Προτάσεις για βιβλία με ουτοπικό ή δυστοπικό περιεχόμενο

Νιλς

Κοινωνός
@Στιλλ ιλλ για το ορυξ και κρεικ θα ήθελα τη γνώμη σου γιατί έχω ακούσει καλά λόγια.
Τώρα, το Περί θανατου το έχεις διαβάσει; Το 1984; τον θαυμαστό καινούριο κόσμο του Χάξλεϋ; Επίσης ένα σχεδόν δυστοπικό που είχα λατρέψει είναι και η φάρμα των ζώων...

Last edited:

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Την φάρμα την έχω διαβάσει και μου άρεσε κάμποσο αλλα προτιμώ το Animals των Floyd ας πούμε (με στοιχειώνει απο μικρή σαν άκουσμα και ως στίχοι). Το βρήκα κάπως απλοικό αν και σίγουρα to the point και εξαιρετικής σύλληψης αλληγορία. Tον θαυμαστό τον διαβάζω τώρα...Για την ώρα έχω αφήσει το 1984 επειδή φοβάμαι οτι θα το βρώ παρωχημένο. Ο Σαραμάγκο με κουράζει μετα απο ένα σημείο οπότε οχι...

Το Όρυξ είναι απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει, γενικώς οχι μονο ως δυστοπικό. Δεν θα μπορείς να ξεκολλήσεις. Έχει καθε είδους αναζητήσεις αλλα και δράση (εσωτερική και εξωτερικη).

Νιλς

Κοινωνός
Να σου προτείνω το "Εμείς" του Ευγένιου Ζαμυάτιν; Παλιό αλλά all-time classic.

Αζαθοθ

Όμορφο Νιάτο
Ουτοπίες και δυστοπίες, μέινστριμ και μη.

Η καρδιά πεθαίνει τελευταία - Margaret Atwood
Ο Ύφαλος - Juan Villoro
Το πλοίο των νεκρών - B.Traven
Στη χώρα των έσχατων πραγμάτων - Paul Auster
Η εφεύρεση του Μορέλ - Adolfo Bioy Casares
Σταθμός Έντεκα - Emily St.John Mandel
Ο δρόμος - Cormac McCarthy
Η μελαγχολία της αντίστασης - Laszlo Krasznahorkai
Το βιβλίο των παράξενων νέων πραγμάτων - Michel Faber
Άγρια ερημιά - Jesús Carrasco
Ταίναρον - Leena Krohn
Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έντριτς - Philip K. Dick

Θα μπορούσα να συνεχίσω τη λίστα μέχρι που να επιβάλλεται σκρόλινγκ για την ανάγνωση του ποστ, αλλά γι αρχή αρκεί ό,τι μου πρωτοήρθε στο μυαλό(;).

Last edited:

Αζαθοθ

Όμορφο Νιάτο
Το "Η εφεύρεση του Μορέλ" δεν θα έλεγα πως είναι δυστοπικό. Δεν βλέπω κάποια δυστοπία. Πιο πολύ νομίζω κλίνει προς ΕΦ
Κι όμως το αντιλαμβάνομαι σαν εικονική δυστοπία, όσοι παραλληρισμοί κι αν γίνουν με διάφορα έργα ΕΦ -όπως πχ με το Νησί του Δρ.Μορό- σε ένα βιβλίο όπως αυτό δε θα του έβαζα μία μόνο γενική ταμπέλα.
Προφητικό κείμενο, με μπόνους τις αναφορές στο "Δοκίμιο για την Αρχή του Πληθυσμού" του Malthus.

Παρόλα αυτά το διήγημα αυτό δεν είναι δυστοπία. :)
Τα δυστοπικά μυθιστορήματα ή διηγήματα μιλάνε για κοινωνίες που έχασαν το μέτρο στην επιστήμη ή γενικώς πήραν λάθος κατεύθυνση και κατέληξαν σε ένα δυσοίωνο μέλλον.
Ο Κασάρες δεν αναφέρει σε καμια περίπτωση κάτι τέτοιο. Γενική ταμπέλα δεν βάζω γενικώς, αλλά δυστοπικό δεν είναι το διήγημα. Μυστηρίου με δόσεις ΕΦ ίσως, όπως αρκετά από τα βιβλία του Κασάρες. Επίσης ο συγγραφέας όντως θαύμαζε τον Γουέλς σαν συγγραφέα αλλά για τον Μάλθους πρώτη φορά το ακούω.
Αλήθεια πως το στηρίζεις αυτό;

Αζαθοθ

Όμορφο Νιάτο
Ας ξεκινήσω ως άνωθεν:

Κι όμως το αντιλαμβάνομαι σαν εικονική δυστοπία -συν θρίλερ, συν ΕΦ, συν προφητεία, συν μυστηρίου, συν ∞.

Περί Malthus , ευδιάκριτες είναι οι αναφορές στον άγγλο οικονομολόγο μέσα στο ίδιο το κείμενο, δίνοντας και οικολογική διάσταση σε ορισμένους στοχασμούς του αφηγητή.

Χανκ Μουντυ

Κοινωνός
Καλά εμείς είμαστε @Χανκ Μουντυ
Εγώ σύντομα τελειώνω την πτώση και ήδη κλαίω. Γιατί μετά με εψησαν οι @Βάγγυ και @Καστάλια για τους ομιχλογεννητους. Για μετά δεν έχω κάτι και ήδη στενοχωριέμαι..
Απο Ομιχλογεννητους εχω αγορασει τους δυο τομους του πρωτου βιβλιου, αλλα ακομα δεν το εχω ξεκινησει. Ελπιζω να μην εξαντληθουν τα επομενα βιβλια μεχρι να αξιωθω να ξεκινησω τη σειρα.

Βάγγυ

Κοινωνός
@Χανκ Μουντυ Ξεκίνησέ τα και θα λες γιατί αργούσα τόσο. 😎 Επίσης, όποιος δεν έχει θέμα με την ανάγνωση αγγλικών βιβλίων, ας τα προτιμήσει. Οικονομικά συμφέρει πολύ πολύ περισσότερο από τα μεταφρασμένα.

Νιλς

Κοινωνός
@Καστάλια, πάλι καλά που δεν ήσουν ο Μωυσής! Φαντάζομαι ότι η Παλαιά Διαθήκη, θα ήταν γραμμένη κάπως έτσι:
- Θεε μου, αν δεν σου είναι κόπος, μήπως έχεις τις δέκα εντολές σε ηλεκτρονική μορφή;

Χρυσόστομος

Κοινωνός
@Καστάλια, πάλι καλά που δεν ήσουν ο Μωυσής! Φαντάζομαι ότι η Παλαιά Διαθήκη, θα ήταν γραμμένη κάπως έτσι:
- Θεε μου, αν δεν σου είναι κόπος, μήπως έχεις τις δέκα εντολές σε ηλεκτρονική μορφή;
Ποιος Μωυσης; Ο Τσακ Νορις τις είχε ήδη σε στικακι. Καπως ετσι δεν κυκλοφορουσε ενα τετοιο όταν επαιζαν αυτα τα αστεια με τον Τσακ Νορις..