Κάτι σαν Ντοστογιέφσκι

Μιας και σύντομα τελειώνω τον ''Σωσία'', θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος μερικά σύγχρονα μυθιστορήματα κοντινά στο ύφος (και την ποιότητα) του Ντοστογιέφσκι; Ο αριθμός των βιβλίων που έχω διαβάσει είναι τρομακτικά μικρότερος σε σχέση με τον αντίστοιχο πολλών μελών εδώ μέσα, γι' αυτό θα εκτιμούσα μια μικρή βοήθεια :ντροπή:

Ιαβερης

Well-known member
Βραδύπους, αφού σου άρεσε ο Σωσίας γιατί δεν προχωρήσεις και στα υπόλοιπα του Ντοστογιέφσκι; Πιάσε και τους υπόλοιπους της ρωσικής κλασσικής σχολής, τα διηγήματα του Τσέχωφ για παράδειγμα είναι πολύ καλή επιλογή όπως και κάποιες νουβέλες του Τολστόι ( Ο θάνατος του Ιβάν Ίλιτς, Η Σονάτα του Κρόιτσερ, Αφέντης και Δούλος). Μπορείς επίσης να ψάξεις κι εδώ στο φόρουμ, υπάρχει πάρα πολλές καλές και περιεκτικές παρουσιάσεις βιβλίων οι οποίες ίσως σε βοηθήσουν να βρεις αυτό που ψάχνεις. :)

Καλησπερα...
Μην λαμβανεις ως μειονεκτημα την συγκεκριμενη παραδοχη σου...
Ακριβως το αντιθετο θα ελεγα, λιγοτερα βιβλια διαβασμενα απο μερους σου, περισσοτερα αριστουργηματα ενδεχομενως στο αναγνωστικο σου μελλον..
Τωρα οσον αφορα αυτο που ζητας, συγχρονα δηλαδη μυθιστορηματα, κοντα στο υφος, το πνευμα και την ποιοτητα του Ντοστογεφσκι, θα ελεγα οτι δυσκολα θα βρεις. Κατα την ταπεινη μου αποψη βεβαια...
Αν δεν εχεις .... ξεσκονισει ηδη τα κλασσικα αριστουργηματα, θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο εκει και επειτα καταπιανεσαι με συγχρονους συγγραφεις ...
Η ρωσικη, η γερμανικη, η γαλλικη, καθως επισης και η αμερικανικη λογοτεχνια ειναι γεματη απο τεραστια τετοια εργα...
Ορισμενα ονοματα που μου ερχονται διασπαρτα στο μυαλο.. Τολστοι, Γκογκολ, Σταινμπεκ, Φλομπερ, Μπαλζακ, Τομας Μανν, Στανταλ, ειναι καποιοι που σιγουρα θα εχουν πολλα να σου πουνε.. αν δεν σου εχουν πει ηδη...:))))

Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Φίλε Ιαβέρη, αν παραβλέψουμε τα διηγήματα και τα περισσότερα έργα της πρώιμης συγγραφικής του περιόδου, έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα μυθιστορήματα του Ντοστογιέφσκι (μόνο το "Αναμνήσεις από το σπίτι των πεθαμένων" απουσιάζει από τη λίστα). Με τον Φιόντορ ουσιαστικά έγινε η αρχή, δικό του θέλω να είναι και το βιβλίο που θα διαβάσω πριν αφήσω την τελευταία μου αναγνωστική πνοή. Γι' αυτό, όπως καταλαβαίνεις, θα ήμουν πολύ περίεργος να ασχοληθώ με κάποιο σύγχρονο μυθιστόρημα που να συγγενεύει με το στιλ του Ντοστογιέφσκι. Φοβάμαι πως, αν ψάξω στο φόρουμ, θα χαθώ και δεν θα βρω αυτό που ψάχνω.

Καλησπέρα κι από μένα Επαμεινώνδα. Όχι, δεν το θεωρώ μειονέκτημα, λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία. Ένας από τους λόγους που δεν έχω διαβάσει αρκετά περισσότερα είναι το ότι προτιμώ να διαβάσω ένα βιβλίο μέσα σ' ένα μήνα και να το απορροφήσω όσο πιο καλά μπορώ, παρά δύο αλλά με ταχύτερους ρυθμούς. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις και στις δύο περιπτώσεις. Από τα μεγάλα κλασικά έχω διαβάσει μπόλικα, αλλά όσον αφορά τη σύγχρονη λογοτεχνία έχω μαύρα μεσάνυχτα. Και δεν μπορεί, υπάρχουν κι εκεί αριστουργήματα..

Ιαβερης

Well-known member
Α, εντάξει, φίλε μου, πάω πάσο. Εγώ νόμιζα ότι ήταν το μοναδικό του Ντοστογιέφσκι που έχεις διαβάσει. :) Δυστυχώς προσωπικά κάτι σύγχρονο δεν έχω να σου προτείνω εκτός από κανέναν Κινγκ αν θες. :ρ:

Φίλε Βραδύπους με το "Αναμνήσεις από το σπίτι των πεθαμένων" γνώρισα και αγάπησα τον Ντοστογιέφσκι, και ήταν εξαιρετικο....

@Ιαβέρη, από Κινγκ έχω διαβάσει ... μόνο το όνομά του. Πολλές φορές. Αλλά έχω δει μια ταινία που βασίζεται σε βιβλίο του, το ''Misery''. Όσο διστακτικός ήμουν πριν πατήσω το play άλλο τόσο ευχαριστημένος ένιωθα μετά την παρακολούθηση. Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει :)

Γεια σου Γιάννη Αγιάννη. Δεν με τραβούσε το θέμα του βιβλίου, αλλά επειδή πολλές φορές έχω εκπλαγεί ευχάριστα κι επειδή ο Ντοστογιέφκσι είναι ο Ντοστογιέφσκι, λέω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή. Ο τίτλος που υπάρχει κάτω από ο άβατάρ σου θεωρώ πως είναι ένα τα πιο υποτιμημένα μυθιστορήματα παγκοσμίως και ίσως το μοναδικό που με έκανε να δακρύσω λες και ήμουν εγώ η κοπελιά της ιστορίας. Γι' αυτό και δεν σκοπεύω να το αγγίξω ξανά :))))

Last edited:

Τζόνκαν

New member
Μιας και σύντομα τελειώνω τον ''Σωσία'', θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος μερικά σύγχρονα μυθιστορήματα κοντινά στο ύφος (και την ποιότητα) του Ντοστογιέφσκι; Ο αριθμός των βιβλίων που έχω διαβάσει είναι τρομακτικά μικρότερος σε σχέση με τον αντίστοιχο πολλών μελών εδώ μέσα, γι' αυτό θα εκτιμούσα μια μικρή βοήθεια :ντροπή:
Θα πρότεινα το Άντεργκραουντ ή ένας ήρωας του καιρού μας, του Βλαντιμίρ Μακάνιν. Το βιβλίο είναι γραμμένο με τέτοιον τρόπο ώστε κάθε κεφάλαιο να έχει αναφορές σε έναν μεγάλο Ρώσο συγγραφέα, με τον ήρωα να είναι καθαρά Ντοστογιεφσκικός τύπος. Άλλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Ο Ντοστογιέφσκι στην Πετρούπολη, του Κούτσυ.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις Τζόνκαν. Εξ αρχής γνώριζα πως είναι μια μάλλον τετριμμένη γενικά και ίσως λίγο αφελής αναζήτηση, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ. Θα τα τσεκάρω :)