Παράξενα ονόματα καταστημάτων

Ορισμένες φορές κάποια ονόματα καταστημάτων ξεπερνούν κάθε φαντασία. Άλλοτε επειδή είναι πραγματικά ευφάνταστα και άλλοτε επειδή είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά.

Έχω ήδη τρία παραδείγματα ονομάτων που κάθε φορά που τα βλέπω τα σχολιάζω.

1. Βιβλιοπωλείο στη Σόλωνος με τίτλο "Αιώνιος Ηνίοχος". Όπως λέμε αιώνια αγάπη, αιώνια αφοσίωση ένα πράγμα :))))

2. Στο Νέο Κόσμο ένα μαγαζί που πουλάει ακουστικά βαρηκοΐας ονομάζεται "Αέναη Ακοή". Πραγματικά πολύ λογοτεχνικό όνομα για κάτι τόσο πεζό και μάλλον θλιβερό.

3. Στη Νέα Σμύρνη ένα εστατόριο ονομάζεται "Σημεία και Κρέατα". Ωραίο το λογοπαίγνιο, δε λέω, αλλά παρόλο που είμαι κρεατοφάγα κάτι το πολύ υπερβολικό μου βγάζει ο τίτλος και μάλλον απωθητικό. Φαντάζομαι ότι έτσι και πάω εκεί θα μου πετάξουν πάνω στο τραπέζι ένα μάτσο κρέατα.

Φυσικά, ίσως και μόνο το γεγονός ότι τα σχολιάζω, να αποδεικνύει ότι το όνομα του μαγαζιού πέτυχε το στόχο του...

Διας

New member
Το έχω δει στο internet "Γυροbank" και έχει τα χρώματα και το σήμα της eurobank. Βλέπω έχει και Site

Last edited:
Τρία από τα αγαπημένα μου κάνουν παιχνίδι με τη λέξη πείνα, και φυσικά είναι φαγάδικα ή ταβέρνες: «Ο Πύργος της Πείνας», «Πεινακοθήκη», «Αντίπεινα». Το τελευταίο είναι για μένα το πιο πετυχημένο. :))

Καλά, έμεινα κι εγώ άναυδος με τη Γύρομπανκ!!! :χαχα:

Ένα τυροπιτάδικο (ή καφετέρια - δεν πρόσεξα καλά καθώς ήμουν σε κάποια απόσταση) απέναντι από τη ΓΑΔΑ ονομάζεται "Αυτόφωρο".

Ρε παιδιά, η Γύρομπανκ είναι κοντά στη σχολή μου και την έχω χτίσει:χαχα: Παίρνω συχνά από εκεί, να την τιμήσετε κι εσείς!

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Στα περίεργα, ιδιαίτερα και πρωτότυπα ονόματα μαγαζιών ας βάλουμε και το "Έπρεπε", Κρεοπωλείο στη Γουμένισσα (νομός Κιλκίς) :αργκ: :εεε;:

Πληβεία

New member
τα καλοκαίρια δουλεύω σε ένα νησί στο οποίο τα σουβλατζίδικα έχουν τέτοια ονόματα το "Γύροbank" που αναφέρατε είναι εκεί και πριν ονομαστεί έτσι λεγόταν ο Γύρος του Κόσμου και το ακριβώς απέναντι λέγεται "Γυροκομείο", στη Μυτιλήνη ένα μαγαζί που έκλεισε λεγόταν "ΕΜΠΥΡΙΕΣ" ενώ στα Χανιά μια πιτσαρία λέγεται "ΠΙΤΣΕΣ ΜΠΛΕ"...

αυτο που θα σας πω εγω δεν ειναι καταστημα αλλα καντινα με το ονομα "καυλωτικ" στην Κατερινη την ειδα και ειχε πολυ νοστιμα σουβλακια (και οταν λεω σουβλακια εννοω "καλαμακια"για οσους δεν ειναι απ τον Βορρα :χαχα:) πολυ γελιο μολις το ειδαμε :χαχαχα:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Staff member
Από τις απαντήσεις σας είδα ότι τα πρώτα μαγαζιά με ευφάνταστους τίτλους, που μας έρχονται στο νου, προέρχονται από τον χώρο της εστίασης. Άλλο ένα, λοιπόν: πριν χρόνια στο Ρέθυμνο είχα δει σουβλατζίδικο που λεγόταν "Το Βρώμικο".

Last edited:
Μπορούμε να προτείνουμε και δικά μας; Ένα που μου ήρθε μόλις είναι το "του γύρου τα εννιάμερα". Θα μπορούσε:ρ

Επίσης, δεν μπορώ να μην αναφέρω την αλυσίδα φούρνων "Αρτοποιητής", ωραίο όνομα.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Στην Θεσσαλονίκη γυράδικο: Ο Γύρος τού Κόσμου
Στο Κιλκίς ταχυφαγάδικο: Μπίτεν Φάτεν (για να καταλαβαίνει κι η Μέρκελ)..

Νηρηιδα

New member
Το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι το "Γυρο γυρο ολοι" . Ενα αλλο σουβλατζιδικο εχει ονομασια "Φερε κι αλλο".
Και το 5Φ δηλ. Φιλε-Φερε-Φιλους-Φαε-Φυγε.
Μικρη περνουσα συχνα εξω απο ενα μαγαζακι που εγραφε ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και δε μπορουσα να καταλαβω γιατι δωσαν σε μαγαζι ονομα ημερας...Τελικα ειχε χειροποιητα κοσμηματα οποτε ηταν εκ του παρασκευη κοσμηματων. Δεν ηταν και τοσο πετυχημενο νομιζω.

Πολυξενη

Active member
Πριν πολλά χρόνια στη Χαλκιδική είδα μια ταμπέλα στα ελληνικά "σουβλάκι, σουτζουκάκι, γύρος" και στα αγγλικά για διευκόλυνση (;) των τουριστων "souvlaki, soutzoukaki, round". ; Άσχετο με τα πιασάρικα ή ποιητικά ονόματα που θέλει το νήμα αλλά ακόμα γελάω όταν το θυμάμαι.:χαχα:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Ασχετο με ονομα καταστηματων, αλλα εξισου εξυπνο και πετυχημενο ειναι το ονομα συγκροτηματος 'Αγαμοι Θύται'.

Επισης ειχα ακουσει ονομα συγκροτηματος 'Μεσοι Γιοι' (Μέση-γη ;) )

Πληβεία

New member
Ασχετο με ονομα καταστηματων, αλλα εξισου εξυπνο και πετυχημενο ειναι το ονομα συγκροτηματος 'Αγαμοι Θύται'.

Επισης ειχα ακουσει ονομα συγκροτηματος 'Μεσοι Γιοι' (Μέση-γη ;) )
που να ακούσεις και τους rebet against the machine :)

Φένια

New member
Στην Θεσσαλονίκη γυράδικο: Ο Γύρος τού Κόσμου
Στο Κιλκίς ταχυφαγάδικο: Μπίτεν Φάτεν (για να καταλαβαίνει κι η Μέρκελ)..
Το γερμανοπρεπές όνομα μου θύμισε την εξής αστεία ιστορία. Πριν από μερικά χρόνια, είχα παθιαστεί με τα Γερμανικά, τα οποία μελετούσα εμβριθώς. Ημουν φιλοξενούμενη στο καλοκαιρινό σπίτι της αδελφής μου στη Λέρο, και είχα κολλήσει σε όλους τη γερμανομανία, παρόλο που κανένας στην οικογένεια δεν μιλούσε τη γλώσσα. Ετσι επικοινωνούσαμε σε άπταιστα ελληνικά, αλλά κολλούσαμε στις λέξεις γερμανικές καταλήξεις. Ενα βράδυ δεχθήκαμε επίσκεψη ζεύγους γερμανο-ελβετών που παραθέριζαν σε γειτονικό σπίτι. Η αδελφή μου τους καλωσόρισε και τους προέτρεψε να περάσουν στη βεράντα, "Μπείτεν Ζι". Κατόπιν τους πρόσφερε καθίσματα, λέγοντας "Κάτσεν Ζι". Προσφέροντας τους ποτά, δήλωσε "Λάβεν Ζι". Οι συμπαθείς καλεσμένοι ακόμη αναρωτιούνται ποιά σπάνια γερμανική διάλεκτο χρησιμοποιεί η αδελφή μου.