Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Διαβασα το "Ας αρχισει η γιορτή" του Νικολο Αμανίτι, μια μαύρη κωμωδία. Τα 2/3 του βιβλιου ήταν εξαιρετικά. Σπιρτόζικο, εξυπνο, αστείο, πολύ διασκεδαστικό. Στο τελευταιο μέρος όμως μια απροσδόκητη εξέλιξη στην πλοκη εδωσε τελείως διαφορετική τροπή στο βιβλίο, το μετετρεψε σε τρόμου φαντασίας και γκρεμισε ότι ωραίο είχε χτίσει. Παντως ενδιαφέρον συγγραφέας ο Αμανιτι, ήταν το πρωτο βιβλίο του που διαβασα και σίγουρα θα διαβάσω κι άλλο δικό του.

Ιαβερης

Κοινωνός
Χρυσόστομε, αν σε ενδιαφέρει μπορείς να δεις ένα επεισόδιο της εκπομπής "Κεραίες της Εποχής μας", όλα τα επεισόδια είναι διαθέσιμα στο YouTube, οπου Αμανίτι δίνει συνέντευξη στον Ανταίο Χρυσοστομίδη. Ενδιαφέρων τύπος.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Χρυσόστομε, αν σε ενδιαφέρει μπορείς να δεις ένα επεισόδιο της εκπομπής "Κεραίες της Εποχής μας", όλα τα επεισόδια είναι διαθέσιμα στο YouTube, οπου Αμανίτι δίνει συνέντευξη στον Ανταίο Χρυσοστομίδη. Ενδιαφέρων τύπος.
Μα τι ωραια και ενδιαφερον εκπομπη είναι αυτη Ιαβερη!!! Εχει πάρα πολλές συνεντευξεις με γνωστους συγγραφεις. Σαραμαγκου, Παδουρα, Ατγουντ, Εκο, Λιοσα, Ρανκιν, Πελεκανος, Γιαλομ, Αμανιτι, Μωρις Αττια, Οστερ και πολλοι πολλοι άλλοι! Δεν την ηξερα την εκπομπή, μου έδωσες υλικό να βλέπω, ευχαριστώ! :ευχαριστώ:

Τσίου

Μύστης
Το 2010 να ήταν; θυμάμαι ήταν όταν πρωτομετακομισα και πήρα καινούρια τηλεόραση που έβλεπα τον Χρυσοστομιδη στα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ. Είχαν κάνει φοβερή δουλειά, εκπομπές, προβολές ταινιών, μια μικρή όαση αυτά τα κανάλια, ειλικρινά.
Αφου ψυχοπλακωθηκε μεχρι και το μεδουλι μου με το Στη φωλιά του κούκου, τώρα διαβάζω το Χρήμα, ένα σημείωμα αυτοκτονίας του Μάρτιν Έιμις (και βλέπω να μπαίνει στα αγαπημένα μου).

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Μια μικρή ανακατανομή στην βιβλιοθήκη μου κι έπεσαν τα μάτια μου στον Μίλαν Κούντερα, που ενώ μου αρέσει, συνειδητοποίησα ότι επειδή έχω χρόνια να τον διαβάσω, δεν θυμάμαι καθόλου την γραφή του. Κι έτσι, από αυτά που έχω, επέλεξα το βιβλίο Η βραδύτητα. Κάτι μου λέει ότι θα είναι σαν πρώτη φορά..

Last edited:

Σελεφά

Κοινωνός
Μετά από το Στυλοβάτες της Γης του Φόλλετ, που βασανίστηκα , έκαψα σπουλια και το μυαλό μου έγινε πουρές, βασανίζομαι να διαλέξω κάποιο βιβλίο :χαχα: Το έχει διαβάσει κάποιος από εδώ; Αν ναι και του άρεσε θέλω να μου πει γιατί; :ααργκ: ok! είναι καλογραμμένο...
Μέχρι κάπου στις 700-800 σελίδες είχα αυτό στο μυαλό μου:
:))))
Συγνώμη πρωινές γκρίνιες... το τελείωσα στις 2 τα ξημερώματα...:μουάχαχα:

Έχω δανειστεί το Αηδόνι της Κρτίστιν Χάνα από τη βιβλιοθήκη, ίσως καταφέρω να το πιάσω από μεθαύριο.

Δουλτσινέα

Κοινωνός
Διαβάζω την Καρδερίνα της Donna Tart, αρκετά ενδιαφέρουσα πλοκή, αμερικανική κουλτούρα και αρκετά κινηματογραφικό θα έλεγα.

Οινοχόος

Κοινωνός
Τι έγινε πολύ Μοντεκριστος έπεσε στην λέσχη.. :)
@Οινοχόος πως σου φαίνεται τελικά η έκδοση, ικανοποιημένος;
Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση ότι οι δεσμοφύλακες απευθύνονται στον Ντάντε στον πληθυντικό ακόμα και όταν τον έχουν πετάξει στο μπουντρούμι και τον ειρωνεύονται.
Εκτός και αν η γαλλική γλώσσα δεν έχει ενικό και πληθυντικό και η μεταφράστρια έχει επιλέξει να μεταφράζει μόνιμα στον πληθυντικό αριθμό. Δεν γνωρίζω και γαλλικά αλλιώς θα το διάβαζα σε αυτή τη γλώσσα.

Δουλτσινέα

Κοινωνός
Διάβασα την υπόθεση, ενδιαφέρον φαίνεται. Είναι ρεαλιστικό η έχει και μυθοπλασία;
Σε μεγάλο βάθμο η ιστορία φαντάζει πραγματική, έχω διαβάει περίπου το μισό βιβλίο (μιλάμε περίπου για 1,000 σελίδες) και μέχρι στιγμής δεν έχω διαπιστώσει οτιδήποτε εξωπραγματικό στην αφήγηση.

Πωλίνα

Κοινωνός
Ξεκίνησα πριν κάποιες μέρες το 1ο βιβλίο από τη σειρά divergent. Μέχρι τώρα κυλάει πολύ καλά, έχω δει τις ταινίες, δεν το βαριέμαι αλλά πολύ γλωσσου η Τρις! 2 σελίδες μας περιγράφει πώς ανεβαίνει μια σκάλα!

Επίσης η μητέρα μου, μου έκανε δώρο το ''για ένα τανγκό στη Σμύρνη"
Της έχω πει να μην μου αγοράζει βιβλία, να μου δίνει χρήματα να παίρνω εγώ ότι θέλω! Δεν με ακούς μαμά, δεν με ακούς κι έχουμε δράματα!
Τι να πω; Έφτασα 250 σελίδες περίπου και περίμενα εναγωνίως να εμφανιστεί ο Χοσέ Φερνάντο για να σώσει την Πακιτα από τα χέρια του κακού Δον Χουάν που την είχε κλεισμένη σε ένα υπόγειο και την φρόντιζε η πίστη του δούλα Εσπεραντζα, που την είχε βιάσει μικρή ένας Τούρκος όταν είχε πάει διακοπές στο Παρίσι κι από τότε έμεινε μουγκή, και την λυπήθηκε ο Δον Χουάν και την πάντρεψε με τον επιστάτη του, τον Καρλίτο που ήταν ηλιοκαμμενος ο καψερος από το γιαπι, το πηλοφορι και το μυστρί.

Τόσο μπερδεμένο ήταν κι αυτό!

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
@Πωλίνα αν δεν έχεις θέμα και δεν θα πειράξει τη μητέρα σου, μπορείς να κοιτάς -εφόσον έχεις την όρεξη και τον χρόνο- αν δέχονται αλλαγές στα βιβλιοπωλεία, κάποια δεν έχουν πρόβλημα να το αλλάξεις ακόμα και αν δεν έχεις κάρτα αλλαγής ή απόδειξης. Είναι κάθε φορά στην κρίση του επιχειρηματία. Εκτός αν το έχεις κάνει, και δεν, οπότε πάω πάσο. :ρ

Βάγγυ

Κοινωνός
Ξεκίνησα πριν κάποιες μέρες το 1ο βιβλίο από τη σειρά divergent. Μέχρι τώρα κυλάει πολύ καλά, έχω δει τις ταινίες, δεν το βαριέμαι αλλά πολύ γλωσσου η Τρις! 2 σελίδες μας περιγράφει πώς ανεβαίνει μια σκάλα!
Η πρώτη ταινία, είναι πολύ κοντά στο βιβλίο. Η δεύτερη ξεφεύγει αρκετά άλλα προσπαθει να κρατήσει μια επαφή με το βιβλίο. Η 3η κρατάει μόνο κάποιους χαρακτήρες (κάποιους δεν τους εμφανίζει καν) και κανει κάτι που προσπαθεί να φανεί για σενάριο. :ρ Οπότε, στο 2ο και ειδικά στο 3ο βιβλίο, μην περιμένεις να διαβάσεις όσα είδες στις ταινίες.
Υγ: Κλισέ ξέρω, αλλά πολύ καλύτερα τα βιβλία. Πέρα από το πρωτο που είναι πολύ κοντά κι η ταινία.