Ντάγκλας Άνταμς: "Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτοστοπ"

Πολυξενη

Κοινωνός

Τίτλος: Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτοστοπ
Πρωτότυπος τίτλος: The Hithchiker's Guide to the Galaxy
Συγγραφέας: Ντάγκλας Νόελ Άνταμς (Douglas Noel Adams)
Μετάφραση: Δημήτρης Αρβανίτης
Εκδόσεις: Φανταστικός κόσμος
Έτος έκδοσης: 2005
Έτος πρώτης έκδοσης: 1979 (Αγγλικά)

Ο Ντάγκλας Άνταμς είναι πολύ αγαπημένος συγγραφέας γι αυτό είπα να συμπληρώσω το νήμα.

Το πρώτο βιβλίο της σειράς είναι το « Γυρίστε το γαλαξία με ωτο στοπ » και ακολουθούν «Το ρεστοράν στο τέλος του σύμπαντος» , «Η ζωή το σύμπαν και τα πάντα», «Αντίο, κι ευχαριστώ για τα ψάρια» και το «Μάλλον ακίνδυνος» το πέμπτο βιβλίο που δίνει ένα εντελώς καινούριο νόημα στη λέξη «τριλογία». Από τις πιο διασκεδαστικές ιστορίες που έχω διαβάσει, ο Άρθουρ Ντεντ και μια απίθανη παρέα ταξιδεύουν στο διάστημα προσπαθώντας να φτάσουν στο τέλος του σύμπαντος.

Από το οπισθόφυλλο του πρώτου βιβλίου :
Ο γήινος Άρθουρ Ντεντ, από μια εντελώς απίθανη άθροιση απιθανοτήτων, βρέθηκε να ταξιδεύει στο διάστημα μαζί με το φίλο του Φορντ Έσκορτ, Μπεταλγεζιανό που χε ξεμείνει στη γη. Βέβαια η Γη έχει ήδη κατεδαφιστεί από το Βογγονικό Οικοδομικό Στόλο (με εντολή της Γαλαξιακής Πολεοδομίας) για να ανοίξει μια γαλαξιακή λεωφόρος υπερταχείας κυκλοφορίας. Κάτω από εντελώς απίθανες συνθήκες, ο Άρθουρ βρέθηκε πάνω στη «Χρυσή Καρδιά», διαστημόπλοιο Άπειρης Απιθανότητας, που μόλις είχε κλέψει ο Ζάφοντ Μπλήμπλιμπροξ,πρόεδρος του Γαλαξία και ξάδερφος του Φορντ Έσκορτ και τον οποίο συνοδεύει η Τρίλιαν, ένα κορίτσι που είχε αφήσει ανικανοποίητα αισθήματα στον Άρθουρ μια νύχτα σε ένα πάρτυ στο Λονδίνο. Όλοι μαζί (να μην ξεχάσουμε και τον Μάρβιν, το ψυχοπαθές ρομπότ) κατευθύνονται στον μυθικό πλανήτη Μαγραθέα.​

Για τον συγγραφέα:
Γεννήθηκε στο Καίμπριτζ το 1952. Σπούδασε στο Μπρέντγουντ του Έσσεξ και στο κολέγιο του Σαιν Τζων.Αφού αποφοίτησε άρχισε να γράφει για το ραδιόφωνο και την τηλεόραση, καθώς και επιθεωρήσεις για θέατρα του Λονδίνου, όπου μερικές φορές έπαιξε και ο ίδιος κι έκανε και τη σκηνοθεσία. Στα ενδιάμεσα έκανε κι άλλες περίεργες δουλειές, όπως τραυματιοφορέας, χτίστης, καθαριστής κοτετσιών, παραγωγός του ραδιοφώνου. Για ένα διάστημα είχε την επιμέλεια των σεναρίων της τηλεοπτικής σειράς Dr. Who.Είναι μεγαλόσωμος -κάποτε δούλευε σαν σωματοφύλακας- με μια κλασσική βρετανική μύτη και μιλάει με έναν πολύπλοκο τρόπο που τελικά όμως φαίνεται απόλυτα λογικός.Έγραψε επίσης το Ο Ντέρκ Τζέντλυ ακολουθεί τη γάτα (Dirk Gently's Holistic Detenctive Agency [Αυστηρότερη μετάφραση: Το ολιστικό κατασκοπευτικό πρακτορείο του Ντέρκ Τζέντλυ]) (1987), το ΑΡΡΓΚ - Αδιάφοροι Ροκ Ρυθμοί Για Γρήγορα Κέρδη (The Long Dark Tea-time of the Soul [Αυστηρότερη μετάφραση: Η πολλή και σκοτεινή ώρα του τσαγιού της ψυχής]) (1988), και συνέγραψε το The meaning of liff (1983), το Last chance to see και τρεις ιστορίες για την τηλεοπτική σειρά Ντόκτορ Χού (Doctor Who). Μια μεταθανάτια συλλογή της δουλειάς του, η οποία περιλαμβάνει και ένα μισοτελειωμένο μυθιστόρημα, εκδόθηκε το 2002 με τίτλο The Salmon of Doubt. Tαξίδεψε για το τέλος του σύμπαντος το 2001.

Ο Άνταμς έγινε γνωστός ως υπερασπιστής των ζώων και του περιβάλλοντος, λάτρης γρήγορων αυτοκινήτων, φωτογραφικών μηχανών και του Macintosh. Ήταν υπερασπιστής του αθεϊσμού, και αρκετά γνωστή είναι η αναφορά του σε μία λιμνούλα που ξυπνάει ένα πρωινό και σκέφτεται, «Πολύ ενδιαφέρον αυτός ο κόσμος στον οποίο βρίσκομαι-πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η τρύπα στην οποία βρίσκομαι-, μου ταιριάζει γάντι, έτσι δεν είναι; Για την ακρίβεια, μου ταιριάζει τόσο απίστευτα καλά, που πρέπει να φτιάχτηκε για να με έχει μέσα της!». Ο βιολόγος Ρίτσαρντ Ντόκινς αφιέρωσε το βιβλίο του Η Περί Θεού Αυταπάτη (2006) στον Άνταμς, γράφοντας όταν πέθανε ότι «Η επιστήμη έχει χάσει ένα φίλο, η λογοτεχνία έχει χάσει ένα φωστήρα, ο γορίλας του βουνού και ο μαύρος ρινόκερος έχουν χάσει έναν σημαντικό υπερασπιστή». Ταξίδεψε για το τέλος του σύμπαντος το 2001.

«Υπάρχει μια θεωρεία που λέει πως αν ποτέ κανείς ανακαλύψει για ποιό σκοπό ακριβώς υπάρχει το Σύμπαν και τι εξυπηρετεί, θα εξαφανιστεί αμέσως και θα αντικατασταθεί από κάτι ακόμα πιο παράξενο και ανεξήγητο.
………………………………………………………………………………………….
Υπάρχει μια άλλη θεωρεία που λέει πως αυτό έχει ήδη συμβεί.»

Last edited by a moderator:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Αυτές τις μέρες, σε ένα διάλειμμα από το βιβλίο που διαβάζω αυτόν τον καιρό (γενικά διαβάζω και πολύ αργά το τελευταίο διάστημα, λέτε να φταίει ο καιρός; :μαναι:), τελείωσα το "Γυρίστε το γαλαξία με ωτο - στοπ".
Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα, μιας και δεν είχα διαβάσει ξανά βιβλίο αυτού του είδους. Γέλασα πάρα πολύ, το χιούμορ του Άνταμς είναι πολύ πνευματώδες. Μα και η ιστορία του μου άρεσε πάρα πολύ. Όλοι αυτοί οι πλανήτες και οι χαρακτήρες, προσωπικά μου φάνηκαν σαν μια ειρωνική ματιά ειδωμένη με χιούμορ, ανθρώπινων καταστάσεων και γεγονότων. :))))
Ανυπομονώ να διαβάσω και τα επόμενα της σειράς!

"Ένα πολύ σημαντικό και λαοφιλές γεγονός είναι το ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα αυτά που δείχνουν να είναι. Για παράδειγμα, στον πλανήτη Γη ο άνθρωπος πάντα νόμιζε πως ήταν πιο ευφυής από τα δελφίνια γιατί είχε καταφέρει να κάνει τόσα πράγματα - τον τροχό, τη Νέα Υόρκη, τους πολέμους κλπ. - ενώ τα δελφίνια το μόνο που έκαναν ήταν να κοπροσκυλιάζουν στο νερό και να διασκεδάζουν. Από την άλλη, τα δελφίνια πάντα πίστευαν πως ήταν πολύ πιο έξυπνα από τον άνθρωπο - για τους ίδιους ακριβώς λόγους."

Last edited:

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
ΧΑΧΑΧΑ! Καταπληκτικό απόσπασμα Πεταλούδα! Με δελεάζεις να αγοράσω το βιβλίο! Και εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι αυτού του είδους ποτέ...

Επίσης, διαβάζω πολύυυυυυυυυυ αργά το τελευταίο διάστημα... Έχω καταντήσει τον καημένο τον Κάφκα... Τολστόι!!! Ο καιρός φταίει, ο καιρός!!! :χαχα: :))))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Πανε χρονια που τα ειχα διαβασει και δεν ειχα συγκραατησει και πολλα. Παντως το συγκεκριμενο αποσπασμα το θυμαμαι :D

Φτωχόπαιδο

Κοινωνός
Μα να μην δω αυτό το thread τόσο καιρό! Αν δεν πω κι εγώ (δικαιωματικά!) κάποια λογάκια τότε ποιος :) :)
Εδώ μιλάμε για το avatar μου. Κρίμα που την "έκανε" νωρίς (2001 και μόλις 49 ετών) αυτός ο ευφυέστατος Βρετανός συγγραφέας :( :( :(
Η τριλογία των...5 βιβλίων, αρχίζει με την ακόλουθη σειρά:
"Γυρίστε τον Γαλαξία με ώτο-στοπ"
"Το Ρεστοράν στο τέλος του Σύμπαντος"
"Η ζωή, το σύμπαν, και τα πάντα"
"Αντίο, και ευχαριστώ για τα ψάρια"
"Don't panic"

Όσοι διαβάσατε το "Γυρίστε το Γαλαξία με ώτο-στοπ", δείτε και την ταινία είναι καταπληκτική επίσης ;)
Στο βιβλίο του Richard Dawkins "Η περί θεού αυταπάτη" χρησιμοποιεί ένα γνωμικό του Douglas Adams...αλλά δεν θυμάμαι ποιο! :))))

Μαύρο Βέλος

Όμορφο Νιάτο
Εγώ έχω διαβάσει το "γυρίστε τον γαλαξία με ωτοστόπ" και δεν θυμάμαι πολλά... βασικά θυμάμαι μόνο ότι μου άφησε μία ευχάριστη εντύπωση στο τέλος και ότι το διάβασα πάρα πολύ εύκολά. Έχω ήδη αγοράσει το "Αντίο, και ευχαριστώ για τα ψάρια" και πρόκειται να το διαβάσω το καλοκαίρι!