Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Έχει και παρουσίαση αύριο αλλα θα γίνεται χαμός και δεν μπορώ τον συνωστισμό. Φαντάζομαι όλο και κάπου αλλού στην Αθήνα θα κάνει καμιά παρουσίαση, να πάμε να τον απολαύσουμε. Μου θυμίζει κάποια ταινία ο τίτλος του βιβλίου που διαβάζεις, με πρωταγωνίστριες την Ούμα Θέρμαν και την Ρέτσελ Γούντ. Την διαφήμιζε συχνά παλιότερα αλλα δεν την είδα ποτέ. Και μου φαινόταν ενδιαφέρουσα. Έχει κάποια σχέση ή ουτε καν ??

Βεβαίως Χρυσόστομε, 2 βιβλία τον χρόνο χτυπάει. Και οχι τίποτα άλλο δεν μπορείς να τα αφήσεις απο τα χέρια σου και τα τελειώνεις στο πι και φι.

Δεν ξερω Στιλλ, το μονο δικό του που εχω διαβασει πριν πολλα πολλά χρόνια ειναι το "Αυτοκτονωντας ασυστολα" και δεν θυμαμαι ουτε καν τι εντυπωση μου ειχε κανει. Ακομα το εχω στην βιβλιοθηκη μου ισως το ξαναδιαβασω καποια στιγμή. Παντως εχω βαλει στο ματι το "Βιβλίο της Κατερινας" που εχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Ναι Χρυσόστομε είναι η ιδανική αρχή. Και τα ευθυμογραφήματα του μου αρέσουν. Έχω διαβάσει 5-6 δικά του μεχρι στιγμής και μου πάει ως συγγραφέας. Εκτός του οτι τον εκτιμώ κιόλας ως άνθρωπο (περα απο συγγραφέα)

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Χρυσόστομε, κατά τη γνώμη μου ο Κορτώ σήμερα είναι ένας πολύ καλύτερος συγγραφέας απ' ό,τι ήταν στο παρελθόν. Έχει ωριμάσει και βρει το ύφος του. Το Αυτοκτονώντας Ασύστολα είναι, για μένα, ένα μέτριο βιβλίο που δεν μπορεί να συγκριθεί με τα πιο πρόσφατα.

@Στιλλ, όχι. Αυτό που διαβάζω εκδόθηκε μόλις φέτος. Είναι θρίλερ μυστηρίου, και ως τώρα το βρίσκω πολύ καλό.

Μου έκανε δώρο μια φίλη στα γενέθλια πάμπλο νερούδα με τιτλο " τα πόδια σου αγγίζω στο σκοτάδι" και άλλα ανέκδοτα ποιήματα απο τις ελάχιστες φορές που έχω πάρει δώρο βιβλίο σε γιορτή και γενέθλια συνηθως παίρνω μπλουζάκια.

Πήρα δωράκι για τα γενέθλια μου το "Μαγεμένο Παλάτι των Εθνών" του Μαρκ Μαζάουερ από την αγαπημένη φίλη Μεταλλαγμένη!!!

Κορίτσι είσαι φοβερή, χίλια ευχαριστώ!!! :γιούπι:

Χτες στο παζάρι της "Άγρας", που εξελίχθηκε τελικά σε μεγάλη επιτυχία (Σαώρη μπράβο σου :σύμφωνοι:) πήρα δώρο από πολύ αγαπημένο πρόσωπο για τα γενέθλια μου, το "Ξένο Κεφάλαιο στην Ελλάδα" του Νίκου Μπελογιάννη, ένα από τα καλύτερα δείγματα αριστερής οικονομικής ανάλυσης που γράφτηκε ποτέ για τη χώρα μας. :)

Ταυτοχρόνως με την αγορά πήραμε έκτακτο δώρο από τον εκδοτικό το "Πορτ Σουδάν" του Ολιβιέ Ρολάν, πρόκειται για σύγχρονη γαλλική λογοτεχνία!!!

Η βραδιά τελείωσε ακόμη πιο αποθεωτικά, όταν σε ανταλλαγή βιβλίων αργότερα "τσίμπισα" το "1984" του Όργουελ!!! :μαναι::μαναι:

Πολύ αποδοτική η μέρα η χτεσινή, είμαι σούπερ ενθουσιασμένος!!! :γιούπι:

Μόλις πριν από λίγο πήρα ένα ακόμη δώρο για τα γενέθλια μου από την αγαπημένη φίλη Σάσεναχ!!! "Το Χαμένο Νόμπελ" του Κώστα Αρκουδέα!!!

Ευχαριστώ Πολύ!!!! :αγαπώ: :ευχαριστώ:

Χτες το βράδυ στη συγκέντρωση της Λέσχης, έλαβα ένα υπέροχο δώρο από τον αγαπητό Τζόνκαν. "Οι Σταυροφορίες Από τη Σκοπιά των Αράβων" του Αμίν Μααλούφ, βιβλίο που ήταν πολύ καιρό στη λίστα μου. Απίστευτα ευχάριστη κι απροσδόκητη εξέλιξη!!! :γιούπι:

Συνήθως λαμβάνω ως δώρα βιβλία, μα χαίρομαι μόνο όταν περιλαμβάνεται κάρτα αλλαγής. Διότι, έως τώρα, σχεδόν χωρίς εξαιρέσεις, τα βιβλία που μου χαρίζουν:
α) Τα έχω ήδη διαβάσει. (πχ. Jo Nesbo αν αναφέρω ότι μου αρέσει η αστυνομική λογοτεχνία).
β) Δεν θα ήθελα καθόλου να τα διαβάσω. (ως επί το πλείστον ρομάντζα ελληνικής προελεύσεως, τα οποία δεν είναι κι η αδυναμία μου).

Αυτό που μετράει είναι πάντως η κίνηση, κι όταν υπάρχει κάρτα αλλαγής την εκτιμώ πολύ, την περί ης ο λόγος κίνηση.:)

Αμάντα η καλύτερη λύση είναι να φτιάξεις μία λίστα. Θα τη συμβουλεύεσαι και θα ζητάς από αυτή να σου αγοράζουν έτσι ώστε να παίρνεις ευκολότερα τις προτιμήσεις σου. Το έχω εφαρμόσει τα τελευταία χρόνια και έχει λειτουργήσει!!!

Μου κανανε δωρο τους Αιρετικους του Παδουρα. Κουτι μου εκατσε μιας και το ειχα βαλει στην λιστα για αγορά.

Εχω ξεχάσει να αναφέρω 2 πολύ ωραία βιβλιαράκια που πήρα δώρο από τον Μπου για την γιορτή (παρόλο που από φέτος σταμάτησα να την γιορτάζω, εκείνος δεν πτοήθηκε) και τα γενέθλιά μου, πριν κάποιους μήνες.

Το ένα είναι το "Εγκλημα στην Βουδαπέστη", του Κόντορ Βίλμος και το άλλο το Planet of the Apes, του Pierre Boulle, στο οποίο βασίστηκε η ταινία. To γαμάτο είναι ότι έχει τρισδιάστατο εξώφυλλο, με δώρο τα ειδικά γυαλιά :αγαπώ:

Επίσης, για τα γενέθλια πήρα δώρο από τον πατέρα μου το "Παζάρι των Κακών Ονείρων", του Κινγκ. Ειδική παραγγελία, εννοείται!

Σήμερα πήγα στο καφέ Εναστρον, στην Σόλωνος και αντάλλαξα το "Μωρό μου", του Μαρή και το Όλα τα Πτώματα έχουν Ίδιο Χρώμα", του Μπόρις Βιαν με τα εξης:
1) "Η κόκκινη χορεύτρια", του Ρίτσαρντ Σκίνερ. Βασισμένο στην ζωή της Μάτα Χάρι.
2) "The girl who saved the King of Sweden", του Jonas Jonasson. Ο τύπος που έχει γράψει τον Εκατοντάχρονο που πήδηξε από το παράθυρο και εξαφανίστηκε.

Για όποιον ενδιαφέρεται, εκτός από το Εναστρον, υπάρχει η δυνατότητα να ανταλλάξει κάποιος βιβλία του, και στα καφέ Thinking Cup, στα Πατήσια και στο γνωστό και μη εξαιρετέο Mollini, στην Ιπποκράτους.

Last edited: