Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
@Λένκοβιτς ένα φεγγαρι πηγαινα (ασχετο) σε κεντρο αδυνατισματος και με βαζανε σε ενα κρεβατι με καλωδια ή σε κατι φερετρα με θερμο αερα κλπ. Ωρες αυτο, δε μπορουσα να κανω τιποτα, ουτε να σηκωθω, ουτε να πιω κατι, ουτε να διαβασω, ουτε να πιασω κινητο. Και δεν σε ειχα και διπλανη να περναει η ωρα

Λένκοβιτς

Κοινωνός
ένα φεγγαρι πηγαινα (ασχετο) σε κεντρο αδυνατισματος και με βαζανε σε ενα κρεβατι με καλωδια ή σε κατι φερετρα με θερμο αερα κλπ.
Τι διάολο σου έκαναν εκεί; :χαχα: Φέρετρα λέει α χα χα!

@Πεταλούδα @Έλλη Μ @Μοκαντάσα αλ Σάφερ ευχαριστώ πολύ. Να' στε καλά για τις ευχές και για το γέλιο που μου προσφέρατε. :μουάχαχα::μουάχαχα:

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Περαστικά σου @Λένκοβιτς . Σύντομα γερή και δυνατή και να την κάνεις από εκεί πριν φέρει κάνα δώρο ο γιος της γειτόνισσας και αρχίσετε να χοροπηδάτε γύρω γύρω με τους ορούς. :αράχνη:
'Ασε...δεν τη γλυτώνω από πουθενά. Η κοπέλα του γιου μου έχει έναν κίτρινο βόα και δύο αρουραίους κατοικίδια ζώα. Βοήθεια!

@Διχασμένη να' σαι καλά! Να' μαστε καλά να γελάμε :)

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Οι αρουραίοι είναι το φάι του βόα; Μην ανησυχείς δεν θα τους έχει και πολύ.
Επίσης, η κοπέλα κάνει νούμερο στο τσίρκο με τα φίδια;
Εάν όχι (μην της κόψουμε τη δουλειά της κοπέλας) μπορείς εύκολα να ξεχάσεις ανοιχτή τη μπαλκονόπορτα να αμολήσεις τους αρουραίους και να βάλεις το φιδάκι να τους βρει. "Α! συγγνώμη καθάριζα και ξέχασα ανοιχτά! Δεν θα ξανασυμβεί. Που θα πάει ο βόας θα το μάθεις από το ποιος στη γειτονιά θα έχει πάθει εγκεφαλικό η ανακοπή καρδιάς το επόμενο τριήμερο.

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Που θα πάει ο βόας θα το μάθεις από το ποιος στη γειτονιά θα έχει πάθει εγκεφαλικό η ανακοπή καρδιάς το επόμενο τριήμερο.
Και μετά να με τρέχουν για φόνο; Οι αρουραίοι είναι κατοικίδια, κανονικά. Δεν είναι για να ταϊζει το φίδι. Τρέμω τι άλλο κατοικίδιο θα της έρθει. :χαχα:

Τσίου

Μύστης
@Λένκοβιτς ένα φεγγαρι πηγαινα (ασχετο) σε κεντρο αδυνατισματος
:μουάχαχα: Ε, όχι! Όχι, όχι, όχι. Αδερφέ μου, είχαμε παρόμοια εμπειρία. Είχα πάει κι εγώ σε κεντρο αδυνατισματος-απάτη, αλλά για αποτρίχωση. Μπήκα με ξανθό χνουδι, και βγήκα Μπάρμπα Μήτσος. Δηλαδή, έβαλα τους δικούς μου να πληρώσουν 300.000 δραχμές για να αποκτήσω μουστάκι :μπράβο:

@Λένκοβιτς περαστικά όλα τα κακά να είναι. (Η κοπέλα του γιου σου πολύ φίλη μου ❤)

Τσίου

Μύστης
Δεν μου αρεσει, για την ακριβεια με θυμωνει, οταν κανω νοημα με τα ματια ή με σκουντιά/κλωτσια/τσιμπια, και ο αλλος αντι να παρει το σημα κινδυνου σιωπηλα και να αλλαξει κουβεντα ή να σκασει, γυριζει και με ρωταει: τι; τι εγινε; τι θες; ή λεει: Α, ναι! Κι εγω μετα πρεπει να κανω μπαλωμα για δυο ατομα ή να κανω την ανιδεη.
Ξερεις... στομα εχω. Αν ειχε γινει κατι ή αν ηθελα κατι, θα μιλουσα, δεν θα σε καρφωνα με γουρλωμενα ματια, ουτε θα σε σκουντουσα διακριτικα (Εχω σχετικη ιστορια να διηγηθω στις αναμνησεις μελων, κι ολο το αναβαλλω.)

Ροκμαντικ

Κοινωνός
* Δε μου αρέσουν οι λίστες τύπου "δέκα πόλεις που πρέπει να επισκεφτείτε μέχρι τα 30 (ξερωγω)". Λίστες to do και not to do. Τι "πρέπει" και τι "δεν πρέπει". Και ποιος τα λέει αυτά; Κάποιος/α που έχει την υποχρέωση να παραδώσει ένα κειμενακι 300 λέξεων για να κλείσει το τεύχος.
Δε μου αρέσουν τα πρέπει κάποιων να πασάρονται σαν πρέπει ολονων. Βασικά δεν μπορώ τα "πρέπει". Ας αφήσουμε λίγο τα πράγματα "όσα πάνε κι όσα έρθουν" με την καλή έννοια.
* Άλλο που δε μου αρέσει είναι η (επίσης αμερικάνικη) συνήθεια να τα βαφτίζουν όλα (τάσεις, συνήθειες, καταστάσεις, γεγονότα).
* Μου άρεσε που κολύμπησα ξανά μετα από πολύ καιρό σήμερα! (Ναι, πιάστηκα :ρ και ναι, έχω αϋπνίες)...

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Δε μου αρέσουν τα πρέπει κάποιων να πασάρονται σαν πρέπει ολονων. Βασικά δεν μπορώ τα "πρέπει".
Μου θύμισες ένα ποίημα της μητέρας μου.

ΠΟΥ' ΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΛΟΣ

Σχέσεις ανθρώπινες ακατανόητες
που όσο καταλαβαίνω τη ζωή, τόσο
πιο πολύ δεν τις καταλαβαίνω.
Εκατομμύρια ψυχές ανόμοιες,
παίζουν παιχνίδι άχαρο
συνεχίζοντας μια κάποια αρχή
που δεν χωρεί ο νους "συγνώμη Θεέ μου".

Αρχές αρχών και πρέπει καθώς πρέπει,
έναν χορό αμείλικτο μέσα μου έχουν στήσει,
μα όσο κι αν θέλω,
τα βήματα αυτά να σύρω,
κάτι κτυπάει μέσα μου
και σέρνω το δικό μου.

Μα όπως ξέρει ο καθείς
κάθε που λέει συρτό χορό, εγώ πάω αλέγκρο,
υπάρχει σύγκρουση πολύ, σωστή παραφωνία,
κι αναρωτιέμαι κάθε μια.
Πού είν' το κάλλος της ζωής,
ν' ακολουθείς άλλους χορούς
ή στην παραφωνία.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
* Δε μου αρέσουν οι λίστες τύπου "δέκα πόλεις που πρέπει να επισκεφτείτε μέχρι τα 30 (ξερωγω)". Λίστες to do και not to do. Τι "πρέπει" και τι "δεν πρέπει". Και ποιος τα λέει αυτά; Κάποιος/α που έχει την υποχρέωση να παραδώσει ένα κειμενακι 300 λέξεων για να κλείσει το τεύχος.
Δε μου αρέσουν τα πρέπει κάποιων να πασάρονται σαν πρέπει ολονων. Βασικά δεν μπορώ τα "πρέπει". Ας αφήσουμε λίγο τα πράγματα "όσα πάνε κι όσα έρθουν" με την καλή έννοια.
Ω καλα, λαϊφσταϊλιστκες παπαριες που οι μεγαλυτεροι διαβαζαν σε περιοδικα τυπου Κλικ, Νιτρο κλπ, απο οπου ξεκινησαν. Μου θυμησες τωρα διαφορα τσιτατα που εμφανιζονται σε εικονες συο Ινστα, τυπου 'it's ok not to be ok', 'it's ok to cry sometimes', 'it does not matter how many lovers you had' κλπ.

It's ok συμφωνα με ποιον; καταρχας ποιος ειπε οτι δεν επρεπε εξ αρχης να κλαιω, για να με ενθαρρυνει τωρα καποιος αλλος οτι επιτρεπεται και οτι it's ok. Προφανως για καποιους δεν ειναι. (Τυπου: it's ok if it's not ok for you to cry 😛)

και προφανως για καποιους εχει σημασια ποσους συντροφους ειχαν οι ιδιοι η ο συντροφος τους.
it's ok if you ate tzatziki and you want to burp 💕🌹

Last edited:

Τσίου

Μύστης
Δεν μου αρέσουν κάποιοι τύποι ζευγαριών, ιδιαίτερα αυτοί που λειτουργούν με σκληρούς όρους ή τελεσίγραφα, και αν ο ένας από τους δύο αλλάξει τροπάριο ή κάνει πίσω, τα βαφτίζουν αμοιβαίες υποχωρήσεις (άχου τα 😍). Πρόσφατα άκουσα ιστορία που τη κουβαλώ μέρες στο κεφάλι μου. Κοπέλα, στην αρχή της συγκατοίκησης, απαίτησε από τον φίλο της να δώσει τον σκύλο του. Εκείνος δέχτηκε για να μην χάσει το κορμί. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιος από τους δύο είναι χειρότερος. Φαίνεται ότι ο ένας αξίζει τον αλλο, και μακάρι να μείνουν για πάντα μαζι.