Παρακολουθώντας τις εξελίξεις στην εξερεύνηση του διαστήματος

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Παραλείψαμε να αναφέρουμε στην ώρα του το πολύ σημαντικό:

28 Ιουνίου 2015: Η καταστροφή του πυραύλου Falcon 9 της Space X

Αν θυμάστε, τον Οκτώβρη του 2014 είχαμε μια αντίστοιχη καταστροφή πυραύλου και συγκεκριμένα έναν πύραυλο Antares, και πάλι για λογαριασμό της NASA. Και για άλλη μια φορά χρειάστηκε να σταλούν τα εφόδια στον ΔΔΣ με έναν έμπιστο Σογιούζ.

Ελπίζω να καταφέρουν να πετύχουν πιο έμπιστες εκτοξεύσεις οι Αμερικανοί.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

28 Σεπτεμβρίου 2015 : Η NASA ανακοινώνει την ύπαρξη νερού σε υγρή μορφή, στον Άρη

Η NASA είχε ειδοποιήσει πως θα υπήρχε μια σημαντική εξαγγελία σχετικά με τον Άρη κι όλοι οι λάτρεις του διαστήματος περίμεναν (περιμέναμε) με τα σάλια να τρέχουν. :ρ

Θυμάμαι να έχω διαβάσει και παλιότερα σχετικά, απλά τώρα πήρε επίσημα θέση η NASA της οποίας τα λόγια έχουν πάντα βαρύτητα.

Το θέμα έχει ως εξής: σε διάφορες φωτογραφίες κατά το "καλοκαίρι", εκεί πέρα, φαίνονται σκιές σαν ρυάκια που τρέχουν από υψώματα, οι οποίες με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν και παραπέμπουν σε νερό που κυλάει. Καθώς το καλοκαίρι του Άρη έχει αρκετή παγωνιά, το νερό είναι μάλλον αλμυρό (δηλ. με χαμηλότερη σημείο τήξης).

Ιδού και η χθεσινή εξαγγελία:

Η αναζήτηση για νερό είναι κεντρική στην εξερεύνηση του διαστήματος, καθώς το νερό είναι σημαντικό για την ύπαρξη ζωής.

Ο Άρης φαίνεται πως έμοιαζε λιγάκι με την Γη, πριν 3 δισεκατομμύρια χρόνια, και δεν είναι τελείως απίθανο να βρεθούν μικρόβια και άρα... μια στοιχειώδης μορφή ζωής.

Το μεγάλο πρόβλημα με τον Άρη, για όσους δεν το γνωρίζετε, είναι πως δεν έχει μαγνητικό πεδίο (όπως έχει π.χ. η Γη) και έτσι είναι δυστυχώς έκθετος στην φονική κοσμική ακτινοβολία αλλά και τον ηλιακό άνεμο ο οποίος του έχει διαλύσει την ατμόσφαιρα μέσα στην μακρά πάροδο του χρόνου. Σήμερα έχει μια πολύ λεπτή ατμόσφαιρα. Αυτή η έλλειψη μαγνητικού πεδίου μοιάζει για την ώρα ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο σε μια γεωπλασία που θα τον έκανε να ξαναζωντανέψει και να μοιάσει κάπως με την Γη.

Δυστυχώς, ένα μαγνητικό πεδίο όπως αυτό της Γης παράγεται από έναν μεταλλικό πλανητικό πυρήνα, κι όπως καταλαβαίνει κανείς, είναι από τα ελάχιστα πράγματα που μοιάζει να ξεφεύγουν από την δυνατότητα μιας ανθρώπινης επέμβασης.

Έτσι για την ώρα δεν μοιάζει να προσφέρεται για κανονική αποίκηση. Αν και ένα δυο σπιτάκια, έτσι για το γαμώτο, μάλλον θα τα σηκώσουμε κάποια στιγμή. :))))

Πέρα από την πρωτοβουλία MARS 1, η οποία δέχεται κριτική ως ανέφικτη, ήδη η NASA έχει κάνει γνωστή την διάθεσή της για επανδρωμένη πτήση στον Άρη.

Μέσα στις επόμενες δύο δεκαετίες μάλλον θα δούμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. :ναι:

Last edited:
Ρε συ Φάρε, αν δεν κάνω λάθος κάποια στιγμή θυμάμαι στην ΤουΒου πως μιλούσαν για "στελεχωμένη" αποστολή στο Άρη με σκοπό όμως να μην ξαναγυρίσει κανείς πίσω.

Θυμάμαι επίσης πως οι εθελοντές ήταν πάμπολλοι και από όλες τις χώρες...

Αληθεύουν τα παραπάνω ή έπεσα και γω θύμα κάποιου "hoax" από αυτά που κυκλοφορούν σωρηδόν στο διαδίκτυο;;; :ιδού:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
αληθεια ειναι, προκειται για μια πρωτοβουλια μιας ιδιωτικης επιχειρησης στην Ολλανδια που εγινε για αυτο το σκοπο. Νομιζω Mars1 λεγεται το προτζεκτ. Παντως καποιοι επιστημονες λενε οτι ειναι αφελες/υπερβολικο/ανεφικτο

Ναι, θέλει να πάρει και ένα Ελληνας μέρος. Δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι όταν φτάσει εκείνη η ώρα για να φύγουν (που θα αργήσει αρκετά χρόνια) πολλοί από αυτούς θα κάνουν πίσω.

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Αυτήν την στιγμή υπάρχουν τουλάχιστον δύο κινήσεις για επανδρωμένη αποστολή στον Άρη. Η μία, και μάλλον η πιο φερέγγυα προσπάθεια, είναι της NASA. H NASA φαίνεται πως σκοπεύει για αρχή να στείλει μια επανδρωμένη αποστολή σε κάποιον αστεροειδή και έπειτα θα στραφεί και για τον Άρη. Το σχέδιό της περιλαμβάνει καί επιστροφή των αστροναυτών.

Η άλλη κίνηση ονομάζεται MARS 1 και είναι πρωτοβουλία ενός Ολλανδού επιχειρηματία (Bas Lansdorp), όπως σωστά λέει ο Αντέρωτας. Σύμφωνα με το δικό τους όραμα όσοι πάνε στον Άρη θα μείνουν εκεί και δεν θα επιστρέψουν.

Δυστυχώς, η πρωτοβουλία MARS 1 έχει δεχτεί πολλή κριτική πως είναι υπεραισιόδοξη στον σχεδιασμό και μάλλον ανέφικτη.

Σχετικό υλικό:

Last edited:

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Και λίγο υλικό παραπάνω, σχετικά με την προεργασία της NASA, η οποία μας προσφέρει το περισσότερο υλικό.

περισσότερο υλικό:

Last edited:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Στα γιαννενα εχουν ομαδα με ερασιτεχνες λατρεις του διαστηματος κανουν συζητησεις , μιλουν, σεμιναρια , γνωριμιες αυτα ειναι

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
27 Σεπτ. 2015: Η NASA ανακοινώνει τους νικητές στον διαγωνισμό για 3Δ εκτύπωση καταλυμάτων στον Άρη

Δεν ξέρω εάν όλοι έχουμε πάρει χαμπάρι την νέα τεχνολογία της τρισδιάστατης εκτύπωσης, η οποία εξαπλώνεται και δίνει νέες δυναμικές προοπτικές στην δημιουργία. Αν όχι, μια αναζήτηση για 3D printing στο YouTube θα δώσει μια πρώτη ιδέα.

Η εκτύπωση τρισδιάστατων αντικειμένων δεν περιορίζεται σε μικρά καθημερινά πράγματα, όπως ένα γαλλικό κλειδί ή μια καρέκλα, αλλά ήδη έχει εφαρμογή στην εκτύπωση/χτίσιμο κτηρίων και για παράδειγμα η Κίνα σήκωσε, με την βοήθεια εκτυπωτών, κτήριο 30 ορόφων μέσα σε 15 μέρες και σήμερα υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης δέκα απλών σπιτιών μέσα σε ένα 24ώρο.

Την τρισδιάστατη εκτύπωση πιστεύω πως θα την δούμε να αλλάζει τον κόσμο, στο μέλλον. Και μάλλον όχι μόνο... την Γη.

Η NASA βλέποντας πως η νέα τεχνολογία μπορεί να δώσει καλές εφαρμοσμένες λύσεις στην προσπάθεια για αποίκηση του Άρη, προκήρυξε διαγωνισμό για ιδέες τρισδιάστατης δημιουργίας καταλυμάτων, στον Κόκκινο Πλανήτη, όπου οι εκτυπωτές θα χρησιμοποιήσουν ως πρώτη ύλη το ίδιο το έδαφος του Άρη.

Κατατέθηκαν διάφορες πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες και ξεχώρισαν και βραβεύτηκαν μερικές. Σας βάζω εδώ τις φωτογραφίες από τις τρεις νικητήριες ιδέες κι όποιος θέλει, πέρα από τις εικόνες, να διαβάσει και το σκεπτικό των δημιουργών, ή και να δει τις υπόλοιπες προτάσεις που ξεχώρισαν, μπορεί να επισκεφτεί αυτόν τον ιστότοπο: 3-D Printed Habitat Challenge - Nasa

Όλα αυτά μου φαίνονται πολύ συναρπαστικά, προσωπικά. :τρέλα:

1. Ice House (εδώ σαν υλικό χρησιμοποιείται το νερό του Άρη)

2. Gamma

3. LavaHive

Ιαβερης

Κοινωνός
Εντυπωσιακο, Φαρε! Βεβαια προβληματιζομαι λιγακι γιατι σκεφτομαι τα χρηματα που δαπανωνται γι' αυτο το σκοπο απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσες αναγκες που εχουν προτεραιοτητα στη Γη. :(

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Ιαβέρη, δεν έχεις άδικο. Το θέμα είναι πως και να λέγανε να μην δίνανε χρήματα για την εξερεύνηση του διαστήματος, και πάλι δεν θα άλλαζε κάτι.

Να κληρωθηκε η ελληνιδα;
Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς. :χμ:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Ειχε μια ελληνιδα φτασει στους 78 για να κανει ενα 24 ωρο ταξιδι στο διαστημα. Τελικα την δευτερα θα ηξερε αν θα ηταν μεσα στους τρεις απο ολον τον κοσμο που θα πανε!

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
( Α, νόμιζα πως συσχετιζόταν με τα του Άρη, που ανέβασα :) )

Βάγγυ

Κοινωνός
Πάντως βρε παιδιά εμένα μου φαίνεται πολύ τρομακτικό όλο αυτό. Όχι, το ότι θέλουν να ανακαλύψουν τον Άρη κτλ, το ταξίδι μου φαίνεται τρομακτικό. Και να με πλήρωναν με τρελά ποσά, δε θα έμπαινα εκει μέσα για 9 μήνες! :μπρ::μπρ::πανικός:

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Πραγματικά, όλη η διαδικασία, από κάθε άποψη, είναι μια δοκιμασία των ανθρώπινων ορίων.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εκτος αν το κανουν κατι σε στυλ Big Brother. "Δειτε την καθημερινοτητα των αστροναυτων. Ψηφιστε ποιος θελετε να εκτοξευτει απο το airlock καθε βδομαδα για να κερδισει ολοκληρο τον Αρη μονος του ο νικητης" :ρ

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Κάπως έτσι ήταν η ιδέα του MARS 1, από όσο θυμάμαι... Να υπάρχει δηλ. συνεχής κάλυψη η οποία θα αποφέρει χρήματα.

Τώρα, από εκεί και πέρα, δεν νομίζω πως θα το ξεφτιλίσουν και τελείως, βέβαια.. :))))

Ιαβερης

Κοινωνός
Πάντως βρε παιδιά εμένα μου φαίνεται πολύ τρομακτικό όλο αυτό. Όχι, το ότι θέλουν να ανακαλύψουν τον Άρη κτλ, το ταξίδι μου φαίνεται τρομακτικό. Και να με πλήρωναν με τρελά ποσά, δε θα έμπαινα εκει μέσα για 9 μήνες! :μπρ::μπρ::πανικός:
Κι εγω το ιδιο, Βαγγυ! Ακομα κι οταν βλεπω ταινιες με διαστημικα ταξιδια, στιλ Interstellar, με διαπερνανε ριγη. Αυτη η μαυριλα, η ελλειψη βαρυτητας, η τεραστια αποσταση απο τη Γη και τους ανθρωπους...μπρρρρ! Πραγματικα θελει κοτσια για να κανεις τετοιο ταξιδι. :ναι:

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Εντωμεταξύ, αυτόν τον καιρό η μία αποκάλυψη διαδέχεται την άλλη.

Η NASA ενημέρωσε πως τα λευκά σημάδια στην Δήμητρα μάλλον είναι άλατα (και όχι πάγος).

Από την άλλη, αποκάλυψε πως ο Πλούτωνας έχει ατμόσφαιρα χρώματος μπλε και επίσης εντοπίστηκε νερό!

Βάγγυ

Κοινωνός
Κι εγω το ιδιο, Βαγγυ! Ακομα κι οταν βλεπω ταινιες με διαστημικα ταξιδια, στιλ Interstellar, με διαπερνανε ριγη. Αυτη η μαυριλα, η ελλειψη βαρυτητας, η τεραστια αποσταση απο τη Γη και τους ανθρωπους...μπρρρρ! Πραγματικα θελει κοτσια για να κανεις τετοιο ταξιδι. :ναι:
Όταν έβλεπα το Interstellar σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο. Αυτό το απόλυτο μαυρό με σκιάζει...

Από την άλλη, αποκάλυψε πως ο Πλούτωνας έχει ατμόσφαιρα χρώματος μπλε και επίσης εντοπίστηκε νερό!
Ε, μας πέφτει λίγο μακριά ο Πλούτωνας. :ρ