Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
@Φαροφύλακας κι εγω παραξενευτηκα εκει, αλλα μιας και μιλαμε για ποιημα, προφανως το μετρο στα αγγλικα επαιξε ενα ρολο για να μη μπορει να μεταφραστει ακριβως. Ολη αυτη η φραση δηλ. μπορει στα κινεζικα να λεγεται με 2-3 μονοσυλλαβες λεξεις. Ευχαριστω για το ενδιαφερον (αντε, κι εσενα @Τσίου)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αυτό που λέει η @Τσίου μου έκανε κι εμένα εντύπωση. Η έρευνα απευθύνεται μόνο σε ανθρώπους με πτυχίο και άνω; :χμ:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Σημειωθηκαν οι παρατηρησεις, και θα τη βρισω μολις ξημερωσει στην Κινα :)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Βρηκα ενα φακελο με crash reports του Φαιρ του Φοξ, το παλιοτερο ηταν απο το 2011

Τα εσβησα

Ελευθερωθηκε 1.5 γιγα απο το σκληρο μου :ωιμέ:

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Θελω να κανω μερικα δωρακια σε κατι συγγενάκια μου.
Αναμεσα σε αλλα θα τους παρω και βιβλια. Θα το εκτιμουσα αν μου προτεινατε μερικους τιτλους για
αγορι 11 ετων, και κοριτσια 14 και 17 ετων!:)
Περα απο τα βιβλια σκεφτομουν να κανω και καποια αλλα μικροδωρακια.
Δεν ξερω όμως, τί θα αρεσε ιδανικά!
Για τα κοριτσια σκεφτομουν ισως αξεσουάρ για τα μαλλια και κοσμηματα τυπου αξεσοραιζ.
Εγω στην ηλικια τους τρελαινομουν με αυτα!
Εχετε καποια αλλη προταση?
Στο αγορακι, τί δωρο θα μπορουσα να κανω επιπροσθετα?

Last edited:

Αντίβαρο

Κοινωνός
Καλημέρα

Πρόσφατα έτυχε να διαβάσω το "Αλάστρα: το βιβλίο των δύο κόσμων"
Του Γιώργου Παναγιωτάκη.
Νομίζω για τις ηλικίες 11 και 14 καλό θα είναι.

Επίσης υπάρχει και η επιλογή για τα colouring books...
Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να τα βαριέται.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Εκτιμώ τις έξοχες προτάσεις και την διάθεση της @Αντίβαρο :αγαπώ: να βοηθήσει σε αυτον τον ιερό σκοπό.:)

Οι υπόλοιποι αφήσατε ένα ρεμάλι σαν και μένα, που δεν έχει ιδέα από παιδιά και εφήβους, να τα βγάλει πέρα μόνη της με τα δώρα.
Σας ευχαριστούμε πολύ. Θα σας ξαναπροτιμήσουμε!

Last edited:

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
@Χρυσένια , αν και έχω μαύρα μεσάνυχτα επί των ζητημάτων δώρων, νομίζω ότι έχω μια καλή έμπνευση (ειδικά τώρα μετά το ξεμπρόστιασμά σου).
Ακουστικά να τους πάρεις. Είναι η ηλικία που δεν θέλουν να ακούνε κανένα γύρω τους. Ειδικά τους γονείς! (Θα σου έλεγα ωτασπίδες- αλλά δεν είναι δώρο - παίρνεις με 5 Ευρώ από το φαρμακείο). Με τα ακουστικά ακούν μουσική ή μπαίνουν στον εικονικό κόσμο που αγαπούν Υπάρχουν για όλα τα βαλάντια.

Last edited:

Τσίου

Μύστης
@Χρυσένια, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλά σε όλους βιβλία παίρνω. Στη θέση σου, λοιπόν, θα έπαιρνα βιβλία και θα τα συνόδευα, με κανά όμορφο σημειωματάριο/ημερολόγιο, ωραία/πολύχρωμα στυλό, μηχανικά μολύβια, γόμες κτλ.

Εδιτ: Ξαναδιαβάζοντας την ανάρτησή μου, με χτύπησε η μυρωδιά της ναφθαλίνης. Μόνο καραμέλες τσάρλεστον δεν σου είπα να πάρεις. Τι στο... :γρμβ:

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
@Τσίου
Πριν χρονια ειχα κάνει δώρο σε συναδελφο και ειχα πρoσθεσει στο πακετο ενα κουτι γεματο καραμελες Τσαρλεστον τριανταφυλλο.
Ο τυπος ξετρελαθηκε! Μου ελεγε οτι ειμαι classy, οτι ειμαι elegant, , οτι ειμαι vintage lady κλπ.
Αλλοι ριχνουν γκομενες με σφηνακια! Εγω τον εριξα με καραμελες Τσαρλεστον!
Ποσο μπροστά πια!;

Last edited:

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Πηγα σουπερμαρκετ και εψαχνα μπαρμπεκιου σος. Ηταν μαζεμενοι υπαλληλοι ρωταω και μου απανταει μια γυναικα "εεε θα πατε στον διαδρομο με τα απορρυπαντικα και θα στριψετε στον αλλον με τα αναψυκτικα....οχι οχι στον αλλον με τα πατατακια..." δεν τελειωνει τη φραση λεει μια αλλη πωλητρια "οχι μετα θα στριψει στον διαδρομο με τα σαμπουαν.." δεν προλαβαινει να τελειωσει διακοπτει ο σωτήριος υπαλληλος και μου λεει "βλεπεις τον διαδρομο με τα απορρυπαντικα? Πας ολο κατω και βγαινεις στις πανες, στριβεις αριστερα και στο δεξι σου χερι εχει τις σος. Βιασου γιατι εχουν μεινει δυο τρεις μπαρμπεκιου". Ακολουθησα τις οδηγιες του και βγηκα καρφι και οντως ειχε μεινει μονο μια μπαρμπεκιου για μενα!:))))Ενταξει αναγνωριζω πως γενικα οι αντρες ειναι ακριβα gps, αλλα ο τυπος ηταν δυνατο πιστολι!:ωραίος:

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Οχι στον ιδιο διαδρομο. Αριστερα απο αυτον με τις πανες!:μουάχαχα:

Τωρα σκεφτηκα που μια φιλη μου 'χε στειλει μια φωτο απο σμ με τα προφυλακτικα ακριβως διπλα απο τις μπυρες!:χαχα::χαχα:

Last edited:

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Τωρα σκεφτηκα που μια φιλη μου 'χε στειλει μια φωτο απο σμ με τα προφυλακτικα ακριβως διπλα απο τις μπυρες!:χαχα::χαχα:
Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο: "Πίνω υπεύθυνα" (είναι μια προσφορά της Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας).

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Είχα πάρει από το Liddl ένα σετάκι αρίδες. Μερικές για το ξύλο, μερικές για μπετό και μερικές για μέταλλο.

Πριν κανα χρόνο τρυπούσα τοίχο και βρήκα μέταλλο. Πέρασα μια αρίδα για μέταλλο και… δεν τρυπούσε με τίποτα. Πήγα στο κατάστημα με τα εργαλεία κι αγόρασα μια αριδούλα για μέταλλο και όταν δοκίμασα με αυτήν το τρύπησε σαν βούτυρο.

Εχθές τρυπούσα ξύλο. Δεν είχα τόσο μικρή που ήθελα για ξύλο και πήρα μια, από αυτές του Liddl, για μέταλλο. Μετά από μερικές τρυπούλες… έσπασε. Η αρίδα για το μέταλλο έσπασε μέσα στο ξύλο! Και δεν μιλάμε και για κανένα αφρικάνικο αλλά για ένα απλό, καλό έλατο.

Θα πάω τώρα να πάρω ένα σετάκι από το κατάστημα με τα εργαλεία. Δηλαδή, έλεος.

Το σημειώνω γιατί αυτές τις μέρες το Liddl έχει εργαλεία π.χ. αλυσοπρίονα, δισκοπρίονα κτλ. Καλύτερα να πας να πάρεις μια μάρκα, ένα Makita, ένα Bosch, που θα είναι 100 ευρώ πάνω αλλά θα το αφήσεις κληρονομιά στα παιδιά σου, γιατί με του Liddl σε δυο χρόνια θα ψάχνεις την απόδειξη για εγγύηση γιατί σου χάλασε.

Κι όχι τίποτα, αλλά στο τέλος σου βγαίνει πιο ακριβά. Εγώ έδωσα π.χ. ήδη χρήματα για τις αρίδες του Liddl και τώρα θα πάω να ξαναδώσω για να ξαναπάρω πάνω-κάτω το ίδιο πράγμα, σε καλή ποιόητα. Και έμεινε και η δουλειά μου χθες στην μέση.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Πόσο αναξιοπρεπείς ειναι οι χιλιοτραγουδισμένοι στιχοι: "Μεινε μαζι μου και μη μ'αγαπησεις, μονο τα χαδια σου να μου χαρισεις και λιγο λιγο θα με συνηθισεις. Οχι οχι μη με παρατας.Οχι οχι και ας μη μ'αγαπας";
Οποτε τυχαινει να ακουσω αυτο το τραγουδι, μονο ντροπη αισθανομαι για αυτα τα λογια.

Last edited:

Βιστέρια

Κοινωνός
Μεινε μαζι μου και μη μ'αγαπησεις, μονο τα χαδια σου να μου χαρισεις και λιγο λιγο θα με συνηθισεις, οχι οχι μη με παρατας
Τραγουδάρα γεμάτη συναίσθημα! Αν απομονώσεις μία φράση, προφανώς και γίνονται παρανοήσεις. Απελπισμένος είναι ο άνθρωπος απ' τον έρωτά του, δεν την βλέπει σαν σκεύος ηδονής, αν είναι δυνατόν:μουάχαχα: