους ηρωες, λεει για τον δικαστη,1.
πως δεν αποφευγει το σημαδι του καιν
2. Είναι δικαστης χρονια και μονον αυτος θα εβγαζε τοσες καλες ετυμηγορίες και θα τις απηγγειλε κιολας
3. Δεν με πτοησε ο φεικ θανατος γιατι ειχα διαβασει προτυτερα βιβλίο της αγκάθας με φεικ τραυματισμο, εδώ είναι το καθοριστικο σημειο θα ελεγα
4. Περιγράφεται διεξοδικα από την αγκαθα, ειδικα τα ματια του
αυτά σας κάλυψα;
Κι εγώ αυτόν σκεφτόμουν μέχρι που ήρθε η ανατροπή που περιγράφεις στο 3, Αριάδνη. Μετά έχασα την μπάλα. ;)
Αυτό που έχω να πω για τους Δέκα Νέγρους είναι ότι, αν και φιγουράρει στα 10 κορυφαία βιβλία της Κρίστι, μου φάνηκε σαν παιδικό παιχνίδι. Σαν να μας κοροϊδεύει η συγγραφέας. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εκφράσω. Μου άρεσε λιγότερο από όλα όσα έχω διαβάσει από αυτήν.

Πρόσφατα μάντεψα τον δολοφόνο στο Ρετρό στην Ομίχλη και προς μεγάλη μου έκπληξη (τον υποψιαζόμουν, αλλά δεν το πολυπίστευα) και στο Για Γάμο Ή Για Κηδεία. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν απόλαυσα την ανάγνωσή τους. Ήταν εξαιρετικά καλοφτιαγμένα μυστήρια και στις 2 περιπτώσεις.

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Noυρμπανου να σου πω:

προσεξε τι εχουμε 10 αναμεσα τους και ο δολοφόνος, λοιπον που σιγουρα για να αγορασει ένα νησι τα'χε τα λεφτα του, οποτε 1.εξω οι δυο υπηρετες, ηλικιωμένοι κιολας πως να κινηθουν; Το μυαλο που τα σχεδιασε όλα ηταν καθαρο και οργανωμένο.2 Η γραμματεας, κοπέλα που χρειαζότανε παλι δουλεια και δη λεπτεπίλεπτη δεν κάνει!
3. ο τυχοδιώκτης, οργανωμενο μυαλο, δεν νομιζω:όχιόχι:
4. ο γιατρος;, χμ:χμ: θα μπορουσε, θεση , χρημα, μυαλο αλλα θα την εκανε την δουλεια του με άλλο τροπο
5.η ηλικιωμενη κυρια γιατι όχι , ειχε περιεργη φιλοσοφια ζωης και ηταν ψυχραιμη αλλα περισσοτερο η αγκαθα εριχνε τον προβολεα στον δικαστη, αποκαλωντας τον και νυφιτσα, ημουν αναμεσα σε αυτους τους δυο αλλα επειδή με τον δικαστη ασχολούνταν η αγκαθα περισσοτερο και αυτος ειχε τον πρωτο λογο, ειπα αυτόν τελικα

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Σας θαυμάζω πάντως, που τα αναλύεται έτσι ωραία-ωραία και τσουπ! να σου ο δολοφόνος. Εγώ όταν άκουσα τους 10 μικρούς νέγρους (στο θέατρο της Κυριακής, στο τρίτο) είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό. Κι είχα κατατρομάξει κιόλας...:μπρ: Ήμουν περίπου 11 χρονών, γι' αυτό μάλλον.