Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

@Στιλλ ιλλ υπομονή εύχομαι. Είναι δύσκολο να βγεις αλώβητος από τέτοιου είδους ανθρώπινες (;) καταστάσεις.
Καθημερινά αναστοχαζομαι για το αν βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι...

Εκτός αυτού, θα έχεις να μας διηγεισαι ιστορίες στις συναντήσεις. :ματιά:

Διάβασα για τις αντιδράσεις κατά των απογραφέων και απόρησα...
Αφού μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία κάθε 10 χρόνια, τι το κακό έχει αυτή η συγκεκριμένη?
Να θεωρηθώ ότι είμαι αλλού, επειδή εκτός του ότι ήμουν πρόθυμη να συνεργαστώ με την απογραφέα, την ρώτησα μήπως θέλει 1 ποτήρι νερό για να συνεχίσει τη δουλειά της?

Έχει, ότι όσο πιο αμόρφωτος και αστοιχείωτος λαός είσαι, τόσο πιο δύσκολο είναι να ακολουθήσεις οποιουσδήποτε κανόνες, να συμμορφωθείς σε οποιαδήποτε παράκληση ή υπόδειξη, να συνεργαστείς με οποιονδήποτε φορέα.
Υποψιάζομαι ότι "οι επαναστατημένοι" αχαρακτήριστοι συμπολίτες δεν θέλουν "να τους φακελώσουν" - Ζήτω η ελευθερία, ζήτω η επανάσταση χωρίς αιτία.
(Τη στιγμή που με τα social είναι όσο πιο φακελωμένος μπορεί να υπάρξει κανείς).
Παρηγορηθείτε διοτι υπάρχουν και χειρότερα. Σε λίγο πιο βάρβαρους λαούς και περιόδους, μπορεί τον απογραφέα να τον έκαναν σούπα στο καζάνι της φυλής και να τον έτρωγαν :ζντόινγκ:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εχοντας περασει απο ενα σκοτεινο 20 αιωνα με 2 παγκοσμιους πολεμους, φασισμο, δικτατοριες, ενα κλασσικο εργο ονοματι 1984, μια κυριαρχη αμερικανο-προτεσταντικη εσχατολογικη κουλτουρα, πολυ προσφατες δημοκρατικες αλλα διαπλεκομενες/διεφθαρμενες/συντεχνιακες κυβερνησεις, και μια πολυ προσφατη χουντα, ο κοσμος εχει αποκτησει καποια αντανακλαστικα και δυσπιστια εναντιον θεματων που αφορουν τις σχεσεις ατομου και κρατους, καθως και το διαχρονικο ζητημα του "ηλεκτρονικου φακελωματος"

Οποτε ναι,εδω και χρονια υπαρχει η φιλολογια πως οτιδηποτε γινεται σε κυβερνητικο επιπεδο προωθειται απο μια σκοτεινη δυναμη χιτλερικου/σοβιετικου τυπου πουβρισκεται πισω απο τη Δημοκρατια μας. Ο κοσμος δεν μπορει να δει το (σκοτεινο) κρατος. Οποτε θεωρει τον απογραφεα σαν εκπροσωπο του κρατους/Νεας Ταξης, και εκφραζει το μενος του σε αυτον.

Κουραγιο @Στιλλ ιλλ

Last edited:
Εχοντας περασει απο ενα απολυταρχικο 20 αιωνα με 2 παγκοσμιους πολεμους, φασισμο, δικτατοριες, ενα κλασσικο εργο ονοματι 1984, και μια κυριαρχη αμερικανο-προτεσταντικη εσχατολογικη κουλτουρα, ο κοσμος εχει αποκτησει καποια αντανακλαστικα και δυσπιστια εναντιον θεματων που αφορουν τις σχεσεις ατομου και κρατους, καθως και το διαχρονικο ζητημα του "ηλεκτρονικου φακελωματος"
Εντωμεταξύ, αναθεμά με, εάν ένας από όλους αυτούς έχει διαβάσει το 1984 (απλώς έχουν ΙΣΩΣ ακούσει για μεγάλο αδερφό και 1984 από κάποιον πεφωτισμένο socio-φίλο ή δημοσιο(-κάφρο)-γράφο).
Κουράγιο @Στιλλ ιλλ και άλλοι 600,000 (ναι - τόσους έχει επιστρατεύσει το "σκοτεινό" κράτος συνολικά για την απογραφή. Όχι μόνο απογραφείς, αλλά τόσοι θα εμπλακούν συνολικά για να γίνει η δουλειά. Δεν είναι μικρό το εγχείρημα. Ίσως πρέπει να προσλάβει και τίποτε σεκιούριτι μαζί με τους απογραφείς για προστασία (αλλά αυτό - ο θυμωμένος αρνητής -δεν τους πέρασε από το μυαλό).

Παρηγορηθείτε διοτι υπάρχουν και χειρότερα. Σε λίγο πιο βάρβαρους λαούς και περιόδους, μπορεί τον απογραφέα να τον έκαναν σούπα στο καζάνι της φυλής και να τον έτρωγαν :ζντόινγκ:
Όχι, δεν το έκαναν. Οι απογραφείς είχαν τη προστασία του εκάστοτε βασιλιά.

Εχοντας περασει απο ενα σκοτεινο 20 αιωνα με 2 παγκοσμιους πολεμους, φασισμο, δικτατοριες, ενα κλασσικο εργο ονοματι 1984, μια κυριαρχη αμερικανο-προτεσταντικη εσχατολογικη κουλτουρα, πολυ προσφατες δημοκρατικες αλλα διαπλεκομενες/διεφθαρμενες/συντεχνιακες κυβερνησεις, και μια πολυ προσφατη χουντα, ο κοσμος εχει αποκτησει καποια αντανακλαστικα και δυσπιστια εναντιον θεματων που αφορουν τις σχεσεις ατομου και κρατους, καθως και το διαχρονικο ζητημα του "ηλεκτρονικου φακελωματος"
Πόσοι από αυτούς που κυνηγούν απογραφείς έχουν διαβάσει το 1984; Το πολύ πολύ κανένα βιβλίο του Λιακόπουλου ή του Βελόπουλου. Από τότε που μεταφράστηκε το 1984 στα ελληνικά πόσες απογραφές έχουν γίνει;

Μόνη δικαιολογία είναι ο φόβος μήπως κάποιος είναι απατεώνας ή κλέφτης.

Διάβασα για τις αντιδράσεις κατά των απογραφέων και απόρησα...
Αφού μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία κάθε 10 χρόνια, τι το κακό έχει αυτή η συγκεκριμένη?
Να θεωρηθώ ότι είμαι αλλού, επειδή εκτός του ότι ήμουν πρόθυμη να συνεργαστώ με την απογραφέα, την ρώτησα μήπως θέλει 1 ποτήρι νερό για να συνεχίσει τη δουλειά της?
Την δική σου αντίδραση την πέτυχα πολύ σε αλλοδαπούς κατοίκους, οι οποίοι θα έπρεπε να είναι πιο επιφυλακτικοί για διάφορους λόγους. Ήταν πρόθυμοι και να με ακούσουν και φυσικά να με τρατάρουν και κάτι για όσο διάστημα παρέμενα στο σπίτι τους. Όχι οτι δεν υπήρξαν και Έλληνες οι οποίοι με βοήθησαν και ήταν πολύ ευγενικοί. Το αναφέρω πιο πολύ ώς σημείο αντιδιαστολής όσον αφορά την νοοτροπία του μέσου Έλληνα και την κουλτούρα του.

Ο Ουμπέρτο Έκο είχε πει ότι στο παρελθόν ο χαζός του χωριού ή της γειτονιάς ήταν περιορισμένος μόνο στο μέρος όπου ζούσε, άρα ακίνδυνος. Με το Ίντερνετ όμως όλοι αυτοί ξαφνικά απέκτησαν μεγαλύτερο κοινό και άρχισαν να επηρεάζουν και τον υπόλοιπο κόσμο με τη βλακεία τους. Κάπως έτσι το είπε τέλος πάντων, δεν θυμάμαι τα λόγια του ακριβώς. Ίσως ακούγεται πολύ ελιτιστικό σε μερικους, αλλά δεν παλεύεται άλλο η βλακεία και η έλλειψη κοινής λογικής να παίρνουν τα πάνω τους τα τελευταία χρόνια και να γίνονται αποδεκτές από τόση μεγάλη μερίδα ανθρώπων. Ο Λιακόπουλος φαντάζομαι θα κερνάει τσίπουρα δεξιά κι αριστερά από τη χαρά του.

Ο Ουμπέρτο Έκο είχε πει ότι στο παρελθόν ο χαζός του χωριού ή της γειτονιάς ήταν περιορισμένος μόνο στο μέρος όπου ζούσε, άρα ακίνδυνος. Με το Ίντερνετ όμως όλοι αυτοί ξαφνικά απέκτησαν μεγαλύτερο κοινό και άρχισαν να επηρεάζουν και τον υπόλοιπο κόσμο με τη βλακεία τους. Κάπως έτσι το είπε τέλος πάντων, δεν θυμάμαι τα λόγια του ακριβώς.
https://λεσχη.gr/forum/index.php?threads/Νήμα-για-εφήμερα-μηνύματα-που-όμως-θα-μείνουν-για-πάντα-στην-καρδιά-μας.9369/page-88#post-252640

Παιδιά της Αθήνας, ξαναρθα Αθηνα. Έχει κανένας σας κατά νου κανένα σπίτι να νοικιάζεται προς Δάφνη, νέος κόσμος, Κουκάκι ή γενικά κοντά σε κόκκινη γραμμή; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, δεν ξέρω πού αλλού να γράψω μπας και βρω τίποτα.

Έχει κανένας σας κατά νου κανένα σπίτι να νοικιάζεται προς Δάφνη, νέος κόσμος, Κουκάκι ή γενικά κοντά σε κόκκινη γραμμή;
Αυτο ειναι ανεκδοτο.

Αν βρεις, αν λεω, να ξερεις οτο θα το χρυσοπληρωσεις. Ακινητα προς ενοικιαση ειναι δυσευρετα και τα ενοικια δυσθεωρητα. Δηλαδη, εχεις τη συμπάθειά μου. Αληθεια.

Καλή μου Βάγγυ, έπρεπε να το σκεφτείς καλύτερα πριν κάνεις αυτό το βήμα (αν και χαιρόμαστε που θα σε έχουμε εδώ κοντά μας πάλι :))))). Ωστόσο πραγματικά τα νοίκια είναι εντελώς αστρονομικά, θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να πετύχεις νορμάλ σπίτι σε νορμάλ τιμή και με νορμάλ ιδιοκτήτη. Μία τέτοια περίπτωση γνώριζα αλλά το σπίτι το νοίκιασε πρίν λίγο καιρό.

Δυστυχώς ξέρω γι' αυτο είπα να γράψω κι εδώ. Θα συγκατοίκησω με φίλη μου όποτε θα δίναμε κάτι παραπάνω κι ας μην είναι πολλά τμ. Να βγει η χρονιά ίσα ίσα. @Στιλλ ιλλ αχ δυστυχώς με παίρνουν εδώ, μακάρι να με έπαιρναν αλλού. Αλλα δυστυχώς αν δεν ήμουν Αθήνα, δε θα ημουν πουθενά. :(
Αν παρ'ολα αυτά γίνει κάνα θαύμα και σας πει τίποτα κανένας γνωστός, έχετε με στα υπόψιν σας. Προς το παρόν φιλοξενουμαι Αιγάλεω και πηγαίνω ελληνικό.

@Βάγγυ η κατάσταση με τα διαμερίσματα είναι τραγική, αλλά θέλω να ελπίζω πως κάτι θα βρεθεί, πιο κοντά στο ελληνικο.
* * *​
Εντωμεταξύ, επειδή πολλοί απογραφεις παραιτούνται, οι επόπτες σε μικρούς δήμους τους καλοπιανουν σα να είναι παιδάκια, διότι δεν τους παίρνει χρονικά να φύγουν κι άλλοι. Εμένα έφτασαν στο σημείο να με πουν επικοινωνίακη (και άρα κατάλληλη :μουάχαχα:)