Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Σήμερα επιτέλους τελείωσα τον 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών. Τώρα μένουν μόνο τα παραρτήματα που θα μου πάρουν 8 μέρες υπολογίζω.

Παρατήρησα πως το Καρμίλλα που παρήγγειλα έχει τις ίδιες σελίδες με τα παραρτήματα του άρχοντα, βέβαια ίδιες ως πρός τον αριθμό, όχι ως προς το περιεχόμενο.Δεν τίθεται σύγκριση.Θα το ξεκινήσω να το διαβάζω τον Δεκέμβριο.

Το έκτο μέρος του άρχοντα παρόλο που ήταν βαρετό, άξιζε τον κόπο γιατί μάθαμε για την τύχη του Σάρουμαν και γεγονότα του Σαϊρ που στην ταινία δεν αναφέρονται κάν...

Αφού τελείωσα το ''ΣΕΡΡΑ'' του Γιάννη Καλπούζου, ανέλπιστα καλό ανάγνωσμα που με έφερε σε επαφή όχι μόνο με τον εκτοπισμό των ελλήνων του Πόντου, αλλά και με τα δεινά που ακολούθησαν τη ζωή όσων κατέφυγαν στην πάλαι ποτέ Σοβιετική Ένωση, ξεκινάω το ''ΣΙΝΤΑΡΤΑ'' του Χέρμαν Έσσε.

Το παράρτημα του 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον καθώς διάβασα χθές το βράδυ και σήμερα θέλω να το συνεχίσω να δω τι λέει παρακάτω.Μεταξύ άλλων έμαθα για ποιό λόγο έγινε η περίφημη πτώση του νούμενορ, ποιά ήταν η αφορμή. :καφεδάκι:

Το παράρτημα του 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον καθώς διάβασα χθές το βράδυ και σήμερα θέλω να το συνεχίσω να δω τι λέει παρακάτω.Μεταξύ άλλων έμαθα για ποιό λόγο έγινε η περίφημη πτώση του νούμενορ, ποιά ήταν η αφορμή. :καφεδάκι:
Πολύ ενθαρρυντική η αναφορά σου @Προφέσορας . Σκέψου ότι έχω τελειώσει τον τρίτο τόμο εδώ και δυο μήνες περίπου και δεν τολμάω ακόμα να διαβάσω το παράρτημα. Και μόνο με την ιδέα ότι θα χαθώ σε ατελείωτες ημερομηνίες και ονόματα, το αναβάλλω ξανά και ξανά.

Πολύ ενθαρρυντική η αναφορά σου @Προφέσορας . Σκέψου ότι έχω τελειώσει τον τρίτο τόμο εδώ και δυο μήνες περίπου και δεν τολμάω ακόμα να διαβάσω το παράρτημα. Και μόνο με την ιδέα ότι θα χαθώ σε ατελείωτες ημερομηνίες και ονόματα, το αναβάλλω ξανά και ξανά.
'Εχει ονόματα και ημερομηνίες αλλά δεν τα απομνημονεύω όλα καθώς αρκετά ονόματα είναι αχρείαστα. Τα διαβάζω όλα και κρατάω την γενική ιδέα , του πως ξεκίνησαν τα πράγματα και τι έγινε...πως δηλαδή φτάσαμε από τους βασιλιάδες της Γκόντορ στους επιτρόπους...τα θυμάμαι περιληπτικά...είχαν τις τάδε διαφωνίες πχ ...δεν προσπαθώ να απομνημονεύσω όλα τα ονόματα και τις ημερομηνίες.

Το παράρτημα 1 είναι το πιο μεγάλο και μου παίρνει 4 μέρες, σήμερα είμαι στην δεύτερη μέρα και αύριο διαβάζω την ιστορία 'Αραγκορν-'Αργουεν, το παράρτημα 2 θα μου πάρει 2 μέρες, και τα υπόλοιπα άλλες 2...δεν θα κοιτάξω να απομνημονεύσω τα γεννεαλογικά δέντρα φυσικά. λολ

Διαβασα την "Χαμένη τιμή της δημοσιογραφιας". Εξαιρετικό βιβλίο, πολυ ενδιαφερον και αποκαλυπτικό. Δυστυχως μου χειροτερεψε την ήδη κακή εικόνα που είχα για την δημοσιογραφια στην Ελλαδα. Μπραβο στον Γιαννη Παντελακη για το βιβλίο που εγραψε. Θα επρεπε να διδασκεται στις σχολες δημοσιογραφίας αν και νομιζω το προβλημα δεν ειναι των σχολών αλλά ο κιτρινισμος, τα fake news, η προπαγάνδα κ.λ. ξεκινανε μετά απο τους εκδοτες-καναλαρχες-διευθυντες ειδησεων κ.λ.
Μπραβο και στην @Τσίου που μου έμαθε το βιβλίο. :ευχαριστώ:

Τωρα εχω ξεκινησει και διαβαζω την "Γη των νεκρων" του Ζαν Κριστοφ Γκρανζε.

Ξεκίνησα την Αιγυπτιακή Βίβλο των Νεκρών(εκδ. Μακρή) του Ερμή του Τρισμέγιστου παράλληλα με το Στο Πλάι Ενός Αθώου(εκδ. Εν Πλω, υπότιτλος η Δίκη του Χριστού και η δική μας) του Rowan Williams Πρώην Αρχιεπισκόπου Κάντερμπερι. Γιατί εκτός από πηγαίο χιούμορ και γοτθικό μυστήριο, εκπέμπω και μια έντονη πνευματικότητα.

Ξεκίνησα την Αιγυπτιακή Βίβλο των Νεκρών(εκδ. Μακρή) του Ερμή του Τρισμέγιστου
Ελπίζω να σου αρέσει ο Λαβκραφτ, Μοκαντάσα.
Ό,τι σχεδόν διαβάζεις υπάρχουν σε αναφορές στα βιβλία του.