Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Χρυσένια

Κοινωνός
Αν υπάκουγα στην προτροπή σου, δε θα ημουν ατακτη, αλλά ο σπασίκλας της ταξης! :χαχα:
Επειδη ομως τα μελη της λεσχης με παιρνουν καθημερινα τηλεφωνο και περιμενουν κατω απο το σπιτι μου με πανό φωναζοντας συνθηματα με αιτημα να κανω βιβλιοπαρουσιαση , θα υποκυψω στο αιτημα του λαου και λεω καποια στιγμη να την κανω την παληκαριά!:))))

Χρυσένια

Κοινωνός
Και εγω στην αρχη ειμαι. :) Με εχει κερδισει η γλωσσα και η περιγραφη, που ειναι και οι δυο πλουσιες , αλλα οχι επιτηδευμενες. Ξερεις το παιχνιδι ειναι σικέ , γιατι εγω τρελαινομαι και για την εποχη και το φαντεζι του πραγματος: θεατρο, αρτιστες, φορεματα. Ήμουν εξαρχης θετικα διακειμενη. Δε λεω άλλα, τα φυλαω για πιθανη βιβλιοπαρουσιαση:χαχα:

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Τελείωσα το βιβλίο "Ο Μάστορας", του Μπέρναρντ Μάλαμουντ. Αν και δεν ήταν στα άμεσα ενδιαφέροντά μου, ήταν συγκλονιστική ιστορία αλλά με κούρασε γιατί σχεδόν όλο το βιβλίο εξελίσσεται στο κελί της φυλακής και είχα ανάγκη να αλλάξω παράσταση. Προφανώς ο συγγραφέας έριξε εκεί όλο το βάρος για να εστιάσει στο ατελείωτο μαρτύριο του ήρωα και τον παραλογισμό της εξουσίας εκείνης της εποχής εναντίον των Εβραίων. Από εμένα παίρνει 3 αστέρια.

Σήμερα ξεκινάω το βιβλίο "Κυανοπώγων", του Κερτ Βόνεγκατ, και είναι η πρώτη μου γνωριμία με τον συγγραφέα. Για να δούμε...

Τσίου

Μύστης
Με έπιασε το ρομαντικό μου
*Σέρνω σιγά-σιγά & ντροπαλά την καρέκλα μου δίπλα σου* Να σου πω. Του χρόνου αν σε ξαναπιάσει, ρίξε μια ματιά στο Flowers from the storm. Από τα αγαπημένα μιας φίλης μου. Είναι απ' το χωριό, δεν την ξέρεις :διάβασμα3:

Βιβλία που διαβασα τελευταία.
Το βρεγμενο ψάρι - Φολκερ Κουτσερ 3/5
Μετα τη γνώση - Ρασελ 4/5
Α μπε μπα μπλομ - Αρλιντζ 2/5
Ιστοριες του υποκοσμου- Φαλαντα 4/5
Η εκπληξη ομως ήρθε απο "Το χέρι του νεκρου" ενος νεου συγγραφεα του Λευτερη Μπουρου. Απολαυστικη πολυ καλογραμμενη νουαρ ιστορία που κερδισε επάξια πεντε αστερακια. Χαιρομαι οταν διαβαζω τετοια βιβλία απο νεους Ελληνες συγγραφεις. Ηταν το πρωτο του βιβλίο μιας τριλογίας που θα ακολουθησει και σιγουρα θα διαβασω και την συνεχεια.
Τωρα διαβαζω την "Ψιχα εκεινου του καλοκαιριου" του Ζουργου και απο την αρχη μου ξυπνησε παιδικες νοσταλγικες αναμνησεις απο καλοκαιρια στο χωριο.

Καστάλια

Κοινωνός
*Σέρνω σιγά-σιγά & ντροπαλά την καρέκλα μου δίπλα σου* Να σου πω. Του χρόνου αν σε ξαναπιάσει, ρίξε μια ματιά στο Flowers from the storm. Από τα αγαπημένα μιας φίλης μου. Είναι απ' το χωριό, δεν την ξέρεις :διάβασμα3:
He's a duke. He's a mathematical genius. He can't talk and he's locked in a lunatic asylum. And Maddy knows it is her destiny to help him and her only chance to find the true man behind the wicked facade.

Ρε Netflix, κοιμάσαι;

Τελείωσα χθες τη ''Ζήλια'' του Αλαίν-Ρομπ Γκριγιέ (το οποίο πρωτοάκουσα από τον @Νικόλας Δε Κιντ σε άλλο νήμα και μου κίνησε το ενδιαφέρον). Πραγματικά δεν ξέρω πώς να μιλήσω για το συγκεκριμένο βιβλίο, το λάτρεψα μέχρι το μεδούλι. Σίγουρα πολύ διαφορετικό απ' ότι έχω διαβάσει έως τώρα. Το δε τέλος, εκπληκτικό!

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Τελείωσα χθες τη ''Ζήλια'' του Αλαίν-Ρομπ Γκριγιέ (το οποίο πρωτοάκουσα από τον @Νικόλας Δε Κιντ σε άλλο νήμα και μου κίνησε το ενδιαφέρον). Πραγματικά δεν ξέρω πώς να μιλήσω για το συγκεκριμένο βιβλίο, το λάτρεψα μέχρι το μεδούλι. Σίγουρα πολύ διαφορετικό απ' ότι έχω διαβάσει έως τώρα. Το δε τέλος, εκπληκτικό!

Τέλεια! Μπήκε στη λίστα.

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Διάβασα τον "Κυανοπώγων". Μου άρεσε το στυλ γραφής του και ότι είναι κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα θέματα. Απλά, τελικά δεν ήταν και τόσο ενδιαφέρον για μένα όσο νόμιζα αλλά ταυτόχρονα δεν μετάνιωσα καθόλου που το διάβασα. Τρία αστεράκια.

Τώρα ξεκινάω το θεατρικό του Στρίντμπεργκ "Ο χορός του θανάτου", εκδόσεις Αλεξάνδρεια.

Χρυσένια

Κοινωνός
Ξεκίνησα το Ο καλός στρατιώτης Σβέικ στο σπίτι σε ηλεκτρονική μορφή και διαβάζω στα ΜΜΜ το 3hours σε έντυπη μορφή, που το έχω από την περασμένη χρονιά και με αυτά και με εκείνα ακόμη το διαβάζω.
Απο σενα το ειδα, το ζαχαρωσα:αγαπώ: και το δανειστικα! Το διαβαζω παραλληλα με την Νανα, γιατι τον Σβεικ πρεπει να τον επιστρεψω στον κάτοχό του! Έχω ως κανόνα τα δανεικά βιβλία να τα επιστρέφω το πολύ σε 10 μέρες!!

Σελεφά

Κοινωνός
Μόλις τελείωσα το Words of Radiance :γιούπι:και λέω να συνεχίσω με το Oathbringer, που είναι το 3ο βιβλίο της σειράς Stormlight Archive του Sanderson.
Υπερβολή;;;
Μάλλον θα ριζώσω στην καρέκλα... Από την άλλη καραντίνα έχουμε... (ενώ αν δεν είχαμε σίιιγουρα θα έκανα οδοιπορικό στα βουνά της Ελλάδας... άντε στα χωριά)

Πρωινή πολυλογία...