Πόσες φορές έχετε βρει τον δολοφόνο;

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Την αλήθεια και μόνο την αλήθεια, πόσες φορες έχετε ψιλιαστεί τον δολοφόνο στα αστυνομικά που έχετε διαβάσει;
Να αρχίσω:
1. Στους 10 μικρούς νέγρους
2. Κραυγή αγωνίας
3. Νέμεσις
4.Ποιος σκότωσε τον ακρουντ
5. Τα αστρα μιλούν για θάνατο

όλα αυτά από αγκαθα
εσεις;

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Διάβαζα Αγκάθα σε μικρή σχετικά ηλικία, χωρίς πείρα στα αστυνομικά, με αποτέλεσμα να με ξαφνιάζει συνεχώς. Σε ένα βιβλίο της, θυμάμαι, είχα βρει τον δολοφόνο και είχα καταλάβει γενικά τα πάντα, κι αυτό δεν μου άρεσε. Δεν θυμάμαι τίτλο, ήταν ένα με ένα ζευγάρι που μετακόμισε σε ένα καινούριο σπίτι, κι υπήρχε και μια θεία μάλλον, και μια ντουλάπα και κάτι γινόταν (σας φώτισα :ρ )

Όμως με τα πολλά αστυνομικά, ταινίες, βιβλία, σειρές νιώθω ότι έχω "εκπαιδευτεί" πια, με αποτέλεσμα να ψυλλιάζομαι συχνά τον δολοφόνο, τον ένοχο ή την ανατροπή. Ένα κόλπο είναι να βρεις ποιανού χαρακτήρα ο ρόλος δεν έχει λόγο ύπαρξης, παρά μόνο αν αποδειχθεί ότι είναι ο δολοφόνος.

Αμφισβητίας

Όμορφο Νιάτο
μεχρι τωρα εχω 2/2 αλλα δεν θα πω οτι ηταν και ιδιαιτερα δυσκολο να βρεθει ο δολοφονος :
1)δωσε στον καθενα το θανατο του
2)happy birthday τουρκε!

Μεταλλαγμένη

Κοινωνός
Αριάδνη σοβαρά, βρήκες τον δολοφόνο στους «Δέκα Μικρούς Νέγρους»;:καχύποπτος: Κατάλαβες, δηλαδή, την ανατροπή; Θα τρελαθώ :μπρ:

Σε βιβλίο της Αγκάθα μόνο μια φορά τον βρήκα – δεν θυμάμαι σε ποιο – και μου έκανε εντύπωση, γιατί θεώρησα πως της ξέφυγε και δεν τον έκρυψε καλά. Γενικά, παρόλο που μετά από τόσα βιβλία της που έχω διαβάσει, ξέρω ότι ο καθένας να μπορούσε να είναι ο δολοφόνος, πάντα καταφέρνει να με εκπλήσσει στο τέλος. Νομίζω, τελικά, ότι αυτό είναι και το ταλέντο της!!

Πέραν της Αγκάθα, έχω διαβάσει ελάχιστα αστυνομικά, αλλά θυμάμαι ότι τον είχα βρει στο βιβλίο «Κλειδωμένοι» του Κέρι Γουίλκινσον.
Από την μια είναι ωραίο να στίβεις το μυαλό σου και να έχεις την ικανοποίηση ότι τον βρήκες, αλλά από την άλλη είναι ωραίο και να εκπλήσσεσαι.

2)happy birthday τουρκε!
Τι κορυφαίος τίτλος είναι αυτός!!!:χαχαχα:

Last edited by a moderator:

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Στην αρχή δεν μπορούσα με τίποτα να βρω δολοφόνο σε βιβλίο της Κρίστι . Όσο περισσότερα δικά της διάβαζα άρχισα να τη μαθαίνω με αποτέλεσμα να υποψιάζομαι σχεδόν πάντα τον δολοφόνο . Ίσως τώρα που έχω καιρό να διαβάσω κάτι δικό της να έχω χάσει τη φόρμα μου , δεν ξέρω ...

Η μαμά μου δεν είχε διαβάσει ποτέ Κρίστι και παίζει να μην είχε διαβάσει και τίποτα αστυνομικό . Πέρυσι της έδωσα να διαβάσει το "Έγκλημα στον εξπρές Οριαν" και το "Ποιος σκότωσε τον Ρότζερ Ακροιντ" και τα βρήκε όλα (προσοχή!! ακουλουθούν σπόιλερ και για τα δύο βιβλία)
για το έγκλημα στο εξπρες οριαν : χμμμ, δεν βγαίνει άκρη είναι σαν τον σκότωσαν όλοι μαζί και για το ποιος σκότωσε τον ρότζερ μου λέει : α στα σίγουρα ο γιατρός τον σκότωσε .
Μάλλον χαραμίζεται τόσα χρόνια η μαμά μου :))))

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Αριάδνη σοβαρά, βρήκες τον δολοφόνο στους «Δέκα Μικρούς Νέγρους»;:καχύποπτος: Κατάλαβες, δηλαδή, την ανατροπή; Θα τρελαθώ :μπρ:

Σε βιβλίο της Αγκάθα μόνο μια φορά τον βρήκα – δεν θυμάμαι σε ποιο – και μου έκανε εντύπωση, γιατί θεώρησα πως της ξέφυγε και δεν τον έκρυψε καλά. Γενικά, παρόλο που μετά από τόσα βιβλία της που έχω διαβάσει, ξέρω ότι ο καθένας να μπορούσε να είναι ο δολοφόνος, πάντα καταφέρνει να με εκπλήσσει στο τέλος. Νομίζω, τελικά, ότι αυτό είναι και το ταλέντο της!!

Πέραν της Αγκάθα, έχω διαβάσει ελάχιστα αστυνομικά, αλλά θυμάμαι ότι τον είχα βρει στο βιβλίο «Κλειδωμένοι» του Κέρι Γουίλκινσον.
Από την μια είναι ωραίο να στίβεις το μυαλό σου και να έχεις την ικανοποίηση ότι τον βρήκες, αλλά από την άλλη είναι ωραίο και να εκπλήσσεσαι.
ναι τον βρηκα αλλα δεν μπορω να το εξηγησω πως γιατι δεν μπορω να βαλω σποιλερ:μουάχαχα:

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Τον έχω βρει άπειρες.Κι αυτό όχι γιατί είμαι μεγαλοφυία αλλά επειδή μαθαίνεις σιγά-σιγά την τεχνική...Συνήθως είναι αυτός που δεν υποψιάζεται κανένας στην αρχή,το δε κίνητρο του είναι αφανές μέχρι την τελική αποκάλυψη.Ιδιαίτερα διδακτικές από τη συγκεκριμένη πλευρά είναι οι ιστορίες της "Συγγραφέως Ντετέκτιβ", τηλεοπτικά με την Άντζελα Λάντζμπερι.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Κι εγώ κάπως έτσι λειτουργώ, Μπου. Ψάχνω να εντοπίσω ποιον δεν υποψιάζομαι καθόλου! :ρ

Αλίκη

Κοινωνός
Εγώ ούτε στους Νέγρους, ούτε στον Ακροϋντ, ούτε στην Ποντικοπαγίδα, ούτε στο Οριάν Εξπρές μπόρεσα να βρω το δολοφόνο, και μάλιστα εξεπλάγην όταν έγιναν οι αποκαλύψεις!! Αλλά στο καινούργιο βιβλίο της Ρόουλινγκ, το αστυνομικό (Το Κάλεσμα του Κούκου), τον υποψιάστηκα από την αρχή. Τους λόγους βέβαια δεν μπορούσα να τους βρω, αλλά μάλλον είχα αρχίσει να μπαίνω στο σκεπτικό της. Στα Χάρι Πότερ ΠΟΤΕ δεν μπόρεσα να βρω πού βρισκόταν η ανατροπή και ποιος δεν ήταν αυτός που έλεγε!! Ακόμα και όταν πια είχα καταλάβει κατά πού να ψάξω, πάντα με έπιανε αδιάβαστη...

Πολύνιους

Κοινωνός
Δεν έχω διαβάσει (πολλά) αστυνομικά... αλλά αν κρίνω απ' τις εμπειρίες μου με τις ταινίες, υποψιάζομαι ότι δε θα είμαι καθόλου καλή στο να βρω τον δολοφόνο... Για την ακρίβεια, συνήθως δε κάθομαι να σκεφτώ καν την λύση του μυστηρίου, απλά περιμένω να το πάρει το ποτάμι... :χμ: Έχω κερδίσει μια φορά στο κλούντο, όμως :ρ

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Δεν έχω διαβάσει (πολλά) αστυνομικά... αλλά αν κρίνω απ' τις εμπειρίες μου με τις ταινίες, υποψιάζομαι ότι δε θα είμαι καθόλου καλή στο να βρω τον δολοφόνο... Για την ακρίβεια, συνήθως δε κάθομαι να σκεφτώ καν την λύση του μυστηρίου, απλά περιμένω να το πάρει το ποτάμι... :χμ: Έχω κερδίσει μια φορά στο κλούντο, όμως :ρ
Ωραίο παιγνίδι αυτό!!!(Κλουέντο).Παλιά το παίζαμε συχνά με την παρέα μου,όμως κέρδιζα σπάνια γιατί είχα μία φίλη,πτυχιούχο Αγγλικής Φιλολογίας,εξειδικευμένη στην Αγκάθα Κρίστι,που μας τσάκιζε!!!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αλίκη, νομίζω πως οι Νέγροι και το Εξπρές Οριάν είναι τα πιο δύσκολα βιβλία να μαντέψεις τον δολοφόνο. Δεν παίζει.

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Αλίκη, νομίζω πως οι Νέγροι και το Εξπρές Οριάν είναι τα πιο δύσκολα βιβλία να μαντέψεις τον δολοφόνο. Δεν παίζει.
στον λόγο τιμης μου πως τον βρηκα στους 10! στον οριαν ουτε κατά διανοια, όπως και στο έγκλημα στον νειλο η στο παρτυ η στους αγγελους που δεν φλυαρουν κτλ, θα σας έλεγα ολο το σκεφτικο μου αν ηξερα να βαζω σποιλερς:μαναι:αλλα ειδικα στους 10 νεγρους το θεωρω πολύ, πολυ ευκολο και το συνδεω και με ένα άλλο βιβλιο που δεν θα πω, της αγκαθας και κεινο. Και η νεμεσις είναι ευκολο να βρεθει ο δολοφόνος, στην ποντικοπαγιδα πολύ δυσκολο.

Εγώ στο Οριάν το βρήκα λόγω
ενός επεισοδίου του Ρήγα στο «Κόκκινο Δωμάτιο» που είχα παρακολουθήσει παλιότερα, εκείνο που ήταν ασπρόμαυρο και έπαιζε και ο Καφετζόπουλος

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Στον τιμοθεο κωνστα πάλι άλλος ο δολοφόνος του βιβλίου, άλλος της σειρας:αργκ:και φυσικα δεν τον ειχα βρει

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Όταν άρχισα να διαβάζω βιβλία της Κρίστι προσπαθούσα να βρω τον δολοφόνο και ποτέ δεν τα κατάφερνα. Τότε σκέφτηκα αυτό που λέτε εσείς, Μπου και Φαροφύλακα: δολοφόνος είναι αυτός στον οποίο δεν στρέφονται καθόλου οι υποψίες.
Πάντως, μετά απ' αυτές τις πρώτες αποτυχημένες προσπάθειες, σταμάτησα να προσπαθώ. Πιο πολύ το απολαμβάνω αφήνω την γιαγιά Αγκάθα να μου λύνει το μυστήριο, παρά να σπαζοκεφαλιάζομαι εγώ.

Κι εγώ για Κρίστι μπορώ να σας μιλήσω. Στους Δέκα Νέγρους ήμουν σίγουρη για τον δολοφόνο (και ήταν όντως αυτός!), μέχρι ένα σημείο όμως. Μετά μας μπέρδεψε λιγάκι αν θυμάστε και έχασα την μπάλα. Γενικά, με πονοκεφάλιασε σ' αυτό το βιβλίο...

Τον υποψιαζόμουν και στη Νέμεση, που διάβαζα πρόσφατα και φυσικά, στο Έγκλημα στο Νείλο ήταν ολοφάνερο ποιος είχε συμφέρον να κάνει το φόνο. ;)

Στα υπόλοιπα που έχω διαβάσει από Κρίστι, δεν μπορώ να πω ότι ήμουν βέβαιη για το δολοφόνο, αλλά δεν εξεπλάγην κιόλας με την αποκάλυψη στο τέλος. Εκτός από το Έγκλημα στη Μεσοποταμία, που ο δολοφόνος είναι πράγματι τεράστια έκπληξη και πολύ καλά "κρυμμένος" από τη συγγραφέα σε όλο το βιβλίο!!! :μπράβο:

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
Στο Όνομα του Ρόδου δεν μπόρεσα να βρω το δολοφόνο από πριν. Ακόμα κι όταν διάβαζα ποιος είναι, δεν πίστευα στα μάτια μου, καθώς δεν θα πήγαινε το μυαλό μου ποτέ σε αυτόν. Από την άλλη, όσες φορές κι αν το διάβασα αυτό το βιβλίο, ποτέ δεν μπόρεσα να το δω σαν αστυνομική περιπέτεια κι αυτό ίσως επειδή άλλα πρόσεχα και σε άλλα έδινα σημασία. Απολάμβανα τόσο έντονα τόσα άλλα πράγματα που το τελευταίο ίσως που με ενδιέφερε ήταν το ποιος ή ποιοι έκαναν τα τόσα φονικά. Έτσι, όταν το ξαναδιαβάζω, έχω ήδη ξεχάσει και ποιοι έπεσαν θύματα αλλά και ποιος ήταν ο μυστηριώδης ένοχος.

Πολύ κατατοπιστικός, όπως πάντα. Θα πω μόνο ότι από νωρίς μου μπήκε η ιδέα ότι στο Όνομα του Ρόδου οι υποψίες για τα φονικά θα έπρεπε να βαρύνουν τον πιο φανατισμένο, δογματικό και αντιδραστικό μοναχό... Ω, η τυφλή πίστις, σε πόσα δεινά μπορεί να οδηγήσει το αστόχαστο ποίμνιο... :χμχμ: