Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Μπηκα στο παμπλικ σήμερα να χαζέψω βιβλία χωρίς να έχω σκοπό να πάρω κάτι. Οπως κοιταγα έπεσε το μάτι μου σε ένα βιβλίο του Joe Hill "Ο πυροσβέστης". Μου φανήκε αρκετά ενδιαφέρον, διάβασα καλές κριτικές και σε συνδυασμό και με την πολύ δελεαστική τιμή το τσίμπησα. Το έδινε μολις στα 5,5 ευρώ περίπου ενώ απο οτι είδα η αρχική του στα μεγαλα βιβλιοπωλεια είναι πάνω απο είκοσι. Τον Joe Hill τον είχα ακουστά μόνο σαν όνομα. Διαβαζοντας το βιογραφικό του έμαθα οτι ειναι γιος του Στιβεν Κινγκ. Επισης έμαθα οτι και αλλος ένας γιος του Κινγκ ειναι συγγραφέας (τι εγινε, όλοι συγγραφεις είναι σε αυτο το σπίτι;). Η υπόθεση του βιβλίου είναι οτι στην γη έχει πέσει μια πανδημία (φτου μακριά απο εμάς) όπου οποιος κολλησει μετά απο λίγες μέρες αυτοαναφλέγεται (μπρρρρ... που το σκέφτηκε ο άνθρωπος; ). Δεν ξερουν απο που προήλθε, πως κολλάει και δεν υπάρχει θεραπεία. Ετσι η ανθρωποτητα ζει τις τελευταιες της μέρες. Λιγο δυστοπικό, λιγο τρόμου, λιγο φαντασιας. Και επειδη ξερω οτι υπαρχουν μέλη εδω μέσα που τους αρέσουν τα δυστοπικά (@Νιλς σε εσένα πάει περισσότερο αυτό) είπα να το πω εδώ και λόγω και της πολυ καλής τιμής μηπως θελει κανένας να το παρει. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο μεγαλος του ογκος, γυρω στις 650 σελιδες και φοβαμαι μην έχει πάρει την πολυλογία του πατέρα του.

Νιλς

Κοινωνός
Λογικό. Και εδώ μία από τα ίδια. Πάντως το στόρυ (που ναι παράτησα ότι έκανα και το έψαξα) φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
Επίσης, προς το παρόν πολύ καλή εντύπωση μου κάνει αυτό το ''Οι Επτά Θάνατοι της Έβελυν Χαρντκάστλ'' του Stuart Turton. Αλλά δεν έγραψα κάτι εδώ, γιατί δεν το αγόρασα. Μου το έφεραν! :γιούπι:

Νιλς

Κοινωνός
Παιδιά ήρθε η ώρα να κάνω report. Δεν το έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου, αλλά ήρθε η ώρα. Για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά. Και κάνω report τον @Χρυσόστομος.
Αιτιολογία: μας έγραψε πάνω για τον Πυροσβέστη του Τζόε Χιλλ, μπήκα σε σάιτ(ς), έψαξα είδα καλά λόγια, είδα και σούπερ τιμή (την ίδια με σένα Κρύς) και σήμερα το πρωί ήμουν για μια δουλειά δίπλα στο public Συντάγματος. Και λέω "ρε συ, δεν μπαίνω;" και μου απαντάω "ε και δεν μπαίνεις;". Και μπήκα.
Πέντε λεπτά αργότερα:
126

Πληθων

Κοινωνός
Φτάσαμε πολιτεία (με αυτό το ηχητικό εφέ-και τραγούδι στο κεφάλι μου), αλλά κατεβήκαμε τις άλλες σκάλες, της διπλανής εισόδου, και με τις μασκουλες μας, ετοιμοι να χειρουργησουμε, αγόρασα:
1) Αύγουστος, Τζον Γουίλιαμς
2) Δεν κατοικούν όλοι οι άνθρωποι τον κόσμο με τον ίδιο τρόπο, Ζαν-Πωλ Ντυμπουά
3) Το χρήμα, Εμίλ Ζολά :αγαπώ:
Ζήλεψα και παρήγγειλα Αύγουστο μόλις τώρα από Πολιτεία :))))

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Πλέον υπάρχει στην βιβλιοθήκη της μητέρας μου η πλήρης έκδοση του Κόμη Μοντεχρήστο και είμαι πολύ χαρούμενη :τρέλα:

Ο Αυγουστος είχε μπεί στην λίστα πολύ πριν τον στόουνερ γιατί με ιντρίγκαρε σαν κόνσεπτ όταν μου έκαναν δώρο τα απομνημονεύματα του Ανδριανού της Γιουρσενάρ και έψαξα άλλα αντίστοιχα βιβλία. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλα οι μυθιστορηματικές βιογραφίες μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες ακόμη κι αν απηχούν ως ένα βαθμό μόνο, τα όσα έγιναν πραγματικά (Εξάλλου και σε εμάς όταν συμβαίνει το οτιδήποτε, το διυλίζουμε μέσω τόσες προσλαμβάνουσες και υπο διάφορες συνθήκες που στο τέλος μας μένει το κατακάθι). Είναι ο τρόπος που καταγράφεται και εξάγεται κάτι ως συμπέρασμα το οποίο καθιστά κάτι γοητευτικό. Ο Μάρκες λέει οτι σημασία δεν έχει τι θυμάσαι αλλα πώς το θυμάσαι.

Πληθων

Κοινωνός
@Πληθων ,μου μπαίνουν ιδέες... :ψουψου:πιέζουμε τον Νικόλα να οργανώσει συνανάγνωση; :))))

Καλώς να σου έρθει!
Σε ευχαριστώ! Οπότε μην το ξεκινήσεις ακόμη, αφού ο καλός @Νικόλας Δε Κιντ θα κανονίσει συνανάγνωση οσονούπω :χαχα: (να τελειώσουμε πρώτα με το "Κάτω από το ηφαίστειο" εννοείται)

Τσίου

Μύστης
Να 'σαι καλά! Οχι, όχι, δεν το ξεκινώ ακόμη. Έχουμε και την συναναγνωση, σωστά. Απλώς, πέταξα την ιδέα που μου μπήκε από την αγορά σου :ψουψου: σκέφτομαι να του κάνω μπουλινγκ, γιατι βλέπω κάνει τον αδιάφορο :))))

Λήδα

Κοινωνός
Δυο γυναίκες με έμαθαν να σκέφτομαι. Η Simone de Beauvoir και η Susan Sontag. H βιογραφία της τελευταίας κυκλοφόρησε το περασμένο Οκτώβριο, αλλά λογω βαρεμάρας κυρίως δεν το ειχα αγοράσει. Είναι και ένα βιβλιο-τουβλο. 816 σελίδες, 715 χωρίς περιεχομενα, φωτογραφίες και βιβλιογραφία. Ασήκωτο.
Το παρήγγειλα τελικά πριν δυο εβδομάδες και ήρθε χθες. Ευτυχώς, γιατί μόλις πριν λίγες ημέρες ανακοινωθηκε οτι ο συγραφέας, Benjamin Moser, κέρδισε το βραβείο Pulitzer και η τιμή του βιβλίου θα φτάσει στα ύψη.

128

Νιλς

Κοινωνός
Άρα @Λήδα λογικά θα έχεις διαβάσει και το δεύτερο φύλο;
Επίσης βγήκε σχετικά πρόσφατα ένα ωραίο που λέγεται ''Η δύναμη'' (άλλως, ''αν οι γυναίκες κυβερνούσαν τον κόσμο'') της Ναόμι Άλντερμαν (εκδ. Οξύ, 2019). Θα σου πρότεινα να το τσεκάρεις. Κεντρική ιδέα: Οι γυναίκες έχουν μία υπερδύναμη να προκαλούν πόνο ή και θάνατο, σε όποιον επιθυμούν. Και οι άντρες χάνουν τον κόσμο (τους) κάτω από τα πόδια τους. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά είναι στα επόμενα.

Λήδα

Κοινωνός
Άρα @Λήδα λογικά θα έχεις διαβάσει και το δεύτερο φύλο;
Το διαβασα, για πρωτη φορά, όταν ήμουν 16 χρονών, τα παλιά τα χρόνια δηλαδή. :)

''Η δύναμη'' (άλλως, ''αν οι γυναίκες κυβερνούσαν τον κόσμο'') της Ναόμι Άλντερμαν
Eαν εννοείς το βιβλιο με τον τίτλο Power, το εχω διαβάσει.

Last edited:

Λήδα

Κοινωνός
Γενικά @Νιλς ειμαι επιφυλακτική για τα βιβλία που εχουν στην λιστα τους ως αγαπημένα οι πολιτικοί, αλλά το συγκεκριμένο βιβλιο το επαινεσαν φίλοι και γνωστοί που εμπιστευομαι την γνώμη τους και ετσι το διαβασα. Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Ειναι ανατρεπτικό βιβλίο και οτιδήποτε ανατρεπει το status quo με γοητεύει. Και η πατριαρχία καιθως και η βία εναντίων των γυναικων εναι ακόμη, δυστυχώς, status quo.

Το κεντρικό ερωτημα νομιζω του βιβλιου είναι: Γιατί οι άνθρωποι κάνουν κατάχρηση εξουσίας; Το βιβλιο δεν προσφέρει καμία απάντηση πέρα από αυτήν που ήδη γωρίζουμε: γιατί μπορούν.

Το αλλο ερωτημα ειναι: Πως ανατρέπουμε το status quo; Πανω σε αυτό το ερώτημα στηρίζεται η ιστορία. Δεν θα πώ άλλα για να μην σου χαλασω την ευχαρίστηση της ανάγνωσης. Το μόνο που θα ήθελα να επισημανω ειναι ότι τα δύο τελευταία χρόνια εχει ξεκινησει μια κίνηση απο γυναίκες, που βασικά υποστηρίζει οτι οταν μια γυναικα παρενοχλείται σεξουαλικά ή υφισταται βια, πρέπει να αντιδρά με βία. Ειναι μεγάλο και αρκετά προκλητκο θέμα, αν καποιος / α ενδιαφερεται μπορούμε να το συζητήσουμε κάπου αλλού.

Πληθων

Κοινωνός
Αγόρασα την δίγλωσση έκδοση ¨Φύλλα Χλόης" του Whitman,
τον παπαγάλο του Φλωμπέρ (Julian Barnes) που ήταν σε πολύ καλή προσφορά και επίσης παρήγγειλα ηλεκτρονικά τις ¨Νεκρές ψυχές" του Gogol από εκδόσεις Γαλαξία.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Δεν είναι αγορασμένα, αλλά παρατημένα από τον ιδιοκτήτη τους, από τα οποία χώθηκαν στην στοργική μου αγκαλιά τα δύο που υιοθέτησα: του Ρέιμοντ Τσάντλερ "Φίλιπ Μάρλοου - Αντίο, γλυκιά μου" - ήθελα να διαβάσω νουάρ και ειδικά με τον αρχέτυπο ήρωα-ντετέκτιβ του βιβλίου και το "Ο καθρέφτης μες στον καθρέφτη" του Μίχαελ Έντε - με τράβηξε το φαντασιακό στοιχείο στην υπόθεση στο οπισθόφυλλο.