Παγκόσμια λογοτεχνία-Κλασική βιβλιοθήκη

Mon Dieu...Ζαβ, σήμερα είδα εδώ τον Β' Τόμο των "Les Miserables" ! Αυτή η απεργία καθυστέρησε τις διανομές! Ποιό να περιμένουμε άραγε μετά;

Μενει νομιζω ενα βιβλιο, το "Μομπι Ντικ". Κυκλοφορει αυτη τη βδομαδα.
Κάθε Παρασκευή λέει κυκλοφορεί η συλλογή. Αύριο που είναι Παρασκευή, είναι εθνική εορτή. Άρα ο Μόμπι Ντικ πάει για 4/11; Επίσης, όποιος έχει βιβλίο από τη συλλογή, ποιες μεταφράσεις αντιγράφουν;

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Επίσης, όποιος έχει βιβλίο από τη συλλογή, ποιες μεταφράσεις αντιγράφουν;
Στο "περηφανια και προκαταληψη" πρεπει να ηταν απο τις εκδοσεις ΣΜΙΛΗ

(το εχω απο αυτες τις εκδοσεις και ειχα ρωτησει τον Ιαβερη να μου παραθεσει καποιο αποσπασμα για να συγκρινω)

Σημειωνω.. πως η συγκεκριμενη εκδοση του βιβλιου, ειναι τελεια :)

Η Πολυξένη είδα ανέφερε μία Κοραλία Μακρή, η οποία απ' ότι είδα δεν έχει σχέση με εκδόσεις ΣΜΙΛΗ που λες, επομένως διαλέγουν μεταφράσεις. Επίσης, το Μόμπι Ντικ το έχουν εκδόσει οι Gutenberg και Κάκτος, οπότε ό,τι κι αν διαλέξουν θα μας καλύπτει. Αν και παραμένει το ερώτημα των λίγων σελίδων. Υπάρχει και το τηλέφωνο θα μου πείτε. Ευχαριστώ, Λορένα :))))

Εγώ λέω ότι μόνο ο καλός μου φίλος Ζαβ μπορεί να μας διαφωτίσει! Ζαβ μον αμί που εξαφανίστηκες; Θέλουμε τα φώτα σου! Αυτή η σειρά μας έχει αποσυντονίσει ολίγον....

Άσε, εγώ έχω χάσει κάθε επαφή με την σειρά...μόνο ο Ζαβ μπορεί να βοηθήσει εδώ! (Ζαβ τελοσπάντων! Που στο καλό είσαι; )

Άσε, εγώ έχω χάσει κάθε επαφή με την σειρά...μόνο ο Ζαβ μπορεί να βοηθήσει εδώ! (Ζαβ τελοσπάντων! Που στο καλό είσαι; )

Μελ, δεν εχω ιδεα τι γινεται μ'αυτη τη σειρα. Ακομα κι ο Μητσος ( ο περιπτερας μου ) εχει χασει τελειως την μπαλα. Εγω παντως δεν την ακολουθω αλλο, οι τιτλοι που εμειναν δεν με ενδιαφερουν. Ποσους σωματοφυλακες να παρω πια;;;;

Καλά, μεθυσμένοι είναι οι υπεύθυνοι της έκδοσης; Τρεις λαλούν και δύο χορεύουν..

εγω που ανοιξα και το νημα για την σειρα και τελικα πηρα μονο τα 2 πρωτα βιβλια;;;μαλλον καλα εκανα πολυ μπερδεμα βλεπω οτι εγινε τελικα και θα ειχα τσαντηστει!!!:χαχα:

εγω που ανοιξα και το νημα για την σειρα και τελικα πηρα μονο τα 2 πρωτα βιβλια;;;μαλλον καλα εκανα πολυ μπερδεμα βλεπω οτι εγινε τελικα και θα ειχα τσαντηστει!!!:χαχα:
Εγω εχω παρει συνολικα 11 τιτλους. Και οπως παει θα χρειαστω οπωσδηποτε δευτερη βιβλιοθηκη, εχουν μαζευτει πολλα βιβλια...

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Τελικα ηρθε η αντικατασταση και ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα, οποτε μαλλον εχεις δικιο, αλλα επικοινωνησα παλι και το επισημανα και μου διαβεβαιωσαν πως θα ελεγξουν λεπτομερως το επομενο που θα μου στειλουν κι ετσι το περιμενω την αλλη εβδομαδα.
Τελικά τι έγινε με το βιβλίο Ηλία; Εγώ από τα 4 βιβλία που πήρα από την σειρά, είναι το μόνο που δεν έχω διαβάσει ακόμη, γιατί είχα το ίδιο θέμα. Μου έφεραν αντικατάσταση του βιβλίου που είχε όμως πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Όταν ξαναεπικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ότι όλα τα αντίτυπα αυτού του βιβλίου δυστυχώς ήταν έτσι και θα αργήσουν να το ξανατυπώσουν. Μου είπαν ακόμα ότι το αντικαθιστούν με το Ευαγγέλιο της Καινής Διαθήκης! Εννοείται πως δεν δέχτηκα και περιμένω από βδομάδα να μου στείλουν ένα άλλο βιβλίο της σειράς προς αντικατάσταση αυτού. Είδωμεν..

Εγώ προσωπικά έχω μαζέψει όλους τους τίτλους πλην του Μόμπι Ντικ που κανονικά έπρεπε να βγει αυτή την εβδομάδα..
Δεν πειράζει θα το ψάξω πάλι από Δευτέρα μιας και είναι το τελευταίο και την θέλω ολοκληρωμένη :P

Το ίδιο συνεβη και σε μενα. Μου ειπαν πως απο βδομαδα θα ειναι σε θεση να μου στειλουν την αντικατασταση. Τι να πω, ελπιζω να βγει μια ακρη και με αυτο το θεμα!
Τελικά τι έγινε με το βιβλίο Ηλία; Εγώ από τα 4 βιβλία που πήρα από την σειρά, είναι το μόνο που δεν έχω διαβάσει ακόμη, γιατί είχα το ίδιο θέμα. Μου έφεραν αντικατάσταση του βιβλίου που είχε όμως πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Όταν ξαναεπικοινώνησα μαζί τους μου είπαν ότι όλα τα αντίτυπα αυτού του βιβλίου δυστυχώς ήταν έτσι και θα αργήσουν να το ξανατυπώσουν. Μου είπαν ακόμα ότι το αντικαθιστούν με το Ευαγγέλιο της Καινής Διαθήκης! Εννοείται πως δεν δέχτηκα και περιμένω από βδομάδα να μου στείλουν ένα άλλο βιβλίο της σειράς προς αντικατάσταση αυτού. Είδωμεν..

Last edited:
Τελικα επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι μπορει να καθυστερησει και ενα μηνα η "Παναγία των Παρισίων". Οσον αφορα τον "Μομπι Ντικ" με ενημερωσαν πως θα κυκλοφορησει εντος 15 ημερων.