Παραμύθια

Θαυμαστής

Όμορφο Νιάτο
Πέντε Φίλοι

(πολιτικό παραμύθι)

Πριν από πολύ καιρό, πριν γεννηθούν οι άνθρωποι, πέντε ζώα ζούσαν στη Γη, ο σκύλος, η αλεπού, το κουνέλι, το ποντίκι και το μυρμήγκι. Ήταν καλοί φίλοι, αλλά δυστυχώς, ο καθένας από αυτούς ήθελε να κυβερνήσει τη γη.

"Είμαι το ισχυρότερο ζώο", είπε ο σκύλος,"και πρέπει να είμαι ο κυβερνήτης".

"Είσαι δυνατός, αλλά εγώ είμαι πονηρη", είπε η αλεπού,"εγώ πρέπει να είμαι ο κυβερνήτης ".

"Είστε δυνατοί και πονηροί, αλλά εγώ είμαι πιο γρήγορος", είπε ο λαγός,"εγώ πρέπει να είμαι ο κυβερνήτης".

"Είστε δυνατοί,πονηροί και γρήγοροι,αλλά εγώ είμαι πιο έξυπνος", είπε το ποντίκι,"εγώ πρέπει να είμαι ο κυβερνήτης".

Το μυρμήγκι δεν μιλούσε. Λόγω του μικρού μεγέθους του, κανείς δεν τον είδε ως υποψήφιο. Η διαμάχη πήγε πολύ και αφού οι πέντε φίλοι δεν ήθελαν να πολεμήσουν μεταξύ τους, αποφάσισαν να ταξιδέψουν στο Όρος Σινά , να βρουν τον Θεό και να του ζητήσουν να διορίσει έναν από αυτούς ως κυβερνήτη. Ο σκύλος, η αλεπού, το κουνέλι και το ποντίκι δεν πήραν φαγητό μαζί τους, ενώ το μυρμήγκι πήρε πέντε φασόλια. Όλη την ημέρα ταξίδευαν και όταν έπεσε η νύχτα, βρήκαν ένα ωραίο μέρος και πήγαν για ύπνο. Αλλά το κουνέλι δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Ήταν πολύ πεινασμένος. Εν τω μεταξύ, το μυρμήγκι εκεί κοντά, μασούσε ένα φασόλι.

"Είμαι πολύ πεινασμένος", είπε το κουνέλι, " αν δεν φάω κάτι θα πεθάνω και ένας από τους φίλους μου θα γίνει ο κυβερνήτης. Δεν έχω άλλη επιλογή. Πρέπει να φάω έναν από τους φίλους μου".

Επειδή ο σκύλος ήταν πολύ μεγάλος, η αλεπού πολύ πονηρι, και το μυρμήγκι πολύ μικρό για να τον ταΐσει, το κουνέλι έφαγε το ποντίκι. Το πρωί, όταν οι άλλοι φίλοι ξύπνησαν, έψαξαν για το ποντίκι, αλλά δεν Τον βρήκαν.

"Τι συνέβη με το ποντίκι;", είπε ο σκύλος.

"Πρέπει να επέστρεψε στο σπίτι", είπε η αλεπού.

"Αυτός ο προδότης", είπε το κουνέλι.

Αν και το μυρμήγκι είχε δει τα πάντα, δεν μίλησε. Τη δεύτερη νύχτα, ο σκύλος και το κουνέλι κοιμήθηκαν, ενώ η αλεπού δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Ήταν πολύ πεινασμένη. Το μυρμήγκι εκεί κοντά μασούσε ένα φασόλι.

"Είμαι πολύ πεινασμένη", είπε η αλεπού", αν δεν βρω κάτι να φάω, θα πεθάνω και ένας από τους φίλους μου θα γίνει ο κυβερνήτης. Δεν έχω άλλη επιλογή, πρέπει να φάω έναν από τους φίλους μου".

Επειδή ο σκύλος ήταν πολύ μεγάλος, και το μυρμήγκι σε μικρό, έφαγε το κουνέλι. Την επόμενη μέρα, όταν ο σκύλος ξύπνησε, είδε ότι το κουνέλι είχε εξαφανιστεί.

"Τι συνέβη με το κουνέλι;", είπε ο σκύλος

"Πρέπει να το έσκασε", είπε η αλεπού.

"Αυτός ο δειλός", είπε ο σκύλος.

Το μυρμήγκι ήξερε τα πάντα, αλλά δεν μίλησε. Την τρίτη νύχτα, ο σκύλος πεινούσε και δεν μπορούσε να κοιμηθεί, ενώ το μυρμήγκι, ως συνήθως, έτρωγε ένα φασόλι.

"Είμαι πολύ πεινασμένος",είπε ο σκύλος.", αν δεν βρω κάτι να φάω θα πεθάνω και η αλεπού θα γίνει οκυβερνήτης . Δεν έχω άλλη επιλογή, πρέπει να φάω την αλεπού".

Και έτσι ο σκύλος έφαγε την αλεπού. Το μυρμήγκι είδε τα πάντα, αλλά δεν μίλησε. Όταν ήρθε η τέταρτη νύχτα, ο σκύλος πεινασέ πάλι, και αποφάσισε να φάει το μυρμήγκι, αλλά το μυρμήγκι κρύφτηκε κάτω από τη γη.Ο σκύλος άρχισε να σκάβει, ελπίζοντας να βρει το μυρμήγκι, αλλά το μυρμήγκι άνοιξε ένα τούνελ και γλίστρησε πίσω από το σκυλί. Εν τω μεταξύ, ο σκύλος συνέχισε να σκάβει και να σκάβει, και έκανε μια τρύπα τόσο βαθιά, που τώρα δεν μπορούσε να βγει από εκεί.

"Mακάρι οι φίλοι μου να ήταν ακόμα ζωντανοί",είπε ο σκύλος,"να με βοηθούσαν να βγω από εδώ μέσα".

Ξαφνικά είδε το μικρό μυρμήγκι στην είσοδο της τρύπας και τοu γαβγίζε για βοήθεια, αλλά το μυρμήγκι δεν μίλησε. Απλώς γύρισε την πλάτη του στο σκυλί και συνέχισε το ταξίδι του. Όταν έφτασε στο Όρος Σινά, ο Θεός εμφανίστηκε μπροστά του.

"Ήσασταν πέντε όταν ξεκινήσατε το ταξίδι", είπε ο Θεός," και τώρα είστε μόνο εσείς. Πού είναι οι άλλοι τέσσερις;’’

Το μυρμήγκι μίλησε, και του είπε όλη την ιστορία.

"Είσαι έξυπνος μικρό μυρμήγκι", είπε ο Θεός, "καταφέρατε να επιβιώσετε, και ως ανταμοιβή, από τώρα και στο εξής, θα κυβερνάς τη γη. Αλλά, επειδή δεν μιλήσατε όταν οι φίλοι σας σφαγιάστηκαν και εγκαταλείψατε το σκυλί στην τρύπα, από τώρα και στο εξής θα σκάβετε τρύπες για αιωνιότητα, ως τιμωρία. Θα ζήσετε μέσα τους στο σκοτάδι, και στο σκοτάδι θα πεθάνετε. Πηγαίνετε τώρα, μικρό μυρμήγκι και θυμηθείτε ότι oσοι σκάβουν ένα λάκκο για τους φίλους τους, πέφτουν μέσα μόνη τους.

Και από εκείνη την ημέρα τα μυρμήγκια πολλαπλασιάστηκαν σε τεράστιους αριθμούς, έγιναν οι ηγεμόνες της γης και ζούσαν στις τρύπες τους για αιωνιότητα.

Last edited by a moderator:

Θαυμαστής

Όμορφο Νιάτο
Ποιος από εσάς μπορεί να μεταφράσει από αγγλικά σε ελληνικά; Μπορούμε να δημοσιεύσουμε αυτό το μυθιστόρημα μαζί. Είναι εμπνευσμένο από τον Χάρι Πότερ. Είναι μέρος μιας μεγάλης συλλογής κειμένων που δημοσίευσα στο Διαδίκτυο πριν από χρόνια.

Θαυμαστής

Όμορφο Νιάτο
Γένεση των Γοργόνων

Μια ϕορά κι έναν καιρό στο νησί της Τήνου,σε ένα μικρό ξύλινο σπίτι ζούσε ένα μικρό αγόpι με τα γιαγιά του . Ήταν πολύ ϕτωχοί και πεινασμένοι, και κάθε βράδυ η γιαγιά του θα του έλεγε την ιστορία του χρυσού ψαριού των βυθών,για να τον κάνει να κοιμηθεί . Το αγόρι ονειρευόταν να βρει το χρυσό ψάρι, να γίνει πλούσιος και να αγοράσει ένα σπίτι για αυτόν και τη γιαγιά του .Μια μέρα η γιαγιά είπε στο αγόρι ότι θα ταξίδευε σε μια μακρινή γη, και επειδή ήταν πολύ γριά ίσως δεν θα είχε αρκετό χρόνο για να επιστρέψει . Πριν ϕύγει, προειδοποίησε το αγόρι να μην γίνει ψαράς, και να μην ψάχνει για το χρυσό ψάρι ,γιατί μόνο δυστυχία θα του έϕερνε .Μετά έϕυγε και δεν επέστρεψε ποτέ. Όταν το αγόρι μεγάλωσε, αγόρασε ένα δίχτυ, ένα σκάϕος και πήγε να ψάξει για το χρυσό ψάρι. Την πρώτη μέρα έπιασε πολλά ψάρια, αλλά κανένα από αυτά δεν ήταν χρυσo, και έτσι έδωσε όλα τα ψάρια στους ϕτωχούς. Οι άλλοι ψαράδες tov γελοιοποίησαν που έδωσε δωρεάν τόσα καλά ψάρια. Αλλά την επόμενη μέρα οι πλούσιοι άνθρωποι συγκεντρώθηκαν γύρω από τη βάρκα του αγοριού, έσπρωξαν τους ϕτωχούς και πήραν τα ψάρια. Κανείς δεν αγόρασε ψάρια εκείνη την ημέρα. Οι ϕτωχοί, επειδή δεν είχαν χρήματα, και οι πλούσιοι επειδή τους πήραν δωρεάν. Όταν οi άλλοι ψαράδες είδαν τι συνέβη ,του απαγόρευαν του αγοριού να ψαρεύει ξανά, και ια να σιγουρευτούν ότι δεν το έκανε, βύθισαν τη βάρκα του στη θάλασσα.Το αγόρι, απελπισμένο, γύρισε στο σπίτι του. Εκείνο το βράδυ, ενώ μαγειρεύει το τελευταίο υπόλοιπο ψάρι, άκουσε ένα χτύπημα στην πόρτα. Το άνοιξε και είδε μια γριά γυναίκα μπροστά του. Έμοιαζε πολύ με τη χαμένη γιαγιά του, αν και το αγόρι είχε ξεχάσει πώς ϕαινόταν πραγματικά η γιαγιά του.

"Καλησπέρα, αγόρι", είπε η γριά.

"Καλησπέρα γριά γυναίκα ,και παρακαλώ ελάτε μέσα. Εάν είστε κουρασμένοι, θα σας επιτρέψω να κοιμηθείτε στο κρεβάτι μου, εάν πεινάτε θα σας δώσω όλα τα τηγανητά ψάρια μου".

Η γριά μπήκε στο ξύλινο σπίτι, και το αγόρι έκλεισε την πόρτα πίσω της. .Το σπίτι ήταν μικρό. Ένα δωμάτιο, δύο καρέκλες, ένα κρεβάτι και ένα τραπέζι. Πάνω στο τραπέζι i γριά είδε ένα πιάτο γεμάτο με τηγανητά ψάρια,και χωρίς να ρωτήσει το αγόρι, πήρε όλα τα ψάρια και τα κατάπιε σε μια στιγμή.

"Ευχαριστώ αγόρι", είπε η γριά, "ήμουν πολύ πεινασμένη. Προέρχομαι από μακριά, ταξίδεψα χιλιάδες μίλια στον ωκεανό, χωρίς μέρος για ξεκούραση και χωρίς ϕαγητό. Όταν είδα αυτό το νησί, αποϕάσισα να σταματήσω εδώ. Χτύπησα κάθε πόρτα, ζητώντας ϕαγητό και καταϕύγιο, αλλά κανείς δεν με βοήθησε. Οι άνθρωποι αυτού του νησιού είναι κακοί, αλλά εσείς είστε διαϕορετικός και έχετε καλή καρδιά. Τώρα, zητήστε ότι θέλετε και θα σας το δώσω.

Το αγόρι δεν μίλησε . Τι θα μπορούσε να του δώσει αυτή η ηλικιωμένη ϕτωχή γυναίκα, που δεν είχε καν παπούτσια να ϕορέσει ;. Τότε θυμήθηκε την παλιά του επιθυμία να πιάσει το χρυσo ψάρι και αποϕάσισε να το δοκιμάσει.

«Θέλω να πιάσω το χρυσό ψάρι», είπε το αγόρι.

Η γριά γυναίκα χαμογέλασε.

"Αν eγώ πεθάνω απόψε, αν ρίξετε το σώμα μου στο νερό, εάν ρίξετε τα δίχτυα στο ίδιο μέρος και αν περιμένετε μέχρι το πρωί ,τότε θα πιάσεις το χρυσό σου ψάρι, καλόκαρδο αγόρι», είπε η. γριά γυναίκα."Αλλά προσέξτε να μην αγγίξετε το λέπια του ,να μην ερωτευτείτε το ψάρι και να μην το ακολουθήσετε ».

Αϕού είπε αυτά τα τελευταία λόγια, η γριά κοιμήθηκε. Το αγόρι άρπαξε ένα μαχαίρι, τηv σκότωσε, και μετά πήρε μια βάρκα και πήγε πολύ μακριά. Όταν είδε ότι οι άλλοι ψαράδες δεν τον ακολουθούσαν,σταμάτησε και έριξε το σώμα και τα δίχτυα στο ίδιο σημείο, όπως του είπε η ηλικιωμένη γυναίκα. Περίμενε μέχρι το πρωί ,μετά έβγαλε τα δίχτυα και είδε μέσα τους ένα μεγάλο ψάρι με χρυσές λέπιες.

«Σε παρακαλώ, άσε με να ϕύγω», είπε το ψάρι.

««Αν σε αϕήσω να ϕύγεις,τι θα μου δώσεις σε αντάλλαγμα »; είπε το αγόρι.

«Θα σου δώσω μια από τις χρυσές λέπιες μου», είπε το ψάρι."Επιλέξτε έναν που σας αρέσει, και πάρτε το, είναι δικό σας"

Το αγόρι θυμήθηκε ότι η γριά γυναίκα τον είχε προειδοποιήσει να μην αγγίξει τις λέπιες ,αλλά ή λέπιες ήταν χρυσές και το ϕτωχό αγόρι δεν μπορούσε να αντισταθεί.Έτσι άγγιξε τις λέπιες και ξαϕνικά η απληστία τον κατέκτησε, και πήρε το μαχαίρι και τις αϕαίρεσε όλες μία προς μία. Όταν τελείωσε,έριξε τα ψάρι σε μια γωνία της βάρκaς και μάζεψε όλες τις χρυσές λέπιε.Τώρα ήταν πλούσιος και άρχισε να χορεύει. Χόρεψε για ώρες και ώρες, έως ότου τον πήρε μια ϕοβερή πείνα. Τότε θυμήθηκε για τα ψάρι και γύρισε και είδε ότι τα ψάρι είχε μεταμορϕωθεί σε μια όμορϕη γυμνή γυναίκα. Το αγόρι πήρε το δίχτυ και κάλυψε τη γυναίκα.

«Ποιά είστε εσείς», είπε το αγόρι;,"πώς βρεθήκατε μέσα στη βάρκα μου?"

«Είμαι η βασίλισσα των βυθών», είπε η γυναίκα, «« Το βασίλειό μου είναι δέκα χιλιάδες μέτρα κάτω από την επιϕάνεια της θάλασσας. Ζω εκεί με τους υπηκόους μου, και τρώμε τα πτώματα των πνιγμένων ανθρώπων. Αυτή τη νύχτα μύριζα ανθρώπινη σάρκα και σηκώθηκα από τα βάθη.»

«Θα με ϕάτε και εμενα ;», είπε το αγόρι τρομαγμένο.

«Όχι», είπε η βασίλισσα, «γιατί τώρα που έχασα τις χρυσές μου λέπιες, έγινα άνθρωπος και δεν μπορώ να ϕάω ανθρώπινη σάρκα και δεν μπορώ να επιστρέψω στο βασίλειό μου, γιατί τα άλλα ψάρια θα με ϕάνε. Αλλά σε τρεις μέρες οι χρυσές μου λέπιες θα μεγαλώσουν και θα επιστρέψω στο βασίλειό μου. Μέχρι τότε, μείνε μαζί μου αγόρι », και πλησίασε και έβαλε τα χέρια της στο λαιμό του, και τον ϕίλησε.

Έτσι το αγόρι έμεινε μαζί της, καi επειδή ήταν όμορϕη, την ερωτεύτηκε, αν και η ηλικιωμένη γυναίκα τον είχε συμβουλεύσει να μην το κάνει. Ζούσαν μαζί στο σκάϕος για τρεις ημέρες και η βασίλισσα των βυθών γέννησε ένα ζευγάρι δίδυμα. Έμοιαζαν με ανθρώπους, αλλά είχαν ουρές ψαριών.

" Αυτά είναι τα αγαπημένα μου παιδιά ", είπε η βασίλισσα, "θα τους ονομάσω γοργόνες",και αϕού τους ϕίλησε, τους πέταξε στh θάλασσα

Την αυγή της τέταρτης μέρας , το δέρμα της βασίλισσας είχε καλυϕθεί εντελώς από χρυσές λέπιες

«« Πρέπει να επιστρέψω στο βασίλειό μου τώρα »,είπε η βασίλισσα στο αγόρι,« Αντίο αγάπη μου, και παρακαλώ,μη με ακολουθήσεις », και πήδηξε στη θάλασσα και μετατράπηκε ξανά σε ψάρι.

Το αγόρι, τρελά ερωτευμένο με τη βασίλισσα, πήδηξε πίσω της, αλλά η βασίλισσα τον δάγκωσε και του έκοψε τα πόδια .Τώρα το αγόρι δεν μπορούσε να την ακολουθήσει και επέστρεψε στη βάρκα, ενώ η βασίλισσα εξαϕανίστηκε στα βάθη της θάλασσας. Δεν είδαν ποτέ ξανά ο ένας τον άλλον.

Μερικά χρόνια αργότερα ,σε όλο το νησί άρχισαν να κυκλοϕορούν λέξεις για την εμϕάνιση κάποιων παράξενων πλασμάτων, μισώ ανθρώπω και μισώ ψαρι.Μερικοί από τους ψαράδες είχαν προσπαθήσει να τους πιάσουν, αλλά τα παράξενα πλάσματα γλίστριζαν πάντα από τα δίχτυα τους.Κάποιος άλλος είχε προσπαθήσει να τους τραβήξει με ϕρέσκα δολώματα ψαριών, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Φαινόταν ότι αυτά τα πλάσματα δεν έτρωγαν ψάρια.

" Τους είδα, αϕέντη », είπε ένας υπηρέτης, ενώ σερβίρε τσάι στον πλούσιο αϕέντη του, «τους είδα να κολυμπούν κοντά μου. Είχαν ουρά ψαριόν ,μου χαμογέλασαν και μετά εξαϕανίστηκαν. Ορκίζομαι ότι υπάρχουν. "

«Ξέρω ότι υπάρχουν», είπε ο πλούσιος αϕέντης, « Επειδή εγώ είμε ο πατέρας τους» και έπινε γρήγορα το τσάι και ζήτησε από τον υπηρέτη να του ϕέρει τα ξύλινα πόδια του.

«« Δεν μου είπες ποτέ πώς έχασες τα πόδια σου, αϕέντη », είπε ο υπηρέτης.

«Καθίστε κάτο ,και εγώ θα σας πω», είπε ο αϕέντηs.

Και ο υπηρέτης κάθισε κάτο , και ο αϕέντης του είπε την ιστορία, που μόλις διαβάσατε

Last edited by a moderator: