Πρέπει να έχεις την κατάλληλη διάθεση για να διαβάσεις ένα βιβλίο;

Σκηνοθέτης

Όμορφο Νιάτο
Αυτη η απορια μου γεννηθηκε σημερα. Για να διαβασετε ενα βιβλιο που πανω κατω ξερετε αν ειναι ψυχοπλακωτικο ή οχι, πρεπει να εχετε την ιδια διαθεση για να το απολαυσετε περισσοτερο;
Πχ. Θελω να ξεκινησω το εκατο χρονια μοναξιας. Γινεται ομως μετα απο λιγες ωρες να παω να "χτυπιεμαι" σε club μαζι ποτα και παρεα; Εγω πιστευω πως οχι. Ειναι τελειως αντιφατικο. Εσεις τι πιστευτε;

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Προσωπικό λέσχης
Αυτό νομίζω ότι εξαρτάται από το άτομο. Εγώ ας πούμε αν ξέρω ότι ένα βιβλίο είναι πολύ "ψυχοπλακωτικό" θα αποφύγω να το διαβάσω όταν είμαι και εγώ ψυχοπλακωμένος. (και δεν νομίζω ότι το 100 χρόνια μοναξιά είναι και τόσο ψυχοπλακωτικό)

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Καταλαβαίνω τι λες, Σκηνοθέτη. Σε μένα ισχύει αυτό με τη διάθεση, όμως δεν μπορώ να το ξέρω από πριν. Εννοώ ότι μου έχει τύχει μερικές φορές να πιάσω ένα βιβλίο, να μην μου ταιριάζει τη συγκεκριμένη περίοδο και να το παρατήσω, και να το ξαναπιάσω μετά από καιρό και να μου αρέσει πολύ. Στη δική μου περίπτωση πάντως δεν έχει να κάνει με τον τρόπο που διασκεδάζω. Θα έλεγα ότι δεν έχει να κάνει με εξωτερικούς παράγοντες, αλλά με εσωτερικούς. Το πώς νιώθω την συγκεκριμένη περίοδο.

Πολύνιους

Κοινωνός
Η διάθεση του βιβλίου δεν έχει να κάνει καθόλου με την δική μου διάθεση, συνήθως... Αλλά πάντα όταν ξεκινάω ένα βιβλίο, έχω 100% διάθεση και όρεξη γι' αυτό το συγκεκριμένο βιβλίο, κι ό,τι άλλο και να μου δώσεις δεν θα μου κάνει αίσθηση, συνήθως... Εκτός κι απ' τις μικρές περιόδους που με πιάνουν ανά διαστήματα και διαβάζω ό,τι βρω μπροστά μου.
Με τη διασκέδασή μου, επίσης δεν έχει να κάνει τι βιβλίο διάβαζα πριν, το μόνο που μπορεί να την επηρεάσει σε σχέση με τα βιβλία είναι να σκέφτομαι ότι θέλω να το συνεχίσω... :ρ

Σκηνοθέτης

Όμορφο Νιάτο
Αυτό νομίζω ότι εξαρτάται από το άτομο. Εγώ ας πούμε αν ξέρω ότι ένα βιβλίο είναι πολύ "ψυχοπλακωτικό" θα αποφύγω να το διαβάσω όταν είμαι και εγώ ψυχοπλακωμένος. (και δεν νομίζω ότι το 100 χρόνια μοναξιά είναι και τόσο ψυχοπλακωτικό)
Δεν ειπα οτι το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι ψυχοπλακωτικο. Ξερω οτι αναφερεται στην μοναξια οποτε ρωταω αν μπορειτε να διαβαζετε να βιβλιο που μιλαει για κατι αντιθετο με αυτο που ζειτε εκεινη την περιοδο. Ενας που εχει πολλους φιλους, δεν νιωθει μονος και εχει συνεχεια κοσμο στο σπιτι, κλπ δεν ξερω αν μπορει παρει το 100% απο αυτο το βιβλιο. Παραδειγμα εδωσα
Παντως αν ειμαι σε χαλια διαθεση προτειμω να διαβασω ενα βιβλιο που ξερω οτι θα με καταστρεψει παραπανω παρα κατι χαρουμενο

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
Η μόνη διάθεση που χρειάζομαι είναι να έχω όρεξη να διαβάσω. Επειδή όταν διαβάζω είμαι-χμ δε βρίσκω κατάλληλη λέξη οπότε θα πω "προσωρινά αποκομμένη"-από τη ζωή μου, δεν ταιριάζω την ψυχολογική μου διάθεση ή τις συνθήκες με τα αναγνώσματά μου.
Βέβαια σε αυτό που λες πως κάποιος μπορεί να μην πάρει το 100% από ένα βιβλίο μπορεί να ισχύσει. Έχει τύχει να ξαναδιαβάσω βιβλίο χρόνια αργότερα και να βρω πιο βαθύ νόημα ή να καταλάβω κάτι που την πρώτη φορά ούτε που το πρόσεξα αλλά μου έχει συμβεί και το ανάποδο.

Φτωχόπαιδο

Κοινωνός
Βεβαίως, ανάλογα την διάθεση γίνεται και η επιλογή τις περισσότερες φορές. Αλλιώς τι νόημα θα 'χε αγαπητέ Σκηνοθέτη μας :)))

Εγώ πάλι, θέλω 1 κουβά καφέ, 1, 2 πακέτα τσιγάρα και ησυχία. Αν έχω αυτά τα τρία ιερά στοιχεία προχωρώ, διαφορετικά δεν πάω πουθενά...

Πολυξενη

Κοινωνός
Όταν δεν είμαι στα καλύτερα μου προτιμώ να διαβάσω αστυνομικό που τρέχει γρήγορα ή κάποιο από τα αγαπημένα μου βιβλία, για 2η 3η ή 10η φορά, για παρηγοριά. :)

Πολυξενη με αυτο που ειπες συνειδητοποιησα πως κ γω πολλες φορες που εχω τις μαυρες μου μπορει να ανοιξω αγαπημενο βιβλιο. Κ λεω απλα ανοιξω γιατι καμια φορα θελω απλα να διαβασω λιγες σελιδες.
Απο κει κ περα μονο μια φορα νομιζω επηρεασε η διαθεση μου εντονα αναγνωσμα μου.συγκεκριμενα ηταν για τον κηπο του επικουρου. Δε με κερδισε ουτως ή αλλως καθολου αλλα δεν ηταν κ η εποχη καταλληλη να το ξεκινησω

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Καταλήγω ότι, για να διαβάσω ένα βιβλίο, δεν αρκεί να έχω όρεξη για διάβασμα ή να μου αρέσει το θέμα και/ή ο συγγραφέας. Δεν αρκεί καν να θέλω κάποια στιγμή να το διαβάσω. Πρέπει να έχει έρθει η ώρα του, να ξυπνήσει η επιθυμία για το συγκεκριμένο βιβλίο.

Σκηνοθέτης

Όμορφο Νιάτο
Καταλήγω ότι, για να διαβάσω ένα βιβλίο, δεν αρκεί να έχω όρεξη για διάβασμα ή να μου αρέσει το θέμα και/ή ο συγγραφέας. Δεν αρκεί καν να θέλω κάποια στιγμή να το διαβάσω. Πρέπει να έχει έρθει η ώρα του, να ξυπνήσει η επιθυμία για το συγκεκριμένο βιβλίο.
Το μονο ευκολο. Χτισε hype γυρω απο το βιβλιο, εστω και ψευτικο. Διαβασε καλα σχολια στο ιντερνετ για το βιβλιο και αυτο δημιουργησε την επιθυμια...

Αστράρχης

Όμορφο Νιάτο
Πάντως και εγώ έχω παρατηρήσει πως όταν ψυχολογικά είμαι "πεσμένος" αποφεύγω τα βιβλία με θλιβερό θέμα ή με πολύ βαθιά νοήματα κλπ και προτιμώ πιο διασκεδαστικά αναγνώσματα. Βλέπετε έχω και την κακή συνήθεια να βιώνω αυτά που διαβάζω, ιδίως όταν είναι καλά δοσμένα από το συγγραφέα.

Μαρτίνι

Όμορφο Νιάτο
Εμένα πάλι δώσε μου δράμα και πάρε μου την ψυχή.. Δεν πα να είμαι στα down μου, δεν έχει να κάνει καθόλου με το είδος που θα διαβάσω. Άλλωστε πιστεύω πως τα καλύτερα έργα σε κάθε μορφή τέχνης έχουν δραματικό χαρακτήρα. Οπότε ακόμα κι αν δεν είσαι σε καλή φάση, γιατί να μην απολαύσεις κάτι καλό;

Αστράρχης

Όμορφο Νιάτο
Ναι καταλαβαίνω την άποψή σου ανάλογα πως εννοείς το δράμα, βέβαια. Για μένα άλλο δραματικό άλλο ψυχοπλακωτικό.

Μαρτίνι, έχεις δίκιο -τουλάχιστο για μένα - και συ Αστράρχη που αγαπάς την κλασσική μουσική και την Οπερα δεν ξέρεις ότι και τα δύο είδη είναι για τους "πολλούς" ψυχοπλακωτικά?

Φτωχόπαιδο

Κοινωνός
Πάντως το βιβλίο: "Ο Πύργος" του Κάφκα αν δεν...οπλιστείς με την κατάλληλη διάθεση που λέει και το θρεντ, μην το ξεκινήσετε ποτέ!

Αστράρχης

Όμορφο Νιάτο
Αγαπητή Φεγγαράδα «ψυχοπλακωτική» χαρακτηρίζουν την κλασσική μουσική αυτοί που δεν την ακούν συνήθως. Πέραν τούτου και στη μουσική όπως σε όλες τις τέχνες υπάρχουν έργα ψυχοπλακωτικά που χωρίς την κατάλληλη διάθεση δεν μπορείς να τα ακούσεις. Και όπως είπα άλλο δραματικό άλλο καταθλιπτικό. Σαφώς το δράμα επηρεάζει βαθύτερα την ανθρώπινη ψυχή και γι' αυτό υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι τα δραματικά είναι «καλύτερα» υπάρχει όμως κανείς που να μπορεί να ισχυριστεί ότι η "Ωδή στη χαρά» του Σίλερ μελοποιημένη από τον Μπετόβεν δεν είναι κορυφαίο μουσικό έργο;

Αστράρχη, βασικά τα ίδια λέμε. Πέρα από αυτό, δε θα πεισθώ ποτέ ότι πρέπει να βρίσκόμαστε στην "κατάλληλη διάθεση "για να ακούσουμε (και να χαρούμε) ένα οποιδήποτα αξιόλογο έργο. Για δε τα αριστουργήματα δεν το συζητώ καθόλου. Δεν καταλαβαίνω καν ποιά μπορεί να είναι αυτή η περίφημη "κατάλληλη διάθεση"? Περίγραψέ μος την λιγάκι .

Αστράρχης

Όμορφο Νιάτο
Μα δεν είναι μόνο δική μου άποψη επομένως το τι θεωρεί ο καθένας κατάλληλη διάθεση μπορεί να διαφέρει. Εγώ όπως είπα όταν είμαι ήδη πχ θλιμμένος αποφεύγω να διαβάσω θλιβερές ιστορίες. Αλλά αυτό είναι καθαρά η προσωπική μου προτίμηση, δε νομίζω ότι ισχύει ή έχει εφαρμογή με τον ίδιο τρόπο σε όλους!