Μεγάλα διαστήματα χωρίς βιβλίο

Εγώ πάλι δεν μπορώ, δεν αντέχω να μείνω έστω και λίγο άνευ βιβλίου! Μια φορά θυμάμαι, δύο καλοκαίρια πριν, είχα τελειώσει ένα σωρό βιβλία που είχα και μετά δεν είχα να διαβάσω κάτι άλλο! Χώρια που λόγω εργασίας δεν μπορούσα να πεταχτώ στο βιβλιοπωλείο και είπα στην μητέρα μου να μου πάρει επειγόντως τα τάδε βιβλία γιατί.....πάθαινα βιβλιοστέρηση! Σοβαρά τώρα! Λίγο ακόμα και θα πάθαινα κρίση! (και ήταν διάστημα ολίγων ημερών, ε; φανταστείτε τί θα πάθαινα αν ήταν μεγαλύτερο! )

Last edited:
Εγώ πάλι είμαι άνθρωπος της τεχνολογίας, περνάω περισσότερες ώρες πίσω από ένα PC παρά διαβάζοντας. έτσι σε νορμάλ περιόδους καταφέρνω 1 βιβλίο τον μήνα (ίσως και σε παραπάνω). Τώρα δεν είναι νορμάλ περίοδος και από τον Ιούλιο μέχρι τώρα έχω διαβάσει περί τα 18+!
Ελπίζω να με δεχτείτε στις τάξεις σας!!

Ναι, μου έχει συμβεί και αυτό. Έχω διανύσει στη ζωή μου μια πολύ μεγάλη περίοδο χωρίς σχεδόν καθόλου βιβλίο. Ενώ διάβαζα συστηματικά από την παιδική μου ηλικία ακόμα και συνέχισα και στην εφηβική και στα φοιτητικά μου χρόνια με τον ίδιο ζήλο, υπήρξε ένα χρονικό διάστημα από τα 27 ως τα 33 που το πέρασα χωρίς βιβλίο. Έξι ολόκληρα χρόνια!!!

Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων το πολύ να διάβαζα ένα - δύο βιβλία το χρόνο και αυτά το καλοκαίρι στην παραλία. Δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιγε. Ίσως λίγο τα προσωπικά, ίσως τα επαγγελματικά, ίσως και να χρειαζόμουν ένα διάλειμμα από τα βιβλία. Μπορεί να ήταν και ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω.

Έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο;
Χμμμμ έξι χρόνια! :)
Κάπου 4 δεκαετίες θα 'λεγα, έχω που διαβάζω συστηματικά. Υπήρξαν κάποια "νεκρά" σημεία, αλλά, όχι πάνω από ένα 3μηνο η 4μηνο. Βασικά καταφεύγω σ' ένα είδος αλχημείας! Δλδ, αφήνω κάποιο στη μέση, και ξεκινώ άλλο. Η πάλι διαβάζω 2-3 ταυτόχρονα. Πχ, τώρα διαβάζω το "ΛΑΟΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ - καταγωγή & χαρακτηριστικά" του Βασίλη Ραφαηλίδη. Απίστευτα καλό βιβλίο, όπως είναι ΟΛΑ του! Αλλά επειδή το βλέπω και σαν εγκυκλοπαίδεια (άρα η χρήση του θα είναι εσαεί!) ξεκινώ να διαβάζω και κάποιο άλλο τον Βιολογικό Μετανάστη του Αρκά ας πούμε, πράγμα που κάνω τώρα, και ταυτόχρονα προσπαθώ να τελειώσω και το "Ιστορία Χωρίς Τέλος" του Μιχαήλ Έντε!...κάπως έτσι ξεγελιέμαι και δεν υπάρχει μεγάλη "ΝΕΚΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ!" Μέχρι στιγμής τα καταφέρνω καλά :)))

Δυστυχως δε μπορω να διαβασω το καλοκαιρι με τιποτα!Δε μπορω να συγκεντρωθω αλλα για να πω ολοκληρη την αληθεια ειμαι πολλες ωρες στην παραλια μετα ειναι οι φιλοι που ερχονται για λιγες μερες οποτε το βιβλιο μπαινει στην ακρη

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
@Ιαβερης, όλοι περνάνε αυτή την φάση για διάφορους λόγους κι εσύ χρειαζόσουν το διάλλειμά σου, απόλαυσέ το, κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν κι όταν νιώσεις έτοιμος θα επιστρέψεις, σαν την φάση με το ποδήλατο. :) (κι ένα νήμα με σχετικό θέμα: Μεγάλα διαστήματα χωρίς βιβλίο).

Έχω ξαναπεράσει παρόμοια φάση αλλά τις άλλες φορές απλώς δεν είχα χρόνο, λόγω φόρτου εργασίας, ή ήμουν κουρασμένος. Τώρα όχι μόνο δεν έχω όρεξη να διαβάσω, αλλά η σκέψη και μόνο με κουράζει. Εντάξει, δεν τα έχω βάψει μαύρα εξαιτίας αυτού, κάνω τόσα άλλα πράγματα άλλωστε . Η έντονη αποστροφή από το διάβασμα με έχει εκπλήξει όμως.

@Ιαβερης Μήπως τα τελευταία αναγνώσματά σου ήταν ιδιαίτερα απαιτητικά και σε κούρασαν; Μήπως δυσκολεύεσαι πλέον να βρεις ένα καλό βιβλίο που θα σε ενδιαφέρει και θα σε συνεπάρει; 'Οπως και να' χει πάντως, μη στενοχωριέσαι. Η ζωή δεν είναι μόνο τα βιβλία. Μπορεί να έχεις άλλα ενδιαφέροντα πράγματα να κάνεις τώρα. Καλοκαίριασε κιόλας...

Αυτό ακριβώς @Λένκοβιτς, δεν στεναχωριέμαι, έχω κι άλλες ασχολίες εννοείται. Τώρα που καλοκαίριασε ειδικά δεν μπορώ με τίποτα να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και να κάτσω να διαβάσω. Τελευταία, αν θυμάμαι καλά, διάβασα τον Μάκβεθ κι απότομα μου κόπηκε η όρεξη.

Το πέρασα πέρσυ... Θυμάμαι γυρνούσα απο την δουλειά τόσο πτώμα που δεν ήθελα να διαβάσω τπτ. Στο κομοδίνο είχα βάλει βιβλία για να μου θυμίσω ότι αγαπώ το διάβασμα αλλά τπτ... πέρασα μήνες χωρίς να έχω διαβάσει και μετά μου ήρθε πάλι. Οι μεγάλες αγάπες δεν ξεχνιούνται εύκολα όπως λέει και το άσμα... Ας μην ξεχνάμε άλλωστε οτι υποσυνείδητα έχουμε καταπιεστεί με όλη αυτή την φάση του ιού και του λοκντάουν...

@Ιαβερης Τα βιβλία δεν πάνε πουθενά, προφανώς συλλέγεις εμπειρίες και στιγμές με διαφορετικό τρόπο... δεν είναι κακό,