Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Βιστέρια

Κοινωνός
Απο ποια ηλικία νομιζετε είναι καλύτερο να ξεκινησει ένα παιδι Αγγλικα;
Θεωρώ πως δευτέρα με τρίτη δημοτικού είναι μία πολύ καλή ηλικία για να αρχίσει κάποιος να μαθαίνει μια ξένη γλώσσα. Όσο πιο μικρός είσαι τόσο πιο εύκολα μαθαίνεις. Το θέμα είναι οι εξετάσεις να γίνονται πιο νωρίς. Εγώ άρχισα στη δευτέρα δημοτικού και έδωσα το λόουερ στην πρώτη λυκείου. Δεν πιστεύω πως 9 χρόνια προετοιμασίας ήταν απαραίτητα. Θα προτιμούσα να έδινα τις εξετάσεις στο γυμνάσιο. Αυτές οι πολλές ενδιάμεσες τάξεις είναι πολιτική μάρκετινγκ. Η αρχή πρέπει να γίνεται από νωρίς χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να κάνεις 10 χρόνια προκαταρκτικά. Αναφέρομαι στο λόουερ κι όχι στο προφίσιενσι.

Βάγγυ

Κοινωνός
Συμφωνώ με τη Βιστέρια. Η 3η δημοτικού είναι μια καλή ηλικία για να ξεκινήσει, άσε που -φαντάζομαι- οι περισσότερες/οι φίλες/οι της θα πάνε από τώρα και θα θέλει να είναι μαζί. Αν ξεκινήσει φέτος, 3η γυμνασίου θα δώσει λοουερ, τώρα αν όντως χρειάζονται όλα αυτά τα χρόνια και η δική μου άποψη είναι πως όχι αλλά πάνω κάτω όλα τα φροντιστήρια αγγλικών, εκεί κυμαίνονται.

Νυχτερίδα

Κοινωνός
Κι εγώ στην τρίτη είχα ξεκινήσει. Νομίζω ότι τώρα τα ξεκινούν και νωρίτερα στα σχολεία οποτε καλο είναι να έχει μια βάση. Άλλωστε τώρα πια πιο χρήσιμα είναι τα αγγλικά απο τα ελληνικά οποτε δεν ειναι κακο να αρχίσει νωρίς.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Βλεπω οι περισσοτεροι θεωρειτε καταλληλη ηλικια να ξεκινησει την Τριτη. Κι εγω αυτό σκεφτομαι αν και εχω τους ενδοιασμους μου. Γιατι βλεπω οτι είτε φετος ξεκινησει ειτε του χρονου στην Τεταρτη, στην Τριτη Γυμνασιου θα δωσει λοουερ. Απλως αν ξεκινησει του χρονου θα προσπερασει αυτην την junior ταξη που θα εκανε φετος και ουσιαστικά νομιζω δεν έχει και τόσο νόημα. Δεν ξερω δεν εχω καταληξει ακόμα αλλα σκεφτομαι μηπως δεν χρειαζεται να την φορτωσω περισσοτερο γιατι και η Τριτη θεωρω είναι απο τις πιο δυσκολες και κομβικες ταξεις του Δημοτικού.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Προσωπικά, νομιζω πως μπορείς μια χαρά να την ξεκινήσεις και του χρόνου. Μην φανταστείς πως κάνουν κανα μαθησιακό άλμα σε prejunior κτλ.

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
δεν ξέρω αν είδατε αυτό το βιδεάκι οπου μια διαδήλωση black lives matter, σταματάει και κάνει bullying σε μια γυναίκα γιατί δεν σηκώνει την γροθιά της, όπως της το ζητάνε. Το έχω δει και από άλλη την αντίθετη λήψη, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω τώρα, όπου φαίνεται μια γυναίκα να βγάζει τα λυσσακά της, πάνω στην άμοιρη γυναίκα, που στα καλά καθούμενα βρέθηκε υπόλογη απέναντι σε ένα απειλητικό πλήθος.

Δεν έχει ενδιαφέρον που δήθεν ξεκίνησαν μια πορεία κατά του ρατσισμού και της βίας και βρέθηκαν πραγματικοί φασίστες οι ίδιοι;

(το βρήκα και από την άλλη λήψη. Υπάρχει σχολιασμός από κάποιον. Κι έχει δίκιο σ' αυτό που λέει πως διαλέξαν μια γυναίκα κι όχι π.χ. μια αγριόφατσα σαν την δική μου. Που πιθανό να αντιδρούσα πολύ πιο έντονα σε μια τέτοια επίθεση.)

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Αφιερωμένο στην @Τσίου

Τι θυμηθηκα! Σε μια απο τις ασκησεις που μου εβαζε η Αγγλικου στο Λυκειο, ελεγε "φτιαξτε μια προταση με τη λεξη 'being'"

Εγω: Aristotle wrote about the quintessence of being

(οχι δεν ηξερα προχωρημενα αγγλικα, ουτε φιλοσοφια, απλα ημουν καμμενος απο τοτε) :πανικός:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μιας και λετε για μενα, ηθελα να αναφερω στο ασχετο, οτι η μις γιανγκ 2019 εκανε λαικ σε μια εικονα μου στο ινσταγκραμ
Ω με εκανε φολλοου και ενας επισημος λογαριασμος της ουνεσκο

Τσίου

Μύστης
(οχι δεν ηξερα προχωρημενα αγγλικα, ουτε φιλοσοφια, απλα ημουν καμμενος απο τοτε) :πανικός:
:χμ: περίεργο, γιατί εμένα μου φαίνεται το αντίθετο. Και μου δίνεις καλή πάσα για να πω: καλή η ταπεινοτητα, αλλά τα προσόντα μας ας μην τα υποτιμάμε :αγκαλιά:
Γυμνάσιο, ιδιαίτερο μάθημα αγγλικών:
—Τσιου, πες μια πρόταση που να αρχίζει με το "I"
(βαριέμαι αφάνταστα, φαινοταν φαντάζομαι στο αγελαδινο βλέμμα που έκανε την Παπαδόπουλου (φυσικός) να επαναλαμβανει αυτά που είχε ξαναπεί και να με ρωτάει συνέχεια αν είμαι "εδώ")
—Ι uh... Ι... Ι....
—Άι μάνα μ'.... *κουνάει κεφαλι*
:μουάχαχα:ακόμη γελάω.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
:χμ: περίεργο, γιατί εμένα μου φαίνεται το αντίθετο. Και μου δίνεις καλή πάσα για να πω: καλή η ταπεινοτητα, αλλά τα προσόντα μας ας μην τα υποτιμάμε :αγκαλιά:
Ψαρωσες ε; Τοτε να το απομυθοποιησω και να σου πω απο που προεκυψε.

Σε ενα καμμενο βιντεοπαιχνιδι ψαχνεις κατι αντικειμενα, και ενα μαγικο φιλτρο που βρισκεις λεγεται Quintessence of Being (η Πεμπτουσια του Ειναι). Δε λεω ποιο παιχνιδι ηταν γιατι χανεται στα βαθη του χρονου και κυκλοφορουν μικρα παιδια που θα παθουν ιλιγγο.

Εννοειται οτι επαθα βραχυκυκλωμα και κοιταξα λεξικο οπου ειδα τη διαφωτιστικη μεταφραση "πεμπτουσια", οποτε ρωτησα τον πατερα μου και ειδα αλλα λεξικα κλπ. Απο αυτα που διαβασα για αλχημειες και φιλοσοφιες, το μονο που συγκρατησα ηταν κατι για τον Αριστοτελη.
(φανταζομαι το χειροτερο που εχει να αντιμετωπισει ενας γονιος απο την ερωτηση "μπαμπα τι ειναι σεξ;" ειναι το "μπαμπα τι ειναι η αλχημεία;" :ζντόινγκ:)

Ε οταν βλεπω την ασκηση, να πω την αληθεια δεν ξερω τι ηταν ακριβως το being ουτε τη προταση να κανω, οποτε εγραψα αυτο, ετσι για ψαρωμα.

Κι εδω η Τσιου θα ομολογησει: "Χμμ... ναι εχεις δικιο, δεν ηταν θεμα γνωσεων αλλα καμμενιλας (ξενερα :ωιμέ:) αλλα δεν εχει σημασια, γενικοτερα εισαι αξιολογο παιδι :αγκαλιά:"

Ειναι δηλαδη οπως τα σημερινα ρομποτ που με αλγοριθμους, αυτοσχεδιαζουν απο μια βιβλιοθηκη προκατ απαντησεων και ψαρωνουμε και νομιζουμε οτι εχουμε μπροστα μας τον C3PO και λεμε "ω, φοβερη τεχνητη νοημοσυνη" ενω αυτο ειναι πιο πολυ τεχνητη παρα νοημοσυνη

Last edited:

Τσίου

Μύστης
Το λες απομυθοποιηση αυτό τώρα; Αντε για να μη πω ποιο αγαπημένο μου τραγούδι τραγουδούσα λάθος ενώ είχα το CD μπουκλετ στα χέρια μου με τους στίχους μπροστά στα μάτια μου.
Όχι, εδώ θα ομολογήσω ότι δεν είναι θέμα καμενιλας. Τα πάντα είναι πηγές γνώσεων, αλλά πρέπει να σου κόβει για να αρπάξεις πράγματα. Επίσης, τέλος η Τσίου το ταπεινό χαμομηλάκι. Καλώς ήρθες, Τσίου ψωναρα και με αυτοπεποίθηση (τα παράπονα στους ανιδεους που το παίζουν αυθεντίες και οι υπόλοιποι μασανε). Η καινούρια Τσίου θα κρατήσει 2 ώρες το πολύ αλλά δεν πειράζει, με τόσα βιβλία στην πλάτη μου, μου το χρωστάω.
Καημένε, Τσίου, τι κακό όνειρο έβλεπες.

Αντίβαρο

Κοινωνός
Είδα αυτό το βιδεακι του Άρον και θυμήθηκα που πετούσα και εγώ μικρή σκορδακια από τα μπαλκόνια. Εντάξει... δεν ήμουν και το καλύτερο παιδάκι του κόσμου. :μουάχαχα:

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Η αμαρτία σου ήταν πως πετούσες σκορδάκια από τα μπαλκόνια; Αυτό; :))))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Προσπαθω να ειμαι ανοιχτομυαλος (και ελπιζω να μη προκαλω γελια στα ατομα που με θεωρουν κλειστομυαλο). Θυμαμαι σε μια εκπομπη τον Καρλ Σαγκαν, που ενω ως επιστημονας ελεγε οτι αποκλειεται να υπαρχουν αρειανοι, ελεγε οτι "αξιζει τον κοπο", για οποιοδηποτε λογο, να ερευνησουμε μια περιοχη του Αρη οπου πιστευοταν οτι υπηρχαν αρειανες κατασκευες (spoiler: τελικα ηταν γεωλογικοι σχηματισμοι)

Δεν απορριπτω ευκολα εναλλακτικες θεωριες και νομιζω καποιες αξιζουν τον κοπο να τις ακουσουμε, πχ. ενω δεν δεχομαι τη θεωρια των ψεκασμων, παρακολουθουσα με ενδιαφερον μια εκπομπη οπου ακουγοταν ολες οι αποψεις. Καποιες δεν ηταν απορριπτεες, αν και δεν ξερω αν ευσταθουν, προκαλουσαν μια σκεψη.

Οταν ομως βγαινουν antimaskers και αρνητες της πανδημιας στην τηλεοραση, για να εξηγησουν το γιατι κανουν συγκεντρωσεις στο Συνταγμα, γιατι καινε τις μασκες και γιατι δε στελνουν τα παιδια τους στο σχολειο, εκει μου ερχεται να τραβαω τα μαλια μου. Ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω με μεγαλο ενδιαφερον, καποιο σοβαρο επιχειρημα για το γιατι δεν πρεπει τα παιδια να φορανε μασκες. Αντι αυτου αυτοι οι ανθρωποι δινουν ανυπαρκτες εξηγησεις, επιχειρηματα που δεν ειναι επιχειρηματα, μεσω θολων διαδρομων σκεψης, και παρανοησεων, αδυνατωντας να εξηγησουν σε τι ακριβως διαφωνουν και γιατι, ενω καποιοι ειναι αποφασισμενοι να χασει χρονια το παιδι τους.

Για μενα αυτες οι αποψεις (που δεν ειναι αποψεις) δεν ειναι σεβαστες. Ειναι αυτοματως αποριπτεες, επικινδυνες, και καλως απομονωνονται. Πραγματικα λυπαμαι τα παιδια τους, και λυπαμαι για το εκλογικο δικαιωμα που καλως η κακως εχουμε ολοι.

Ζητω συγνωμη αν προσβαλλω καποιον αντιμασκερ που διαβαζει τα παραπανω, αλλα δε μπορω, πραγματικα. Δεν αναφερομα στους συνειδητα αντιμασκερς που τυχον εχουν σεβαστα επιχειρηματα, και θα χαρω να ακουσω, αλλα δεν εχω συναντησει κανεναν ακομα.

Last edited:

Αντίβαρο

Κοινωνός
Φοβερό προνόμιο να πηγαίνεις Σάββατο πρωί γυμναστήριο, να είσαι η μόνη πελάτισσα και να παρίστασαι μαζί με τους άλλους τρεις γυμναστές στον αγιασμό του γυμναστηρίου. Ήρθα σε δύσκολη θέση, η άλλη επιλογή μου ήταν να βγω έξω αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα ήμουν προκλητική οπότε κάθισα στον αγιασμό δίπλα στους γυμναστές, προς ένδειξη σεβασμού.
Φυσικά και δεχτήκαμε μια μικρό επίπληξη, εγώ και τα δύο παλικάρια (η άλλη είναι αυτή που έχει το γυμναστήριο), γιατί βάλαμε τα χέρια πίσω από την πλάτη μας, λες και μας είπαν ότι θα πάμε για την ομαδική φωτογραφία ποδοσφαίρου ανδρών του ΠΑΟΚ. Φυσικά λίγα άκουσα γιατί στο μυαλό μού είχε έρθει η φάση "τι σκότωσε ο Άη Γιώργης". Ευλογησον