Κυνόφιλοι και γατόφιλοι

Αγαπάς τα σκυλιά ή τις γάτες;

• Total voters
    91

Αριάδνη

New member
Γιατι οι ανθρωποι δεν αγαπανε τα ζωα🐶🐱χτες βρηκα ενα θεονηστικο γατακι δεν στειρωνουν τις γατες τους κ μετα τα γατογεννηματα τα πετανε λες και ειναι σκουπιδια:όχισουλέω::κλαψ:εκει γυρω μαγαζια παρακαλεσα καποιον να το παρει και με κοιταξανε ολοι σαν να μαι καμια μουρλη! Δεν ιδρωνει το αυτακι τους απο εναν αδυνατουτσικο πλασματακι γενικα δεν ιδρωνει το αυτι τους στον πονο του αλλου

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Peteat!

To πρωτο εστιατοριο στην Ελλαδα (και απο τα λιγα στην Ευρωπη) που ειναι αποκλειστικα για σκυλους!
Κανει και delivery!

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Staff member
Στο πατρικό μου μεγαλώνουν μαζί μας, 7 χαδιάρες γάτες και μία σκυλίτσα.
Τα γατάκια είναι τα μικρά της γάτας που περιμαζέψαμε 3-4 χρόνια πριν και η οποία ήταν αδύναμη και τραυματισμένη. Η μητέρα τους δυστυχώς σκοτώθηκε. Ζώντας σε χωριό είναι δύσκολο να τις περιορίσουμε και να τις προστατεύσουμε πλήρως από ασυνείδητους οδηγούς ή χωριανούς γενικά. Είναι όλα από την ίδια μάνα, αλλά από διαφορετικές γέννες. Άρα έχουν διαφορετικές ηλικίες.
Και η σκυλίτσα ήταν αδέσποτη, αδύναμη και με κομμένη την ουρά (δεν ξέρω ποιος ανόητος τόλμησε να το κάνει, γιατί εμείς την βρήκαμε αφού είχε γίνει αυτό και ήταν εξασθενημένη). Ξεκίνησε να μένει μαζί μας από τον Ιανουάριο του '15. Δεν αφήνει άνθρωπο να μπει στον κήπο ή το σπίτι χωρίς να μας προειδοποιήσει. Και τις πρώτες μέρες το βράδυ μέχρι να συνηθίσω στα γαβγίσματά της δεν είχα κοιμηθεί καλά.
Παρ' όλα αυτά και τα 8 συμβιώνουν υπέροχα χωρίς διαμάχες. Και όποτε μας βλέπουν έρχονται κατευθείαν πάνω μας για χαδάκια και παιχνίδια. :γιούπι:

Αριάδνη

New member
Οι γατοπατεραδες ειναι ολα τα λεφτα!
Παιδια ακουστε την ιδιομορφια που χουν οι δυο "κορουλες μου" θηλαζουν κουβερτες και κουκλακια χα χα εχω φωτο να γελασετε αλλα δεν μπορω να ανεβασω εχει πλακα

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Μόλις είδα μια ταινία που με έχει καθηλώσει από κάθε άποψη...

White God, του Kornel Mundruczo.

Αν μπορέσετε δείτε την...Είμαι γεμάτη από ισχυρά αισθήματα...ωχ, να δω πώς θα τα βάλω σε τάξη...είμαι γεμάτη φόβο, αλλά και ελπίδα και πίστη στην αγάπη και μόνο σ’ αυτήν φίλοι...

Μια συνέντευξη για το making of μιας ταινίας όπου στην ουσία είναι σε πρώτο επίπεδο μια ταινία για τη σχέση ανθρώπου-σκύλου, αλλά όχι μόνο...

Ποτέ και καμμιά στιγμή η συνύπαρξη με ένα σκύλο δεν είναι απλά αυτή ενός ανθρώπου κι ενός σκύλου...δεν είναι απλά μια σχέση κυριαρχίας και κηδεμονίας...είναι παρά πάνω...είναι η ολιστική μας αντίληψη για τη θέση μας στην κοινωνία, τη σχέση μας μ’ αυτήν...

Έλεγα πως η Μάιντα μου θα είναι το τελευταίο πλάσμα που συνυπάρχω...δεν ξέρω αν θ’ αντέξω χωρίς...και θα’ ναι πάλι ένα πεταμένο που θα έχω κοντά μου...

...οι πεταμένοι με τους πεταμένους...
Διατσέντα, είδα την ταινία και την παρουσίασα εδώ. Πολύ δυνατή, και βέβαια όχι μόνο για κυνόφιλους.

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Ίζι μου πανέμορφη παρουσίαση...δεν είναι τυχαία η επιλογή των σκύλων όμως...μπράβο...

Τώρα που είμαι πάλι στα αδιάθετά μου, έδωσα τη Μάιντα στον πατέρα της...με πόνο την αποχωρίζομαι κάθε φορά...πολύ πόνο το χρυσαφένιο μου...αδειάζει το σπίτι απ’ τις απαιτήσεις της και την αγάπη της και τα γλυκά της μάτια τα καρφωμένα πάνω μου συνέχεια κι ακούραστα...ψυχούλα μου...όλο το διώχνω...χωρίς να το θέλω...αχ και τώρα που έκανα την ψυχανάλυσή μου ενώπιόν σας...πάρτε ένα σκυλάκι παρατημένο...θα κάνετε μεγάλο καλό!

Last edited:

Αριάδνη

New member

υπαρχει διαγωνισμος γατα και καλοκαιρι, από την εταιρια whiskas, λετε να πιασει τιποτα η ποντίκω να βγάλει τα έξοδα της τουλάχιστον;:αγαπώ:

Αμάντα

New member
Συμπαθώ πολύ τις γάτες, με ευχαριστούν. Είναι εγωπαθείς, αυτόνομες, και τόσο περήφανες που απαξιούν από τη φύση τους να υπακούσουν σε εντολές. Οι γάτες δε σου επιτρέπουν να τις εξουσιάζεις -προσαρμόζονται μόνο, όσο πρέπει, για να εξασφαλίζουν την φροντίδα τους από τον -όχι και τόσο- φίλο τους τον άνθρωπο. Κι αυτό έχει αρκετή πλάκα και τις καθιστά ενδιαφέρουσες. Επίσης πάντα με τρέλαινε αυτό που κάνουν με τα πατουσάκια τους όταν τις χαϊδεύεις, όπως επίσης και το ότι γουργουρίζουν όταν περνάνε καλά και μπορείς να το καταλάβεις ακουμπώντας το δάχτυλό σου κάτω από το λαιμό τους και νιώθοντάς τον κάπως να τρέμει.
Αλλά οι σκύλοι είναι ό, τι καλύτερο μπορεί να μου συμβεί. Μεγάλωσα με σκύλους, ζω με σκύλους και πάντα αυτό θα ισχύει. Πανέξυπνος, πιστός, ανιδιοτελής, γενναίος, έτοιμος να παίξει για να σε ευχαριστήσει ή να σε προστατέψει αν χρειαστεί, με απίστευτο ένστικτο και μεγαλειώδη καλοσύνη, ο σκύλος είναι πραγματικός φίλος.
Επομένως, -ακόμη κι αν, σε περίπτωση που ήμουν ζώο, θα ήμουν με απόλυτη βεβαιότητα γάτα, ή ίσως ακριβώς για αυτό-, δηλώνω κυνόφιλη ως το κόκκαλο.

Γιούκ

New member
Δεν τρελαινόμουν ιδιαίτερα για τις γάτες, μέχρι που διάβασα αυτό το άρθρο: Why Your Cat Thinks You're a Huge, Unpredictable Ape το οποίο με βοήθησε να καταλάβω και να μάθω κάποια πράγματα γι' αυτές και τη συμπεριφορά τους.
Τώρα τις συμπαθώ περισσότερο, αλλά τα σκυλιά (τα τετράποδα) πάντα θα είναι η αδυναμία μου.

ωπ! εδω ειμαστε ελπιζω μετα τη συναντηση του Σαββατου να εχετε καταλαβει οτι αγαπαω τα σκυλια μεχρι το απειρο!!!! ισως επειδη μεγαλωσα με σκυλια (ποτε δεν ελειπε σκυλος απο το σπιτι μας), ισως επειδη τα σκυλια δε σε προδιδουν ποτε, ε ψηφιζω σκυλια δαγκωτο που λενε

εγω ειμαι λατρης των σκυλιων γιατι ειναι πιστοι και αφοσιομενοι αλλα και η γατες εχουν θετικα ειναι αρκετα γλυκουλες, βεβαια οχι σαν τα σκυλια αλλα εχουν και αυτες την χαρη τουςδδ