Θυμάστε όσα διαβάσατε;

Φυσαλίδα

Κοινωνός
Θυμάμαι σε γενικές γραμμές τίτλους και συγγραφείς αλλά υποθέσεις ξεχνάω πολύ εύκολα δυστυχώς! Το μόνο που θυμάμαι σίγουρα είναι η εντύπωση που μου άφησαν στο τέλος! :)))

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Βιβλία που μου άρεσαν πολύ τα θυμάμαι ακόμα και μετά από την παρέλευση ετών με αρκετές λεπτομέρειες (το ίδιο και βιβλία που τα μίσησα). Βιβλία που δεν μου έκανα ιδιαίτερη εντύπωση (θετική η αρνητική) θυμάμαι τους τίτλους και τους συγγραφείς, ενδεχομένως και κάποια βασικά στοιχεία της πλοκής τους αλλά όχι λεπτομέρειες, συχνά ούτε το τέλος τους. καμιά φορά μπερδεύομαι όταν έχω διαβάσει ένα βιβλίο και έχω δει και κινηματογραφική (ή κινηματογραφικές) του διασκευή δεν είμαι πάντα σίγουρος κάποιες λεπτομέρειες αν είναι από το βιβλίο ή από την ταινία.

Φτωχόπαιδο

Κοινωνός
Ε άμα έχεις διαβάσει 10-15 (μπηχτή για κάποιους φίλους μου!) βιβλία σ' όλη τη ζωή σου προφανώς και να τα θυμάσαι. Άμα έχεις διαβάσει πολλές εκατοντάδες, κομματάκι δύσκολο ε! :χμ:

Ποτέ δεν ξεχνάω αν έχω αγορασμένο κάποιο βιβλίο ή αν το έχω διαβάσει. Αποκλείεται δηλαδή να κάνω την γκάφα να αγοράσω βιβλίο που ήδη έχω στην κατοχή μου. Πολλές φορές, όμως, έχω διαπιστώσει ότι θυμάμαι ελάχιστα πράγματα από την πλοκή αρκετών βιβλίων που έχω διαβάσει.

Π.χ. τους "Αδελφούς Καραμαζόφ" τους διάβασα πριν από 18 χρόνια, όταν ακόμα ήμουν ανέτοιμος για να "αντιμετωπίσω" τέτοιο έργο. Θυμάμαι ελάχιστα πράγματα από την πλοκή και πιστεύω πως αν το ξαναπιάσω, θα είναι σαν να το διαβάζω για πρώτη φορά.

Το ίδιο και κάποια κλασικά εφηβικά που είχα διαβάσει μικρός. Ας πούμε, "Πρίγκιπας και Φτωχός", "Ολιβερ Τουίστ" κ.λπ. θυμάμαι αμυδρά μόνο τους κεντρικούς ήρωες και σχεδόν τίποτα από την πλοκή τους.

Αυτό που μου μένει είναι μια πολύ αόριστη πλοκή χωρίς λεπτομέρειες, η γενικότερη ατμόσφαιρα του βιβλίου, κάποιες αποσπασματικές σκηνές που μου εντυπώθηκαν και η τελική εντύπωση που μου άφησε.
Με καλυψες πληρως.

Άννα Ζωή

Όμορφο Νιάτο
Αν και θυμάμαι όλους τους τίτλους των βιβλίων που έχω διαβάσει, δεν μπορώ να απομνημονεύσω παρά λίγα ονόματα και τοποθεσίες όπως και χρονολογίες ( ειδικά όσων αφορά αυτά τα τρελά ονόματα που έχω εντοπίσει στα ελάχιστα ρωσικά βιβλία που έχουν πέσει στα χέρια μου, εαν με ρωτήσεις τη περίοδο που διαβάζω το βιβλίο για αυτά, δεν θα τα θυμάμαι ούτε τότε. ) Το χειρότερο είναι πως δεν μου έχει μείνει κανένα όνομα από το Σιλμαρίλιον, ούτε τοποθεσία, ούτε χρονολογία, που ουσιαστικά ο σκοπός που διάβασα το βιβλίο ήταν η ευρύτερη γνωριμία μου με τον κόσμο του Τόλκιν. Όπως και το να διαβάζω την αμερικανική ιστορία του howard zinn και να μην θυμάμαι τίποτα απο τα χαρακτηριστικά που ανέφερα πριν, καθιστώντας αδύνατη την τεκμηρίωση απόψεων επακριβώς σε μια σχετική συζήτηση αν και γνωρίζω τις σωστές κύριες έννοιες γύρω από αυτήν.

Παρ'όλα αυτά πιστεύω πως αν καταφέρω να ξεκλειδώσω το νόημα του κάθε βιβλίου, ακόμα κι ας ξεχάσω την ίδια την πλοκή, δεν θα ξεχάσω τις έννοιές του, που σίγουρα πολλές από αυτές, έστω ασυνείδητα, με έχουν διαμορφώσει και ως χαρακτήρα.

Ονειρευτής

Κοινωνός
Παρ'όλα αυτά πιστεύω πως αν καταφέρω να ξεκλειδώσω το νόημα του κάθε βιβλίου, ακόμα κι ας ξεχάσω την ίδια την πλοκή, δεν θα ξεχάσω τις έννοιές του, που σίγουρα πολλές από αυτές, έστω ασυνείδητα, με έχουν διαμορφώσει και ως χαρακτήρα.
Πολύ σωστή τοποθέτηση! Αυτό πιστεύω κι εγώ πως πρέπει να είναι το τελικό αποτέλεσμα του διαβάσματος. Η ασυνείδητη διαμόρφωση του χαρακτήρα (που επιτυγχάνεται φυσικά σε συνδιασμό και με άλλες δραστηριότητες)!

Φαίη

Κοινωνός
Το χειρότερο είναι πως δεν μου έχει μείνει κανένα όνομα από το Σιλμαρίλιον, ούτε τοποθεσία, ούτε χρονολογία, που ουσιαστικά ο σκοπός που διάβασα το βιβλίο ήταν η ευρύτερη γνωριμία μου με τον κόσμο του Τόλκιν.
Αν και το έχω διαβάσει δις δεν θυμάμαι παρά ελάχιστα πράγματα. Αυτό το βιβλίο με κάνει να ασιθάνομαι πως είμαι ένα βήμα πριν το αλτσχάιμερ :χαχα:

Αζέλμα

Κοινωνός
Μεχρι που προχθες επεσα στο περιπτερο στην προσφορα που δινει "Μεγαλες προσδοκιες".

Και εκει που ημουν ετοιμη να το παρω, σκεφτομενη οτι την ταινια την ειχα δει, ας διαβασω και το βιβλιο, μιας και αρκετοι λενε καλα λογια, θυμηθηκα οτι το ειχα διαβασει πριν δυο χρονια :μαναι: και.. δεν το θυμομουν :ωιμέ:

Ας μην αναλυσω και τα υπολοιπα που μου περασαν απο το μυαλο (που δεν ηταν και τα καλυτερα..) ηθελα να ρωτησω : εχει συμβει σε κανεναν αλλον κατι παρομοιο; (για να παρηγορηθω πως δεν ειμαι η μονη :ουχ:)
Λορένα, πριν δυο χρόνια το 'γραψες αυτό και μάλλον έχεις ηδη παρηγορηθει, αλλο εγω θα σε παρηγορησω ακομη περισσοτερο γιατι μου συνεβη αυτο το πραγμα με το ιδιο βιβλιο.
Εβλεπα το τρέιλερ της ταινιας του 2012 και μονο υστερα απο πολλες ωρες θυμηθηκα οτι, για κατσε ρε, Μεγαλες Προσδοκιες;;; Το εχω διαβασει αυτο!

Αρα δε φταιμε εμεις, φταιει ο Ντίκενς.

Αλίκη

Κοινωνός
Παρατηρώ τώρα που ξαναδιαβάζω το "Φυλαχτό της Σαμαρκάνδης", ότι δεν θυμάμαι τι γίνεται συγκεκριμένα, μόνο πολύ γενικά και αόριστα, μέχρι να φτάσω στην αμέσως προηγούμενη παράγραφο. Τότε θυμάμαι ακριβώς τι θα ακολουθήσει, οπότε ξαναδιαβάζω ένα βιβλίο που δεν θυμάμαι, αλλά χωρίς καθόλου σασπένς!!!!! Εντάξει, μόνο λιγουλάκι, ευτυχώς είναι από τα αγαπημένα και απολαμβάνω έτσι κι αλλιώς την ανάγνωσή του!

Από την άλλη τα Χάρι Πότερ που σκέφτομαι να ξεκινήσω, πιθανών και από μεθαύριο, παρόλο που τα θυμάμαι με αναλυτικές λεπτομέρειες (τζάμπα αφήνω χρόνο να περάσει μπας και τα ξεχάσω!!) δε με νοιάζει που δεν θα υπάρχει το σασπένς της πρώτης φοράς, μου αρκεί που θα βρίσκομαι στον υπέροχο κόσμο των μάγων :γιούπι:

πέρα από το τι μου δίνει το κάθε βιβλίο και από το αν θα μου επιτρέψει το ίδιο να το ξεχάσω
είναι και ο τρόπος της ανάγνωσης.
όταν πω "ώρα για διάβασμα" και μπω στην ατμόσφαιρα των σελίδων δύσκολα ξεχνάω το ταξίδι μου,
όταν το κάνω για να περάσει η ώρα και το μάτι απλά τρέχει στο κείμενο συγκρατώ από ελάχιστα εως καθόλου:ουχ:

Ναι,ετσι γινεται και με μενα

Περσέας

Όμορφο Νιάτο
Τα βιβλία που έχω διαβάσει και τους συγγραφείς τους, τα θυμάμαι πολύ καλά, θα έλεγα σε ποσοστό 100%.
Αυτά που δεν θυμάμαι συνήθως είναι οι εκδόσεις,το έτος τους και ο μεταφραστής.
Τώρα, μέσα από το κάθε βιβλίο,
πολύ καλά θυμάμαι την ιστορία και το νόημα του,
ανάλογα την διάθεση μου, την συγκέντρωση και το κατά πόσο με τραβάει το βιβλίο μπορεί να θυμάμαι ή όχι, τα ονόματα των προσώπων και μερικές σκηνές του βιβλίου
και τέλος,
αυτά που δύσκολα θα θυμηθώ είναι φράσεις, αποσπάσματα, ημερομηνίες, ονόματα τόπων κτλ.

Τραβιάτα θα μπορούσες ν'αφήνεις να περνούν 3-4 μερούλες αφού τελειώσεις κάποιο βιβλίο και πριν ξεκινήσεις το επόμενο,ούτως ώστε να το αφομοιώνεις καλύτερα.Αν τα διαβάζεις το ένα μετά το άλλο είναι εύκολο να χαθεί η μπάλα.Βέβαια έτσι θα διαβάζεις λιγότερο,αλλά θα σου μένουν περισσότερα πράγματα.Σκέψου το:)

Last edited:

Μίθρι

Όμορφο Νιάτο
Ναι αυτό το κάνω και εγώ. Αφήνω 2-3 μέρες να συνηθίσω τις εικόνες του βιβλίου που διάβασα και μετά στο επόμενο χωρίς καθυστερηση. Αλλά με εκνευρίζει όταν ξεχνάω σκηνές, ή μου έρχεται στο μυαλό μια σκηνή και δνε θυμάμαι από ποιο βιβλίο. Ειδικά άμα διαπιστώσω ότι ένα βιβλίο το ξέχασα ενώ μου είχε αρέσει, το ξαναβρίσκω και το ξαναδιαβάζω.

Χήθκλιφ

Κοινωνός
Κι εγώ, όπως έγραψε παραπάνω ο βιβλιολάτρης, όποτε έχω αμφιβολίες για κάποιο σημείο, μου αρέσει να ανατρέχω στο εκάστοτε βιβλίο και να το αποκαθιστώ στη μνήμη μου. Με ενοχλεί πραγματικά να μην θυμάμαι κάτι που διάβασα, το νιώθω σαν 'σπατάλη' του ίδιου του βιβλίου, αλλά και του χρόνου που είχα αφιερώσει σε αυτό, είναι κατά κάποιο τρόπο χειρότερο από το έχω για χρόνια στα μη διαβασμένα. Γενικά θυμάμαι σε ικανοποιητικό βαθμό όσα έχω διαβάσει, με εξαίρεση τρία συγκεκριμένα βιβλία για τα οποία διαπιστώνω με ένοχη θλίψη πως πέρα από κάποιες ασαφείς εικόνες, δεν μπορώ να ανασύρω σχεδόν καμία ανάμνηση από το περιεχόμενο αλλά και την καθ' εαυτή διαδικασία της ανάγνωσης τους. Το παράξενο είναι πως από όσο θυμάμαι μου είχαν αφήσει συμπαθητική εντύπωση, όχι κάτι συγκλονιστικά ανεξίτηλο, αλλά σίγουρα δεν με είχαν απογοητεύσει ή κουράσει ώστε να τα σβήσω έτσι απλά από τη μνήμη μου! :τσκτσκ:

Last edited:
Τελείωσα τις "ιστορίες για να σκεφτείς" του Μπουκάι και ενώ σε μερικά μέρη ενθουσιάστηκα, στο τέλος προβληματίστηκα όπως μου συμβαίνει και με άλλα ωραία βιβλία. Εντάξει, εκείνη την ώρα που διαβάζεις "παίρνεις" μερικά ωραία πράγματα, το θέμα όμως είναι πως γίνεται αυτά να γίνουν κτήμα σου, δικά σου. Να λειτουργείς πλέον με βάση αυτά. Τα μόνο που σκέφτομαι πως μπορεί να βοηθήσει είναι κάποιας μορφής άσκηση μέσα στην ημέρα πάνω στην "ιδέα" που σε εντυπωσίασε.

Προφέσορας

Κοινωνός
Δεν τα θυμάμαι με κάθε λεπτομέρεια αλλά σε γενικές γραμμές, ναι τα θυμάμαι.

Βέβαια, το να ξεχνάμε δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά αφορμή να τα ξαναδιαβάσουμε και να περάσουμε όμορφα, περισσότερες μέρες με αυτά.

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Ναι, θυμάμαι όσα έχω διαβάσει και με καλή λεπτομέρεια. Δεν θυμάμαι, πολλές φορές, όμως άλλα "βασικά" πράγματα στη ζωή μου και αυτό διαολίζει κυρίως τους γύρω μου (λιγότερο εμένα). Επιλεκτική αμνησία το αποκαλούν, θαρρώ.

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Μπα, με τέτοιες βλάβες που έχω στον εγκέφαλο λίγα πράγματα θυμάμαι. Στα περισσότερα θυμάμαι μόνο την εντύπωση που μου έκαναν, καλή ή κακή. Λεπτομέρειες γιοκ. Υπάρχουν βέβαια και βιβλία που έχουν εντυπωθεί στο μυαλό μου. Εδώ δεν θυμάμαι γιατί πήγα στην κουζίνα, γιατί άνοιξα το ψυγείο, τι ήθελα να πω και άλλα τέτοια ωραία. Κάθομαι σα χάνος και λέω: τώρα τι ήθελα να κάνω;