Πρέπει να έχεις την κατάλληλη διάθεση για να διαβάσεις ένα βιβλίο;

Τζόνι Κας

Όμορφο Νιάτο
Αν ειμαι χαλια και το βιβλιο ειναι ψυχοπλακοτικο σιγουρα δεν θα καθισω να το διαβασω!Αν ομως ειμαι στις καλες μου εκει ειναι που θα διαβασω ολο το βιβλιο ακομα καλυτερα αν το βιβλιο εχει χαρουμενο περιεχομενο!!!

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Προσωπικά 'πρέπει' να έχω την διάθεση να διαβάσω το εκάστοτε προσδιορισμένο βιβλίο και όχι κάποιο άλλο στη θέση του. Όσες φορές οι αναγνωστικές επιλογές μου υποκινήθηκαν από αυτή την ακαθόριστα έντονη έλξη προς ένα συγκεκριμένο βιβλίο, ήταν πάντοτε επιτυχημένες.

Αν πρόκειται για καταθλιπτικό, εύθυμο, τρομαχτικό ή περιπετειώδες ανάγνωσμα, δεν έχει μεγάλη σημασία. Ωστόσο, έχει συμβεί, παραπάνω από μία φορές, να λειτουργήσει λυτρωτικά η ανάγνωση ενός βιβλίου, που ως περιεχόμενο, τύχαινε να είναι σύμφυλο προς την ψυχική μου διάθεση τη στιγμή που το διάβαζα. Συνεπώς, δεν το θεωρώ προαπαιτούμενο, όταν όμως υπάρχει ταύτιση έλξης και διάθεσης, ο βαθμός εμπλοκής κατά την ανάγνωση είναι υψηλότερος και η εμπειρία αισθητά πλουσιότερη.

Last edited:

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
Aς μην τρέφουμε αυταπάτες. Τα βιβλία είναι που επιλέγουν το χρόνο και τη στιγμή για να μας επισκεφτούν. Δεν τα διαλέγουμε εμείς. Αυτά μας διαλέγουν. Έρχονται και μας βρίσκουν ανάλογα με τη δική τους διάθεση, αδιαφορούν για τη δική μας. Αυτά κρίνουν το πότε. Καμιά φορά κρίνουν το ποτέ. Καμιά φορά, μας επιλέγουν για 2η ή και για μια 3η φορά. Αν δεν μας άρεσε κάποιο ήταν γιατί εμείς κάναμε την εγωιστική επιλογή μας τη λάθος στιγμή, καμιά φορά, τη λάθος εποχή.

Αν κάποια μένουν σκονισμένα στις βιβλιοθήκες μας αδιάβαστα για χρόνια (για κάποιους για πάντα) είναι επειδή αυτά κρίνουν πως δεν ήρθε ακόμα ο καιρός, ο καιρός ο δικός τους κι ο καιρός ο δικός μας, δεν ήρθε ακόμα η ώρα για να τα πάρουμε στα χέρια μας. Αν για κάποια έχουμε ακούσει τα καλύτερα αλλά εμείς ακόμα να τα διαβάσουμε, είναι ίσως επειδή αυτά δεν έχουν ακούσει τα καλύτερα για εμάς. Εμείς μπορεί να τα αγοράζουμε, να τα θέλουμε, κάποιοι ίσως και με περισσή μανία, όμως αυτά στέκουν πεισματικά ανέγγιχτα να σκονίζονται στα ράφια. Ώσπου...

...ώσπου έρχεται η στιγμή και η συγκυρία είναι η κατάλληλη, πέρα και πάνω από το δικό μας έλεγχο, και τότε εκείνα έρχονται μόνα τους στα χέρια μας. Και τότε, κανένας θόρυβος και κανένας περισπασμός δεν πρόκειται να σταθούν εμπόδιο ανάμεσά μας. Η σχέση μας και η επαφή μας θα αγγίζει τα όρια ενός ραφινάτου ερωτισμού. Και μετά από την επαφή μας, εμείς δεν θα είμαστε πια οι ίδιοι, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τον έρωτα...

Υπάρχει για κάθε τι η εποχή και ο καιρός για κάθε πράγμα κάτω από τον ουρανό. Καιρός να γεννιέται κανείς και καιρός να πεθαίνει· καιρός να φυτεύει και καιρός να ξεριζώνει το φυτεμένο· καιρός να φονεύει και καιρός να γιατρεύει· καιρός να καταστρέφει και καιρός να οικοδομεί· καιρός να κλαίει και καιρός να γελάει· καιρός να πενθεί και καιρός να χορεύει· καιρός να διασκορπίζει πέτρες και καιρός να μαζεύει πέτρες· καιρός να εναγκαλίζεται και καιρός να απομακρύνεται από τον εναγκαλισμό· καιρός να αποκτήσει και καιρός να απολέσει· καιρός να φυλάττει και καιρός να απορρίπτει· καιρός να σχίζει και καιρός να ράβει· καιρός να τηρεί σιγή και καιρός να μιλάει· καιρός να αγαπήσει και καιρός να μισήσει· καιρός πολέμου και καιρός ειρήνης.

Παλαιά Διαθήκη, Εκκλησιαστής, Κεφ. Γ', 1-8.

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
συμφωνω αληθινά πολύ μαζί σου αλλά μου άρεσε τόσο πολύ και το παρέθεσα για να παρακινήσω όποιον το προσπέρασε να το διαβάσει :)

(επειδή μάλλον ξαναβγαίνω εκτός θέματος Φαρόφυλακα αν νομίζεις πως είναι καλύτερο για το θέμα διέγραψε και αυτή και την παραπάνω ανάρτησή μου. Ευχαριστώ!)

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
Iπποπόταμε, κάνω μερικές απλές σκέψεις με έναυσμα τη δική μου εμπειρία... Μου έχει συμβεί να ανοίξω σκονισμένα, καταχωνιασμένα βιβλία μου, αδιάβαστα για χρόνια, χωρίς καμιά προτροπή, χωρίς κανένα λόγο, έτσι, χωρίς να διαβάσω ή να ακούσω κάτι για αυτά, αιφνίδια... Να τα ανοίξω και να τα ρουφήξω και να ξενυχτήσω μαζί τους και να τα διαβάσω στα πιο απίστευτα μέρη. Η έκπληξη μου, που πήγαζε από το πώς αυτά "μου μιλούσαν", ενώ ήταν εκεί παρατημένα τόσον πολύ καιρό, ήταν "μα, γιατί τώρα; γιατί όχι πριν;". Ενδοσκοπώντας, με λίγη προσπάθεια, καταλάβαινα το "τώρα", αλλά, κυρίως, το "γιατί"... Είναι λίγο μαγικό, θαρρώ...

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Παρωνύμιε δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα ! :προσκυνώ: Εδώ και πολύ καιρό νιώθω πως τα βιβλια που διαβάζω διαλέγουν απο μόνα τους τη στιγμή που θα τα διαβάσω . Άλλα μόλις τα αγοράσω και άλλα μετά απο καιρό .Σχεδόν πάντα η στιγμή είναι η κατάλληλη , όποτε διαβάζω κάτι χωρίς να νιώσω αυτό το "κάλεσμα" συνήθως δεν το ευχαριστιέμαι το ίδιο .

Σίγουρα παίζει ρόλο η ψυχολογία μας , η εποχή και πολλά άλλα όμως πιστεύω πως όντως αυτό που πρέπει να διαβάσουμε καμιά φορά μας φωνάζει απο το ράφι ;)

Last edited:
Σαφεστατα!Το βιβλιο θελει κοπο,επενδυση χρονου ,σκεψης και ψυχης!Δεν ειναι ομως καταναγκασμος!Πρεπει να υπαρχει timing...ενα βιβλιο μπορει να καταρρακωσει μια ηδη βεβαρυμενη ψυχολογια...

Last edited:

Σταυρούλα

Όμορφο Νιάτο
...ενα βιβλιο μπορει να καταρρακωσει μια ηδη βεβαρυμενη ψυχολογια...
ή και να την ανεβάσει! Ανάλογα με το περιεχόμενο του σαφώς!

Εγώ πάλι πιστεύω πως ανεξαρτήτως με τι είδους ψυχολογία ξεκινάω ένα βιβλίο, αυτή προσαρμόζεται σε εκείνη του βιβλίου... και συμφωνώ απόλυτα και με τον Παρωνύμιο! :μπράβο:

Χήθκλιφ

Όμορφο Νιάτο
Ο Παρωνύμιος με τα λόγια του προσδιόρισε εκείνο που προσπάθησα να περιγράψω ως "ακαθόριστα έντονη έλξη προς ένα συγκεκριμένο κάθε φορά βιβλίο" Ίσως αυτή η μυστηριώδης έλξη που αισθάνομαι κάποιες φορές να με οδηγεί σε έναν τίτλο - η οποία καθιστά πάντοτε την συγκεκριμένη επιλογή, ιδανική (τόσο χρονικά, όσο και από άποψη περιεχομένου) - να είναι το ίδιο το βιβλίο που κάθε φορά με καλεί. Μακάρι μόνο να να συνέβαινε πιο συχνά.

Last edited:
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διάθεση των ημερών, όχι μόνο ως προς την επιλογή βιβλίου, αλλά και είδους λογοτεχνίας, θα έλεγα. Σε κάποιες φάσεις προτιμώ κλασικά γυναικεία μυθιστορήματα και μπορεί να διαβάσω 2-3 στη σειρά. Όταν κορεστώ, μπορεί να το γυρίσω σε αστυνομικά ή ιστορικά μυθιστορήματα.
Δεν εξαρτάται με την εποχή του χρόνου ή με την ψυχολογία για μένα, αλλά με την διάθεση, με το τι με τραβάει τη δεδομένη στιγμή.

Βασια

Όμορφο Νιάτο
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διάθεση των ημερών, όχι μόνο ως προς την επιλογή βιβλίου, αλλά και είδους λογοτεχνίας, θα έλεγα. Σε κάποιες φάσεις προτιμώ κλασικά γυναικεία μυθιστορήματα και μπορεί να διαβάσω 2-3 στη σειρά. Όταν κορεστώ, μπορεί να το γυρίσω σε αστυνομικά ή ιστορικά μυθιστορήματα.
Δεν εξαρτάται με την εποχή του χρόνου ή με την ψυχολογία για μένα, αλλά με την διάθεση, με το τι με τραβάει τη δεδομένη στιγμή.
Συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες. Υπάρχουν μέρες που θέλω κάτι απλό και χαλαρό,ίσα ίσα για να με ταξιδέψει.Αν πιάσω οτιδήποτε άλλο απλά θα κουραστώ και μπορεί να το παρατήσω. Κάθε βιβλίο θέλει τον χρόνο του και την κατάλληλη ψυχολογική διάθεση για να μπορέσεις να το απολαύσεις. Περνάω φάσεις που διαβάζω καθαρά γυναικεία λογοτεχνία,άλλες με φαντασίας,αλλές με αστυνομικά και πάει λέγοντας. Είναι το μόνο θέμα στο οποίο δεν πιέζω τον εαυτό μου. Απλά διαβάζω ότι τραβάει η όρεξη μου!:)

Αζέλμα

Όμορφο Νιάτο
Λίγο άσχετο με το νήμα αλλά...

Είπα σήμερα να κάνω ένα πείραμα. Πέρυσι, τον ίδιο ακριβώς καιρό -25η Μαρτίου- είχαμε πάει οικογενειακώς για δύο μέρες σε μια φίλη μας στη Χαλκιδική. Θυμάμαι έντονα πόσο ωραία είχα περάσει. Διάβαζα την Περηφάνια και Προκατάληψη εκείνο το διήμερο και ήμουν τελείως στην κοσμάρα μου, τόσο με είχε απορροφήσει. Και γενικά θυμάμαι με γλύκα αυτό το διήμερο, είχε πολύ όμορφο αεράκι και εγώ για κάποιο λόγο ήμουν ασυνήθιστα ήρεμη και ευγενική με όλους. Διάβαζα, έφτιαχνα κοσμήματα, έκανα βόλτες στη θάλασσα.

Αύριο λοιπόν, ακριβώς ένα χρόνο μετά, θα επισκεφθούμε πάλι αυτή τη γυναίκα. Σκέφτηκα λοιπόν... αν πάρω μαζί μου πάλι την Περηφάνια και Προκατάληψη; Θέλω να πω
ίδιο μέρος - ίδια εποχή - ίδιο βιβλίο...
Καλά, δεν περίμενα να συμβεί και τίποτα μαγικό, απλά ήταν μια μοναδική ευκαιρία να δω αν είναι δυνατόν, μέσα από αυτές τις συνθήκες, να ξανανιώσω τα ίδια συναισθήματα όπως τον καιρό που το πρωτοδιάβασα.

Είμαι τραγικά ρομαντική τελικά.

Πάντως, το σχέδιό μου βούλιαξε σαν το Τιτανικό. Δεν βρήκα την Περηφάνια και Προκατάληψη. Πήρα την Τζέιν Έιρ και το Έρωτας και Φιλία αλλά δεν είναι το ίδιο. Θα ήταν υποκρισία να σας πω ότι δεν λυπήθηκα γι' αυτή τη χαμένη ευκαιρία.

Παρωνύμιος

Όμορφο Νιάτο
"απλά ήταν μια μοναδική ευκαιρία να δω αν είναι δυνατόν, μέσα από αυτές τις συνθήκες, να ξανανιώσω τα ίδια συναισθήματα όπως τον καιρό που το πρωτοδιάβασα."

Τί νομίζεις;

Αζέλμα

Όμορφο Νιάτο
Τί νομίζεις;
Δε νομίζω τίποτα. Και δεν θα το μάθω, εκτός κι αν βρω ένα αντίτυπο μέχρι αύριο το πρωί που αναχωρούμε. :))
Γενικά πιστεύω ότι είναι αδύνατο κάτι τέτοιο αφού τα πάντα ρει (δεν έβρισκα καταλληλότερη έκφραση). Θα είχε ενδιαφέρον όμως.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Όσες φορές προσπάθησα να αναβιώσω ωραίες αναμνήσεις απογοητεύτηκα Αζελμάκι, μάλλον γιατί το μυαλό μας έχει την τάση να ωραιοποιεί και να εξιδανικεύει τις καλές μας στιγμές.

Αζέλμα

Όμορφο Νιάτο
Όσες φορές προσπάθησα να αναβιώσω ωραίες αναμνήσεις απογοητεύτηκα Αζελμάκι, μάλλον γιατί το μυαλό μας έχει την τάση να ωραιοποιεί και να εξιδανικεύει τις καλές μας στιγμές.
Δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες, αλλά αυτό θα μπορούσε να κολλήσει και σε άλλα συμφραζόμενα. Το 'χω νιώσει καί αυτό.

Πολύνιους

Κοινωνός
Εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνεις. Αλλά το έχω κάνει και ήταν πολύ ωραία, βασικά με τις φίλες μου αρκούν κάποια συγκεκριμένα κομμάτια για να μας βάλουν σε μια παλιά φάση για ώρα.

Ιωάννα Μος

Κοινωνός
Τι ωραίο νήμα!!
Εγώ διαβάζω πολύ. Διαβάζω ανεξάρτητα με το που βρίσκομαι, το τι κάνω, το πως νιώθω. Διαβάζω ενώ τρώω, διαβάζω 2 δευτερόλεπτα πριν κοιμηθώ, διαβάζω στο λεωφορείο, στο τρένο, στο μπάνιο... Κι επίσης δύσκολα αφήνω βιβλίο στη μέση. Πιστεύω πως αυτό δεν είναι καλό, αλλά δεν μπορώ να το αποφύγω. Αν λοιπόν αρχίσω ένα βιβλίο και μετά τις πρώτες σελίδες καταλάβω πως δεν είναι κατάλληλο για την ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκομαι, απλά θα συνεχίσω να διαβάζω (πάντως δεν μου 'χει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο).
Η μόνη περίπτωση να επηρεάσει η ψυχολογία μου τις αναγνωστικές μου συνήθειες είναι όταν είμαι πραγματικά πολύ στεναχωρημένη. Σ' αυτή την περίπτωση διαβάζω όσο πιο πολύ μπορώ. Άλλοι τρώνε, άλλοι μεθάνε, άλλοι κοιμούνται, εγώ διαβάζω. Τους αδελφούς Καραμάζοφ, που αναφέρει ο Λουις, τους τελείωσα σε χρόνο ρεκόρ, ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Η αδελφή μου, μάλιστα, με είχε βγάλει μου απ' το σπίτι με το ζόρι, για να σταματήσω το διάβασμα. (μου είχε πει: "πρέπει να σε σώσω απ' τον Ντοστογιέφσκι.":))) )
Η ανάρτηση του Παρωνύμιου μου έδωσε ιδέα για ένα καινούριο νήμα. Όμως δεν ξέρω πως να δημιουργήσω νέα νήματα...