Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Πέσλακ

Όμορφο Νιάτο
Οκ, θεωρητικά *δεν* το έχω ξεκινήσει ακόμα, αλλά επόμενο στη λίστα είναι το Ο Άνθρωπος Κιμωλία της C. J. Tudor.
Αγόρασα αυτό και το επόμενό της για την καραντίνα. Μάλιστα έμαθα πρόσφατα ότι το ετοιμάζει το BBC για μίνι σειρά για του χρόνου, οπότε είμαι διπλά χαρούμενος που το πήρα.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ξεκίνησα το Διαφανή Αντικείμενα, του Βλαντιμίρ Ναμπόκοφ.

Ιαβερης

Κοινωνός
Οκ, θεωρητικά *δεν* το έχω ξεκινήσει ακόμα, αλλά επόμενο στη λίστα είναι το Ο Άνθρωπος Κιμωλία της C. J. Tudor.
Αγόρασα αυτό και το επόμενό της για την καραντίνα. Μάλιστα έμαθα πρόσφατα ότι το ετοιμάζει το BBC για μίνι σειρά για του χρόνου, οπότε είμαι διπλά χαρούμενος που το πήρα.
@Πέσλακ Όταν το τελειώσεις πες μας πώς σου φάνηκε. :) Εγώ πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που δεν ξετρελάθηκε μ'αυτο το βιβλίο.
Κατά τ' άλλα ξεκίνησα χθες βράδυ το " Johnny Got His Gun", είμαι στα μισά του και σκέφτομαι ήδη μετά την ανάγνωσή του να κρυφτώ σε μια σπηλιά και να κλάψω για το ανθρώπινο είδος. Απίστευτο βιβλίο!

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Κατά τ' άλλα ξεκίνησα χθες βράδυ το " Johnny Got His Gun", είμαι στα μισά του και σκέφτομαι ήδη μετά την ανάγνωσή του να κρυφτώ σε μια σπηλιά και να κλάψω για το ανθρώπινο είδος. Απίστευτο βιβλίο!
Μπορώ να το φανταστώ, αν και δεν το έχω διαβάσει, είναι χρόνια που έχω δει την ταινία, αλλά έχει αφήσει το αποτύπωμά της μέσα μου.

Πέσλακ

Όμορφο Νιάτο
@Πέσλακ Όταν το τελειώσεις πες μας πώς σου φάνηκε. :) Εγώ πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που δεν ξετρελάθηκε μ'αυτο το βιβλίο.
Α, ναι; Με τράβηξε ο τίτλος και το εξώφυλλο διότι έχω κόλλημα με μυστήριο/τρόμο. Θα σου πω!

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Οταν το διαβάσεις, ξερεις τι πρέπει να κάνεις...
Ελλη το τελειωσα το "Πατρίδα" του Αραμπουρου και τωρα μπορώ να γραψω ολοκληρωμένες τις εντυπώσεις μου. Πραγματικά προκειται για ένα σπουδαίο βιβλίο που όμως έχει τις αδυναμιες του. Μέσα απο τις ιστορίες των μελών δυο οικογενειων σε βάθος δεκαετιών παρακολουθούμε και την ιστορία της ΕΤΑ που μαχεται για την ανεξαρτησία της χωρας των Βασκων και γενικότερα όλον τον εθνικό διχασμο της κοινωνιας. Μια κοινωνία που έχει χωριστεί στα δύο με θυτες και θύματα και απο τις δύο πλευρές. Ο συγγραφέας προσπαθεί να κρατήσει μια ουδέτερη στάση αλλά υπήρχαν σημεία που η τοποθέτηση του ήταν σαφής. Και δεν το λέω για κακό, πιστευω οτι ο συγγραφέας οφείλει να παίρνει θέση αρκεί να μην γινεται διδακτικός και να μην προπαγανδίζει υπερ αυτής. Και ευτυχως ο Αραμπουρου σε καμία περιπτωση δεν το κάνει.
Τωρα στα αδυναμα στοιχεία του βιβλίου είναι η πολλή πληροφορία. Ο συγγραφέας πλατειάζει πολύ και μας περιγραφει με λεπτομερειες καποια αδιαφορα περιστατικά απο την καθημερινοτητα των ηρώων που δεν προσφέρουν τίποτα. Οκ πιθανον με αυτον τον τρόπο ο συγγραφέας προσπάθουσε να σκιαγραφήσει καλύτερα τους χαρακτηρες να μας φέρει πιο κοντά μαζι τους αλλά εμένα προσωπικά ολη αυτη η πληροφορία με κουρασε. Το βιβλίο χωριζεται σε δεκαδες μικρά κεφαλαια 4-5 σελίδων. Καποια λοιπόν απο αυτα τα κεφαλαια μπορουσαν καλλιστα να λείπουν. Αν το βιβλίο ηταν πιο σφιχτοδεμένο θα μιλουσαμε για αριστουργημα. Για αυτον τον λόγο και μόνο του αφαιρώ ένα αστεράκι.

Λήδα

Κοινωνός
Μόλις τελείωσα το καινούργιο βι του Kim Stanley Robinson, The Ministry for the Future. Είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία του Ρόμπινσον. Είναι ένα μυθιστόρημα για τις τραγικές επιπτώσεις της υπερθέρμανσης του πλανήτη και τις δυνατότητες που υπάρχουν για να αποτρέψουμε τη κλιματική καταστροφή.
Η ιστορία αρχίζει σε μερικά χρόνια απο τώρα και συνεχίζεται για τρείς περίπου δεκαετίες μετά. Σίγουρα το καλύτερο βιβλίο που διάβασα φέτος..

380

Ιαβερης

Κοινωνός
Τελείωσα το " Johnny Got His Gun" και παίρνει επάξια τη πρωτιά στα καλύτερα βιβλία που διάβασα φέτος. :προσκυνώ: Αντί περιγραφής θα παραθέσω μόνο ένα απόσπασμα από το βιβλίο.

There's nothing noble about dying. Not even if you die for honor. Not even if you die the greatest hero the world ever saw. Not even if you're so great your name will never be forgotten and who's that great? The most important thing is your life little guys. You're worth nothing dead except for speeches. Don't lem them kid you anymore. Pay no attention when they tap you on the shoulder and say come along we've got to fight for liberty or whatever their word is there's always a word.
Just say mister I'm sorry I got no time to die I'm too busy and then turn and run like hell. If they say coward why don't pay any attention cause it's your job to live not to die. If they talk about dying for principles that are bigger than life you say mister you're liar. Nothing is bigger than life. There's nothing noble in death. What's noble about lying in the ground and rotting? What's noble about never seeing the sunshine again? What's noble about having your legs and arms both blow off? What's noble about being an idiot? What's noble about being blind and deaf and dumb? What's noble about being dead? Because when you're dead mister it's all over. It's the end. You're less than a dog less than a rat less than a bee or an ant less than a little white maggot crawling around on a dungheap. You're dead mister and you died for nothing.
You're dead mister.
Dead.

Edit. Δεν μπήκα στην διαδικασία να το μεταφράσω γιατί θα γελούσε ολόκληρο το σύμπαν κι ο Κοέλιο μαζί...

Βάγγυ

Κοινωνός
Τελείωσα το Έθιμα ταφής της H. Kent, το οποίο μου άρεσε πολύ.
Είναι αρκετά μελαγχολικό βιβλίο με δυνατές σκηνές κι ίσως να μην είναι η καλύτερη περίοδος να το διαβάσει κάποιος. Μου άρεσε πολύ η γραφή της συγγραφέως κι η ροή με την οποία πάει η πλοκή.Ο επίλογος στο τέλος, πολύ βοηθητικός κι επεξηγηματικός. Ένα μυθιστόρημα μεν, με πάτημα σε αληθινά γεγονότα δε, σε κάνει να θες να ψάξεις ό,τι μπορείς παραπάνω για την ίδια την ιστορία.
Στο καπάκι έπιασα να διαβάσω το Θα Φτυσω στους τάφους σας του Μπορις, πράγμα πολύ κακό από μόνο του. Γενικά όταν κάποιο βιβλίο μου αρέσει, αποφεύγω να πιάσω κατευθείαν κάποιο άλλο και μάλιστα την ίδια μέρα. Όμως το τελείωσα πρωί το έθιμα ταφής κι είπα το βραδάκι ας πάρω κάτι άλλο, είναι και μικρό ευκαιρία είναι να το τελειώσω στο σουκου. :όχισουλέω:
Δε μου άρεσε, σοκαριστικες σκηνές άνευ λόγου και ουσίας, καμία εμβάθυνση στην ψυχοσύνθεση του πρωταγωνιστή και γιατί έκανε ότι έκανε, και πολύ σεξ με μικρά παιδιά σαν να ήταν κάτι απόλυτα φυσιολογικό, δεν ξέρω τι φάση, αν έφταιγε η τότε περίοδος ή απλά το μυαλό του συγγραφέα. Για την εποχή του, θα ήταν πρωτότυπο φαντάζομαι, ο χυδαίο και προκλητικός λόγος, για τη δική μας δεν είναι και τόσο, θα ήθελα μια ψυχογραφηση για να καταλάβω τις πράξεις του, ισως μια ματιά παραπάνω στο παρελθόν του. Δεν ξέρω. Μου άφησε άσχημη επίγευση και μου χάλασε και τη διάθεση του προηγούμενου βιβλίου. Εντέλει αποφάσισα να μην πιάσω κάτι άλλο στο υπόλοιπο της μέρας.
Από αύριο λέω να ξεκινήσω το 3 hours της Rosamund Lupton κι ελπίζω να εξιλεωθώ.

Βασίλισσα

Κοινωνός
Καλημέρα,

Σας χαιρετώ μετά από πολλούς μήνες απουσίας. Δυστυχώς η τελευταία μου εμφάνιση ήταν τότε που είχαμε κάνει μια συνανάγνωση. Δεν κατάφερα να ακολουθήσω με τους ρυθμούς της ομάδας.

Σήμερα έρχομαι με το βιβλίο Μικρή Ιστορία της Θρησκείας, εκδόσεις Πατάκη. Καλούτσικο μέχρι στιγμής. Για Πατάκη περίμενα κάτι παραπάνω.

Ελπίζω να τα λέμε συχνά από εδώ και πέρα.

Ντέξτερ

Όμορφο Νιάτο
Διαβάζω αυτόν το καιρό το "Μαιτρ και Μαργαρίτα" μου έμειναν λιγότερες από 200 σελίδες, και είναι ίσως από τα πιο ιδιαίτερα και κουλά βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.