Ο Μενέλαος Λουντέμης προσφορά από "Τα Νέα"

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Και απο την εφημερίδα τα Νέα, διαπίστωσα πως μπήκε και αυτή στον χορό της προσφοράς των βιβλιων.

Σκοπεύει να προσφέρει ολη την συλλογή του Μενέλαου Λουντέμη, αρχιζοντας απο αυριο Σαββατο, με το εργο... (που δεν προλαβα να συγκατησω :συγνώμη:)

Οπως και να εχει.. σπευσατε στους ξυλουργους η στα επιπλαδικα.. γιατι οι βιβλιοθηκες μας θελουν αλλαγη :))))

Με τόσα βιβλια και τόσες προσφορές τι πρωτοδιαλέξει κανεις;

θ' αδειασουν πορτοφολια.. :))))

>>> εδώ ο κατάλογος με τους τίτλους <<<

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πήρα σήμερα το "Συννεφιάζει" του Μενέλαου Λουντέμη για 3,50 €: την τιμή δηλ. της εφημερίδας.

Η έκδοση είναι πολύ καλή, σκληρόδετη και προσεγμένη. Μοναχά που το χαρτί μέσα είναι μια ιδέα πιο ψιλό απ’ ό,τι θα ‘πρεπε.

Το ερώτημα είναι εάν τα επόμενα βιβλία θα προσφέρονται με την εφημερίδα ή θα πουλιούνται αποσπασμένα. Πολύ πιθανό να ισχύσει το δεύτερο γιατί στο εσώφυλλο διαβάζω πως "το βιβλίο διατίθεται στα σημεία τύπου έναντι των 5 €."

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Το επομενο βιβλιο θα ειναι το : ενα παιδί μετράει τ ' άστρα

Ελπίζω να έχει η εφημερίδα και ολη την σειρά που θα προσφέρει για να την μεταφέρουμε και εδω. Πιθανον καποιοι (οπως εγω πχ) να ειναι επιλεκτικοι σ' αυτά που θα πάρουν, καλό θα είναι να γνωρίζουν.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Πηρα και το δευτερο βιβλιο της σειρας

Μου αρεσει παρα πολυ το εξωφυλλο του καθως και το μεγεθος :)

(καθως εχω σχεδον παντα ενα βιβλιο στην τσαντα μου, θα παρει την θεση του εκει, μολις τελειωσω κατι αλλα που αφησα στην μεση :ουχ:)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως είναι μια σειρά που αξίζει να την αγοράσει κάποιος. Είναι πολύ μεγάλος συγγραφέας ο Λουντέμης. Και πολύ ανθρώπινος! Υπέροχος!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ο Μενέλαος Λουντέμης από τα "Νέα"

Τα «Νέα» προσφέρουν τα έργα τού Λουντέμη σε μια πολύ καλή σκληρόδετη σειρά! Ωραία εξώφυλλα και το μόνο μικρό ελάττωμα είναι το χαρτί μέσα που είναι μια ιδέα πιο ψιλό από ότι θα έπρεπε.

Τα ίδια τα έργα είναι πανέμορφα. Ο Λουντέμης είναι ένας πολύ μεγάλος συγγραφέας, πολύ ανθρώπινος, πολύ συγκινητικός.

Μέχρι τώρα η σειρά περιλαμβάνει:
  1. Συννεφιάζει
  2. Ένα Παιδί Μετράει τ’ Άστρα
  3. Αγέλαστη Άνοιξη
  4. Τα Πλοία δεν Άραξαν
  5. Καληνύχτα Ζωή
Πιστεύω πως αξίζει να την παρακολουθήσει κανείς! :)

Πολυξενη

Κοινωνός
Έχω πάρει και τα τρία πρώτα βιβλια του Λουντέμη.

Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω και στα επομενα, πάντως για την ώρα αυτα που έχω μου άρεσαν πολύ. Μου θυμίζει κάπως το : χωρίς οικογένεια του Μαλο (καμιά σχέση με την πλοκή) και το Τζέην Έυρ της Μπροντέ.

Όπως και να χει, είναι υπέροχα βιβλια και για μια φορά επιτέλους διαβάζω κάτι απο την ελληνικη ύπαιθρο και οχι για την εξοχή άλλων χωρων (βόρειων κατα προτίμηση)

Θα προσθέσω και τους υπόλοιπους 15 τίτλους τής σειράς. Σε παρένθεση γράφω την ημερομηνία που θα κυκλοφορήσει το κάθε βιβλίο:

• 6. Οι κερασιές θ' ανθίσουν και φέτος (26/02)
  • 7. Αυτοί που φέρανε την καταχνιά (05/03)
  • 8. Τότε που κυνηγούσα τους ανέμους (12/03)
  • 9. Βουρκωμένες μέρες (19/03)
  • 10. Οδός Αβύσσου, αριθμός 0 (26/03)
  • 11. Το ρολόι τού κόσμου χτυπάει μεσάνυχτα (02/04)
  • 12. Η φυλακή τού κάτω κόσμου (09/04)
  • 13. Κάτω από τα κάστρα τής ελπίδας (16/04)
  • 14. Το κρασί των δειλών (23/04)
  • 15. Έκσταση (30/04)
  • 16. Θυμωμένα στάχυα (07/05)
  • 17. Δαίδαλος (14/05)
  • 18. Ο Ίκαρος (21/05)
  • 19. Ο Ηρακλής (28/05)
  • 20. Θησέας (04/06)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Οι τίτλοι τής σειράς:

1. Συννεφιάζει
  2. Ένα Παιδί Μετράει τ' Άστρα
  3. Αγέλαστη Άνοιξη
  4. Τα Πλοία δεν Άραξαν
  5. Καληνύχτα Ζωή
  6. Οι Κερασιές θ' Ανθίσουν και Φέτος
  7. Αυτοί που Φέρανε την Καταχνιά
  8. Τότε που Κυνηγούσα τους Ανέμους
  9. Βουρκωμένες Μέρες
  10. Οδός Αβύσσου Αριθμός 0
  11. Το Ρολόι του Κόσμου Χτυπά Μεσάνυχτα
  12. Η Φυλακή του Κάτω Κόσμου
  13. Κάτω απ' τα Κάστρα της Ελπίδας
  14. Το Κρασί των Δειλών
  15. Έκσταση
  16. Θυμωμένα Στάχυα
  17. Δαίδαλος
  18. Ίκαρος
  19. Ηρακλής
  20. Θησέας

Καλό το Συννεφιάζει...Λίγο μελοδραματικό και μονοδιάστατο,βέβαια,αλλά ποιητικό κι ευαίσθητο. Όπως σου είπα,Φάρε, μού θύμισε σε σημεία έναν μικρό Καζαντζάκη,αλλά η λατρεία μου για τον μεγάλο Κρητικό μπορεί να ευθύνεται για αυτό:ρ

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ξεφυλλισα στα γρηγορα χθες βραδυ το "κάτω απο τα κάστρα της ελπίδας".

Πολυ μελαγχολικός τελικά αυτός ο Λουντέμης, τοσο που σκέφτηκα πως ειναι χρήσιμος για ομοιοπαθητικη θεραπεια (δηλ εισαι χαλια εσυ, διαβαζεις και το βιβλιο και μπορει να πεις, εκει τα περιγραφει χειροτερα αρα εγω ειμαι μια χαρα).

Αυτο που επίσης πρόσεξα ξεκάθαρα τώρα είναι το ύφος της γραφής του. Περα απο λιγάκι (έως αρκετά) κουραστικο, πολλές φορές ειναι και μπερδεμένο. Τα λέει με τέτοιον τρόπο που καποιες φορες αναγκαζομουν να διαβαζω δυο και τρεις φορες ενα σημειο για να καταλαβω τι εννοει.

Χαρακτηριστικο : το τελος του βιβλιου, που το διαβασα πεντε φορες και ακομη εχω αμφιβολίες για το αν καταλαβα ακριβως τι ηθελε να πει (παντως ειμαι σιγουρη απο ολα οσα μου περασαν στο μυαλο πως εννοουσε, προτιμησε το χειροτερο)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Με τον "Θησέα" ολοκληρώθηκε αυτήν την εβδομάδα η σειρά με τα έργα τού σπουδαίου Έλληνα λογοτέχνη.