Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Μόνο η νύχτα - Williams J.
Δεν ειναι ισάξιο των αλλων, αλλά αξιζει μια αναγνωση.
Το νυχτοδασος - Djuna B.
:ντροπή: Πες μου πού τονίζεται, το ατιμο! Στο -το- ή στο -δα-;!
Εως τη μεση, ηταν αφόρητα πληκτικο, αν και η γλώσσα ειναι εξοχη. Οταν το έγραφε, πρέπει να κουμπωνε οτιδηποτε κυκλοφορούσε.
Η γιορτή της ασημαντότητας - Kundera
Πολύ ωραίο, νομιζω οτι κάποια στιγμη στο Public ήταν σε εξευτελιστική τιμή
Το σπίτι των ραντεβού - Robbe-Grillet
Αυτός ειναι ο συγγραφέας της ζήλιας, ε;

Last edited:
Χαμένες Ψευδαισθήσεις - Balzac
Καλό, αλλά οι πληροφορίες σχετικά με το χρηματοπιστωτικό σύστημα της Γαλλίας τον 19ο αιώνα και οι εμπορικές συναλλαγές μέσω εκδοτικών οίκων είναι αφόρητα. Στο τσακ ήμουν να το παρατήσω...

Βαθεκ- Beckford
Από τα πιο αγαπημένα μου διηγήματα!!

Μόνο η νύχτα - Williams J.
Δυστυχώς, όπως είπε και η @Έλλη Μ δεν έχει την δύναμη και το εκτόπισμα των επόμενων βιβλίων του Γουίλιαμς. Παρ' όλα αυτά διαβάζεται άνετα!

Το σπίτι των ραντεβού - Robbe-Grillet
Η Ζήλια μου άρεσε πολύ, αυτό δεν το ξέρω!. 'Όταν το διαβάσεις γράφεις και ένα μικρό σχόλιο!

Δυστυχώς, όπως είπε και η @Έλλη Μ δεν έχει την δύναμη και το εκτόπισμα των επόμενων βιβλίων του Γουίλιαμς. Παρ' όλα αυτά διαβάζεται άνετα!
Αφού το διάβασες, νομίζω οτι πρεπει να ανταποκριθεις σε αυτό:
Βλέπω στις παρουσιάσεις του Γουίλιαμς είμαστε 2-1 (Έλλη - Νικόλας), οπότε αν μεταφραστεί το 4ο βιβλίο του (1ο technically)) τότε θα το παρουσιάσω εγώ!
:ευχαριστώ:

Καλό, αλλά οι πληροφορίες σχετικά με το χρηματοπιστωτικό σύστημα της Γαλλίας τον 19ο αιώνα και οι εμπορικές συναλλαγές μέσω εκδοτικών οίκων είναι αφόρητα. Στο τσακ ήμουν να το παρατήσω...
Γενικά ο Μπαλζάκ είχε ένα μεγάλο κόλλημα με το χρήμα στη ζωή του κι αυτό φαίνεται και στα έργα του.

@Ιαβερης δεν έχω διαβάσει πολλά δικά του.
Το Χαμένες ψευδαισθήσεις μου άρεσε κάπως, αλλά σκέφτηκα πολλές φορές να το παρατήσω.
Είχα ξεκινήσει το Μαγικό Δέρμα, αλλά το παράτησα (ίσως έφταιγε και η μετάφραση), αλλά το Άγνωστο Αριστούργημα το είχα λατρέψει.

το Άγνωστο Αριστούργημα το είχα λατρέψει.
κι εγώ επίσης, Νικολα, και νομιζω ειχε στοιχειωσει τον Πικάσσο ο οποίος και το εικονογράφησε αλλά νοικιασε και το κτιριο στο οποιο διαμενει ο Φερνχοφερ του Μπαλζακ, το χρησιμοποιησε ως στουντιο κι εκει μαλλον (?) γεννησε το δικο του αριστουργημα. την Γκερνίκα.

Στην πλατφόρμα, λοιπόν, δραστηριοποιείται και η Πρωτοπορία. Διαθετει βιβλία του Στάινερ (απο τις κλειστές -πια- εκδόσεις Scripta) ως καινουρια ή ό,τι τελος πάντων, μονο που, στη δική μου περιπτωση (εικάζω οτι ειναι τακτική με τα συγκεκριμένα βιβλία-εκδόσεις) επροκειτο για ψηφιακό αντιγραφο!!
Αυτο που λες καπου το ειχα ξανακουσει. Βασικα ειχα διαβασει κάποια σχόλια οτι τους ειχαν στειλει αντιγραφο. Παρεμπιπτοντως μιας που ανεφερες τις εκδοσεις Scripta ψαχνω καιρό τώρα αυτό του Ράσελ. Στην πρωτοπορια εμφανιζοταν (και ακόμα εμφανιζεται) διαθεσιμο σαν μεταχειρισμενο αλλα πριν κανα μηνα που ειχα πάρει τηλ. μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει.

:ντροπή: Πες μου πού τονίζεται, το ατιμο! Στο -το- ή στο -δα-;!
Εως τη μεση, ηταν αφόρητα πληκτικο, αν και η γλώσσα ειναι εξοχη. Οταν το έγραφε, πρέπει να κουμπωνε οτιδηποτε κυκλοφορούσε.
Τι ωραία τα λες βρε Έλλη!:φιλί: Πάντως εμένα μου είχε αρέσει, αν και έχεις δίκιο, είναι πολύ σουρεαλιστικό, για πολλά ναρκωτικά.
Την προηγούμενη βδομάδα μου ήρθε μια παραγγελία (εξωτερικού) με το Wyrd Sisters του Τέρρι Πράτσετ και την Κίρκη της Μαντελιν Μίλλερ και καταχάρηκα, διότι δεν την περίμενα τόσο γρήγορα!

Αυτές τις μέρες αγόρασα:

Εγώ έκανα μια βόλτα στα άδυτα του metabook και αγόρασα τα παρακάτω:

- Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης -Ίταλο Καλβίνο, διότι μου το πρότεινε άτομο στο οποίο έχω απόλυτη εμπιστοσύνη
- Η καρδιά κυνηγάει μονάχη - Κάρσον ΜαΚκάλερς
- Ο Μαύρος Μοναχός - Αντόν Τσέχοφ αγαπημένη σειρά MICROMEGA από εκδόσεις Ροές!!

Όταν διαβάζω στο οπισθόφυλλο: "Ένα σπουδαίο μυθιστόρημα, το πρώτο της Carson McCullers, που την καθιέρωσε μεμιάς ως μία από τις σημαντικότερες φωνές της αμερικανικής λογοτεχνίας του 20ού αιώνα" κι ειμαστε στο 2023, τρομαζω. Εσύ εισαι ατρομητος. :φιλί:

Το διορθωσα