Πόλεμος και Ειρήνη/ Δον Κιχώτης

Πρόκειται να αγοράσω τους δύο προαναφερθέντες τίτλους αλλά δεν ξέρω ποια έκδοση να προτιμήσω.

Όσο αφορά τον "Πόλεμο και Ειρήνη" του Τολστόϊ, έχω διαβάσει καλά λόγια για την μετάφραση του Ανδρέα Σαραντόπουλου (εκδόσεις "Ζαχαρόπουλος").

Σχετικά με τον "Δον Κιχώτη" σκέφτομαι την μετάφραση του Δημήτρη Ρήσου (εκδόσεις "Γράμματα"). Διάβασα όμως και για την μετάφραση της Μελίνας Παναγιωτίδου ("Εστία") αλλά απ΄ότι βλέπω ενώ ο Α΄τόμος έχει εκδοθεί το 2009, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα ο Β΄τόμος (και δεν γνωρίζω αν θα εκδοθεί).

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Αραγκορν για τον "Πολεμο και ειρηνη" θα σου προτεινα την εκδοση του Γκοβοστη σε μεταφραση της Κοραλιας Μακρή.

Τζόνκαν

New member
Πόλεμος και Ειρήνη από Γκοβόστη, είναι η καλύτερη από αυτές που κυκλοφορούν. Τον Δον Κιχώτη από Εξάντα, είναι εξαντλημένο αλλά θα επανεκδοθεί, αλλιώς της Εστίας αν δεν θέλεις να περιμένεις.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Έτσι λοιπόν σχετικά με το "Πόλεμος και Ειρήνη" , "έκλεισα" στις εκδόσεις Γκοβόστη.

@ Τζόκαν
Και για την μετάφραση της Εστίας έχω ακούσει καλά λόγια (έχει βραβευτεί άλλωστε) αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει δεύτερος τόμος και δεν ξέρω αν πρόκειται να κυκλοφορήσει.

@φαροφύλακα

Θα δω μήπως επανεκδοθεί, ειδάλλως -αν υπάρχει ακόμα-θα σου στείλω π.μ για τα περαιτέρω.

Ευχαριστώ.

Μόλις γύρισα απο τα βιβλιοπωλεία της Αθήνας. Δυστυχώς και το "Πόλεμος και Ειρήνη" των "Γκοβόστη" είναι παντού εξαντλημένο. :(

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Staff member
Και απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον μέχρι την άνοιξη, όταν είχα πάει στο βιβλιοπωλείο των εκδόσεων το είχαν διαθέσιμο και το διαφήμιζαν στην είσοδο.

@Χρυσόστομε

Το βρήκα στα public. O υπάλληλος αφού μου ευχήθηκε "καλά κουράγια", το παρέλαβα ευτυχισμένος :))))

Ευχαριστώ πολύ.