Πρώτα το πρήκουελ;

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Αυτό το ζητημα δεν εχει να κανει μονο με βιβλια, αλλα κυριως με ταινιες. Προσωπικά δεν γνωρίζω βιβλία πρήκουελ, μόνο ταινίες, αλλά η συζήτηση μπορεί να γίνει για οποιοδήποτε αφηγηματικό μέσο.

Πρήκουελ είναι ένα έργο το οποίο γράφεται μετά απο κάποιο άλλο, αλλα αναφέρεται σε γεγονότα που έγιναν πριν. Για παράδειγμα το ειδικό τεύχος του Αστερίξ "Πώς ο Οβελίξ έπεσε στη Χύτρα του Δρυίδη όταν ήταν Μικρός" είναι πρήκουελ όλων των Αστερίξ :)

Την έννοια των πρήκουελ την πρωτογνώρισα το 1999 όταν βγηκε το "Πρώτο Επεισόδιο" του Πολέμου των Άστρων. Μέχρι τότε υπήρχαν οι 3 κλασσικές ταινίες που στην εισαγωγή έγραφαν "Επεισόδιο IV, V και VI" χωρις κανενας να ξερει αν και πότε θα γυριστούν τα πρώτα 3.

Απο τη φύση τους τα πρήκουελ έχουν κάποια μειονεκτήματα. Δεν έχουν τόσο μεγάλη πρωτοτυπία επειδή πατάνε πάνω σε κάτι που υπάρχει ήδη. Επίσης σε μένα τουλάχιστον, δε δείχνουν να έχουν αυτοσκοπό, αλλά απλά θελουν να δειξουν πώς γεμίζει κάποιο κενό.

Ένα άλλο πρόβλημα που δεν μπορώ ακριβώς να περιγράψω, ειναι οτι ο δημιουργός έχει αναθεωρήσει κάποιες ιδέες απο την εποχή που έγραψε το πρωτότυπο, και οταν επιτελους προσπαθει να τις χωρέσει στο πρήκουελ (προσπαθώντας παράλληλα να είναι συνεπής στο πρωτότυπο) παρατηρώ κάποιο αχταρμά.

Στην οθόνη ειδικά είναι προφανής η αλλαγή αισθητικής. Στο παλιό Σταρ Τρεκ του 1966 όλα τα "φουτουριστικά" σκηνικά, ρούχα και μαλλιά έχουν αισθητική 60ς. Στη σειρά Εντερπραιζ του 2001 που διαδραματίζεται 100 χρόνια πριν, η αισθητική είναι πολύ πιο φουτουριστική και ρεαλιστική. Έχουμε λοιπόν ένα οπτικό παράδοξο.

Κι εδώ τίθεται ένα "θρησκευτικό" ζήτημα: Όταν ξεκινάμε μια σειρά με πρήκουελ και σήκουελ, από που είναι "σωστό" να ξεκινάμε; Ή τουλάχιστον τί προτιμάτε να κάνετε εσείς;

Και οι δύο επιλογές έχουν και υπέρ και κατά. Για να μη γράφω όμως πάρα πολλά, θα πω τις σκέψεις μου σε άλλη ανάρτηση, αφού δω τις δικές σας.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πολυτλα, το Χόμπιτ δεν ειναι πρήκουελ. Το Χομπιτ ηταν το πρωτοτυπο εργο και ο Αρχοντας γραφτηκε μετα. Υπήρχε φυσική διαδικασία, οποτε το καλυτερο που εχει να κανεις ειναι να τα διαβασεις οπως ειναι.

Θα ήταν πρήκουελ αν είχε γραφτεί μετά τον Άρχοντα.

Για τον Κόκκινο Δράκο δεν ξέρω :)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Στον "Πόλεμο των Άστρων", τον οποίο ξανάδα πρόσφατα, νομίζω πως είναι κάπως ξενέρωμα όταν μετά τα άψογα εφέ και την γυαλισμένη αισθητική των επεισοδίων Ι, ΙΙ και ΙΙΙ συνεχίσεις με τα IV, V και VI που, όσο να πεις, δείχνουν την ηλικία τους. Παρόλα αυτά, η σωστή σειρά (1 έως 6) είναι μάλλον αρκετά σημαντική για την αφήγηση της μακριάς ιστορίας.

Πάντως, σίγουρα μπορεί κάποιος να δει το πρίκουελ έπειτα ή να μην το δει καθόλου. Υπάρχουν περιπτώσεις, μάλιστα, που το πρίκουελ έχει πολύ χαλαρή σύνδεση με τα υπόλοιπα (όπως η ταινία Prometheus (2012) με την σειρά Alien).

Οπότε, αναλόγως την περίπτωση κι αναλόγως την διάθεση.

(Οδυσσέα, δίχως να υπάρχει "πρέπει", προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να μην ξεκινήσεις από το Χόμπιτ! :ναι: )

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Ο κόκκινος δράκος σαν μυθιστόρημα γράφτηκε πριν την σιωπή των αμνών και το Χάνιμπαλ άρα δεν είναι πρίκουελ. Πρίκουελ είναι το Χάνιμπαλ: η αρχή που γράφτηκε τέταρτο στη σειρά, ενώ η (δεύτερη, ομότιτλη) κινηματογραφική διασκευή του μπορεί να θεωρηθεί πρίκουελ καθώς γυρίστηκε τρίτη (ή τέταρτη) στη σειρά. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να δω τις ταινίες ή να διαβάσω τα βιβλία με τη σειρά που γράφτηκαν, ή αν πρόκειται για αυτοτελείς ιστορίες με τυχαία σειρά, καθώς συχνά τα πρίκουελ απλά είναι αρπαχτές χαμηλής ποιότητας που ίσως να αποτρέψουν τον αναγνώστη ή τον θεατή να έρθει σε επαφή με τα (συχνά ποιοτικά ανώτερα) πρώτα έργα.

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Λοιπον, το να βλεπεις πρωτα το πρωτότυπο και μετά το πρήκουελ έχει για μένα ένα καλό: βλέπεις τη δημιουργική πορεία του έργου και πώς τα υπάρχοντα στοιχεία του πρωτότυπου, αργότερα χρησιμοποιήθηκαν ως πηγή για να περιγραφούν τα "προηγούμενα". Επίσης είναι ωραίο να βλέπεις πώς ξεκίνησαν καποια πράγματα που ξερεις απο πριν: στο Σταρ Τρεκ υπαρχει η κατασταση Κοκκινου Συναγερμου. Στη σειρα Εντερπραιζ υπάρχει ένα επεισόδιο που δείχνει πώς ξεκίνησε ο θεσμός του Τακτικου Συναγερμου, ο οποιος υποτιθεται αργοτερα τυποποιήθηκε σε όλα τα μελλοντικά διαστημόπλοια. Καποιος που δεν ηξερε τα παλια "μελλοντικα" Σταρ Τρεκ, θα προσπερνουσε αυτη την αναφορα και τη σημασια της.

Επίσης όταν προχωράς από το πρήκουελ στο πρωτότυπο, κάποιες φορές είναι εμφανές οτι οι χαρακτήρες δε φαινεται να θυμουνται ακριβώς οσα εγιναν στα πρηκουελ. Για παράδειγμα, ο πρώτος Πόλεμος των Άστρων αφήνει να εννοηθεί οτι ο Νταρθ Βέιντερ άφησε τον Ομπι Ουάν οταν ακομα ηταν μαθητης. Στα πρήκουελ δεν είναι έτσι, ο Βειντερ ειναι ηδη Ιπποτης οταν στραφηκε εναντιον του Ομπι Ουαν (δεν τον "άφησε" ακριβώς). Όχι οτι διαψέυδει όσα ειπώθηκαν στην παλιά ταινία, αλλά αφήνουν την αίσθηση οτι αν είχαν γίνει ετσι απο πριν, οι διαλογοι θα ήταν αλλιώς. Δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα :)

Εγω προσωπικα παντα ξεκινω απο τα πρικουελ, ωστε να υπαρχει μια καλυτερη ''ροη'' στην εξελιξη του εργου, αλλιως με ''μπερδευει''. Τοσο στα βιβλια, οσο και στις ταινιες. :ναι:

Σελεφά

Κοινωνός
Στον "Πόλεμο των Άστρων", τον οποίο ξανάδα πρόσφατα, νομίζω πως είναι κάπως ξενέρωμα όταν μετά τα άψογα εφέ και την γυαλισμένη αισθητική των επεισοδίων Ι, ΙΙ και ΙΙΙ συνεχίσεις με τα IV, V και VI που, όσο να πεις, δείχνουν την ηλικία τους. Παρόλα αυτά, η σωστή σειρά (1 έως 6) είναι μάλλον αρκετά σημαντική για την αφήγηση της μακριάς ιστορίας.

Πάντως, σίγουρα μπορεί κάποιος να δει το πρίκουελ έπειτα ή να μην το δει καθόλου. Υπάρχουν περιπτώσεις, μάλιστα, που το πρίκουελ έχει πολύ χαλαρή σύνδεση με τα υπόλοιπα (όπως η ταινία Prometheus (2012) με την σειρά Alien).

Οπότε, αναλόγως την περίπτωση κι αναλόγως την διάθεση.

(Οδυσσέα, δίχως να υπάρχει "πρέπει", προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να μην ξεκινήσεις από το Χόμπιτ! :ναι: )
Σύμφωνα με το wikipedia το πρώτο prequel τοποθετείται το 1938. To τσέκαρα γιατί θυμόμουν το Indi 3 ως prequel, που γυρίστηκε το 1984.

Το star wars μπορούμε να στα δούμε και με διαφορετική σειρά.
π.χ. 4, 5, 1, 2, 3, και 6 τώρα έχουν βγει και άλλα βέβαια... οπότε γεμίζουμε μεταξύ της σειράς.

Prequel που δε μου άρεσαν είναι το Captain Marvel, το Termninator Salvation και το Prometheus.
Το Terminator Genisys δεν ξέρω αν πρέπει να το κατατάξω στα prequel γιατί ουσιαστικά ξαναγράφει την ιστορία... αλλά δε μου άρεσε.
Υπάρχουν και ταινίες που τα δείχνουν επίτηδες με ανάποδη σειρά. Νομίζω το cube το έκανε αυτό.

Εγω τα βλέπω με τη σειρά που βγήκαν στην οθόνη αναγκαστικά... Σκέψου ότι είσαι πίσω στο 2008 όταν βγήκε το πρώτο Iron Μan ... θα έκανες 12 χρόνια για να διαλέξεις με τι σειρά θα δεις τις ταινίες για να φτάσεις στο Avengers... και στο Black Widow