Προτάσεις για σειρές

Το Fear Street του νετφλιξ... αναβιώνει slasher στιγμές από την εποχή 80' προσαρμοσμένες στις καινούργιες γενιές. Συνδυάζει , λοιπόν, και εντυπωσιάζει. Είναι τριλογία και ιδανικό για καλοκαίρι.

Περιμένω το φθινόπωρο για να με εμπνεύσει και το κλίμα αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει κάποιος το αστυνομικό ¨the killing". Είναι η αμερικάνικη version του δανέζικου "forbrydelsen" . Δεν ξέρω αν αξίζει να δώ και τις δύο και αν ναί με ποιά να ξεκινήσω. Νομίζω η κεντρική ιδέα είναι ίδια με κάποιες διαφοροποιήσεις στην εξέλιξη της ιστορίας..

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αγαπητή @Λούνα, κατά την γνώμη μου το "The Killing" είναι μια πολύ αξιόλογη σειρά. Έχω δει τις δύο πρώτες ιστορίες (τις 3 πρώτες σεζόν) και μου άρεσαν πολύ καί σαν πλοκή αλλά καί το πολύ ωραίο δίδυμο Λίντεν/Χόλντερ. Ίσως η 1η ιστορία να στεκόταν καλύτερα σε μία σεζόν αντί για δύο, αλλά και πάλι, δεν απογοητεύει.

Η τρίτη ιστορία ξέρω πως είναι κι αυτή πολύ αξιόλογη.

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε κάποιον που του αρέσει αυτό το είδος.

Τελευταια σειρα που ειδα, ηταν το The Kominsky Method, στο Netflix.

Καπου την ειχε παρει το ματι/αυτι μου παλιοτερα, δεν ηξερα περι τινος προκειται, αλλα εψαχνα κατι με λιγα επεισοδια και μικρα σε διαρκεια κι ετσι την ξεκινησα. Και μου αρεσε αρκετα εως πολυ. Γλυκοπικρη θα την χαρακτηριζα, με ωραιους διαλογους και αρκετο και εξυπνο χιουμορ. Πολυ μου αρεσε και ο Μαικλ Νταγκλας στον πρωταγωνιστικο ρολο.

The Kominsky Method, στο Netflix
Μία από τις καλύτερες σειρές που έχω δει στο Netflix. Πολύ θα ήθελα να υπήρχαν κι άλλες σε παρόμοιο μοτίβο, λίγο κυνικές, με έξυπνο χιούμορ αλλά δυστυχώς οι περισσότερες είναι συγκινητικά ρομάντζα που δεν τα μπορώ καθόλου (γενικά τα συγκινητικά δεν μου αρέσουν) ή με ακραίες, οριακές καταστάσεις για να κάνουν εντύπωση.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Εντάξει, μου αρέσει το Community, την αμαρτία μου την λέω.

Όμως δεν υπάρχει άλλη σειρά με σενάριο τόσο ό,τι λάχει, ρε παιδί μου.

Είχα κάνει, θυμάμαι, μια προσπάθεια να δω τα πρώτα πέντε επεισόδια. Πραγματικά δεν μου είχε ταιριάξει (για το community λέω πάντα).

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Και μέσα σε όλο το σενάριο, που είναι ό,τι λάχει, ο Τσανγκ πρέπει να είναι ο πιο κακογραμμένος χαρακτήρας στην ιστορία των σειρών. Δεν στέκει τίποτα, αλλά τίποτα από την πορεία του χαρακτήρα.

Δεν ξέρω τι με έπιασε, αλλά έκατσα 3 εβδομάδες και είδα ολόκληρη την σειρά οι "Δυό Ξένοι" με Νίκο Σεργιανόπουλο και Εβελίνα Παπούλια. Μια από τις αγαπημένες μου σειρές σαν παιδί, που μάλλον μου έφερε μια μικρή νοσταλγία και αποφάσισα να ξαναδώ όλη την σειρά. Ντένη Μαρκορά και Φλώρα δίνουν ρεσιτάλ. Πολύ κλασική σειρά, που δεν χορταίνεις να την βλέπεις. Το μόνο αρνητικό ήταν το απαίσιο τέλος, που ήταν πολύ απότομο και δεν είχε το σασπένς που περίμενα για το φινάλε. Βέβαια, μετά από λίγη αναζήτηση, έμαθα ότι ένας από τους δημιουργους της σειράς, ο Αλέξανδρος Ρήγας(που παίζει τον Τόλη), είχε πει ότι ήταν προγραμματισμένη μια τρίτη και τελική σεζόν, με 12 επεισόδια, που όμως δεν έγινε ποτέ τελικά. Άρα το φινάλε της δεύτερης σεζόν μας προετοίμαζε για την τρίτη που δεν έγινε. Όπως και να έχεις, άμα εξαιρέσουμε τον επίλογο, η σειρά είναι απλά φαινόμενο. Καλογραμμένη και οι ηθοποιοί ταιριάζουν γάντι στους ρόλους τους.

Όσοι ενδιαφέρεστε να την δείτε, υπάρχουν όλα τα επεισόδια ανεβασμένα στο youtube και σε hd ανάλυση.

Και εγώ κατάφερα και είδα και τις δυο σειρές μέσα από επαναλήψεις, πολύ ωράια και Εγκλήματα, αλλά οι Δυο Ξένοι με είχαν κερδίσει από την πρώτη στιγμή. Αυτή την σειρά την τελείωσα εχθές και νιώθω ότι μπορώ να την ξαναρχίσω πάλι σήμερα χωρίς να χάσω τον ενθουσιασμό μου. Πιστεύω δεν είναι μόνο η ποιότητα, αλλά και την γενική νοσταλγία που μου φέρνει η σειρά, από εκείνες τις αθώες εποχές στα τέλη της χιλιετίας, τα παιδικά χρόνια, η απλότητα που είχε τότε η ζωή. Οι Δυο ξένοι, Μαύρα Μεσάνυχτα και Κωνσταντίνου και Ελένης θα είναι πάντα στα all time favorites για εμένα. Και μπορεί να έχω χάσει κάθε επαφή με τις ελληνικές σειρές τα τελευταία χρόνια, αλλά τώρα που ξαναείδα την σειρά, μου ήρθε ένα μικρό ενδιαφέρον να ξανασχοληθώ με την εγχώρια ψυχαγωγία.

Έχω ακούσει καλά λόγια για το Κόκκινο Ποτάμι. Υπάρχει και ολόκληρη η σειρά στο youtube από το επίσημο κανάλι του Open. Την έχει δει κανείς από εσάς;

@Βιβλιολάγνος
Ίσως η πλέον αγαπημένη μου σειρά. Η Ντένη φαινόμενο!
Πράγματι πήγαινε και για μία ακόμη σεζόν, στην οποία (φήμες λένε) ότι θα εμφανιζόταν και η Νινέτα*, ωστόσο ποτέ δεν γυρίστηκε.

* οι πηγές μου θέλουν να είχε επιλεγεί ο Σωτήρης Μουστάκας για να την ενσαρκώσει.

@Δομάζ Πιστεύω ότι έχεις ακούσει την γνωστή ατάκα: Μόνο ο Τσάκ Νόρις έχει δει την Νινέτα...:χαχα:

Ναι το είχα διαβάσει ότι θα έπαιζε τον ρόλο ο Μουστάκας, αλλά κατά την γνώμη μου, καλύτερα που δεν πήρε ποτέ σάρκα και οστά ο χαρακτήρας της Νινέτας. Προτιμώ το alter ego της Ντένη Μαρκορά να έχει αυτό το μυστήριο του αγνώστου και να αφήνεται στην φαντασία του τηλεθεατή για το πως θα ήταν ο συγκεκριμένος χαρακτήρας. Επιπλέον, δεν νομίζω να έχει ξαναυπάρξει τέτοια αθέατη φίρμα, που να άφησε τόσο πολύ το στίγμα της στην ελληνική τηλεόραση, ενώ δεν είχαμε δει ούτε καν ακούσει την φωνή της.

Δεν έχω δει ποτέ Δύο Ξένους από την αρχή μέχρι το τέλος, μόνο αν το πετύχαινα να παίζει σε επανάληψη. Τα Best of όμως της Ντένης Μαρκορά που υπάρχουν στο YouTube τα έχω δει αμέτρητες φορές και ρίχνω ΤΟ γέλιο. Το Πάρα Πέντε έβλεπα φανατικά όταν έπαιζε αλλά θεωρώ ότι, σε αντίθεση με τους Δύο Ξένους, μάλλον δεν " γέρασε" όμορφα, μου φαίνεται πολύ χαζοχαρούμενο για τα σημερινά δεδομένα.
Ξεκίνησα το Sons of anarchy τις προάλλες και είμαι 50/50. Από τη μια μου αρέσει το όλο σκηνικό της σειράς, η μουσική, οι μηχανές κλπ κι από την άλλη σεναριακά δεν με έχει κερδίσει απόλυτα. Απορώ εάν γκαζώνει καθόλου στη πορεία ή συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο σαπουνόπερας. Είμαι στο 8ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν και σκέφτομαι να τη τελειώσω αυτές τις μέρες.

Μια και το ριξαμε στις ελληνικες σειρες θεωρω πετυχημενο χιουμορ οτι εχει το «Η οικογενεια βλάπτει». Επισης το «Μαυρα Μεσανυχτα» εχει πλακα διοτι συνδυαζει το νουαρ με το χιουμορ κ εχει κ καλο καστινγκ. Το «Εγκληματα» ειναι κορυφαιο σε χιουμορ.