Ο εγχειρίσας / Η εγχειρίσασα;

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα να μάθω η λέξη "Ο εγχειρίσας (το τάδε έγγραφο)", που τη συναντάμε σε διάφορα έγγραφα του δημοσίου (κυρίως), πως γράφεται όταν αναφερόμαστε σε θηλυκό γένος.

Εγώ νομίζω ότι είναι "Η εγχειρίσασα", αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος και με το Google δεν βγάζω άκρη.

Εσείς τι λέτε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις τυχόν απαντήσεις σας

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
(μικρή παρένθεση μέχρι να πάρεις πιο ακριβή απάντηση. Η γλώσσα του ελληνικού κράτους είναι η δημοτική. Αυτή δεν είναι δημοτική και εξού και τα προβλήματα: α) να καταλάβεις τί διάολο εννοεί και β) να βρεις πώς είναι ο θηλυκός τύπος κτλ. Η έκφραση είναι απολιθωματική και απλά χρειάζεται αναδιατύπωση στην σύγχρονη γλώσσα.)

Συμφωνώ Φαροφύλακα αλλά τι να κάνουμε; Η καθαρεύουσα δεν έχει εξαφανιστεί τελείως από τα δημόσια έγγραφα.

Αλήθεια, πως θα μπορούσε με μια λέξη στη δημοτική, να εκφραστεί αυτός ο οποίος προσκομίζει/παραδίδει ένα έγγραφο σε μια υπηρεσία;

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πιστεύω πως εάν δεν υπάρχει οδηγία ή κάποιο πρότυπο από το Υπουργείο, δεν υπάρχει κανένας λόγος για μια τέτοια, κακώς κείμενη πλέον, γλώσσα. Είναι μάλιστα έξω από αυτό που προβλέπει ο νόμος.

Περισσότερο έχω συναντήσει το παραδούς, το οποίο επίσης δεν είναι δημοτική.

Στην σύγχρονη γλώσσα θα μπορούσε να είναι κάτι σαν: προσκόμισε ο/η