Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μαρινέττα

Κοινωνός
Τελείωσα μέσα στην εβδομάδα το Εκεί που τραγουδάνε οι καραβίδες , το Μίνα Ντε Βαγκέλ του Stendhal και το Τα ποιήματα των 9-10μ.μ. του Χικμέτ. Τώρα ακούω το Μαρίνα του Ρουίθ-Θαφόν και συνεχίζω με το Λύκος ανάμεσα σε λύκους του Φάλαντα τον β΄ τόμο (μόνο 500 σελίδες έχουν απομείνει :μουάχαχα::μουάχαχα::μουάχαχα::μουάχαχα:)

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Το βιβλίο το ανακαλυψα και αποφασισα να το διαβασω μετα απο μια αναφορά του @Λένκοβιτς σε αυτό. Λενκοβιτς σε ευχαριστω που μου γνώρισες αυτο το συγκλονιστικό έργο.
Να'σαι καλά Χρυσόστομε και χαίρομαι που "απόλαυσες" αυτό το σπουδαίο έργο. Μου έχει μείνει μια ατάκα αυτού του βιβλίου στο μυαλό, εκεί που συζητούσαν για το θάνατο, και λέει: Πριν γεννηθούμε είμασταν νεκροί. 'Ετσι έγραφε αν θυμάμαι καλά.

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Τελείωσα ένα πραγματικά ξεχωριστό βιβλίο. Οι κυνικοί, του Ανατόλι Μαριενγκόφ, εκδόσεις s@mizdat. Καταρχάς να πω ότι από τις 290 σελίδες του βιβλίου οι 112 είναι όπως στην πιο κάτω φωτογραφία:

562

Σόρυ για την ποιότητα της φωτογραφίας, δεν το κατέχω καθόλου. Απλά θέλω να δείξω ότι οι 112 σελίδες του βιβλίου γράφουν ελάχιστα πράγματα. Τώρα, για ποιο λόγο το επέλεξαν να το κάνουν έτσι δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι σημαντικό να το γνωρίζει κανείς αυτό πριν το αγοράσει. Εγώ, δεν είχα ιδέα και μόλις το παρέλαβα και το άνοιξα να το ξεφυλλίσω έπαθα ένα σοκ. "Ωχ!", λέω, "έτσι θα'ναι το βιβλίο;"

Παρόλα αυτά μου άρεσε πολύ, έστω και χωρίς να έχω καταλάβει πλήρως αρκετά σημεία του. Ο Μαριενγκόφ ήταν πρωτοπόρος του (ποιητικού) κινήματος του Ιζιμανισμού. Εκείνη την εποχή είχαν κάνει την εμφάνισή τους διάφορα ποιητικά κινήματα όπως και ο φουτουρισμός για παράδειγμα. Μη με ρωτήσετε τι είναι Ιζιμανισμός. Δεν έχω ιδέα. Και στο ίντερνετ που το έψαξα βγάλει μόνο δυο τρία αποτελέσματα που φοβάμαι να τα ανοίξω μην πεταχτεί κανένας ιός.

Το κλου της ιστορίας (σε μεγάλο βαθμό αυτοβιογραφική) είναι ότι μποσελβικισμός είναι κυνισμός, ο μποσελβικισμός είναι το σχολείο του κυνισμού, όπως ακριβώς έγραψε ο κριτικός λογοτεχνίας Γιούρι 'Αιχενβαλντ.

Το προτείνω 100%.

Τώρα διαβάζω το αστυνομικό βιβλίο του Λεμέτρ, "Τρεις μέρες μια ζωή", εκδόσεις Μίνωας.

Βασίλισσα

Κοινωνός
Μου αρέσει να εναλλάσσω τα βιβλία που διαβάζω. Έχουμε και λέμε:

Ιστορία της Φιλοσοφίας του Umberto Eco. Θυμάστε τα πράσινα - κυπαρισσί βιβλία που είχε το βήμα της Κυριακής; ναι αυτά. Μαθαίνω πολλά όταν διαβάζω τον κάθε τόμο αλλά αν με ρωτήσεις τι έλεγε το βιβλίο δεν θυμάμαι τπτ.

Οι Αδερφοφάδες - Νίκος Καζαντζάκης. Καλούτσικο βιβλίο, ενδιαφέρον ιστορία. Τι μανία έχει ο Καζαντζάκης με τις γυναίκες δεν μπορώ να καταλάβω... σύμφωνα με τα λεγόμενα του... άμα μια γυναίκα μεγαλώσει γίνεται ξυνή, κακιά και έχει πεσμένο στήθος... τι καημένες που είμαστε... παγιατέψαμε...

Έρωτας Φονιάς - Αγγελική Νικολούλη. Πρώτη φορά διαβάζω Νικολούλη. Μέτριο βιβλίο για αστυνομικό... χρησιμοποιεί γλώσσα συγγραφέα και αυτό είναι εμφανές ειδικά στην αρχή... στο τέλος όμως το βιβλίο κορυφώνεται. Θεωρώ ότι είναι ένα βιβλίο για την θάλασσα χωρίς να θέλω να υποβιβάσω, απλά διαβάζεται εύκολα και κυλάει σαν νεράκι.

Διάβασα με την ομόδα εδώ τον Μάκβεθ - Σαίξπηρ. Πρώτη φορά σε επαφή με τον Σαίξπηρ. Με δυσκόλεψε, έχει δύσκολη γραφή όμως δεν το παράτησα και εν τέλη μπήκα στο νόημα. Θα διαβάσω σίγουρα και άλλα δικά του.

Και τώρα διαβάζω την γλώσσα του σώματος - Allan & Barbara Pease ... ένα ανάλαφρο και διασκεδαστικό βιβλίο.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Δανείστηκα τον Κομη Μοντεχριστο σε αποδοση στα ελληνικά και καθότι δανεισμενο ειναι προτεραιοτητα!
Παράλληλα τα βραδια μια ωρα πριν κοιμηθω, ακουω "Το χρυσο σημειωματαριο" απο Lessing Doris!
Φυσικα ο Κομης δεν εχει ιδεα!!:φρύδια:

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Τρεις μέρες, μια ζωή, του Πιέρ Λεμέτρ. Αν δεν ήταν δώρο μαζί με το "Ο 'Ανθρωπος από τη Γροιλανδία" ποτέ δεν θα το είχα επιλέξει. Και πολύ καλά θα είχα κάνει γιατί για τα δικά μου γούστα ήταν απλά μέτριο. Είχε κολλήσει η βελόνα και έλεγε συνέχεια το ίδιο και το ίδιο. Πολύ αργό, με κούρασε.

Τώρα ξεκινάω να διαβάσω το "Η έβδομη λειτουργία της γλώσσας", του Λοράν Μπινέ, εκδόσεις opera.

Λούνα

Κοινωνός
Μου φαίνεται θα αφήσω να περάσει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα πριν ξαναπιάσω αστυνομική λογοτεχνία στα χέρια μου. Διάβασα μέσα σε λίγες μέρες το ΄'Η Σκιά" του Βαγγέλη Γιαννίση και το " 'Αγρια Φύση" της Jane Harper. Δύο τινά συμβαίνουν. 'Η έχω πάθει κορεσμό στο συγκεκριμένο είδος ή δεν μου ταιριάζει η γραφή των άνωθεν συγγραφέων. :ουχ: Στροφή στην λογοτεχνία φαντασίας με το " Ο ωεκανός στην άκρη του δρόμου" του Neil Gaiman.

Βάγγυ

Κοινωνός
Έχω ανοίξει μέτωπα από παντού. Διαβάζω παράλληλα με τα άλλα και το ΜΑΧ! ένα βιβλίο από το Φυστίκι ΠουΚυλάει. Ό,τι καλύτερο στη συγκεκριμένη περιόδο, μικρό και ανάλαφρο, προσφέροντάς μου πολλές δόσεις γέλιου. Η τύπισσα που το γράφει -το Φυστίκι ντε- είναι μια θεούλα κι απορώ πώς δεν την έχουμε δει τόσα χρόνια, σαν μέλος, στη Λέσχη.

Σωτηρία

Κοινωνός
Τελείωσα το πολυδιαβασμένο "Εκεί που τραγουδάνε οι καραβίδες" και έχω φτάσει στη μέση του "Σφαγείο Νο5" του Βόνεγκατ... Είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που φανταζόμουν αλλά μ'αρέσει πολύ.

Μετά από τα 3 πρώτα βιβλία του Stormlight Archive 🥰🥰🥰 του Σάντερσον, θα κάνω ένα διάλειμμα με κάτι (/κάποια;;) πιο ελαφρύ, και έπειτα θα συνεχίσω 🙏🏿 με το 4ο της σειράς The Rhythm of War 🤤.
Οπότε -για την ώρα- είμαι ανάμεσα στα:
Baptism of Fire (βιβλίο 3 της σειράς The Witcher) του Andrzej Sapkowski
και
Abaddon's Gate (βιβλίο 3 της Expanse) των James S.A. Corey

Θα κάνω αποθεραπεία για λίγες ώρες και θα διαλέξω.
Καλησπέρα από ένα φρέσκο μέλος. Θέλω και γω να διαβάσω Sanderson γιατί βλέπω ότι γίνεται χαμός. Γενικά όσον αφορά το fantasy μου αρέσει το grimdark genre και ειδικά ο joe Abercrombie (first law trilogy και age of madness). Είναι καλο σημείο για να ξεκινήσω το mistborn.
Witcher έχω διαβάσει το πρώτο βιβλίο και δε μπορώ να πω ότι εκστασιαστηκα αλλά πέρασε καλά η ώρα.
Διάβαζα σαν τρελός fantasy στα 17-24 αλλά μετά το ψιλοβαρεθηκα

Τελείωσα την Παρασκευή το Λύκος ανάμεσα σε λύκους ( τον α’ τόμο 😋 ) και θα ξεκινήσω τον β´ αύριο. Ενδιάμεσα διάβασα το «Το πλουσιόπαιδο» και συνεχίζω με μια άλλη νουβέλα το « Ο ζωντανός νεκρός » .
Καλησπέρα. Θέλω και γω να αρχίσω με φαλαντα γιατί μου εχει τραβήξει το ενδιαφέρον από το τοπικό μου βιβλιοπωλείο (pickabook, Πετροπουλη) και απο το εξαιρετικό podcast της lifo για βιβλία (με το δημοσιογράφο Νίκο Μπακουνακη).
Μήπως είναι λίγο "βαρύ" ο λύκος για ξεκίνημα με το φαλαντα?
Μου έχουν προτείνει να διαβάσω πρώτα το "Μόνος στο Βερολίνο".

Σελεφά

Κοινωνός
@Γεράσιμος Σεραφειμίδης εμένα μου αρέσουν νομίζω όλα τα είδη. Από Σάντερσον πάντα το MIstborn είναι καλή αρχή για τον γνωρίσεις. Γίνεται χαμός, γιατί ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του είναι ότι δημιουργεί μοναδικούς κόσμους. Πάντα θα διαβάσεις κάτι διαφορετικό από αυτόν. Ένα άλλο χαρακτηριστικό του είναι ότι δίνει χρόνο να γνωρίσεις τους ήρωες και δεν εστιάζει μόνο στη στην πλοκή.... σταματάω εδώ γιατί μπορεί να μιλάω για ώρες....

Από Abercrombie -για την ώρα- έχω διαβάσει μόνο τα 2 πρώτα βιβλία της σειράς "Τα Χρονικά της Τσακισμένης Θάλασσας". Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που γράφει. Από Witcher έχω τελειώσει τα δυο πρώτα της σειράς - όχι τα prequel- και δε με έχω πείσει ακόμα να πάω στο 3ο.

@Γεράσιμος Σεραφειμίδης εμένα μου αρέσουν νομίζω όλα τα είδη. Από Σάντερσον πάντα το MIstborn είναι καλή αρχή για τον γνωρίσεις. Γίνεται χαμός, γιατί ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του είναι ότι δημιουργεί μοναδικούς κόσμους. Πάντα θα διαβάσεις κάτι διαφορετικό από αυτόν. Ένα άλλο χαρακτηριστικό του είναι ότι δίνει χρόνο να γνωρίσεις τους ήρωες και δεν εστιάζει μόνο στη στην πλοκή.... σταματάω εδώ γιατί μπορεί να μιλάω για ώρες....

Από Abercrombie -για την ώρα- έχω διαβάσει μόνο τα 2 πρώτα βιβλία της σειράς "Τα Χρονικά της Τσακισμένης Θάλασσας". Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που γράφει. Από Witcher έχω τελειώσει τα δυο πρώτα της σειράς - όχι τα prequel- και δε με έχω πείσει ακόμα να πάω στο 3ο.
Αν θες να δεις τον αμπερκρομπι σε όλο του το μεγαλείο (πίστεψε με, ο άνθρωπος θέτει το Ρυθμό για το grimdark) πρέπει να διαβάσεις την τριλογία του πρώτου νόμου (first law trilogy). Κάνει τη τσακισμένη θάλασσα να μοιάζει με βόλτα στην παιδική χαρα

Σελεφά

Κοινωνός
@Γεράσιμος Σεραφειμίδης σκοπεύω να την ξεκινήσω τη σειρά, απλά πρώτα θέλω να τελειώσω κάποιες από τις σειρές που έχω ήδη ξεκινήσει,
γιατί έχουν μαζευτεί πολλές...
Καλά τα Χρονικά της Τσακισμένης Θάλασσας είναι εξάλλου εφηβικά βιβλία.

Μαρινέττα

Κοινωνός
Τελείωσα το Μαρίνα του Θαφόν - με βλέπω να ξεπαραδιάζομαι να αγοράζω και την τετραλογία - ήταν το κατάλληλο είδος μυθιστορήματος για μένα, είχε μυστήριο, ειδύλλιο , φόνους και απίστευτα «χρώματα» Βαρκελώνης του χθες και του τώρα! 😇💸
Διάβασα και το Συλλέκτη του Soloúp, που ήταν το πρώτο κόμικς που διάβασα στη ζωή μου και σίγουρα θα διαβάσω κι άλλα γιατί ήταν μια τέλεια αρχή !!
Επίσης άκουσα την Μωβ ομπρέλα της Άλκης Ζέη και το Χρονικό μιας μοιχείας της Μάρως Βαμβουνάκη. Μου άρεσαν αρκετά και τα δύο. 🙂
Συνεχίζω με Κίρκη της Miller ( φανταστικότατοοοο) και ακούω και το Εμείς του David Nicholls το οποίο μου φαίνεται κάπως μέτριο προς το παρόν.