Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Οινοχόος

Όμορφο Νιάτο
Διαβάζω μυθολογία.Richard Buxton "Οι ελληνικοί μύθοι,ένας ολοκληρωμένος οδηγός".
Πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνω σε τι Θεούς πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες και πόσο αυτό επηρέαζε τη ζωή τους.
Τη μυθολογία την ήξερα ως παραμύθια για παιδιά αλλά είναι κάτι πολύ περισσότερο.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Έχω τελειώσει εδώ και κάποιες μέρες τον Κόμη Μοντεχρίστο και προσπαθώ να συνέλθω. Το προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα. Τι τρομερή πένα και τι ευφυές μυαλό ο Δουμάς. Και τρομερά πολυμαθής. Εντυπωσιακές εικόνες και σκέψεις, και ένα τρομερό δημιούργημα. Λέω να συνεχίσω με Ντε Σαντ και την Ζυστίν του.

Βάγγυ

Κοινωνός
Τελείωσα το Τσερνομπιλ, ένα χρονικό του μέλλοντος, το οποίο ήταν λίγο βαρύ για παραλία, αλλά κάτι παραπάνω από εξαιρετικό. Διάβασα στο μεταξύ κι ένα μικρό βιβλιαράκι, μια αυτό έκδοση από συγγενή μου, Ελπίδα, το βιβλίο που κάηκε, που μετά το Τσερνομπιλ ήταν καλή επιλογή γιατί ήταν μικρό κι ανάλαφρο. Τώρα λέω να συνεχίσω λίγο ακόμη με σοβιετική ένωση και να ξεκινήσω το παιδί 44.

Νιλς

Κοινωνός
Ομιχλογεννητοι: μέσα σε 10 ημέρες έχουν φύγει σχεδόν τέσσερα βιβλία. Δεν έχω ξυριστεί, δεν έχω κάνει μπάνιο (κακό αυτό γιατί κάνει πολλή ζέστη), δεν έχω φάει (καλό αυτό γιατί έρχονται τα μπάνια και ας χάσουμε κάνα κιλό).
Μα γιατί να μην το έχω διαβάσει νωρίτερα;;
Α ναι. Γιατί η @Βάγγυ δεν μου το είχε προτείνει.

Οινοχόος

Όμορφο Νιάτο
Τελείωσα το Τσερνομπιλ, ένα χρονικό του μέλλοντος, το οποίο ήταν λίγο βαρύ για παραλία, αλλά κάτι παραπάνω από εξαιρετικό. Διάβασα στο μεταξύ κι ένα μικρό βιβλιαράκι, μια αυτό έκδοση από συγγενή μου, Ελπίδα, το βιβλίο που κάηκε, που μετά το Τσερνομπιλ ήταν καλή επιλογή γιατί ήταν μικρό κι ανάλαφρο. Τώρα λέω να συνεχίσω λίγο ακόμη με σοβιετική ένωση και να ξεκινήσω το παιδί 44.
Το παιδί 44 είναι καταπληκτικό!!

Έχω τελειώσει εδώ και κάποιες μέρες τον Κόμη Μοντεχρίστο και προσπαθώ να συνέλθω. Το προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα. Τι τρομερή πένα και τι ευφυές μυαλό ο Δουμάς. Και τρομερά πολυμαθής. Εντυπωσιακές εικόνες και σκέψεις, και ένα τρομερό δημιούργημα. Λέω να συνεχίσω με Ντε Σαντ και την Ζυστίν του.
Επειδή με ενδιαφέρει,ποια έκδοση διάβασες; Εκδόσεις Guttenberg;
Με ενδιαφέρει να είναι πλήρες το έργο, χώρις περικοπές..

Last edited by a moderator:

Τσίου

Μύστης
Πάει και η αμερικάνικη λήθη, μου άρεσαν όλα, αλλά ξεχώρισα το: Η ψυχή δεν είναι σιδεράδικο, και το: Ακόμα ένας πρωτοπόρος (το Μετεμψυχώσεις καμένων παιδιών πονάει). Όπως είχα γράψει εδώ, Αύγουστο τον Αύγουστο ήθελα, Αύγουστο τον Αύγουστο ξεκίνησα! (Θέλω να δω την φάτσα μιας ψυχής. όταν θα είμαστε στο καράβι, και θα βγάλω αυτό το βιβλίο από την τσάντα 🤭)