Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Σελεφά

Κοινωνός
@Τουραντό Έχω διαβάσει το Blood of Elves, το οποίο μου άρεσε και το Time of Contempt, το οποίο δε με ενθουσίασε και Oh! Heavens... Heavens! :)))) ξενέρωσα απίστευτα με την προφητεία. Έχω παρατήσει επίσης το The last wish. Τα υπόλοιπα της σειράς έχουν τον ίδιο ρυθμό;

Τουραντό

Κοινωνός
@Σελεφά
Το μόνο που έχω διαβάσει προς το παρόν είναι η νουβέλα, που μιλάει ουσιαστικά για την γνωριμία των γονιών του και δεν μου άρεσε. Είπα να διαβάσω τα prequel πρώτα για να μπω στο κλίμα και μετά να μπω στην τριλογία της Ciri. Το The last wish μου αρέσει περισσότερο αλλά θα δούμε.
Για τα υπόλοιπα θα σε ενημερώσω μόλις τα διαβάσω! :ρ

Ιαβερης

Μύστης
Μια ερώτηση που έχει εκλείψει τους τελευταίους μήνες στη Λέσχη είναι " πότε προλαβαίνεις και διαβάζεις τόσα πολλά βιβλία;;". Μετά θυμάμαι ότι ζούμε σε lockdown ρυθμούς και μου φεύγει η απορία.

Σελεφά

Κοινωνός
@Τουραντό ααααααα! τώρα θα τα πιάσεις... πωπω! ευτυχώς που δεν είπα κανένα σπόιλερ.
Για κάποιο λόγο κατάλαβα ότι θα τα ξαναδιαβάσεις:ντροπή::μόκο:.... Ξέρω-ξέρω τελείως αυθαίρετο ήταν....

Ο αντιληπτικός χάρτης του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετικός, είπε με στόμφο η Σελεφά.... για να δικαιολογηθεί ή καμουφλάρει το γεγονός ότι είμαι ζαζεμένη).

Λένκοβιτς

Κοινωνός
'Αφησα για λίγο το "Προσπάθειες να κάνω κάτι με τη ζωή" γιατί βαρέθηκα λίγο και διάβασα το "Α μπε μπα μπλομ", του Arlidge, το οποίο παίρνει 3 αστέρια. Δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάποιο που να ξεπερνάει τον Νέσμπο, εκτός από τον Simenon φυσικά αλλά αυτός είναι άλλη κατηγορία στα αστυνομικά.

Τώρα έπιασα να διαβάζω το "Ζερμινί Λασερτέ", των Goncourt.

@Λένκοβιτς αν διαβαζεις αστυνομικά θα σου προτεινα να διαβασεις αν δεν το εχεις κάνει ήδη καποιο βιβλίο του Μαικλ Κονελυ. Εχω διαβασει πάρα πολλους συγγραφεις αστυνομικων αλλά σαν τον Κονελυ δεν έχω βρει. Γραφει τα πιο άρτια αστυνομικά που εχω διαβάσει. Ολοκληρωμενους χαρακτηρες, δυνατή πλοκή με μυστηριο, αγωνια, δράση και ανατροπες. Αριστος γνώστης των αστυνομικων υπηρεσίων και πως αυτές λειτουργουν και πως γινεται βήμα βημα μια αστυνομική έρευνα. Και το σημαντικοτερο (τουλαχιστον για μένα) ειναι οτι δεν θα βρεις το παραμικρό κενό, την παραμικρή τρυπα στην πλοκή με πειστικές και ρεαλιστικές εξηγήσεις. Αν εν τελει αποφασισεις να διαβάσεις βιβλίο του θα σου προτεινα να προτιμησεις κάποιο απο τη σειρά με τον Χαρι Μπος.