Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Διχασμένη

Κοινωνός
τέλειωσα ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο-όχι μυθοπλασίας-αλλά επειδή ασχολείται με ήρωες, φανταστικά πλάσματα και μέρη είναι σαν φαντασίας. Το βιβλίο λέγεται ήρωες και θαυμαστά του Μεσαίωνα του Ζακ Λε Γκοφ.
Διάβασα κι ένα πολύ ωραίο βιβλίο τρόμου, το red tree. Το κακό είναι ότι τώρα δεν ξέρω τι να διαβάσω!:πανικός:

Σελεφά

Κοινωνός
Ξεκίνησα πριν κάποιες μέρες το 1ο βιβλίο από τη σειρά divergent.
Υγ: Κλισέ ξέρω, αλλά πολύ καλύτερα τα βιβλία. Πέρα από το πρωτο που είναι πολύ κοντά κι η ταινία.
Και εγώ σκεφτόμουν να τα ξεκινήσω, αλλά φοβάμαι ότι δε θα είναι του στύλ μου.
Όχι τίποτα δε θέλω να χαλασω την εναρμόνιση των άστρων, που φέτος έπεσα σε βιβλία που μου άρεσαν σε σχέση με πέρσι που ήταν μια αποτυχία επιλογών.
Μια εποχή προσπάθησα να διαβάσω και το Αγώνες Πείνας, αλλά δεν έφτασα πάνω από τις 100 σελίδες.

Διάβασα κι ένα πολύ ωραίο βιβλίο τρόμου, το red tree. Το κακό είναι ότι τώρα δεν ξέρω τι να διαβάσω!:πανικός:
Το Red Tree από ό,τι βλέπω είναι στα ίδια κύματα (;) με το Dresden Files.
Μπορείς να το τσεκάρεις αν θέλεις.

Λούνα

Όμορφο Νιάτο
Διάβασα μέσα σε δύο μέρες τους δύο τόμους απ την "τριλογία της Βικτόρια Μπέργκμαν" ( Το δωμάτιο του κακού και Την πεινασμένη φωτιά. Τον τρίτο τόμο δεν τον βρίσκω πουθενά..:ντροπή:). Σκληρό βιβλίο με ωμές περιγραφές ενός πολύ σοβαρού θέματος και αν δεν ήταν τόσο γρήγορος και καθηλωτικός ο τρόπος γραφής θα είχα σταματήσει στη μέση. Σίγουρα δεν αποστασιοποιείσαι όσο και να θες από την ιστορία καθώς συνειδητοποιείς ότι αυτά τα πράγματα συμβαίνουν γύρω μας.. Ανάμεικτα λοιπόν συναισθήματα. Οργή για τα δρώμενα, μούδιασμα, αμηχανία κλπ.

Πωλίνα

Κοινωνός
@Σαώρη σε ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά δυστυχώς το πήρε από κατάστημα πλοίου οπότε μου ξέμεινε! Βέβαια θα το δανείσω σε κάτι θείες μου που ψοφανε για ρομάντζο και σίγουρα θα το λατρέψουν! :))))

@Βάγγυ πέτυχα την κριτική σου στο Goodreads και ο ενθουσιασμός σου με παρακίνησε! Ήμουν μεταξύ αυτού και τους αγώνες πείνας!
Τώρα για το πρώτο βιβλίο έχεις πολύ δίκιο, έως τώρα ότι έχω διαβάσει είναι πολύ κοντά στην ταινία, έχει και διάφορους άλλους χαρακτήρες και σκηνές που μου αρέσουν πολύ! Δεν είναι κακό καθόλου όμως δεν νιώθω ότι "ζω" το βιβλίο ακόμα. Για να δούμε!!

Βάγγυ

Κοινωνός
@Πωλίνα Εχει κάποια χρόνια που το διάβασα κι αν θυμάμαι καλά ήταν και το πρώτο δυστοπικο που διάβαζα, οπότε ίσως και να ήμουν παραπάνω ενθουσιώδης απ' όσο θα ημουν τώρα. :ρ Παρ' όλα αυτά, νομίζω πως στην κατηγορία του, είναι αρκετά τίμιο. Αφού δε σε χαλάει, συνέχισε το, έτσι για να δεις και τις αλλαγές. Ειλικρινά στο 3ο δεν έχει καμία σχέση με την ταινία. Μόνο ο τίτλος είναι όμοιος. :χαχα:
@Σελεφά Το έδωσα στην αδερφή μου, η οποία δε διαβάζει τέτοιο είδος, και της άρεσε μεν αλλά δεν τρελάθηκε κιόλας. Δοκίμασε το πρώτο και βλέπεις πώς θα πάει.
Για τους αγώνες πεινας που λέτε, τα έχω διαβάσει, καλά είναι αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας να σας πω την αλήθεια. Πέρα από το δεύτερο που ήταν αρκετά δυνατό, τα άλλα ήταν οκ. Ίσως γιατί είχα διαβάσει την απόκλιση πρώτα που μου άρεσε πολύ, δεν ξέρω.

Σελεφά

Κοινωνός
Το έδωσα στην αδερφή μου, η οποία δε διαβάζει τέτοιο είδος, και της άρεσε μεν αλλά δεν τρελάθηκε κιόλας.
Δεν έχω πρόβλημα με το είδος αυτό καθέ αυτό, αλλά με τη σεριά δυστοπικών βιβλίων που βγήκαν εκείνη την περίοδο που ακολουθούν το ίδιο μοτίβο.
1. πόλεμος, όπου κατέστρεψε τον κόσμο
2. δημιουργία φυλών/σεκτών/συνοικιών, που αρκετές φορές δεν έχουν λογική
3. παιδομάζωμα και μάντρωμα αυτών σε διάφορους χώρους
4.

Όσο αφορά το dinergent, από την ταινία δεν μπόρεσα να καταλάβω ποτέ σε τι διαφέρουν, από τους άλλους.

Οινοχόος

Κοινωνός
Απαριθμώντας τους λόγους από το 1 ως το 4 τους βρίσκω πάρα πολύ καλούς για να ΜΗΝ διαβάσω ένα βιβλίο.
Όπως δεν βρίσκω λόγο να δω μια ταινία τρόμου.

Last edited by a moderator:

Καστάλια

Κοινωνός
Δεν έχω πρόβλημα με το είδος αυτό καθέ αυτό, αλλά με τη σεριά δυστοπικών βιβλίων που βγήκαν εκείνη την περίοδο που ακολουθούν το ίδιο μοτίβο.
1. πόλεμος, όπου κατέστρεψε τον κόσμο
2. δημιουργία φυλών/σεκτών/συνοικιών, που αρκετές φορές δεν έχουν λογική
3. παιδομάζωμα και μάντρωμα αυτών σε διάφορους χώρους
4.

Όσο αφορά το dinergent, από την ταινία δεν μπόρεσα να καταλάβω ποτέ σε τι διαφέρουν, από τους άλλους.
Ξέχασες τα ερωτικά τρίγωνα όπου η νεαρά πρωταγωνίστρια, που μέχρι προχτές ήταν ένα ήσυχο ασχημόπαπο, τώρα πρέπει να διαλέξει ανάμεσα στους δυο μπρατσωμένους και εξίσου καλόκαρδους παλικαράδες οι οποίοι κόβουν φλέβες για την εν λόγω νεαρά, ενώ ο κόσμος γύρω τους καίγεται, και στο τέλος όμως όλοι βρίσκουν το ταίρι τους κι ο κόσμος σώνεται, ουφ!
Από την άλλη, αυτός ήταν ένας από τους κυριότερους λόγους που την έχω δει πολύ ψύχραιμα τη φετινή χρονιά - πού θα πάει, θα έρθει η σωτήρας (η σωτηρίστρια; η σωτήρα;) και όλα θα μπουν στη θέση τους. Μόλις διαλέξει γκόμενο δλδ.
:πανικός::χμ:

Διχασμένη

Κοινωνός
Το Red Tree από ό,τι βλέπω είναι στα ίδια κύματα (;) με το Dresden Files.
Μπορείς να το τσεκάρεις αν θέλεις.
Δεν έχω διαβάσει Dresden Files κι ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά απ' ότι έχω διαβάσει η σειρά Dresden Files έχει να κάνει με έναν ντεντέκτιβ μεταφυσικού, που μπλέκεται με νεράιδες και διάφορα τέτοια. Το Red Tree της Caitlain Kiernan, που διάβασα εγώ, είναι ένα υπέροχο βιβλίο ψυχολογικού/φοκλορικού τρόμου, όπου μια κατεστραμμένη γυναίκα συγγραφέας καταφεύγει σε ένα απομονωμένο σπίτι στο Rhode Island και εκεί βρίσκει το μισοτελειωμένο χειρόγραφου ενός προηγούμενου ενοίκου και παθαίνει εμμονή με αυτό και με μια γέρικη βελανιδιά που βρίσκεται κοντά στο σπίτι.

Last edited by a moderator:

Σελεφά

Κοινωνός
Απαριθμώντας τους λόγους από το 1 ως το 4 τους βρίσκω πάρα πολύ καλούς για να ΜΗΝ διαβάσω ένα βιβλίο.
Όπως δεν βρίσκω λόγο να δω μια ταινία τρόμου.
Αν το κάθε ένα στοιχείο πλαστεί σωστά δε νομίζω να μην είναι ωραίο το βιβλίο.
Όπως είπα δε τα έχω διαβάσει, το divergent ήδη από την ταινία δε μου έβγαζε νόημα και για αυτό δε το έπιασα.
Α! μου αρέσουν οι ταινίες τρόμου... βέβαια και πάλι ανάλογα... λίγο τα σύγχρονα θρίλερ το έχουν χάσει...

Ξέχασες τα ερωτικά τρίγωνα όπου η νεαρά πρωταγωνίστρια, που μέχρι προχτές ήταν ένα ήσυχο ασχημόπαπο, τώρα πρέπει να διαλέξει ανάμεσα στους δυο μπρατσωμένους
Σωστά είναι και αυτό το άτιμο το ερωτικό τρίγωνο. Αν και νομίζω μόνο στο hunger games έπαιζε τέτοια φάση...

Το Red Tree της Caitlain Kiernan, που διάβασα εγώ, είναι ένα υπέροχο βιβλίο ψυχολογικού/φοκλορικού τρόμου,.
Συγνώμη δε διευκρίνησα. Αναφερόμουν στα στοιχεία του υπερφυσικού, του παραφυσικού και της αστικής φαντασίας και όχι σε στοιχεία χαρακτήρα, ήρωες και εξέλιξη πλοκής.

Last edited:

Καστάλια

Κοινωνός
Σωστά είναι και αυτό το άτιμο το ερωτικό τρίγωνο. Αν και νομίζω μόνο στο hunger games έπαιζε τέτοια φάση...
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να νιώθω περηφάνια, ή να το κρύβω, αλλά με την τεράστια γνώση μου:θρρρ: για το είδος οφείλω μετά λύπης να σε πληροφορήσω ότι το τριγωνικό στοιχείο δεν εξαντλείται ποτέ στα ΥΑ βιβλία. Ακόμα κι αν αφήσουμε στην άκρη το Λυκόφως με τα βαμπίρ και τους λυκανθρώπους, έχουμε Divergent, Clockwork Angel, Delirium, Red Queen, Shatter Me και πόσα άλλα που δεν κατάφερα εν τέλει να διαβάσω γιατί παρασιρόπιασε το πράγμα (συγγνώμη, τα διάβαζα στα αγγλικά, δεν ξέρω τους ελληνικούς τίτλους). Λες και η σωτηρία του κόσμου δεν ήταν αρκετά δύσκολη δουλειά για μια δόλια σταχτοπούτα του χτες, έπρεπε να έχουμε και τέτοια...

Σελεφά

Κοινωνός
Divergent, Clockwork Angel, Delirium, Red Queen, Shatter
Δε διάβασα κανένα από αυτά. από YA Για κάποιον άγνωστο λόγο από τα YA που διάβασα μόνο το A Curse So Dark and Lonely πήγε να πιάσει το θέμα, αλλά κάπου στη μέση το μετάνοιωσε (ευτυχώς) η συγγραφέας και δε το συνέχισε. Ωστόσο το έκανε λίγο απότομα και χωρίς κάποια ουσιαστική εξέλιξη, σαν να βρέθηκα σε αδιέξοδο και απλά διακτινίστηκα σε άλλη περιοχή.

Καστάλια

Κοινωνός
Ως πρώην τζάνκι του είδους, δεν μπορώ παρά να σου συστήσω θερμά να μείνει έτσι η γνωριμία σου με την ΥΑ λογοτεχνία. Δε λέω, είχε κάποια πλάκα όσο τα διάβαζα, αλλά τώρα που σκέφτομαι όλα τα αξιόλογα βιβλία που θα μπορούσα να είχα διαβάσει αντ' αυτού... τέσπα, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα, αλλά όταν φτάσεις στο σημείο να ξέρεις όλα τα μοτίβα σ' αυτού του είδους τη λογοτεχνία, καταλαβαίνεις ότι μάλλον το έχεις παρακάνει και είναι ώρα να στρέψεις αλλού την προσοχή σου. Διότι πάντα υπάρχει και η αισθηματική λογοτεχνία :γιούπι:

Βάγγυ

Κοινωνός
@Καστάλια Μην λες ψέματα στους ανθρώπους! Εσύ μου είχες προτείνει τότε που διάβαζα τα divergent να πιάσω τα hunger games. Πες την αλήθεια λοιπόν, είναι το guilty pleasure σου. :ματιά::χαχα:

Σελεφά

Κοινωνός
Δε λέω, είχε κάποια πλάκα όσο τα διάβαζα, αλλά τώρα που σκέφτομαι όλα τα αξιόλογα βιβλία που θα μπορούσα να είχα διαβάσει αντ' αυτού...
Κάθε είδος έχει τα μειονεκτήματά του και το adult fantasy. Μια ή άλλη το YA σε γενικά πλαίσια εξυπηρετεί μια χαρά το κοινό που απευθύνεται. Άσε που δυστυχώς κάποια βιβλία τα κάνουν επίτηδες YA, για να έχουν περισσότερες αγορές.

Πωλίνα

Κοινωνός
Συγγνώμη για το άσχετο αλλά πήρε το μάτι μου κάτι για ερωτικά τρίγωνα και πρέπει να αναφερθεί η θεϊκή ατάκα που είχα διαβάσει στα ίντερνετς:
-Την άλλη την ερωτεύτηκε ένα βαμπίρ κι ένας λυκάνθρωπος κι εμάς ούτε κατσαρίδα!
:)))):)))):)))):)))):))))

Και το σχετικό τώρα
Διαβάζω Τις ιστορίες φαντασμάτων από την Ιαπωνία του Lafacdio Hearn κι έως τώρα μου αρέσουν πολύ.

Καστάλια

Κοινωνός
@Βάγγυ, ήμουν νια και άμυαλη, αυτά συγχωρούνται. Με έδωσες στεγνά όμως, ρε φίλε, τς τς τς...

@Σελεφά, πλέον διαβάζω σχεδόν αποκλειστικά μη μυθοπλαστικά βιβλία, μπας και καθαρίσω το κάρμα μου, αλλά η αλήθεια είναι ότι πάλι ρίχνω μια ματιά στις τάσεις, μην είμαι και τελείως αδιάβαστη - ει μη τι άλλο, να ξέρουμε από πού να περιμένουμε τη σωτηρία μας στο μέλλον.

Σελεφά

Κοινωνός
πλέον διαβάζω σχεδόν αποκλειστικά μη μυθοπλαστικά βιβλία.
Εγώ πάλι σχεδόν από όλα, αν και η φαντασία είναι το αγαπημένο μου είδος.

Επί τη ευκαιρία ξεκίνησα το βιβλίο "Ο Δρόμος" του ΜακΚάρθρι. Δυστοπικό και μέχρι στιγμής είναι τέρμα καταθλιπτικο, με αίσθημα κενότητας και ψυσικής και σωματικής εξάντλησης.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Επανέρχομαι στην αγαπημένη γραφή του Αντόνιο Ταμπούκι με ένα άλλο βιβλίο του που έπεσε στα χέρια μου, το Ρέκβιεμ, Μια Παραίσθηση (κι από ότι είδα αυτό, αλλά και το Έτσι ισχυρίζεται ο Περέιρα που έχω διαβάσει έχουν γυριστεί σε ταινίες και θα ακολουθήσουν κι αυτές έπειτα).