Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Τσίου

Μύστης
Τελευταία ακουω Αθηναίους να λένε "πιτογυρο" αντί για "σουβλάκι". Τι έγινε, ρε παιδια; Ήρθαν τα πάνω κάτω;
Κι αφού πέταξα την κρυαδα μου, να πω στον @Αντέρωτας ότι έχω φίλη που έχει τελειώσει θεολογία, και μπορώ να μεταφέρω ερώτηση.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Εχει γινει και η Τσικνοπεμπτη αργία; Απο το πρωι βλεπω στην τιβι, πανελλαδικά, κοσμο να εχει βγει στους δρομους, να ψηνει, να πινει τα κρασιά του και γενικά να περνα καλα. Και καλα, η δική μου δικαιολογία που ειμαι σπίτι (και κραζω :))))) ειναι οτι εχω ασθενη. Οι υπολοιποι δεν εχουν δουλειες κι εχουν παρει με τη σειρα τις ταβερνες; :χμ:
Στη Θεσσαλονίκη, δε, χαμος σε ολες τις στοες. Στη Βαρβακειο, επισης χαμός. Βρε, μπραβο!

Έλλη Μ

Κοινωνός
Δεν ξερω. Λογικα θα δουλευα και δε θα ημουν σπιτι να βλεπω στην τιβι οτι ειναι πολυς ο κοσμος που ΔΕ δουλευει μεταξυ 11πμ και 15μμ.

Ιαβερης

Κοινωνός
Τις τελευταίες μέρες ακούω το Shantaram, ένα βιβλίο φαινόμενο - αριστούργημα όπως το χαρακτηρίζουν οι περισσότεροι αναγνώστες του. Οκ, δεν είναι κακό από άποψη πλοκής, έχει ενδιαφέρον και δίνει πάρα πολλές πληροφορίες για την αθέατη πλευρά της Ινδίας. Αλλά είναι από τα πιο κακογραμμένα βιβλία που έχω πιάσει στα χέρια του, κάτι μπανάλ παρομοιώσεις επιπέδου " σκέφτομαι και γράφω", Δημοτικό σχολείο φάση, κάτι αμπελοσοφίες που θα έκαναν τον Κοέλιο να ζαλιστεί, κάτι ψυχολογικές αναλύσεις που θα έκαναν την Τένια Μακρή ( πού τη θυμήθηκα κι αυτήν! :χαχα:) να ζηλεψει την οξυδέρκεια του συγγραφέα... Μια φράση που με έκανε να γελάσω δυνατά και με έβαλε ουσιαστικά στο κόπο να κάτσω και να γράψω εδώ είναι η εξής: " Αν δεν προσέχεις, θα σε σκοτώσουν και θα πεθάνεις ." Γιατί ως γνωστόν όταν μας σκοτώνει κάποιος μετά πάμε για καφέ, γι'αυτό ίσως ο συγγραφέας ήθελε να σιγουρεψει το πράγμα στον αναγνώστη.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
ΕΛληνικη μεταφραση; Πιθανοτατα σε αυτο οφειλονται τα διαφορα κουφα. Ισως στο πρωτοτυπο το "να σε σκοτωσουν και να πεθανεις" να βγαζει πιο πολυ νοημα...

Καστάλια

Κοινωνός
Μάλλον στα αγγλικά το ακούει, δε νομίζω ότι κάποιος θα έμπαινε στον κόπο να το ηχογραφήσει στα ελληνικά αυτό το τούβλο... Απλά ο τύπος ήταν πιο πολύ adventurer παρά συγγραφέας, που ήταν και η δική μου εντύπωση - αν και εμένα γενικώς το βιβλίο μού άρεσε αρκετά, κι ας το τελείωσα μετά από ένα μήνα (που για τα δικά μου δεδομένα είναι σαν να λέω σε ένα χρόνο).

Ιαβερης

Κοινωνός
Όντως στα αγγλικά το ακούω και η φράση στο πρωτότυπο είναι " they'll kill you and you'll die" . Οκ, ίσως δεν θα ήταν τόσο τραγικό αν μιλούσαμε για λίγα λαθάκια εδώ κι εκεί αλλά ολόκληρο το βιβλίο είναι γραμμένο έτσι, ερασιτεχνικά. Όπως είπε η Καστάλια είναι τεράστιο βιβλίο, 900+ σελιδες και 40+ ώρες σε audio μορφή και μάλλον θα το τελειώσω γιατί η ιστορία του πρωταγωνιστή είναι πραγματικά συναρπαστική. :)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Συνειδητοποιησα οτι δε γνωρίζω τί διαφορά έχουν οι Μέλισσες από τους Onirama :χμ: