Πωλείται: Οργή του Stephen King

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Μα κι εμείς... Δεν το αγορασαμε οταν το έδινε 180. Τωρα το πούλησε 130 και χασαμε εμείς την ευκαιρία να το πάρουμε 180. Τα μαθηματικά του συναγωνιζονται την ορθογραφία του...

Γρίλος

Κοινωνός
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου... Να δεις που ο άλλος το αγόρασε 120 ευρώ για να το πουλήσει στην τιμή ευκαιρία των 180 ευρώ και να βγάλει και κέρδος...
Εγώ πάλι που τον ειρωνέυτηκα δεν κατάλαβα... ακόμα και συμβουλές για να το πουλήσει πιο γρήγορα του έδωσα :(

Υ.Γ. 3200 δρχ = 9,39 Ευρώ άντε και με τον πληθωρισμό να το πάμε 15 Ευρώ!

Last edited:

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Και τώρα που το βλέπω όντως ακολούθησε την συμβουλή σου κ το πούλησε στα 2/3 της τιμής που ζητούσε αρχικά

Πάντως μάλλον εμένα εννοεί οτι ειρωνευτικα την πρώτη ανάρτηση

Χαχαχαχαχαχα!!!!! Ο,τι να'ναι!! :)))) :μουάχαχα:

Σοβαρα τωρα.. 180 ευρω για ενα βιβλιο? Και τα 50 πολλα θα μου φαινονταν...

Ροπαλοφόρος

Όμορφο Νιάτο
Αν και καθυστερημένα θα ήθελα να πω στον Γρίλο κρίμα ήταν πολύ μεγάλη ευκαιρία τα 180ευρω για το συγκεκριμένο βιβλίο.
Παιδιά πλάκα κάνω.Πάντως αυτό που πραγματικά έχω να πώ είναι ένα μεγάλο μπράβο στον Γρίλο.Καλό απόγευμα και κάλη συνέχεια σε όλους σας μέχρι την επόμενη αγγελία. χαχαχα.

Γρίλος

Κοινωνός
Όχι πες! δεν έδωσα τρομερές συμβουλές... Αν τις είχες ακούσει, χωρίς να γκρινιάζει θα το είχε πουλήσει ακόμη πιο γρήγορα το βιβλίο.

Γρίλος

Κοινωνός
Τρέξτε να προλάβετε! Το βιβλίο "Οργή" το πουλάει ένας στο booksmania μόνο 150 ευρώ!

Ροπαλοφόρος

Όμορφο Νιάτο
Ευχαριστώ πολύ Γρίλο για την ενημέρωση.Τρέχω να προλάβω ,πραγματικά είναι μεγάλη ευκαιρία.Επίσης για τον φίλο μου Νικόλα δε κιντ που ενδιαφέρεται για τον Μοναχικό Λύκο.Ένας στο metabook πουλάει αυτήν την στιγμή 80ευρώ τους 4 τόμους ενώ για αρχή ήταν 120 ευρώ.Πραγματικά το αφεντικό χαρίζει δεν πουλάει.:):):ματιά:

Νικοςμιχ

Όμορφο Νιάτο
Καλησπερα. Κ το abey road των beatles, δε πουλιεται το βινυλιο πανω απο 20 ευρω. Αν τυχει κ εχετε την εκδοση με το εσωτερικο του εσωφυλου του αlbum kokkino κανει 3000 ευρω. Οποτε δινω μια ετεροχρονισμενη απαντηση σε ολους οσους θεωρουν καποια πραγματα παραλογα και οτι επειδη εμεις δε θα διαθεταμαι ενα τετοιο ποσο για την αγορα του, παει να πει οτι πρεπει να το ακουμε απο το youtube τζαμπα. Ο καθενας ας κανει τους συνειρμους του, πριν αποφασισει να κανει τον εξυπνο. Καληνυχτα

Γρίλος

Κοινωνός
Βλέπω τις απαντήσεις που δώσαμε πιο πάνω και δεν βλέπω κανένα πριν από εσένα να κάνει τον έξυπνο. Όταν άρχισες να γίνεσαι επιθετικός στις τοποθετήσεις σου τότε άλλαξαν και οι απαντήσεις. Όταν παραθέτεις κάπου την άποψη σου, το λογικό είναι να υπάρξει και αντίλογος. Αφού λοιπόν παραθέτεις τροφή για σκέψη, να σου πω και εγώ την άποψη μου για τα συλλεκτικά, μιας και έχω κάποια πείρα με νομίσματα. Την αξία ενός συλλεκτικού αντικειμένου, πέρα από την σπανιότητα, την κρίνει και η κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Λογικό μου φαίνεται για την αγορά ενός συλλεκτικού βιβλίου, κάποιος που το ψάχνει, να απευθυνθεί σε καταστήματα που κάνουν αυτή τη δουλειά και πριν το πάρει να δει την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Για την ιστορία, στα κόμιξ υπάρχει εταιρεία που τα αξιολογεί (σπανιότητα, κατάσταση) και η διαφορά 0,5 βαθμών στα 10 έχει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή. Πως λοιπόν εσύ κατοχυρώνεις το βιβλίο ότι αξίζει τόσο; Οι τιμές που παραθέτεις για τον δίσκο των Beatles είναι τιμή δημοπρασίας και όχι τιμή πώλησης πλαφόν. Έβαλες το βιβλίο σου σε δημοπρασία να δεις πόσο αξίζει;

Προσπαθείς να πείσεις ότι έχεις δίκαιο με παραδείγματα που δεν αποτελούν επιχειρήματα. Ένα καλό επιχείρημα θα ήταν να πας το βιβλίο σε εκτιμητή και να μας πεις: "Κύριοι το βιβλίο που σας πουλούσα, ο κύριος Γρίλος που είναι διαπιστευμένος εκτιμητής το τιμολογεί στα 180 Ευρώ για τους X,Y λόγους, λοιπάμε αλλά χάσατε την ευκαιρεία να πάρετε το βιβλίο σε χαμηλότερη τιμή!"

Νικοςμιχ

Όμορφο Νιάτο
Καλα κοιτας το δεντρο κ χανεις το δασος κυριε εκτιμητη, το ποιος ειναι επιθετικος εχει 2 σελιδες να διαβασεις κ αφου προτεινεις κ τιμες, μαλλον θα σου παει το επαγγελμα γαντι

Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
10 — Αποτελεσματικές παραθέσεις
Όταν απαντούμε σε μια ανάρτηση ακριβώς από κάτω της, δεν θα πρέπει να την παραθέτουμε παρά μόνο αν θέλουμε να απομονώσουμε ένα μικρό, συγκεκριμένο σημείο της.

Ομοίως, όταν απαντούμε σε μια παλιά ανάρτηση περιορίζουμε πάντα το κείμενο που παραθέτουμε στο ελάχιστο που χρειάζεται.
ευχαριστώ

(έσβησα την παράθεση) :)

Τζονικ

Όμορφο Νιάτο
Στο συγκεκριμένο θα συμφωνήσω με τον Νίκο.
Θα δώσω ένα παράδειγμα. Έχω όλη τη βιβλιογραφία του Κινγκ στη βιβλιοθήκη μου και τη βλέπω σαν συλλογή. Κάποιος άλλος που επίσης μαζεύει όλα τα βιβλία του Κινγκ του λείπει η Οργή. Έρχεται σε μενα και μου λέει " μου το χαρίζεις?" "Όχι είναι στη συλλογή μου" "Αν σου δώσω 20 ευρώ?" "Μπα λίγα είναι για να χαλάσω τη συλλογή μου". " Τι λες για 180 ευρώ;"

Αν κάποιος ενδιαφέρεται αποκλειστικά για το ίδιο το μυθιστόρημα μπορεί να το δανειστεί, να το βρει στο ίντερνετ, να το διαβάσει στα αγγλικά. Αν όχι τότε μπαίνει στη διαδικασία της συλλογής και δυστυχώς στις συλλογές υπάρχουν και τα σπάνια κομμάτια τα οποία ή είσαι πολύ τυχερός και τα βρίσκεις σε νορμάλ τιμή ή τα πληρωνεις σε πολλαπλάσια αξια. Και δε μιλάμε για ένα κλασικό βιβλίο από αυτά που πρέπει να διαβάσει κανείς οπωσδήποτε αλλά για μια χρυσή μετριότητα, κατά τη γνώμη μου απ' τα χειρότερα του Κινγκ.

Κι εγώ το έχω σε άριστη κατάσταση αλλά δεν το πουλάω. Ομως δε θα ήμουν τρελός αν έλεγα όχι σε ένα ποσό που δε γίνεται να αρνηθείς;
Κι απ' τη στιγμή που κάποια στιγμή το πουλήσω και ξέρω ότι μπορεί να πιάσει και 200 γιατί να το δώσω με 15; Προφανώς αυτός που θα δώσει τα 200 δε θα τα έχει και πολύ ανάγκη όπως δε τα έχουν και συλλέκτες άλλων κατηγοριών ( νομίσματα , γραμματόσημα κλπ)

Νικοςμιχ

Όμορφο Νιάτο
Επιτελους ενας ανθρωπος που καταλαβε τι σημαινει συλλεγω κ τι σημαινει η Οργη για συλλεκτες του Κιng. Φυσικα αυτο ειναι φτηνο χομπυ, οχι σαν τη μουσικη με σπανια βυνιλια οπως ηθελα να πω στο ποστ μου, αλλα ουτε αυτο εγινε κατανοητο. Ευχαριστω Τζονικ

Νικοςμιχ

Όμορφο Νιάτο
Μας πηρε ενα χρονο κ αφου εγω εφαγα ολη τη καζουρα κ ειρωνια αλλα το λυσαμε το θεμα. Και αφου μου βγαλατε τον αδοξαστο για την τιμη. Δε πειραζει, ολα καλα αλλα την επομενη φορα να ξερετε πως λειτουργουν οι συλλεκτες, ειδικα στο συγκεκριμενο βιβλιο που δε προκειται να ξανα εκδωθει κ τωρα στα βιβλια του Μπακμαν κ μερικα ακομα που δε βρισκονται καθολου ευκολα

Status
Κλειστό για αναρτήσεις.