Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη σημερινή μου ευτυχία: παρέλαβα το αυτοκινητάκι μου εδώ στο νησί! :αγαπώ: Ομολογώ ότι μου έχει λείψει τόσον καιρό. Μόλις κάθησα στη θέση του οδηγού, του λέω: σε έφερα κ στην Κρήτη! Ποιος τη χάρη σου!
Α, δε σας είπα κ το καλύτερο: στο πορτμπαγκάζ είχε ένα κουτί πουρακια Χατζηφωτίου! (Ο νοων νοείτω) :ωραίος:

Καλοδήγητο!
Α, δε σας είπα κ το καλύτερο: στο πορτμπαγκάζ είχε ένα κουτί πουρακια Χατζηφωτίου! (Ο νοων νοείτω) :ωραίος:
Αλλά μην καπνίζεις, μικραίνει τη ζωή - ειδικά εάν καπνίζεις και οδηγείς ταυτόχρονα. (και ειδικά στην Κρήτη:μουάχαχα:)

Εγώ που είμαι από τα ίδια μέρη, καταλαβαίνω την τελειότητα αυτής της φράσης, οπότε θα πω, καλοφάγωτα!!:αγαπώ::αγαπώ::αγαπώ:

Τώρα που το μελέτησα το ζήτημα @Ροκμαντικ και @Βάγγυ ! Παιδιά από τη Σαλονίκη, πολύ τοπικισμός πέφτει.
Σκέψου έναν Κρητικό να πάει επάνω (Σαλονίκη) και να πει:
Έφερα το αμάξι από την Κρήτη τη λεβεντογέννα και μαντέψτε τι ήβρα στο πορτ μπαγαζ. Μπουγάτσα από τον Κιρκορ (το παράδειγμα τυχαίο - από τις φτωχές μου γνώσεις - Κρητικοί συνλεσχίτες είμαι σίγουρος πως θα βρείτε καλύτερα παραδείγματα) Ή τέλος πάντων αντί για τρίγωνα Πανοράματος να φέρει μυζιθροπιτάκια με μέλι. Πως θα σας φαινόταν;
Ντροπή;

Δεν ξέρω, φέρε πρώτα να δοκιμάσουμε και μετά θα σου πω πώς θα μου φαινόταν.
Elementary, μάι ντίαρ Watson.

Εγώ πάντως πουράκια ψηφίζω, τα τρίγωνα εξαντλούν τα περιθώρια ζάχαρης που σηκώνω για 6 μήνες το ένα κομμάτι.

@ΚρίτωνΓ Ειδικά αν έφερνε μυζιθροπιτάκια με μέλι, δε θα προλάβαινε να φάει ο ίδιος. Αν δε, έφερνε και καμιά σφακιανή πίτα, ώρε μάνα μου θα ήταν. Αν είναι έξυπνοι οι τριγύρω της @Ροκμαντικ θα κάνουν το ίδιο πράγμα και θα εκμεταλευτούν την άφιξη των πουρακιών (;) από τον Χατζηφωτίου. :φρύδια: