Πωλείται: Οργή του Stephen King

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.

Νικοςμιχ

Όμορφο Νιάτο
Εξακολουθώ να μην έχω πεισθεί για την τιμή! :καφεδάκι: Δεν αγοράζω...
Δε νομιζω να εσαι φανατικος του King,ουτε τετοιες τιμες σε βιβλια απευθυνονται σε σενα. Παρολα αυτα δε πρεπει να κοροιδευεις ατομα που πουλαν κ αγοραζουν σε τετοιες τιμες

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Τα άτομα μάλλον όχι (αν κι εγώ κάποιον φίλο μου που θα έδινε π.χ. καμια 100άρα για κανα τεύχος "Κόμιξ" ή για την "Οργή" μπορεί να τον έλεγα "κοροϊδάρα" με όλο το θάρρος της φιλίας μας) όμως μια υπερβολική τιμή, κατά την γενικότερη αίσθηση (πλην αυτής του συλλέκτη) σίγουρα μπορείς να την σχολιάσεις σκωπτικά, πιστεύω.

Νικοςμιχ

Όμορφο Νιάτο
Εγω απο την αρχη μιλουσα οτι η τιμη απευθηνονταν σε συλλεκτη, τωρα γτι εγινε τοσος ντορος....οκ ειναι ακριβη αρκετα για βιβλιο αλλα με μια μικρη ερευνα τοσο παει συγκεκριμενα η Οργη σε συλλεκτικο επιπεδο κ δεν απευθηνομουν σε ενα απλο αγοραστη κ αν ειμουν πιο υπομονετικος θα εβρισκα κ αγοραστη με ακομα μεγαλυτερη τιμη

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Εφόσον μια τιμή και μια πώληση δημοσιεύεται ανοιχτά και δει σε φόρουμ βιβλιόφιλων, είναι υποκείμενη σε σχολιασμό και κριτική. Ειδικά εφόσον στην κοινή αίσθηση είναι υπερφουσκωμένη.

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Νίκο, εσύ και η φίλη σου γραφτήκατε στο φόρουμ μας για να πουλήσετε σε μια Α τιμή ένα σπάνιο/συλλεκτικό/επιθυμητό από πολλούς βιβλίο σε μια ψηλή τιμή. Ας πούμε ότι εμείς δεν ήμασταν σωστοί απέναντι σας και ότι σας ειρωνευτίκαμε (δεν το δέχομαι 100% αλλά ας πούμε ότι είναι έτσι χάριν της συζήτησης και ναι τέλος πάντων υπήρξε αρκετά μεγάλη δόση ειρωνείας εκ μέρους μου, γεγονός που δεν με κάνει να μετανιώνω) αλλά κι εσείς από την μεριά σας αφενός δεν είστε πραγματικά μέλη του φόρουμ (απλά είδατε άπλα κι αποφασίσατε να στήσετε τον πάγκο σας) και αφετέρου κι εσύ γράφτηκες σε εμάς αρχικά παριστάνοντας τον άσχετο με την φίλη σου και για να προωθήσεις την αγγελία της και την απαιτούμενη από αυτήν τιμή (πράγμα το οποίο σε πρώτο επίπεδο εγώ θα το ονόμαζα προσπάθεια να μας ξεγελάσετε, αν όντως είστε 2 άτομα και δεν είναι το ίδιο που υποδύεται και τους δύο). Υποδείχτηκαν μάλιστα αγγελίες με αισθητά χαμηλότερη τιμή για το ίδιο βιβλίο, πράγμα το οποίο σε έκανε έξω φρενών. Αυτά το πρώτο διήμερο της σχέσης μας.

21 μέρες μετά επανεμφανίζεσαι για να μας πεις ότι τελικά το βιβλίο πουλήθηκε στα 120 ευρώ (σημαντικά περισσότερα από τα 70 ή 80 που ζητούνταν στις αγγελίες που αντιπαραβλήθηκαν στην δικιά σας, αρκετά λιγότερα όμως κι από τα 180 που ζητούσατε κι εσείς). Επί δυο συνεχόμενες μέρες εξακολουθούσες να μην καταλαβαίνεις ότι ούτε μας ενδιαφέρει το αν και πόσο το πούλησες ούτε είμαστε σάιτ αγγελιών.

Κατά καιρούς διάφορα πραγματικά μέλη, έκαναν σχολιάκια για την αγγελία σας πράγμα το οποίο είναι θεμιτό, και σύμφωνο με τους κανόνες του φόρουμ.

Την προηγούμενη Παρασκευή, 14 μήνες και 15 ημέρες μετά την απογοητευτική και τραυματική για σένα πρώτη εμπειρία σου με την προηγούμενη αγγελία βάζεις καινούρια όπου πωλείς 35 τόμους του Κινγκ στα 350 ευρώ και δύο μέρες αργότερα άλλη μια για πώληση των πρώτων 77 Λούκυ Λουκ στα 280 ευρώ. Παράλληλα επιστρέφεις σε αυτό το νήμα με θεωρίες περί συλλεκτών κτλ.

Οι απορίες μου:

Αφού είμαστε τόσο άσχετοι και κακόβουλοι γιατί επιστρέφεις με νέες αγγελίες;

Το βιβλίο πουλήθηκε σε μια προφανώς ικανοποιητική για σένα τιμή (αλλιώς δεν θα επέστρεφες να μας το ανακοινώσεις με το ύφος που είχες) είτε εσύ είχες δίκιο είτε εμείς, δεν έχει σημασία. Γιατί επιστρέφεις και ξαναεπιστρέφεις στα ίδια και τα ίδια; Τι θες ν' αποδείξεις;

Εγώ γιατί ασχολούμαι μαζί σου;

Last edited:

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Και για να λύσω εγώ το θέμα, οι αγγελίες του Νικοςμιχ θα διαγραφούν. Το παρόν νήμα θα κλειδωθεί προσωρινά.

Last edited:
Status
Κλειστό για αναρτήσεις.