Να διαβάσει κανείς το "Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου" ή να μην το διαβάσει;

Να διαβάσει κανείς το "Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου" ή να μην το διαβάσει;

• Total voters
    23

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ως γνωστόν το επικό έργο του George R.R. Martin Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου έχει εμπνεύσει την αριστουργηματική (για μένα) σειρά Game of Thrones, η οποία γράφει τηλεοπτική ιστορία, και θα συνεχίσει να το κάνει τα επόμενα χρόνια. Βλέπω τους αναγνώστες των βιβλίων, που βέβαια δεν έχουν τελειώσει ακόμα αλλά είναι φυσικά πιο μπροστά απ' τη σειρά, να έχουν την κλασική (ψιλοσπαστική :ρ ) συμπεριφορά που έχουμε οι περισσότεροι όταν έχουμε λατρέψει ένα βιβλίο και μετά παρακολουθούμε τη μεταφορά του στη μικρή ή στη μεγάλη οθόνη. "Αυτό δεν έγινε έτσι", "αυτό το πάνε πολύ γρήγορα", "αυτό έγινε αλλά με τον τάδε όχι με τον δείνα" κ.ο.κ. Νιώθω ότι αυτοί οι αναγνώστες χάνουν κάμποση από την απόλαυση που νιώθουν οι θεατές της σειράς, γνωρίζοντας εκ των προτέρων όλα τα σημαντικά γεγονότα, τις εκπλήξεις, τις ανατροπές.

Συνήθως θέλω να διαβάζω το βιβλίο πρώτα και μετά να βλέπω την ταινία/σειρά. Δεν μου είναι απαραίτητο, αλλά το προτιμώ. Αυτή τη στιγμή έχω στη βιβλιοθήκη μου όλα τα βιβλία του "Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου" που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα. Και, βέβαια, τα λιμπίζομαι αγρίως. Το θέμα όμως είναι ότι η σειρά παραείναι καλή. Στο επίπεδο μιας φαντασμαγορικής υπερπαραγωγής, με εκπληκτικό σενάριο, φοβερές ερμηνείες, clifhangers σε κάθε επεισόδιο κ.λπ. Σκέφτομαι ότι αν αρχίσω τα βιβλία, που είμαι σίγουρη ότι είναι υπέροχα, θα χάσω μεγάλο μέρος της απόλαυσης από τη μοναδική αυτή σειρά...

Τι δίλημμα κι αυτό! Εσείς τι λέτε;

Αστράρχης

Κοινωνός
Μπράβο Ίζι μου, που έβαλες τη δημοσκόπηση γιατί και εγώ αμφιταλαντεύομαι και έτσι ούτε τα βιβλία έχω ξεκινήσει ούτε τη σειρά...

Για να δω τι θα καταλήξουμε εδώ να το βάλω στο πρόγραμμα (από το '15 μάλλον αλλά τι να κάνουμε...)

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Ίσως ναι, ίσως όχι (λευκό άκυρο δεν έχετε στην δημοσκόπησή σας; )
Εγώ τα έχω διαβάσει πριν από την σειρά (αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα τον δεύτερο τόμο του πέμπτου βιβλίου αν και τον έχω). Ξεκίνησα να τα διαβάζω από το 2005 με ενθουσίασαν σαν βιβλία, πιστεύω ότι είναι πολύ καλά και ξεφεύγουν από την πεπατημένη στην ηρωική φαντασία, καθώς όλα τα ενδεχόμενα φινάλε παίζουν και κανείς ήρωας δεν έχει ασυλία, το επόμενο κεφάλαιο μπορεί να σημαίνει το τέλος οποιουδήποτε χαρακτήρα. Τώρα όμως αφού έχεις δει σχεδόν 4 σεζόν (τα τρία πρώτα βιβλία περίπου 2.500 σελίδες) χρειάζεται απόφαση να κάτσεις να τα διαβάσεις, επιπλέον χωρίς να νοιώσεις την έκπληξη της εκτέλεσης του Α ή της δολοφονίας του Β. Σίγουρα υπάρχουν πολλά περισσότερα στοιχεία για να προσέξεις που μοιραία λείπουν από την σειρά, αλλά ίσως είναι δύσκολο να το ξεκινήσεις ξέροντας τι θα συμβεί στους επόμενους 3-4 τόμους.

Ο αδερφός μου που τον είχα ζαλίσει να τα διαβάσει πριν την σειρά και που τώρα είναι φανατικός θεατής της, ξεκίνησε αλλά σταμάτησε στα μισά του δεύτερου τόμου του πρώτου βιβλίου. Ένας άλλος φίλος μου έχει τα βιβλία, βλέπει κάθε χρόνο την σεζόν και ακολούθως διαβάζει το ανάλογο βιβλίο, ώστε και το βιβλίο να διαβάζει και την σειρά να μπορεί να απολαύει. Προσωπικά θα σου πρότεινα να έκανες κάτι ανάλογο, αν δεν σε πειράζει να διαβάσεις κάτι του οποίου την εξέλιξη ξέρεις.

Καστάλια

Κοινωνός
Ίζι, δεύτερη φορά σε σύντομο χρονικό διάστημα πετυχαίνεις να ανοίξεις ένα θέμα που με απασχολεί και εμένα. Σύντομα τελειώνω κάτι βιβλία και αναλογιζόμουν με τι να συνεχίσω μετά και μήπως ήρθε και για μένα επιτέλους η ώρα να δοκιμάσω την τύχη μου με τον κύριο Μάρτιν. Είναι και το καλοκαίρι στη μέση, μια καλή εποχή να επιδοθείς σε μια τέτοια επική προσπάθεια (αν και τι λέω, κάθε εποχή είναι κατάλληλη, αρκεί να έχεις διάθεση). Τις προάλλες έβλεπα στο Amazon την έκδοση που περιλαμβάνει σε ένα βιβλίο όλους τους μέχρι στιγμή τόμους, 5200 σελίδες, αστεία πράγματα, ΧΑ - ΧΑ, γελάσαμε πάλι, και τέλος πάντων, αναρωτιόμουν μήπως βρεθεί παρέα εδώ στη Λέσχη, για να το ξεκινήσουμε παρέα, μπας και το τελειώσω. Γιατί οφείλω να ομολογήσω ότι ήδη τρεις φορές έβαλα μπρος να δω περί τι ο τόσος ντόρος, διάβαζα καμιά 50ριά σελίδες, και τα παρατούσα, δε μου τραβούσε και τόσο το ενδιαφέρον. Ξέρω από την εμπειρία μου ότι πολλά βιβλία θέλουν να επενδύσεις λίγο χρόνο και προσπάθεια να περάσεις τις πρώτες εκατό σελίδες, μέχρι να μπεις στο νόημα και στον κόσμο τους, και μετά δε θα ξεκολλάς, γι' αυτό και δεν έχω απογοητευτεί πλήρως, άσε που για να παραμιλάνε τόσοι τι τέλειο που είναι, όλο και κάποιο λόγο θα έχουν.
Ήλπιζα λοιπόν να βρεθούν και εδώ ανάμεσά μας μερικοί παράξενοι τύποι που ακόμα δεν το έχουν διαβάσει, και να ξεκινήσουμε μια συνανάγνωση, σε έναν χαλαρό ρυθμό, και σιγά σιγά να διαβάσουμε παρέα έστω τον πρώτο τόμο, και μετά ο Θεός βοηθός, αν όντως είναι τόσο εθιστικό, συνεχίσουμε και παρακάτω.

Ενδιαφέρεται κανείς;

Μαργαριτα

Κοινωνός
Εγω έχω αρχισει να το σκεφτομαι ενω παλιοτερα ελεγα να μη μπω σε εξοδα για τα βιβλια απο τη στιγμη που η σειρα ειναι τοσο σουπερ καλη.Όμως πλέον μ αρεσει τοσο που δεν μου ειναι αρκετο να βλεπω λιγα επεισοδια μια φορα το χρονο.... Όμως δεν μπορω να αποφασισω γιατί και άνεργη ειμαι και πολλα αδιαβαστα εχω .....πφφ

Γιούγκερμαν

Όμορφο Νιάτο
Όταν ξεκίνησε η σειρά την είδα με κομμένη ανάσα (λάτρης της φαντασίας γαρ,) και ξεκίνησα τα βιβλία. Το πρώτο βιβλίο ήταν λίγο δύσκολο, γιατί ήξερα τη συνέχεια, αλλά με αντάμειψε γιατί εμβάθυνε πολύ στους χαρακτήρες και τον φανταστικό τόπο. Αφού διάβασα πλέον όλα τα βιβλία (δεν κάνουμε μισές δουλειές) ακόμα και το μέτριο και κουραστικό 5ο, παρακολουθώ τη σειρά πολύ χαλαρωμένος και το απολαμβάνω!

Βου Παπ

Κοινωνός
Εγώ δεν θα πω πως τα βιβλία είναι καλύτερα από τη σειρά. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Η σειρά είναι από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη του είδους της. Δεν με πειράζουν καθόλου οι αλλαγές που έχουν κάνει και είναι απόλυτα φυσιολογικό να κόψουν αρκετά. Σταμάτησα να τη βλέπω πρόσφατα μόνο και μόνο γιατί προτιμώ να διαβάσω πρώτα όλα τα βιβλία και στην τελευταία σεζόν αρχίζουν και εισάγουν ιστορίες από το 4ο, 5ο και 6ο βιβλίο, τα οποία ακόμα δεν έχω διαβάσει.

Εντιτ: Αν σκέφτεσαι αν αξίζουν τα βιβλία, η απάντηση είναι ναι. Είναι πολύ ωραία και καλογραμμένα, έχουν όμως πολλά ονόματα. Αλλά πιστεύω πως αξίζει, ακόμα κι αν βλέπεις τη σειρά.

Αξία

Κοινωνός
Σε γενικές γραμμές η σειρά είναι πιστή στο βιβλίο (στην αρχή τουλάχιστον). Για εμένα τα βιβλία είναι καλύτερη επιλογή, μιας και τα επεισόδια περιέχουν πολύ βία και αίμα για τα γούστα μου. Όταν διαβάζεις την ιστορία βάζεις τα όριά σου μέχρι που να φανταστείς.

Φαίη

Κοινωνός
Ψήφισα το πρώτο αν και εγώ δεν έχω κάτι τέτοιο στο μυαλό μου, για το άμεσο μέλλον τουλάχιστον. Έκατσα και μέτρησα από περιέργεια πόσα αδιάβαστα έχω και διαπίστωσα πως είναι πάνω από 50!! Οπότε έχω για αρκετό καιρό τι να διαβάσω, συν το ότι δεν είμαι για έξοδα τώρα.
Προς το παρόν απολαμβάνω τη σειρά.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Αν ηθελα πολυ να διαβασω τα βιβλια και με απασχολουσανε τα spoilers, ισως να τα διαβαζα ταυτοχρονα με τη σειρα, κατι σαν companion για να καταλαβαινω πιο καλα αυτα που βλεπω. Ακομα κι αν διαβασω spoiler στα βιβλια δεν πειραζει αφου θα νιωσω την ιδια εκπληξη με το αν το εβρισκα στη σειρα.

Μελουζίνα

Κοινωνός
Φυσικά και να το διαβάσει!! Εγώ μάλιστα πρώτα ξεκίνησα να βλέπω τη σειρά και μετά άρχισα να διαβάζω τα βιβλία, τα οποία τα καταευχαριστήθηκα και δεν βαρέθηκα! Δεν υστερεί σε τίποτα η σειρά από το βιβλίο, πάντως.

Βου Παπ

Κοινωνός
Αν ηθελα πολυ να διαβασω τα βιβλια και με απασχολουσανε τα spoilers, ισως να τα διαβαζα ταυτοχρονα με τη σειρα, κατι σαν companion για να καταλαβαινω πιο καλα αυτα που βλεπω. Ακομα κι αν διαβασω spoiler στα βιβλια δεν πειραζει αφου θα νιωσω την ιδια εκπληξη με το αν το εβρισκα στη σειρα.
Το θέμα είναι πως, ενώ μέχρι την προηγούμενη σεζόν, η σειρά έμενε αρκετά πιστή στη σειρά των γεγονότων όπως περιγράφονται στο βιβλίο, η καινούρια σεζόν, εισάγει ιστορίες και περιστατικά και από τα επόμενα βιβλία. Δεν είναι, δηλαδή, παράλληλη με το αντίστοιχο βιβλίο... Εγώ προσωπικά, προτιμώ πρώτα να διαβάσω τα βιβλία και μετά να δω τη σειρά...

Ρεγινόρα

Κοινωνός
Φυσικά και να το διαβάσει!! Εγώ μάλιστα πρώτα ξεκίνησα να βλέπω τη σειρά και μετά άρχισα να διαβάζω τα βιβλία, τα οποία τα καταευχαριστήθηκα και δεν βαρέθηκα! Δεν υστερεί σε τίποτα η σειρά από το βιβλίο, πάντως.
Ακριβώς έτσι! :πάνω:

Μεταλλαγμένη

Κοινωνός
Εγώ δεν θα τα διάβαζα, γιατί έχω δεκάδες αδιάβαστα βιβλία, που με ψήνουν περισσότερο. Η σειρά είναι όντως πολύ καλή :πάνω: την βλέπω κι εγώ!!

Πάντως, συμφωνώ με τον Κόρτο Μαλτέζε ότι θα συνέφερε να διαβάσεις μέχρι εκεί που έχει φτάσει η σειρά και όταν ξεκινήσει η πέμπτη σεζόν να διαβάζεις παράλληλα.

Προσωπικά, προτιμώ να διαβάσω ένα βιβλίο έχοντας δει την αντίστοιχη σειρά/ταινία παρά το αντίστροφο. Το βιβλίο εμβαθύνει περισσότερο στους χαρακτήρες και τα συναισθήματά τους, οπότε σε κρατάει, αλλά σε μια σειρά/ταινία θέλεις και την έκπληξή σου, πως να το κάνουμε! Πχ. είναι το ίδιο να βλέπεις το Red Wedding ή το Purple Wedding του GoT ξέροντας από το βιβλίο ότι θα συμβεί και το ίδιο αν δεν το ξέρεις? Προφανώς, όχι!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Τελικά το άρχισα χθες και κόλλησα τελείως, είναι τέλειο. :γιούπι: Παρότι η πρώτη σεζόν της σειράς (που έχω δει 2 φορές) είναι πολύ πιστή μεταφορά, δεν με ενοχλεί καθόλου που ξέρω τι γίνεται στη συνέχεια. Αντίθετα, κάποια γεγονότα κάνουν μεγαλύτερη αίσθηση όταν ξέρεις τι ακολουθεί

ας πούμε όταν ο Τζον αποχαιρετά τα αδέλφια του

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η ηλικία των κεντρικών χαρακτήρων. Σχεδόν όλοι είναι πολύ νεότεροι απ' ό,τι στη σειρά. Η Ντενέρις, ας πούμε είναι μόνο 13, ο Ρομπ και ο Τζον 14, ο Νεντ 35 και η Κάτλιν ακόμα νεότερη, η Σάνσα 11, η Σέρσει 32, ο Τζόφρι 12 κ.ο.κ. Στο βιβλίο δηλαδή διαβάζεις για 14χρονα αγόρια και αναγκαστικά, λόγω σειράς, φαντάζεσαι κάτι μουσάτους :))))

Αγγελίνα

Κοινωνός
Τα βιβλία είναι τρελό κόλλημα. Μονορούφι τα διάβασα και στα ελληνικά και στα αγγλικά. Μου αρέσει η σειρά, αλλά αντικειμενικά νομίζω δε μπορεί να σταθεί αντάξιά τους, γιατί θα έπρεπε να ξοδέψουν απίστευτα ποσά σε σκηνικά, γραφικά και κομπάρσους. Δηλαδή βλέπω το στρατό των Unsullied της Daenerys στην τηλεόραση και μου έρχεται να βάλω τα γέλια. Πώς να δείξουν το ταξίδι και όλα όσα έζησε, από τότε που έχασε τον Drogo? Ειδικά τη δική της υποπλοκή τη θεωρώ πολύ υποτιμημένη οπτικά. Αντιθέτως, βρίσκω πως έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά σε όσα συμβαίνουν στον Τοίχο (και πέραν αυτού).

Πάντως, γενικά, αυτό που με ενοχλεί περισσότερο στη μεταφορά, είναι πως οι χαρακτήρες παρουσιάζονται υπερβολικά άσπρο-μαύρο, ενώ στο βιβλίο είναι πάρα πολύ πολύπλοκοι και δύσκολα μαντεύεις την επόμενή τους κίνηση. Ειδικά τον Tyrion στη σειρά κοντεύουν να τον κάνουν Ξανθόπουλο και είναι λάθος, κατά τη γνώμη μου, που, στην ουσία, στηρίζουν το μισό σόου επάνω του και γενικά στο σόι των Λάννιστερ. Την παρακολουθώ ευχάριστα, βέβαια, κάποια πράγματα με έχουν εκπλήξει πολύ θετικά, ειδικά ερμηνείες χαρακτήρων που στην αρχή μου είχε φανεί πως απέτυχαν στο casting. Γεγονός πάντως είναι πως, σε κάποιον που αρέσει η σειρά, αποκλείεται να μην αρέσουν τα βιβλία. Είναι η καλύτερη σειρά που έχω διαβάσει, στο είδος της επικής φαντασίας.

Last edited:

Δρουγγάριος

Κοινωνός
Κλασικά και εγώ είχα ξεκινήσει παλιά τα βιβλία και για όλες τις σεζόν ήμουν σε κατάσταση "Καλά, τα έχω διαβάσει εγώ αυτά." Πλέον όμως η σειρά πάει να ξεπεράσει σεναριακά τα βιβλία ενός εξαιρετικά..."χαλαρού", όσον αφορά την ταχύτητα γραφής, συγγραφέα. Καιρό τώρα (από το 2007) έχω απηυδήσει περιμένοντας να αξιωθεί να κάτσει να γράψει κάτι που δεν είναι απλά "γέμισμα", όπως το τελευταίο βιβλίο και όλος ο χαρακτήρας της Brienne.

Προτιμώ πλέον να βλέπω την σειρά απλά για να δω που περίπου θα καταλήξει η ιστορία, όταν η Καλίσι πχ πάψει να κάνει τον Υπουργό δημόσιας τάξης και οι χαρακτήρες να κάνουν couchsurfing στο Westeros.