Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Τώρα που το είπες και το κοίταξα είδα ότι είναι εξαντλημένο.. :αργκ:

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Κλείνει ένα βιβλιοπωλείο στο Ηράκλειο και ξεπουλάει το στοκ του. Οπότε αγόρασα με συνολικά 16 ευρώ:
1. Αντόνιο Λόμπο Αντούνες: Η φυσική τάξη των πραγμάτων
2. Μπαρτολομέ ντε λας Κάσας: Σύντομη ανασκόπηση της καταστροφής των Ινδιών (Εκδόσεις Αίολος)
3. Τζ. Μ. Κουτσί: Ελίζαμπεθ Κοστέλο
4. Μάρτιν Άντερσεν Νεξιού: Πέλε ο Κατακτητής, Α' Μέρος
5. Άπτον Σινκλέρ: Η ζούγκλα (Εκδόσεις Γράμματα)
6. Τέρι Πράτσετ: Θανατηφόρος βοηθός
7. Κέες Νοοτεμπόομ: Η ακόλουθη ιστορία
8. Ντουμπρόφσκα Ουγκρέσιτς: Το μουσείο της άνευ όρων συνθηκολόγησης
9. Ρομαίν Ρολλάν: Το παιχνίδι του έρωτα και του θανάτου
10. Αμπδόν Ουμπιδία: Χειμωνιάτικη πόλη
11-12. Χένρι Φίλντινγκ: Η ιστορία του Τομ Τζόουνς, ενός έκθετου (τόμοι 1 κ 2, εκδόσεις Πατάκη)

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
ο αγαπημένος σου (ο Κυριάκης) έχει τον κύριο όγκο των βιβλίων του στο 1 ευρώ (αλλά όπως ξέρεις για να βρεις καλό βιβλίο σε καλή κατάσταση θέλει ψάξιμο)

Τσίου

Μύστης
Πήγα να αγοράσω το Κόκκινα φώτα του Ζωρζ Σιμενόν (κι ας με περιμένει το Η χήρα Κουντέρκ & το The Mahé circle)
Έπεσε όμως το μάτι μου στον Μισέλ Φεϊμπερ, συγγραφέα που εκτίμησα όταν διάβασα το Κάτω από το δερμα, οπότε έκανα απλωτή σε άλλα δύο βιβλία. Το Η γυναίκα και το φάντασμα & Τα διδυμα Φαρενάιτ.

Ιαβερης

Κοινωνός
Παρήγγειλα 3 βιβλία από τη Πολιτεία, δύο του Μάριο Βάργκας Γιόσα, το Η Πόλη και τα Σκυλιά και το Η Γιορτή του Τράγου όπως και το Οι Αιρετικοί του Παδούρα. Βέβαια θα αργήσω να τα χαρώ από κοντά γιατί με τον κορονοϊο δεν με βλέπω να κάνω διακοπές στην Ελλάδα σύντομα αλλά δε πειράζει. Θα τα προσέχουν τα σκυλιά μου. :))))

Νιλς

Κοινωνός
Παιδιά μου, είμαι τρομερα υπερήφανος για την πάρτη μου. Εξηγούμαι. Μόλις βγήκα από βιβλιοπωλείο των Αθηνών και τσίμπησα :
131
(Σας το έκανα και λίγο καλλιτεχνικό γιατί αυτός είμαι κακά τα ψέματα, ένας καλλιτέχνης)

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Πρώτον το Όρυξ και Κρέικ είναι έπος και δεύτερον έχω ψηθεί για το snow crash και πιθανή συνανάγνωση του στο μέλλον (αρκετά μέλλον όμως γιατί ασχολούμαι με τον Κόμη αυτό τον καιρό).

@Νικόλας Δε Κιντ άρα να το κρατήσω; Θα συμμετάσχεις;
Στο πολύ μακρινό μέλλον φίλε μου Νιλς...
Για την ώρα έχω μπλέξει με τις Χαμένες Ψευδαισθήσεις του Μπαλζάκ και από βδομάδα με περιμένει ο Γολγοθάς του Λόουρι. Μετά από όλα αυτά το συζητάμε. Λίγο υπομονή θα κάνεις και μετά θα οργανώσουμε σούπερ +ανάγνωση. Και που ξέρεις μέχρι τότε μπορεί να πείσεις και τον Φαροφύλακα να συμμετάσχει #not!!:χαχα:

Πληθων

Κοινωνός
Αγόρασα τον Μοραβαζίν του Blaise Cendrars, που μόλις έγινε και πάλι διαθέσιμο. Ήταν στην λίστα μου πάρα πολύ καιρό, και χάρηκα ιδιαιτέρως! Λένε πως μοιάζει κάπως με το "Ταξίδι στην άκρη της νύχτας"

Είμαι πολύ περίεργος να ανακαλύψω αν ισχύει..

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πήρα το "2001 Οδύσσεια Ένα" του Άρθουρ Κλαρκ, το οποίο έγραψε αφού είχε συνεργαστεί με τον Κιούμπρικ στο σενάριο του "2001 Οδύσσεια του Διαστήματος". Η ταινία με μάγεψε και ήρθε η σειρά του βιβλίου, που από ότι ξέρω διαφέρει από την ταινία και μοιράζονται μόνο κάποια κοινά σημεία.

Τσίου

Μύστης
Η πολιτεία (ήταν σα να) έβγαλε προσφορές για πάρτη μου (παιδιά, με σκλαβωνετε :αγαπώ:)
Τσάκωσα το Το γλυκό πεπρωμένο του Ράσελ Μπανκς.