Μεγάλα διαστήματα χωρίς βιβλίο

Ναι, μου έχει συμβεί και αυτό. Έχω διανύσει στη ζωή μου μια πολύ μεγάλη περίοδο χωρίς σχεδόν καθόλου βιβλίο. Ενώ διάβαζα συστηματικά από την παιδική μου ηλικία ακόμα και συνέχισα και στην εφηβική και στα φοιτητικά μου χρόνια με τον ίδιο ζήλο, υπήρξε ένα χρονικό διάστημα από τα 27 ως τα 33 που το πέρασα χωρίς βιβλίο. Έξι ολόκληρα χρόνια!!!

Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων το πολύ να διάβαζα ένα - δύο βιβλία το χρόνο και αυτά το καλοκαίρι στην παραλία. Δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιγε. Ίσως λίγο τα προσωπικά, ίσως τα επαγγελματικά, ίσως και να χρειαζόμουν ένα διάλειμμα από τα βιβλία. Μπορεί να ήταν και ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω.

Έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο;

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Το βιωνω αυτη την στιγμη..

Ας πουμε λογω πολλων γεγονοτων που συνεβησαν τον τελευταιο καιρο και κυριως λογω καποιων σπουδων που και εκει εχω να διαβασω πολυ, επεσε κατακορυφα η επιθυμια για διαβασμα.
Νομιζω πως κατα καποιο τροπο μεσα μου, θεωρω πως ειμαι καλυμμενη, και γι'αυτο δεν μπορω παραπανω, ή και λογω κουρασης. Το θεμα ειναι, πως συστηματικα εχω καιρο να ανοιξω βιβλιο (κλεινω χρονο).

Και οπως ειπα στην συναντηση.. τα αδιαβαστα βιβλια (που μου ειναι αδυνατο να αντισταθω σε αγορα) εχουν γινει στοιβα διπλα στο κρεβατι μου, και πανε πλεον να ξεπερασουν σε υψος και το κρεβατι. Και καθε βραδυ ακουμπω εκει το κινητο που χρησιμοποιω για ξυπνητηρι. Και ενω το επομενο πρωι, εκει που εψαχνα στο πατωμα με κλειστα ματια να το βρω, τωρα απλωνω το χερι και το πιανω (σαν τραπεζακι ενα πραγμα..)

Συχνα πυκνα με πιανει διαθεση και διαβαζω κατι (εκτος στοιβας). Κατι που μου προκαλεσε ξαφνικο ενδιαφερον και το διαβαζω μονομιας. Αυτο ομως γινεται μονο ξαφνικα. Η σκεψη να καθισω καποια στιγμη και να διαβασω (εστω και λιγες σελιδες) κουραση μου προκαλει, και στην σκεψη μονο.

Ελπιζω να περασει.. που θα παει

δεν έτυχε ποτέ να μη διαβάσω για τόσο μεγάλο διάστημα.
μερικούς μήνες,ναι.τότε αντιδρώ όπως η Λορένα,
αγοράζω βιβλία,θέλω να περιτριγυρίζομαι από αυτά αλλά δεν έχω κουράγιο
να τα ανοίξω.Διαβάζω κόμικς,περιοδικά αλλά καθόλου βιβλία.:διάβασμα8:

Δεν εχω διαβασει ποτε στην ζωη μου για τεραστια διαστηματα με σκοπο να κουραστω,διαβαζω λιγο πολλες φορες και αυτο με κανει να μην εχω ερθει ποτε σ'αυτη την θεση.Παντος εχω και μερικα κολληματα,δηλαδη εαν το βιβλιο σαν δομη και εμφανηση δεν με ''τραβαει'' τοτε δεν μπορω να το διαβασω κι ετσι διαβαζω επιλεκτικα.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Κι εμένα μου έχει τύχει να περάσω μεγάλο διάστημα με ελάχιστο διάβασμα αν και δεν θυμάμαι για πόσο τελικά ή για ποιους λόγους. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως έζησα και χρόνια με περιορισμένο διάβασμα. Η λέσχη, πάντως, ανανέωσε την βιβλιοφιλία μου κι ανέβασε τους αναγνωστικούς ρυθμούς μου.
:ναι:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
υπήρξε ένα χρονικό διάστημα από τα 27 ως τα 33 που το πέρασα χωρίς βιβλίο. Έξι ολόκληρα χρόνια!!!

Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων το πολύ να διάβαζα ένα - δύο βιβλία το χρόνο
Παρατηρω μια αντιφαση. Αλλο εξι χρονια χωρις βιβλιο, αλλο εξι χρονια με 1-2 βιβλια το χρονο :)))))

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Βημα 1. 1= κανενα ;) που ελεγε και ο πατερας μου :))

Βημα 2. Οποτε μας μενει μονο ενα..

Βημα 3. Γυρναμε στο Βημα ενα

Βημα 4. Αρα μενει.. κανενα

Βημα 5. Τελος :))))

Τελος

Κοίτα, και γλυκά ισχυρίζομαι ότι δεν τρώω, αλλά μια - δυο φορές το μήνα όλο και καμιά σοκολατίτσα θα χτυπήσω :θρρρ:

εγω παω αναλογα με τις εποχες μαλλον. το χειμωνα και το φθινοπορο διαβαζω συστηματικα, μ'αρεσει εξω να βρεχει ή να χιονιζει κι εγω αμπαρωμενος μες στο σπιτι να διαβαζω απολαμβανοντας τη ζεστη του καλοριφερ (δυστυχως τζακι δεν εχω).ανοιξη και καλοκαιρι λιγο χαλαρωνω, ασχολουμαι με αλλα πραγματα αν και που και που ανοιγω καποιο βιβλιο για να μη "σκουριασω''.βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις, μου εχουν τυχει καλοκαρια γεματα με ντοστογιεβσκι και σταινμπεκ...παιζει ρολο κι η διαθεση...

Μετά τις πανελλήνιες και για περίπου ένα χρόνο δε διάβαζα καθόλου, ούτε περιοδικό δε μπορούσα να ανοίξω (εκτός κι αν ήταν για να χαζέψω τα ρούχα :χαχα:) Με στεναχωρούσε πολύ αυτή η υποσυνείδητη επιλογή γιατί καταβάθος ήθελα να διαβάσω αλλά ο εγκέφαλός μου μάλλον είχε άλλα σχέδια! Ξαναβρήκα ευτυχώς τους ρυθμούς μου και πλέον διαβάζω συστηματικά. Έκανα διαλείμματα ενάμισι μήνα περίπου σε κάθε εξεταστική αλλά δε ξέρω αν πιάνεται γιατί και πάλι διάβαζα :χαχαχα:. Τώρα τον τελευταίο μήνα έχω κολλήσει στη Δίκη και διαβάζω μια δυο σελίδες τη μέρα, αλλά δεν το παρατάω (τα νεύρα μου !!)

Και εγώ σταμάτησα μετά το τέλος του πανεπιστημίου, γύρω στα 23-24. Είχε μπουκώσει ο εγκέφαλός μου, ειλικρινά, δεν χωρούσε άλλο (εντάξει, δεν είναι και πολύ μεγάλος :χαχα:)... Ξανάρχισα το διάβασμα μετά από πολύ καιρό, γύρω στα 29, όταν κατάλαβα ότι κάτι σημαντικό λείπει από τη ζωή μου. Από τότε και τα τελευταία 3 χρόνια, διαβάζω 2-3 βιβλία το μήνα. Αλλά φαντάζομαι ότι θα κάνω πάλι κάποτε το διάλειμμά μου.

Ναι, μου έχει συμβεί και αυτό. Έχω διανύσει στη ζωή μου μια πολύ μεγάλη περίοδο χωρίς σχεδόν καθόλου βιβλίο. Ενώ διάβαζα συστηματικά από την παιδική μου ηλικία ακόμα και συνέχισα και στην εφηβική και στα φοιτητικά μου χρόνια με τον ίδιο ζήλο, υπήρξε ένα χρονικό διάστημα από τα 27 ως τα 33 που το πέρασα χωρίς βιβλίο. Έξι ολόκληρα χρόνια!!!

Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων το πολύ να διάβαζα ένα - δύο βιβλία το χρόνο και αυτά το καλοκαίρι στην παραλία. Δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιγε. Ίσως λίγο τα προσωπικά, ίσως τα επαγγελματικά, ίσως και να χρειαζόμουν ένα διάλειμμα από τα βιβλία. Μπορεί να ήταν και ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω.

Έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο;
Μου έχει συμβεί και εμένα. Το αστείο είναι ότι μου έχει συμβεί ακριβώς στην ίδια ηλικία με εσένα και για το ίδιο χρονικό διάστημα. Επίσης και εγώ διάβαζα 2-3 βιβλία κυρίως παραλία.
Για εμένα ήταν απαραίτητο, καθώς είναι στοιχείο του χαρακτήρα μου με ότι καταπιάνομαι να αγγίζω τα άκρα. Έτσι τώρα είμαι στην πιο καλή μου αναγνωστική περίοδο και σε ποιότητα και σε ποσότητα.

Έτσι τώρα είμαι στην πιο καλή μου αναγνωστική περίοδο και σε ποιότητα και σε ποσότητα.
Κι εγώ το ίδιο θα έλεγα, ως προς την ποιότητα τουλάχιστον. Όσον αφορά την ποσότητα, πραγματικά δεν ξέρω τι είναι πραγματικά "καλό". Ίσως και να διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Έτσι λοιπόν, εγώ που αυτόν τον καιρό βρίσκομαι σε περίοδο "καταβροχθίσματος", αναρωτιέμαι καμιά φορά αν είναι όντως καλό. Σκέφτομαι ότι θα ήθελα να αλλάξω λίγο ρυθμούς, να μην πιάνω το ένα βιβλίο αμέσως μόλις τελειώσω το προηγούμενο, αλλά να στέκομαι λίγο στο ήδη διαβασμένο. Σκέφτομαι επίσης να ξαναδιαβάσω κάποια βιβλία που θεωρητικά τα έχω διαβάσει, αλλά στην πραγματικότητα δεν θυμάμαι τίποτα.

Τελικά, μάλλον νιώθω ότι με τους ρυθμούς που διαβάζω σίγουρα προσπερνάω πράγματα, ενώ θα ήθελα να μου μένουν πιο πολλά από κάθε βιβλίο κάθε φορά.

Σκέφτομαι επίσης να ξαναδιαβάσω κάποια βιβλία που θεωρητικά τα έχω διαβάσει,
Αυτό το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Διάβασα το ‘Έγκλημα και τιμωρία’ 15 & 30 χρονών. Την δεύτερη φορά ήταν σαν να διάβαζα ένα άλλο βιβλίο.

μολις περασα μια μικρη περιοδο χωρις βιβλια,δεν ειχα το μυαλο μου στο διαβασμα,ξεχνουσα οτι διαβαζα σε μια σελιδα ισως η γρηγορη αναγνωστικη ταχυτητα κουραζει καμια φορα.αλλα νομιζω πως σημερα το βραδυ θα μου κανει παρεα ενα καλο βιβλιο!νομιζω πως ειμαι ετοιμη!!!!!!!!:) :) :)

Βημα 1. 1= κανενα ;) που ελεγε και ο πατερας μου :))

Βημα 2. Οποτε μας μενει μονο ενα..

Βημα 3. Γυρναμε στο Βημα ενα

Βημα 4. Αρα μενει.. κανενα

Βημα 5. Τελος :))))

Τελος
:χαχαχα::χαχαχα::χαχαχα:
Code:
#include <stdio.h>

int main()
{
	int i;
	for ( i = 10 ; i >= 0 ; i-- )
		printf( "%d βιβλία\n" , i );
	return 0;
}

το παθαινα κατα καιρους αλλα βρηκα την αιτια ( η μαλλον τις αιτιες) επειδη ειχα (και εχω ακομαη) μεγαλη διψα για διαβασμα αγοραζα συνεχως βιβλια με αποτελεσμα να φτιαχνω στοιβες με δαυτα διαβαζοντας παντα μονο το ενα τριτο απο καθε βιβλιο και ο λογος ή μαλλον οι λογοι ηταν 2 Ο ενας ηταν γιατι επαιρνα βιβλια που δεν μενθουσιαζαν καθολου( μαλλον με κουραζαν) και ο αλλος λογος ηταν οτι ημουν αχορταγος και ηθελα να τα διαβασω ολα! ετσι εφτανα σε σημειο που ειχα τοσα πολλα "ανοιχτα" που δεν ειχα την παραμικρη ορεξη να κατσω να διαλεξω ποιο θα διαβασω και ποτε θα το τελειωσω για να ξεκινησω το αλλο και παει λεγοντας! περασε καιρος ετσι. 6 μηνες κοντα και εκανα το εξης: πηρα αυτα τα βιβλια εβγαλα τους σελιδοδεικτες τους και τα εβαλα στην αποθηκη σαν αδιαβαστα για μετεπειτα αναγνωση. Και ετσι αρχισα απο το μηδεν αγοραζοντας και διαβαζοντας ,παντα, μονο ενα βιβλιο την καθε φορα!

Τα τελευταία τρία χρόνια συνεχώς διαβάζω, είτε αυτό είναι λογοτεχνία είτε επιστημονικού ενδιαφέροντος. Ίσως είναι η μοναδική περίοδος της ζωής μου που διαβάζω και το απολαμβάνω πραγματικά. Πιο πριν με θυμάμαι και πάλι να διαβάζω αλλά τότε ήταν κυρίως αγγαρεία...
Όσο ήμουν φοιτήτρια (το λέω και ντρέπομαι) σχεδόν ήμουν τσακωμένη με το διάβασμα... Δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος διδασκαλίας στο Πανεπιστήμιο και καμιά φορά νιώθω πως τα χρόνια αυτά πιο πολλά πράγματα ξέχασα παρά έμαθα!!!
Τώρα που δεν έχω κάτι να με πιέζει, διαβάζω και το ευχαριστιέμαι! Ίσως προσπαθώ παράλληλα να αναπληρώσω και το ''χαμένο'' χρόνο...

Κι εγώ έχω περάσει μεγάλα διαστήματα που δεν διάβαζα καθόλου ή ελάχιστα π.χ. στα φοιτητικά μου χρόνια δεν διάβαζα καθόλου, ίσως λίγο το καλοκαίρι, αλλά δεν θυμάμαι πια.( Μου κάνει εντύπωση σήμερα να μην θυμάμαι γιατί κάθε τέτοια περίοδος της ζωής μου δεν ήταν από τις πιο ευτυχισμένες ). Η τελευταία περίοδος, που έληξε, πριν από 3-4 χρόνια ήταν πολύστενάχωρη και κράτησε αρκετά. Ελπίζω να είναι όντως η τελευταία. Δεν θέλω να ξαναχάσω τη χαρά του διαβάσματος .ιδίως τώρα που έχω όλο το χρόνο δικό μου.

Εγω τωρα διανυω μια περιοδο της ζωης μου που δεν διαβαζω τοσο πολυ οσο αλλες χρονιες!!! Διαβαζω που και που οταν εχω χρονο!! Θελω πολυ να ερθει το καλοκαιρι ή καλυτερα τα Χριστουγεννα γαι να εχω λιγο περισσοτερο χρονο να διαβασω το βιβλιο που αρχισα τις αρχες του Σεπτεμβρη και ειμαι ακομα στην αρχη!!:μαναι::) Επισης μου εχει λειψει πολυ το νυχτερινο διαβασμα μεσα απο τα παπλωματα!! Ηταν, ειναι και θα ειναι για μενα τελειο!!!:):)):))):μαναι: