Προτάσεις για σειρές

Χανκ Μουντυ

Κοινωνός
Δεν έχω δει ποτέ Δύο Ξένους από την αρχή μέχρι το τέλος, μόνο αν το πετύχαινα να παίζει σε επανάληψη. Τα Best of όμως της Ντένης Μαρκορά που υπάρχουν στο YouTube τα έχω δει αμέτρητες φορές και ρίχνω ΤΟ γέλιο. Το Πάρα Πέντε έβλεπα φανατικά όταν έπαιζε αλλά θεωρώ ότι, σε αντίθεση με τους Δύο Ξένους, μάλλον δεν " γέρασε" όμορφα, μου φαίνεται πολύ χαζοχαρούμενο για τα σημερινά δεδομένα.
Ξεκίνησα το Sons of anarchy τις προάλλες και είμαι 50/50. Από τη μια μου αρέσει το όλο σκηνικό της σειράς, η μουσική, οι μηχανές κλπ κι από την άλλη σεναριακά δεν με έχει κερδίσει απόλυτα. Απορώ εάν γκαζώνει καθόλου στη πορεία ή συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο σαπουνόπερας. Είμαι στο 8ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν και σκέφτομαι να τη τελειώσω αυτές τις μέρες.
Εμενα με κερδισε εντελως στο τελευταιο επεισοδιο της πρωτης σαιζον. Και πλεον τη θεωρω μια απο τις πιο ωραιες δραματικες σειρες που εχω δει!

Σελεφά

Κοινωνός
@Χανκ Μουντυ εμένα οι δυο πρώτοι κύκλοι μου άρεσαν. Οι υπόλοιποι δεν.... την είχα σταματήσει κάποια στιγμή γιατί νόμιζα ότι θα συνέχιζε στους αιώνες. Αλλά τελικά είδα ότι ολοκληρώθηκε και δεν είχα κάτι καλύτερο να δω εκείνο το διάστημα, οπότε λύγησα :)))). Και όντως είχα δίκαιο που την έκοψα εξαρχής. Το τέλος δε μου άρεσε καθόλου.
Είμαι λίγο γκρίνιας με τις σειρές :))))... λιγουλάκι μόνο...
Για τους φαν του Dexter, βγαίνει νέος κύκλος :γιούπι:
Και επιτέλους τελειώνει και το the Walking Dead, που το σταμάτησα και αυτό στον 6ο κύκλο (αν θυμάμαι καλά). Δε ξέρω αν λυγίσω... Πιθανόν όχι τώρα που το σκέφτομαι γιατί έχω ακόμα νεύρα για τον τρόπο που χειρίστηκαν χαρακτήρες και καταστάσεις 😤😤😤

Διχασμένη

Κοινωνός
Προτείνω στους φίλους του φάντασυ τη σειρά Jonathan Strange and Mr Norrell. Βασίζεται σε βιβλίο, το οποίο είναι κι αυτό υπέροχο. Διαδραματίζεται σε μια Αγγλία των Ναπολειόντειων πολέμων όπου υπάρχει μαγεία. Η μαγεία όμως έχει παρακμάσει, μέχρι που εμφανίζονται δύο μάγοι, που γίνονται φίλοι κι ανταγωνιστές ταυτόχρονα, τελείως διαφορετικοί σε χαρακτήρα και στυλ. Ο Νόρελ, ο πρώτος, έχει μάθει τη μαγεία μέσα από τα βιβλία, είναι βιβλιοφάγος μέχρι τρέλας, φοβάται και μισεί τον κόσμο ενώ ο δεύτερος, ο Jonathan Strange, είναι αυθόρμητος, αλαζόνας και έχει ακατέργαστο ταλέντο σχετικά με τα μαγικά. Εξαιτίας του Νόρελ, μια μοχθηρή αρσενική νεράιδα έρχεται στον κόσμο των ανθρώπων και επηρεάζει αρκετούς ανθρώπους. Ταυτόχρονα, ρόλο παίζει μια προφητεία για την επιστροφή της νεραιδένιας μαγείας στην Αγγλία.
Συνδυάζει ίντριγκα και δράμα με αρκετό χιούμορ, το οποίο είναι αρκετά τονισμένο σε σχέση με το βιβλίο. Η απόδοση των ρόλων από τους ηθοποιούς είναι πολύ επιτυχημένη, οι χαρακτήρες προβάλλουν ανάγλυφα, ενώ οι σκηνές είναι αποδοσμένες πολύ όμορφα, αν και υπάρχουν κάποιες διαφορές με το βιβλίο, κυρίως σε σχέση με το γεγονός του ότι οι νεραιδοπαρμένοι αδυνατούν να αποκαλύψουν τι τους συμβαίνει και αντί για αυτό λένε κάτι μυστήριες ιστορίες. Κατανοητό βέβαια, καθώς δύσκολο να αποδοθεί ένα, κατά βάση, νοητικό γεγονός. Μ' αρέσει επισης που είναι σύντομη, γιατί με κουράζουν οι μεγάλες σειρές.

Βάγγυ

Μύστης
@Σελεφά Το dexter δεν είχε τελειώσει; Θυμάμαι το είχα παρατήσει κάπου στον 3ο κύκλο αν και δεν ξέρω για ποιο λόγο. Μου άρεσε γενικά απ'οσο θυμάμαι.
Το TWD το άφησες σε κομβικό σημείο βλέπω. Περιμένω τον τελευταίο κύκλο πάντως και θέλω να εξηγήσει κάποια πράγματα αν κι έχουν ανακοινωθεί 3 ταινίες οπότε δεν έχω μεγάλες ελπίδες.

Σελεφά

Κοινωνός
@Βάγγυ είχε τελειώσει, απλά θα βγάλουν έναν κύκλο 10 επεισοδίων.
Ε! με το TWD είχα νευριάσει. Δε νομίζω να δώσουν καμιά εξήγηση....

Τσίου

Μύστης
Προτείνω το brand new cherry flavor. Ομολογώ πως στο πρώτο επεισόδιο με κράτησε μονο το τραγούδι του Φιλ Κόλλινς (που ακόμη παίζει στο κεφάλι μου) και ένα πολύ καλό πλάνο. Ήμουν στο τσακ να σταματήσω, αλλά συνέχισα από περιέργεια, και το ολοκλήρωσα χθες μέσα σε μια νύχτα. Δεν ξέρω αν φταίει που δεν βλέπω σειρές συχνά ή που έχω θέμα με τα μάτια (οι ματιές της πρωταγωνίστριας μου έδωσαν καλό υλικό για εφιάλτες) αλλά ενθουσιάστηκα, έχει κάτι από το φόβος και παράνοια στο λας βέγκας. Δεν υπάρχει λογική στο σενάριο, και κατά την γνώμη μου στηρίζεται καθαρά στις καλές ερμηνείες. Απορροφήθηκα τόσο που δεν πρόσεχα για μεταφραστικά λάθη. Το τέλος δεν μου άρεσε, μου φάνηκε λίγο αδύναμο, αλλά μάλλον το πάνε για 2ο κύκλο.
(Τώρα θέλω να διαβάσω το βιβλίο).