Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελείωσα το εξαιρετικό "Λεβιάθαν" του Πολ Όστερ και συνεχίζω με Παπαγιώργη!
"Ίμερος και Κλινοπάλη".
Δοκιμιακού χαρακτήρα κείμενα σχετικά με την ζήλια και τον έρωτα. Εξαιρετικός για άλλη μια φορά ο Παπαγιώργης.

Μόλις διάβασα στο Fahrenheit 451 του Bradbury. Υπέροχο βιβλίο, με έκανε να σκεφτώ και πάντα αγαπώ αυτά τα βιβλία.
Και τώρα ξεκίνησα την πολυσυζητημένη σειρά του Nesbo με τον Χάρι Χόλε που σκονιζόταν εδώ και καιρό στα ράφια μου.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Διαβασα το "Ακουω τις σειρηνες στον δρόμο" του Μακ Κιντι. Πολυ καλο κοινωνικοπολιτικό αστυνομικό. Μια αστυνομικη ιστορία με φόντο το Μπελφαστ και τις αγριες συγκρουσεις μεταξυ ΙΡΑ και βρετανικων δυναμεων στις αρχες της δεκαετιας του 80. Ωραιος και ενδιαφερον τυπος ο κεντρικος χαρακτήρας θα διαβασω σιγουρα και άλλη ιστορια της σειράς.

Κρονίδης

Όμορφο Νιάτο
καλησπέρα σε όλους

σήμερα θα πιάσω το survival of the sickest του Σάρον Μοάλεμ σε ηλεκτρονική μορφή

Λήδα

Όμορφο Νιάτο
Διαβαζω το The Other Name - Septology I-II του Νορβηγού Jon Fosse. Δεν είναι εύκολο, αλλά είναι εξαιρετικό. Διαβάζω την αγγλική μετάφραση του Damion Searls, ο οποίος έμαθε νορβηγικά για να μπορέσει να μεταφάσει Jon Fosse (εκδόσεις Fitzcarraldo)

Ιαβερης

Κοινωνός
Λήδα, φαντάζομαι είναι εκείνο με το μπλε εξώφυλλο, ναι; Απ'τις ίδιες εκδόσεις, που μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι δεν βγάζουν ότι να' ναι έχω πάρει το Flights της Όλγας Τοκαρτσουκ κι ένα άλλο κάποιου Αλβάρες.

Λήδα

Όμορφο Νιάτο
Λήδα, φαντάζομαι είναι εκείνο με το μπλε εξώφυλλο, ναι; Απ'τις ίδιες εκδόσεις, που μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι δεν βγάζουν ότι να' ναι έχω πάρει το Flights της Όλγας Τοκαρτσουκ κι ένα άλλο κάποιου Αλβάρες.
Ναι, αυτό είναι. Ειναι εξαιρετικές εκδόσεις. Τις έμαθα διαβαζοντας το Street of thieves του Mathias Enard και εργότερα τα βιβλία της Τοκαρτσουκ. Τα non-fiction βιβλία τους (λευκό εξώφυλλο) ειναι επίσης εξαιρετικά. Τα τελευταία δυο χρόνια έχω γίνει συνδομήτρια.41

Τζόνι Κας

Όμορφο Νιάτο
καλησπέρα στο φόρουμ,μετά απο 6 χρόνια θυμηθηκα οτι ειχα κανει εγγραφη και αποφασισα να ασχολουμε πιο πολυ εδωω..εγω αυτη τη περιόδο διαβαζω τον Ντέμιαν του Ερμαν Εσσε...

Λευκή Σελίδα

Όμορφο Νιάτο
Διαβάζω ή μάλλον ακούω, το "Ο Άγγελος του παράξενου και άλλες ιστορίες" του Έντγκαρ Άλαν Πόε, σε μετάφραση Δημοσθένη Κούρτοβικ από τις εκδόσεις Αιγόκερως. Το ακουστικό βιβλίο είναι από την ιστοσελίδα του isobitis.

Τζόνι Κας

Όμορφο Νιάτο
Διαβάζω ή μάλλον ακούω, το "Ο Άγγελος του παράξενου και άλλες ιστορίες" του Έντγκαρ Άλαν Πόε, σε μετάφραση Δημοσθένη Κούρτοβικ από τις εκδόσεις Αιγόκερως. Το ακουστικό βιβλίο είναι από την ιστοσελίδα του isobitis.
Να σε ρωτήσω τα ακουστικά βιβλία είναι ωραία?δεν έχει τύχει να διαβάσω ακόμα κάποιο..

Λευκή Σελίδα

Όμορφο Νιάτο
Αρχικά, είναι μια ωραία λύση όταν δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις ένα βιβλίο που θέλεις οπωσδήποτε να διαβάσεις ή μία συγκεκριμένη έκδοση που είναι πλέον εξαντλημένη. Επίσης, για ανθρώπους που έχουν προβλήματα όρασης είναι σωτήριο. Αν ο αφηγητής είναι καλός, η εμπειρία θα είναι ευχάριστη και μοναδική. Εξαρτάται βέβαια και απ' τον άνθρωπο, ποια αίσθησή σου σε βοηθάει καλύτερα να αφομοιώνεις πληροφορίες. Ένα μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να σημειώνεις πάνω στο βιβλίο κάτι που σ' ενδιαφέρει ή να ανατρέχεις τόσο εύκολα σ' ένα συγκεκριμένο σημείο. Πλεονέκτημα ότι έχεις μία βιβλιοθήκη μαζί σου σε ταξίδια, διαδρομές πεζός ή με λεωφορείο (προσωπικά σε όχημα μου είναι αδύνατο να διαβάσω γιατί ζαλίζομαι) και διακοπές. Για να δοκιμάσεις, καλύτερα να ξεκινήσεις μ' ένα σχετικά μικρό, όχι πολύ απαιτητικό στην προσοχή σου βιβλίο και φυσικά να σου αρέσει η φωνή που ακούς! Τέλος αντρική ή γυναικεία φωνή ή και τα δύο; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο όπως πχ. με τους καθηγητές που λένε ότι ο μαθητής λειτουργεί καλύτερα αν ο δάσκαλος/καθηγητής είναι του αντίθετου φύλου.

Τζόνι Κας

Όμορφο Νιάτο
Αρχικά, είναι μια ωραία λύση όταν δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις ένα βιβλίο που θέλεις οπωσδήποτε να διαβάσεις ή μία συγκεκριμένη έκδοση που είναι πλέον εξαντλημένη. Επίσης, για ανθρώπους που έχουν προβλήματα όρασης είναι σωτήριο. Αν ο αφηγητής είναι καλός, η εμπειρία θα είναι ευχάριστη και μοναδική. Εξαρτάται βέβαια και απ' τον άνθρωπο, ποια αίσθησή σου σε βοηθάει καλύτερα να αφομοιώνεις πληροφορίες. Ένα μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να σημειώνεις πάνω στο βιβλίο κάτι που σ' ενδιαφέρει ή να ανατρέχεις τόσο εύκολα σ' ένα συγκεκριμένο σημείο. Πλεονέκτημα ότι έχεις μία βιβλιοθήκη μαζί σου σε ταξίδια, διαδρομές πεζός ή με λεωφορείο (προσωπικά σε όχημα μου είναι αδύνατο να διαβάσω γιατί ζαλίζομαι) και διακοπές. Για να δοκιμάσεις, καλύτερα να ξεκινήσεις μ' ένα σχετικά μικρό, όχι πολύ απαιτητικό στην προσοχή σου βιβλίο και φυσικά να σου αρέσει η φωνή που ακούς! Τέλος αντρική ή γυναικεία φωνή ή και τα δύο; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο όπως πχ. με τους καθηγητές που λένε ότι ο μαθητής λειτουργεί καλύτερα αν ο δάσκαλος/καθηγητής είναι του αντίθετου φύλου.
Ωωω ευχαριστώ για την απάντηση...θα βρω ένα σχετικά μικρό να ξεκινήσω και θα επανέλθω για εντυπώσεις.. πλέον διαβάζω σε e reader όποτε θα ήθελα να δοκιμάσω και τα ακουστικά βιβλία ..

Αρχαίος φιλόσοφος

Όμορφο Νιάτο
Τελειώνω αυτές τις μέρες την τριλογία του Στεφάνου Δέλτα (Εγχειρίδιον του Επικτήτου - Εις εαυτόν του Μάρκου Αυρηλίου - Ύμνος εις Δία του Κλεάνθη) και έχω ήδη αρχίσει το Περί των σχολών της φιλοσοφίας του Λουκιανού.