Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Βάγγυ

Κοινωνός
Αχ το ίδιο κάνω κι εγώ με την κανέλα, δε μου αρέσει αλλά δε δίνουν σημασία οπότε λέω ότι έχω αλλεργία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Αν εργαζομουν στο χωρο της εστιασης, θα προτιμουσα να μου πει ο πελατης ""αν βρω κολιανδρο μεσα , θα στο δωσω να το φας!", παρα να μου πει οτι εχει αλλεργια! Θα με αγχωνε μην κανουν καμια χαζομαρα στην κουζινα και βρουμε το μπελα μας ολοι!:πανικός:

Τσίου

Μύστης
@Χρυσένια, όντως μπορεί να σπείρει τον πανικό (αγχώνομαι και εύκολα), αλλά όπως έχω καταλάβει αν δεν είναι ζήτημα ζωής, δύσκολα θα σε πάρουν στα σοβαρά. Και πάντα η "στραβή" στον "παράξενο" θα γίνει, δηλαδή να έχουμε πάρει όλοι γεμιστά, και σε εμένα ο μαϊντανός να είναι τόσο χοντροκομμένος που τον έβγαζα από το πιάτο σα να μάζευα παπαρουνίτσες. Τόσο νόστιμος είναι και τον βάζουν παντού; Ειλικρινής απορία.
Με τον μαϊντανό όμως δεν εχω πρόβλημα :χμ:
Γονιδιακό κι αυτό υποθέτω. Στις αρχές να με έβλεπες που υποψιαζόμουν πως οι δικοί μου δεν έχουν ξεπλύνει καλά πιάτα και ποτήρια, όταν κατάλαβα τι έφταιγε έπεσε απαγορευτικό. Να 'ναι καλά η κοπελιά που μου είπε για την έρευνα, έφυγε ένα βάρος από πάνω μου, αλήθεια :))))
(και προσγειώθηκε άλλο βάρος. Αυτό της επιβεβαίωσης)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δεν μ'αρεσει που ο πρωθυπουργός στα πλαισια κομματολογικής ρητορικής, συνεκρινε τους Αγανακτισμενους του 2011 με τους τραμπιστές που εισέβαλαν στο Καπιτωλιο.

Το 2011 δεν υποστηριζα τους Αγανακτισμενους, αλλα να θυμισω οτι το κινημα ειχε κερδισει τη συμπαθεια και το θαυμασμο των δημοσιογραφων και ολης της κοινης γνωμης. Δεν ηταν ουτε Συριζαιοι ουτε χρυσαυγιτες, ουτε φασιστες ουτε συνωμοσιολογοι, ηταν ατομα που εχαναν την περιουσια τους και αυτοκτονουσαν λογω αποφασεων αλλων.

Πολυ γρηγορα ξεχναμε φαινεται

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Μου αρεσει το βιντατζ στοιχειο στη διακοσμηση και στο προσωπικο στυλ.
Βλεπω βιντεακια στο γτ με χτενισματα, αξεσουαρ μαλλιων , μακιγιαζ, ρουχα εμπνευσμενα απο την εποχη.
Ψαχνω συσκευες βιντατζ (ψυγειο, ατμοσιδερο, μπαταρια νυπτηρα κλπ)- παντα ειναι πιο τσιμπημενα στην τιμη απο τα υπολοιπα...
Με τραβαει πολυ η δεκαετια 50-60. Ειμαι βεβαιη πως εγινε καποιο λαθος και γεννηθηκα πολυ αργοτερα.
Μου αρεσει το κρυο και η βροχη, αλλα σχεδον παντα σκεφτομαι τους αστεγους και ετσι αισθανομαι ενοχικα, που τα απολαμβανω απο την ασφαλεια και θαλπωρη του σπιτιου μου.
Μου αρεσουν οι σουπες και τα ζεστα ροφηματα.
Να παιζω επιτραπεζια παιχνιδια.
Να παιζει ο αδερφος μου παιχνιδια στον υπολογιστη (ή πολυ παλιοτερα στο πλει) και εγω να παρακολουθω.
Εχω περασει αμετρητες ωρες στα παιδικα μου χρονια να παρακολουθω κρας:αγαπώ:, προ, τεκεν.
Ακομη και σημερα μπορω για ενα συνεχες διωρο απλα να βλεπω φιφα.
Μου αρεσουν τα ζυμαρικα και τα γλυκα.
Το αγιωργιτικο κρασι. Η κάιζερ. Το λικερ κεράσι. Το μπιανκονέρο.

Νίκοςς

Κοινωνός
Μου αρέσει:

α) Να κάνω ερωτήσεις που φέρνουν σε δύσκολη θέση ανθρώπους της Λατινικής Αμερικής. Όπως τότε που είχα πάει με γκρουπ Ισπανών στη Γουατεμάλα και όταν ρώτησε ο ξεναγός "έχετε απορίες", του έκανα τις ερωτήσεις "Πως αισθάνεστε που συμπληρώθηκαν τώρα 500 χρόνια από την ανακάλυψη της Αμερικής;", "Γιατί δεν βλέπω κανένα άγαλμα του Κορτέζ;"

β) Να μου κάνουν σοβαρές ερωτήσεις και εγώ να μην μπορώ να κρατηθώ από το νευρικό γέλιο. Π.χ. Με είχαν ρωτήσει στο Ισραήλ από το Ισραηλινό Ραδιόφωνο "πως αισθάνεστε σήμερα εσείς οι Έλληνες που είναι η επέτειος της Επανάστασης και της Νίκης των Μακκαβαίων εναντίον των Ελλήνων του Αντίοχου Δ΄του Επιφανούς;"

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Μου αρεσει η γιορτη του Αγιου Βαλεντινου και ας μην τυχαινει παντα να "γιορταζω" και ας ειναι εμπορικη και τα συναφη.
Επικρατει μια λιγο πιο γλυκια ατμοσφαιρα εκεινη τη μερα. Βλεπεις στον δρομο να πηγαινοερχονται λουλουδια, δωρακια, τουρτες σε σχημα καρδιας ή κουτια με σοκολατάκια. Ακους παντου συζητησεις με σχεδια για το βραδυ. Το ραδιοφωνο εχει ρομαντικη μουσικη, οι εκπομπες στην τηλεοραση εχουν αντιστοιχη θεματολογια και σκηνικα με κοκκινες καρδιες. Ειναι ενα πυροτεχνημα αγαπης, που ισως διαρκει λιγο , ισως ειναι στημενο, αλλα αν εισαι λιγο παιδι μεσα σου , δε σε αφηνει ασυγκινητο!

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Μου αρεσει, για την ακριβεια τρελαινομαι, που χιονιζει!!:αγαπώ:
Δεν εχω δει ποτέ να χιονιζει τοσο πολύ εδω!
Βλεπω απεναντι την εκκλησια και αυθορμητα σιγοτραγουδώ ¨Χιονια στο καμπαναριο, που Χριστουγεννα σημαινουν!"
Και μετα σκεφτομαι, οτι δεν ειναι Χριστουγεννα και ξενερωνω, γιατι το εχω καημο απο μικρο παιδι, που δεν χιονισε ποτέ τα Χριστουγεννα!
Εχω παθει την πλακα μου!! Οι χιονονιφάδες μοιαζουν με νεαράιδες, που χορεύουν, για να γιορτασουν το κρεσεντο του χειμωνα!
Στο σπιτι ειναι ζεστά! Φοραω και χνουδωτές πυτζαμες!! Πινω ζεστη σοκολάτα και τρωω πτι-φουρ!
Μιλαμε το ζω στο έπακρο! Δεν τα βαζετε μαζι μου!!!!:))))

Τουραντό

Κοινωνός
@Χρυσένια
Αν δεν ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι είσαι μικρότερη, θα έλεγα ότι ήμαστε δίδυμες!! Με το δεύτερο σχόλιο σου με περιέγραψες!! Θα προσθέσω ότι έχω βάλει και κλασική μουσική για soundtrack της όλης υπόθεσης!:ρ
Το πρωί βέβαια βγήκα και έπαιξα χιονοπόλεμο με τους μαθητές μου! Δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι τόσο χιόνι!!

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Μου αρεσει, για την ακριβεια τρελαινομαι, που χιονιζει!!:αγαπώ:
Ζηλεύω την ευδαιμονία που σου προκαλεί η Μήδεια! Χάρη σε εσένα @Χρυσένια έμαθα και τι είναι πτι-φουρ. Πριν θα έπαιρνα όρκο ότι είναι κάτι που φοριέται ή στολίζει κάτι (καλά ρε παιδιά μη βαράτε).

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Μου αρέσει που έμαθα τα πτι-φουρ. Δεν μου αρέσει που τρώγονται.
Θα προτιμούσα κάτι όπως:
"Αυτό το πτι-φουρ σου πάει τρέλα. Σου τονίζει τις καμπύλες. Είσαι μια κούκλα.", "Μάζεψε τα πτι-φουρ σου από το πάτωμα, τα παρατάς παντού. Σου έχω πει να βάζεις στα άπλυτα" ή "Καταπληκτικό αυτό το πτι-φουρ σας στο σύνθετο. Από που το αγοράσατε;", "Εμείς το πτι-φουρ το βάλαμε πάνω από το τζάκι. Εκεί ταιριάζει .Πολύ καλύτερα από το κεφάλι της Άλκης που είχε βάλει ο ακατανόμαστος ο άντρας μου."
Δεν είναι καλύτερα από το "έφαγα πτι-φουρ". "Και είσαι σοβαρά;";

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
"Αυτό το πτι-φουρ σου πάει τρέλα. Σου τονίζει τις καμπύλες. Είσαι μια κούκλα."
Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο! Γιατί αν φας πολλά πτι-φουρ, τονίζονται όντως οι καμπύλες!:))))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εμενα μαρεσουν τα πτι φουρ που ειναι σοκολατενια και εχουν κρεμα σοκολατας αντι για μαρμελαδα

ΓΕνικως η ψημενη μαρμελαδα δεν μου αρεσει στα μπισκοτα η την παστα φλωρα. Δε συγκρινεται με τη φρεσκια πανω σε βουτυρο πανω στο ψωμι

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Στο σπιτι ειναι ζεστά! Φοραω και χνουδωτές πυτζαμες!! Πινω ζεστη σοκολάτα και τρωω πτι-φουρ!
Σε καβατζωνω τα επομενα Χριστουγεννα για Λιτλ Κουκ. Ενημερωσε απο τωρα το ταμπλετ σου και εμβολιασου

Αντίβαρο

Κοινωνός
Μου αρέσουν κατά καιρούς τα projects που βγάζει το Ίδρυμα Ωνάση. Ειδικά εν καιρώ καραντίνας έχουν βγάλει αξιόλογα προγράμματα.
Χθές είδα τη "συναυλία" των thrux punks τους οποίους αγαπώ! Τώρα ευελπιστώ σε μια μελλοντική συνεργασία τους με τους villagers of Ioannina city :προσκυνώ: